Bugatti
V Ženevo so poleg “običajnega” veyrona, veyrona “zgoraj brez”, imenovanega grand sport, pripeljali še blue centenaire – novo, sicer enako zmogljivo, a še »boljšo« različico veyrona. Stota obletnica znamke terja nekaj posebnega, zato veyron blue centenaire v mat modri barvi, s še bolj drzno notranjostjo in ceno 1,35 mio evrov in to brez davka.
Carlsson
Na razstavnem prostoru predelovalca vozil Mercedes Benz je bilo moč premierno videti zmogljivi aiger CK55 RS rascasse z 336 kilovati pod motornim pokrovom, radikalno predelanega malčka smarta fortwo, ter drzno in inovativno, z mnogimi predelavami zunanjosti in notranjosti opremljen, najbolj prestižni razred S.
Fab design
Podjetje, ravno tako specializirano za predelavo vozil Mercedes Benz, je pokazalo predelave na modelih CL in SL. Predelani SL in CL imata drzne razširitve blatnikov, ogromno dodatnih odprtin za zajemanje zraka, impresivno široke in nizke pnevmatike in za predelovalca tako značilno mat belo bravo karoserije ter dvižna vrata.
Fisker
O predelovalcu vozil Fisker smo že večkrat pisali. Na salonu so pokazali že predstavljeni, a zato nič manj eksotični hibridni štirivratni avtomobil Karma, ki deluje kot mešanica superšportnika in maseratija quattroporte. Kmalu obljubljajo, da bo moč prva vozila naročiti tudi v Evropi. Tokrat so prvič na tej strani Atlantika pokazali tudi konceptni sunset, z dodatkom karma S. Gre za 2+2 sedežni hibridni kabriolet.
Italdesign – Giugiaro
Drzni in kontroverzni italijanski oblikovalec je tokrat v Ženevo pripeljal novo, eksotično interpretacijo prevoza na štirih kolesih, hibridno študijo Namir (arabsko: tiger), izdelano v sodelovanju z angleškim podjetjem Frazer Nash, specializiranim za razvoj, oblikovanje in marketing hibridnih sistemov. Študija nakazuje, kako naj bi v bližnji prihodnosti izgledali športni avtomobili. Vozilo, ki ga poganja endotermičen motor z notranjim zgorevanjem in štirje elektromotorji, naj bi preseglo 300 km/h in »stotico« doseglo v 3,5 sekunde, ob tem pa v okolje izpustilo le 60 gramov CO2 na km vožnje.
Gumpert (Apollo)
Na prostoru, kjer razstavlja nemško podjetje Gumpert, je bilo poleg ”običajnega” apolla, videti tudi aerodinamično optimirano in še bolj ”strupeno” različico, ki jo je moč naročiti z več različnimi močmi biturbo osemvaljnika, ki v osnovi poganja Audijeva vozila. Moči se merijo med 650, 700 ali celo 800 ”konji”, navori pa med 850, 875, 900 Nm. Karoserijsko optimirani apollo naj bi „že s 700 konjskim“ motorjem presegel 360 km/h.
Koenigsegg
Glavna privlačnost razstavnega salona je bil eko-dirkalnik Quant. V sodelovanju s podjetjem NLV Solar AG so v Ženevo pripeljali visoko zmogljivi avto, ki iz ne več kot 450 kilogramov težkih akumulatorjev, iztisne toliko moči, da mu ti omogočajo avtonomijo do 500 km. Moč elektromotorjev znaša 377 kilovatov (512 KM), vozilo zmore doseči 275 km/h, akumulatorji pa naj bi bili do 95 odstotkov polni že po 20 minutah polnjenja. V avtu lahko sedijo štirje potniki, v vozilo pa vstopijo skozi dvoje dvižnih vrat. Videti je bilo tudi še bolj ekskluzivno različico modela CCX – CCX Edition.
Mansory
Eden najbolj drznih predelovalcev vozil različnih znamk je v Ženevi pokazal radikalno predelani cayenne – po predelavi nosi imel Chopster. 60 milimetrov nižja streha, 40 milimetrov širša karoserija, dodatnih 45 milimetrov bližje tlom nasajena karoserija nekako daje slutiti, da se pod pokrovom motorja skriva „pošast“ – na 523 kilovatov (710 KM) navit V8, ki naj bi vozilo potisnil do 302 km/h. Videti je moč tudi predelani 911, bentley continental in veyrona 16.4. linea vincero.
Pagani
Eden najbolj ekskluzivnih predelovalec je na ogled postavil kar dva primerka zonde – Zonda R in Zonda cinque. Prvega, katerega karoserija je v celoti izdelana iz ogljikovih vlaken, poganja mercedesov dvanajstvaljnik s tričetrt tisočaka ”konjev”, slednjega na 7,3 litra povečan motor in robotizirani šeststopenjski menjalnik. Zgolj 1.210 kilogramov težkega športnika naj bi v manj kot treh sekundah ”potegnil” do 100 km/h in gnal vse do 350 km/h. Oba modela zaznamuje še bolj dovršena aerodinamika in še več luksuza ali športnosti v notranjosti.
Spyker
Na ogled sta kar dve poslastici. C8 aileron, ki s spremenjeno, večjo in še bolj aerodinamično karoserijo, večinoma izdelano iz aluminija, poleg boljše lege na cesti, prinaša nekaj več prostora tudi za potnike. Vozilo je prvič dobavljivo tudi s samodejnim menjalnikom. Druga premiera je cestni dirkalnik LM 85. Na največ 24 vozil omejena serija LM 85 je dobavljiva z volanom na levi ali desni strani. Superšportnik z za Spyker značilno navdahnjeno preprostostjo nosi karoserijo izdelano iz lahkega aluminija.
Zagato
Zagato je predstavil športnega 2-sedežnega kupeja Perano Z-One Milano, ki je kljub moči in prestižu uporaben športnik. 6,2-litrski osemvaljnik s 323 kilovati (440 KM), ki se v osnovi vrti v corvetti, ekskluzivnega dvosedežnika pa naj bi v štirih sekundah potegnil do 100 km/h. Kljub načrtom, da bodo naredili le 999 primerkov, osnovna cena naj ne bi presegla 50.000 evrov. Če bo res tako, bo znano julija letos, ko bodo prva vozila dobila svoje lastnike.
Če kar začnemo, po abecednem vrstnem redu …
Brabus je med mnogimi predelavami pokazal tudi predelani tesla roadster, (EDAG) je predstavil light car, ki je napreden tako pri uporabi materialov kot v dejstvu, da odpira razvojne možnosti t.i. "open source" vozila.
Podjetje Fioravanti je pokazalo dve novosti – cestni dirkalnik LF1 in mestnega malčka tris z inovativno zasnovano notranjostjo in naprednim in okoljsko sprejemljivim pogonom.
Na prostoru, kjer je razstavljalo manj znano podjetje Fornasari, je bilo moč videti študijski avtomobil, imenovan RR99, Heuliez je pokazal simpatično mini mestno, povsem električno prevozno sredstvo za največ tri potnike, imenovano Friendly.
Med električnimi prototipi je italijanski oblikovni studio I.DE.A Institute pokazal konceptno vozilo zgoraj brez, imenovano ERA, ki navdušuje tako z obliko kot z napredno notranjostjo.
Avstrijska Magna-Steyr je predstavila konceptno vozilo mila EV, podjetje MDI je pokazalo eno izmed možnosti, kako bi lahko pešci hojo po mestnih ulicah zamenjali z vožnjo –s trisedežnim AIRpod-om, z vstopanjem spredaj in zadaj.
Brezčasni Pininfarina je pokazal napredni in čisti BlueCar, ameriško podjetje Protostar izključno električno gnani avtomobil za dva (zgoraj brez), imenovan Lampo.
»Domači« Rinspeed pa kar dve drzni rešitvi. V mnogočem, tako po pogonu kot notranji ureditvi revolucionarno vozilo iChange, ter predelanega fiata 500 – rinspeed E2, ki lahko ponuja 60 ali pa 160 »konjev«, kar vam pač ta hip ustreza.
Na razstavnem prostoru oblikovalca Sbarro je bilo moč videti radikalni hibridni štirikolesnik, imenovan Orbital hybrid.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Ženeva 2009 – butični izdelovalci"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
A se samo men zdi al je Carlsson ena grših predelav na sploh?