Skupna razdelitev mest, kot že uvodoma, je sledeča – kar deset vozil je prejelo najvišjo oceno, trije zvezdico manj, najslabša ocena – dve zvezdici in slaba ocena nasploh je pripadla enemu vozilu.
Uvodoma o najslabšem – že pet let na Evropskih tleh prisotna Kitajska znamka vozil Landwind je tokrat na preizkus dopustila model CV9, a kompaktni enoprostorec se ni dobro odrezal. Čeprav so kitajski proizvajalci še tik pred preizkusom zagotavljali, da je vozilo zasnovano po najstrožjih standardih varnosti, ki veljajo v Evropi, je preizkus pokazal drugačno podobo. Že varnostna oprema vozila je (bila) pomanjkljiva – le prednji varnostni zračni blazini, manjkajoče stranske varnostne blazine, odsotnost sistema ESP, brez aktivnih vzglavnikov, ali drugih sistemov za zaščito glav potnikov. In čeprav je pri čelnem trku in ocenjeni zaščiti odraslih potnikov vozilo doseglo tri od skupno pet zvezdic, slabši rezultati pri bočnem trku in nezadostna varnostna oprema za današnje standarde, niso več ustrezni. Zato le dve zvezdici.
Korejski proizvajalec Kia je po februarskem testu in težavah – torej skromnih ocenah zaščite pri čelnem trku – opozorila in rezultate vzela resno in model venga temeljito posodobila. In če je takrat komaj prejela štiri zvezdice, si je tokrat, tako zaradi bolje delujočih sistemov proženja zračnih blazin, bolj (nogam in zgornjemu delu telesa) prijaznih materialov armaturne plošče, močnejše strukture karoserije in še bogatejšega nabora opreme za varnost, prislužila najvišjo oceno, pet zvezdic.
Razočaranje, ki to sicer ni, a rezultati še zdaleč, da bi bili pohvalni, se zdi dosežek Jaguarjeve limuzine XF. Z le štirimi zvezdicami ocenjena skupna varnost je vzrok vsaj za začudenje. Podroben pregled pokaže na sorazmerno velike obremenitve spodnjih okončin potnikov pri čelnem trku, velike obremenitve na prsni koš pri bočnem trku ter le skromno zaščito najmlajših, otrok. Tudi zaščita za glave potnikov – preverba ustreznosti delovanja vzglavnika, ki naj bi preprečil poškodbe vratnih vretenc, je bila ocenjena kot podpovprečna.
Presenetljiv zmagovalec pri skrbi za varnost potnikov je Volkswagnov, v ZDA dobro sprejeti model, amarok. Pri tem testu je s 17 točkami prejel sploh najvišjo dosedaj dodeljeno oceno med vsemi, po standardu NCAP ocenjenimi vozili. Vseeno vse ni rožnato – slabša zaščita pri bočnem trku, velike sile, ki so delovale na prsni koš pomenijo prostor za izboljšanje, zato le skupno štiri zvezdice. Zelo dobro sta se odrezala oba dvojčka – »ljudski« sharan in praktično enak model iz ponudbe Seata, modela alhambra. Oba sta prejela vseh pet zvezdic.
Zapišimo torej vse rezultate – pet zvezdic si je v abecednem vrstnem redu prislužil Audijev malček A1, mini countryman, ford C-MAX in večji ford grand C-MAX, že omenjena kia venga, večji model sportage, Oplova meriva in (spet) testirani, a še stari, model Volkswagnovega passata, ki je prav v teh dneh dobil nadgrajenega naslednika. Zvezdico manj že omenjeni jaguar XF, volkswagen amarok in Nissanova micra, najslabše, z dvema zvezdicama je bil ocenjen landwind CV9.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Testiranja EuroNCAP November 2010"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Koga je pa sploh presenetil kitajec? Tri zvezdice za čelni trk je zame kvečjemu pozitivno presenečenje.