Kar dve pomembni instituciji; ACE (Auto Club Europa) in GTÜ – nemško združenje za tehnično ustreznost, sta preverjali danes vedno bolj priljubljeno »obutost« sodobnih vozil; namreč pnevmatike s posebej ugodnim kotalnim uporom. Po najnovejših spoznanjih namreč vse več izdelovalcev avtomobilov svoja vozila opremlja s takšnimi pnevmatikami. Gre takšno (varčevanje) na račun varnosti?
Na testu so pod drobnogled vzeli kar 16 tako konstruiranih letnih pnevmatik, dveh različnih velikosti. Ključna kriterija za ocena sta bila obnašanje vozila na mokri cesti in dejanski prihranek pri gorivu.
Pri meritvah porabe je bila razlika med najboljšo (Michelin Energy Saver) in najslabšo pnevmatiko (Goodyear Excellence) kar 0,72 litra na 100 km, pri hitrosti 130 km/h. Še večje so bile razlike pri meritvah zavorne poti. Pri zaviranju iz 100 km/h na mokri cesti se je vozilo, opremljeno z najslabšo pnevmatiko na tem testu, Nankang Toursport 611; premikalo še vedno s hitrostjo 52 km/h, med tem, ko je vozilo, opremljeno s pnevmatiko Pirelli-P6, že stalo. Natančneje; zavorna pot iz 100 km/h je pri Pirelli P6 znašala nekaj čez 70 metrov, pri zgoraj omenjeni pnevmatiki Nankang pa kar 96 metrov.
Zmagovalci? Pri upoštevanju varnosti in pri varčevanju z gorivom se je v velikostnem razredu 175/65 R 14 T najbolj odrezala Brillantis, izdelovalca Barum in pnevmatika P4 Cinturato, izdelovalca Pirelli V velikostnem razredu 195/65 R 15 H pa so kot zmagovalca razglasili Continentalovo pnevmatiko Premium Contact2. Med posebej priporočljive so zapisali tudi pnevmatike Fulda Eco Control, Vredestein Quatrac2 in Bridgestone Turanza ER 300. Nekoliko slabše, a še vedno z oceno priporočljivo, so jo odnesle Goodyear Vector 4Seasons, Michelin Energy Saver, Pirelli P6. Morda celo pričakovano pa so oceno nepriporočljivo prejele daljne vzhodne znamke Nankang in Goodride.
Dobra novica za vse: na račun varčevanja z gorivom ni (več) potrebno delati kompromisov pri varnosti. Na najboljši možni način to kaže uravnotežena in tudi cenovno ugodna Barum Brilliantis, ki jo je mogoče dobiti tudi v Sloveniji (cena, nekaj nad 40 evrov za pnevmatiko zgoraj opisane lastnosti), po drugi strani pa je pretirano varčevanje pri izdelavi (še) vedno premalo varno.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Test varčnih pnevmatik"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Nisem vedel, da so premium contact 2 ''varčne gume'' (:
…kr navali narode na "čungalunga" – sam, da je poceni….