Reportaže

Test varnosti v 26 evropskih predorih

ADAC – nemško avtomobilistično združenje je objavilo izsledke obsežne raziskave varnosti predorov v 13 evropskih državah.

Pod drobnogled so vzeli 26 predorov, tri četrtine teh je opravilo test, štirim izmed njih so prisodili nezadostno oceno. Test so po preverbi osmih različnih kriterijev (osvetlitev, preskrba z elektriko, nadzor prometa, sistemi komunikacij, možnosti umika in zaklonov, zaščita potnikov v primeru požara, prezračevanje, sistemi kriznega upravljanja) opravili s partnerskimi klubi v državah v okviru vsakoletnega testa EuroTAP.
Najprej o zmagovalcu – najbolje se je v neodvisni raziskavi odrezal predor Duplex na avtocesti A86 v bližini Pariza. Prav zares svetlobna leta daleč od uspeha zmagovalca pa je dvanajst let star predor Valfjörður na Islandiji blizu glavnega mesta Reykjavik. Predor, tako pravi ocena, je daleč zadaj za priznanimi in v celinskem delu Evrope sprejetimi standardi varnosti in je nujno potreben resne sanacije.  

Trem – predoru Birth v Nemčiji, Claviere v Italiji in Pedro do Counto v Španiji so podelili oceno »vprašljivo«, tudi tam so nadgradnje, predvsem v primerih zaščite potnikov pri požaru, sistemih obveščanja in upravljanja s krizo, nujne potrebne.

Predora Vigne v Italiji in Botne na Norveškem sta dobila oceno »zadovoljivo«, predori Cinquantenaire v Belgiji, Hanekleiv na Norveškem, Mont Terri v Švici in Valdepastores v Španiji pa oceno dobro.

Med testiranimi predori je bil eden tudi iz Slovenije – pred dvema letoma zgrajeni Šentviški predor. S skupno dolžino 1.493 metrov ter 36.000 vozili, ki povprečno zapeljejo dnevno skozenj, se je dobro odrezal. Skupna ocena je namreč »zelo dobro«, edine manjše pomanjkljivosti so našli pri sistemu kriznega upravljanja, pa še v tej kategoriji je dobil oceno »dobro«. Razveseljujoče je, da si je takšno oceno – »zelo dobro« v raziskavi prislužilo še 15 drugih predorov po Evropi.  S to oceno so ocenili tudi predor Sveti Rok na sosednjem Hrvaškem, 5.759 metrov dolg, od lanskega leta dvocevni predor, kjer pa je frekvenca vozil s 13.691 vozili na dan skoraj trikrat manjša kot pri našem predoru.
Ohrabljujoča je tendenca tokratnega testa, namreč da evropski predori postajajo vse varnejši. Vsi novejši predori so dobili zelo dobre ocene, enako velja tudi za starejše, a že sanirane predore. V povprečju pa so starejši in/ali nesanirani predori vredni vse pozornosti držav in vanje je potrebno kar najhitreje vložiti sredstva ter jih sanirati.
Vse podatke testa je moč prebrati tudi na tej povezavi.
 
 

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Fordov reli voznik Jari-Matti Latvala v Sloveniji
Ne tankajte polnega rezervoarja, ko je res vroče

Več vsebin

Reportaže

Test varnosti v 26 evropskih predorih