Reportaže

Ženeva 2010

Letošnji salon v Ženevi potrjuje nadaljevanje trenda okolju prijaznih in predvsem varčnih avtomobilov. Hibridni pogoni so svoje mesto našli, kjer bi se nam to še pred kratkim zdelo nepojmljivo. Proizvalci so jih začeli vgrajevati v najbolj luksuzne in celo superšportne modele. V običajnih vozilih gredo hibridni pogoni vse bolj v smeri čim bolj preproste – hišne uporabe. Vedno več je tako imenovanih plug-in hibridov, ki jih je moč polniti kar preko navadne vtičnice. Kaže se tudi trud proizvajalcev, kupcem ponuditi vse bolj zabavne avtomobile, ki se s slogom in opremo vse bolj prilagajajo osebnosti posameznega uporabnika.

ALFA ROMEO
Na Alfinem razstavnem prostoru je moč videti dolgo pričakovano naslednico ostarele 147 – giulietto. Poleg spremembe imena, večjih zunanjih mer (4,35 m v dolžino, 1,46 m v višino in 1,8 m v širino), vozilo ponuja bolj športno oblikovanje, več prostora v notranjosti ter zmogljivejše motorje (med 88 in 170 kilovati (120-230 KM)). Videti je moč tudi posebno izdajo TCT modela Mito, katere bistvo je nov samodejni šeststopenjski menjalnik z dvojno sklopko.

ASTON MARTIN 
Na razstavnem prostoru ne manjka prvi štirivratnik te znamke, model Rapide. Navzven podoben modelu DB9, vozilo za štiri potnike poganja V12 s 350 kilovati (470 KM), kar je dovolj za 296 km/h končne hitrosti in 5,2 sekunde do 100 km/h. Videti je moč tudi osvežena modela Vantage in DBS – oba je namreč moč občudovati v posebni novi barvi, ki imitira ogljikova vlakna. Največ pozornosti pa žanje mali mestni malček Cygnet, katerega osnova je Toyotin model iQ.

AUDI
Audi se postavlja z vrsto novostmi. Poleg najmanjšega A1, prvega povsem »mestnega«, pravzaprav »life style« audija, ki ga poganjajo prisilno polnjeni 1,2 (63 kW) in 1,4-litrski bencinski motorji (90 kW) ter 1,6-litrski dizli (66/77 kW), je na ogled tudi električna študija modela A1 - e-tron. Elektromotor, ki poganja sprednji kolesi, ponuja 45 kilovatov moči (61 KM) in 150 Nm navora, a lahko na ukaz iztisne do 75 kilovatov (102 KM) in 240 Nm navora. Povprečna poraba naj ne bi presegla 1,9 litra »na sto«. Med prestižnimi modeli se šopiri najmočnejši A5 – RS5 s 331-kilovatnim V8. Še vedno povsem svež je nedavno predstavljeni A8, ki navdušuje z napredno tehniko, udobjem in zmogljivimi ter varčnimi motorji, posebna poslastica pa je A8 hybrid, ki kombinira dvolitrski TFSI motor s 155 kilovati (211 KM) in 350 Nm navora ter majhen 33-kilovatni (45 KM) elektromotor. Vozilo doseže 235 km/h in »do sto« pospeši v 7,6 sekunde ter v povprečju porabi le 6,2 litra na 100 kilometrov. Navdušuje tudi posebej športna in barvno drzna različica RS6, zares opazen pa je R8 v odprti različici z desetvaljnikom pod pokrovom.

BENTLEY
Gotovo najbolj opazen je najmočnejši odprti bentley vseh časov, model Continental GT Supersports Convertible, ki razvaja z močjo 464 kilovatov (630 KM) in udobjem. Videti je moč tudi prestižno limuzino Mulsanne ter zaprto različico modela Continental GT in ostale modele te prestižne britanske avtomobilske znamke. Bentley je salon izkoristil tudi zato, da ponuja vrsto ekskluzivnih dodatkov v svojem butiku, kot so ure, očala, nalivna peresa…

BMW
Če kje, potem je gneča pri BMW-ju. V seriji 1 predstavljajo študijo električnega vozila activeE, ki uporablja tehnologijo, poznano iz »električnega« minija. Motor ponuja 125 kilovatov (170 KM) in 250 Nm navora, kar je dovolj za devet »do sto« in 145 km/h končne hitrosti. Veliko je novosti pri seriji 3. Videti je moč optično in tehnično osvežena kupeja in kabriolet, ki sta sedaj povsem enaka štirivratni in karavanski izpeljanki, osvežitev so namenili tudi najbolj športni izpeljanki, modelu M3, ki je na voljo tudi s sistemom Start-Stop. Povsem nova je serija 5, ki prinaša osveženo oblikovanje, več prostora v notranjosti, bolj varčne bencinske in dizelske motorje (od 150 do 300 kilovatov moči) ter mnogo napredne tehnologije. Med novosti serije 5 sodi tudi hibridna študija, ki kombinira poznano tehnologijo hibridnih modelov X6 in serije 7, a tokrat s šestvaljnikom, osemstopenjskim menjalnikom in 40-kilovatnim elektromotorjem. Če je model Z4 35is napoved še močnejšega modela serije M, pa manj agresivno podobo kaže osveženi terenski X5, ki bolj kot s karoserijskimi popravki zunanjosti in malenkostno obogateno opremo, navdušuje s prenovljeno motorno paleto. Poganjajo ga zmogljivi, a obenem varčnejši bencinski in dizelski motorji z močmi med 180 in 300 kilovati (245-407 KM). Nov je tudi športni paket za model X6, ki prinaša več moči za najbolj zmogljiva motorja in aerodinamični paket za karoserijo.

BUGATTI

Čeprav smo pričakovali, da bo najprestižnejša znamke na svetu, kot nekateri imenujejo Bugattija, predstavila drzno študijo štirivratnega modela 16C galibier, pa je ljubiteljem na ogled »le« model Veyron v zaprti in odprti različici.
 
BYD
Kitajski proizvajalec vozil je v Ženevi, kot evropsko premiero, pokazal novi E6. Gre za petsedežni enoprostorec na električni pogon. Elektromotorja poganjata vsak svojo os, skupna moč znaša 197 kilovatov (286 KM) in 550 Nm navora. Litij-ionski akumulatorji nameščeni v dno vozila omogočajo avtonomijo do 330 kilometrov. Pri proizvajalcu napovedujejo začetek serijske proizvodnje za konec letošnjega leta.
CADILLAC
Cadillac je predstavil celotno paleto svojih vozil, med njimi zadnjo novost – »navitega« kupeja CTS-V, ki ga poganja 6,2-litrski V8 s 409 kilovati (556 KM). Med konceptnimi vozili je moč videti limuzinskega XTS platinum concept, ki oblikovno predstavlja prihajajočo največjo tovarniško limuzino, navdušuje pa s hibridnim pogonom, ki pomaga ob speljevanjih in počasni vožnji po mestu.

CHEVROLET
Ameriški avtomobilski gigant je na ogled postavil »ameriško« in evropsko paleto vozil. Med njimi pravzaprav ne izstopa noben avtomobil, tudi tisti iz palete modelov znamke Corvette ne, čeprav je moč videti novost – model Grand Sport, ki prinaša več športnosti, med drugim širše koloteke in dirkaško vzmetenje. Precej bolj je, tudi za »evropski« asortima, primeren novi konceptni aveo, ki je na ogled v športni različici RS. Ta ima sicer res 1,4-litrski motor s 103 kilovati moči (140 KM), a je bolj pomemben zato, ker oblikovno nakazuje novo generacijo modela. Videti je moč tudi prepoznavni cruze, ter že mnogokrat videni elektro avto volt. Pomembna novost je novi mestni malček spark, videti pa je moč tudi ostale modele, ki jih prodajajo na stari celini.

CHRYSLER / JEEP / DODGE
Chrysler je pokazal prvič na salonu v Detroitu videni izpeljanki prenovljenega modela 300 S6 (V6, 186 kW) in S8 (V8, 268 kW), sicer pa ni drugih novosti. Med vozili znamke Dodge najbolj izstopata popoprani različici modelov Challenger in Charger. Terenska znamka Jeep predstavlja že v Detroitu videni, omejeni seriji modela Wrangler, med njima izstopa poudarjeno prostočasna različica v drzno rumeni barvi, sicer pa novosti ni.

CITROËN
Citroën predstavlja veliko. Zelo opazna je študija radikalno športnega vozila Survolt, ki navdušuje tako s kompaktnimi merami, kot z, za športno vozilo nenavadnih, električnim pogonom. Elektrika za pogon služi tudi modelu c-zero, ki v Ženevi doživlja premiero prvega serijskega izdelka prvega tovarniškega velikoserijskega električnega avtomobila. Motor ponuja 47 kilovatov (64 KM) in 180 Nm navora, kar je dovolj za 130 kilometrov avtonomije, pospešek do 100 km/h v 15 sekundah in 130 km/h končne hitrosti. Veliko pozornosti vzbuja športna izpeljanka Racing modela DS3, ki navdušuje z 1,6-litrskim turbomotorjem s 147 kilovati (200 KM) in 275 Nm navora, a bo na voljo v le 1.000 primerkih. O modelu DS High Rider smo že pisali – gre za študijo kompaktnega, hibridnega vozila, ki navdušuje s tehniko (dizel in elektromotor), z obliko in kaže na nadaljnjo smer razvoja tovarne.

 
DACIA
Dacia po kvazi terenskemu stepwayu predstavlja svoj prvi model s pogonom na vsa štiri kolesa. Šesti model v paleti se imenuje Duster in bo na voljo s štirikolesnim, kakor tudi s pogonom le na sprednji kolesni par. Sprva bo na voljo z enim bencinskim (1,6 l, 80 kW) in dvema dizelskima motorjema (1,5 l, 62 in 77 kW). Romuni zagotavljajo, da bode cene 431 centimetrov dolgega vozila, ki obljublja dobre terenske lastnosti, tudi pri zelo bogato opremljenih različicah, segle le nekaj nad 15 evrskih tisočakov.

DAIHATSU
Japonski izdelovalec vozil se je predstavil z vsemi modeli znamke, a je ta predstavitev skromna, edina novost je copen pearl, ki prinaša bolj športno izvedbo znanega kupeja, s širšimi koloteki in dirkaškim vzmetenjem.

 
DR
Manj znana znamka vozil DR, katerih oblika nastaja v italijanskih studiih, izdelujejo pa jih na Kitajskem, je predstavila modela CW20 in SW 21. Gre za praktična avtomobila za mestno uporabo. V njuni motorni paleti najdemo 1,3-litrski bencinski motor z 61 kilovati (83 KM) ter prav tako bencinski, 1,5-litrski stroj s 77 kilovati (105 KM). Na italijanskem trgu bosta modela na voljo tudi z možnostjo uporabe avtoplina.

FERRARI
Ferrarijev razstavni prostor je paša za oči, ne glede na to ali predstavljajo kaj novega ali ne. Tokrat morda na prvi pogled res nič povsem novega, a konceptni 599 GTB fiorano hybrid predstavlja novo poglavje v zgodovini vzpenjajočega se konjička. Ferrari tako po neuspešnem plasiranju sistema KERS v svet formule 1, le-tega očitno vpeljuje v serijska vozila, saj ga je vgradil v hibridni 599. Vozilo ponuja tudi »klasični« elektromotor, ki je nameščen na zadnji strani diferenciala, razvije 74 kilovatov (100 KM) in 100 Nm dodatnega navora, akumulatorji pa so nameščeni pod podom.

FIAT
Največja Fiatova novost na letošnjem ženevskem salonu je dvovaljni tlačno polnjeni motor, ki iz 0,9 litra prostornine iztisne 63 kilovatov in ob tem na prevožen kilometer izpusti manj kot 100 g ogljikovega dioksida. Motor bo sprva poganjal petstotico, ko se mu bodo pridružile tudi močnejše različice (77 kW) pa verjetno ni izključeno, da ga bomo našli tudi v katerem drugem modelu. Manjša novost je tudi sistem Start-Stop pri modelu 500 dizel. Ob naštetem pri Fiatu predstavljajo še novo generacijo dobla, ki prinaša še več prostora, (prtljažnik meri med 790 in 4.200 litrov), modernejšo obliko, novejše, bolj zmogljive in varčnejše motorje (bencin in trije »dizli«) ter več pozornosti pri končni izdelavi. Večji bravo je na ogled zato, ker je doživel manjšo prenovo in dobil bogatejšo opremo, sicer pa je na ogled prav vsa ponudba znamke.

FORD
Evropsko premiero je doživela tretja generacija modela Focus. Tokrat so, poleg v Detroitu predstavljene tri in petvratne različice, pokazali še karavansko. Če lahko za zunanjost vseh focusov rečemo, da je povsem v skladu s Fordovo filozofijo kinetičnega dizajna in do neke mere povzema že videne linije, je notranjost drugačna, kot smo bili vajeni do sedaj. Na novega focusa bo potrebno počakati najmanj do konca letošnjega leta, skoraj enako pa velja tudi za enoprostorska modela C-MAX in grand C-MAX, ki smo ju videli že na lanskoletnem salonu v Frankfurtu. Večja S-max in galaxy sta na ogled rahlo prenovljena (malenkostne prenove zunanjosti in več opreme v notranjosti), oba pa sta po novem na voljo z novim bencinskim motorjem s 149 kilovati (203 KM) in 300 Nm navora.

HONDA
Dvanajst let po zadnjem modelu CR-X se Honda vrača z majhnim športnikom CR-Z. Če so pri prvih CR-X stavili na takrat revolucionaren VTEC, tokrat obljubljajo zabavo, stil in predvsem varčevanje na račun hibridnega pogonskega sistema. Sistem z 1,5-litrskim bencinskim motorjem v kombinaciji z elektromotorjem (skupna moč znaša 90 kilovatov in 174 Nm navora) je že znana Hondina rešitev. Povprečna poraba naj bi znašala le 5 litrov na 100 kilometrov.  Študija mestnega vozila prihodnosti – tokrat le za enega potnika 3R-C, ima napreden sistem vstopanja, a še zdaleč ni jasno, ali bo doživela serijsko proizvodnjo.
HYUNDAI
Očitno je tudi v Koreji zavel nov veter. Koncept i-flow namreč nakazuje linije vozila, ki bo prihodnje leto zamenjalo sonato. Če zadnja generacija sonate izgleda, kot da je bil oblikovana za ameriško tržišče, je i-flow pravo nasprotje. Futurističen koncept poganja 1,7-litrski dizel v kombinaciji z elektromotorjem, ki zagotavlja porabo okoli treh litrov. Zanimivo je, da se govori o tem, da bo zamenjava za sonato na voljo tudi kot karavan. Številni drugi modeli, med njimi i10, i20 in i30 so na ogled v okolju bolj prijazni »eco« različici, enako velja za večji iX35.

INFINITI 
Nissanova prestižna znamka predstavlja model M35 Hybrid, pri čemer želijo z »običajnim« M-om konkurirati BMW-jevi seriji 5 in Mercedesovemu razredu E. Hkrati z evropsko predstavitvijo modela M prihaja prvi Infinitijev dizelski motor. Trilitrski V6 bo nosil oznako 30d, ponuja pa 173 kilovatov moči (235 KM) in 550 Nm navora ter bo na voljo v modelih M, EX in FX.

JAGUAR
Kupejevska različica modela XKR je dobila dva nova paketa športnih in prestižnih dodatkov – Speed Pack in Black Pack, pri čemer pa je na ogled le prvi. Ta prinaša dvig elektronsko omejene hitrosti na 280 km/h, aerodinamične spremembe, pri visokih hitrostih manj občutljiv servo volan in 20-palčna platišča, skozi katera je moč videti v rdečo barvo obarvane zavorne čeljusti.

KIA
V Ženevi predstavlja novega sportagea, ki si platformo in motorje deli z bratrancem iX35. Ne glede na to, da Kia sorazmerno pogosto menjuje slog, je novi sportage vseeno znotraj oblikovalskih smernic tovarne. V primerjavi s predhodnikom je večji, ima večjo medosno razdaljo in večjo oddaljenost od tal. Ob novem sportageu, predstavljajo še vedno sveži sorento ter koncept hibridnega vozila, ki sliši na ime Ray, in bo, ob morebitni serijski proizvodnji, konkuriral toyoti prius in hondi insight. Venga, mali Kiin enoprostorec je dobil še popolnoma električno gnano različico z oznako EV, za pogon pa skrbi 80-kilovatni elektromotor (109 KM).

 
LAMBORGHINI
Majhen, a zato nič manj prestižen, vendar slabo obiskan, je razstavni prostor Lamborghinija, kjer ta italijanska znamke v nemški lasti predstavlja novi mejnik pri modelu Gallardo – še lažji ter posledično bolj športen model Gallardo LP 570-4 Superleggera, ki prinaša prihranek pri teži (minus 70 kilogramov) in boljše vozne lastnosti. Videti je moč tudi druge modele znamke.
 
LANCIA
Pri Lancii niso predstavili nič posebno novega. Med vozili znamke izstopa musa fifth avenue, ki pa ne pomeni nič drugega kot opremsko izboljšano različico že znanega modela. Najbolj opazno je sodelovanje s Chryslerjem, s katerim si delijo tudi razstavni prostor.
 
LAND ROVER
Med terenskimi vozili znamke z »Otoka« ni novosti. Na ogled je celotna paleta vozil, med njimi pa izstopata bolj športno in mladostno oblikovana freelander in defender.

LEXUS 
Konceptni LF-Ch se v serijski različici sedaj imenuje CT200h. Hibridni avtomobil – prvi petvratni lexus, ki ga bodo menda začeli izdelovati konec leta, poganjata bencinski motor 1,8 VVT-i in zmogljivi električni motor. Videti je moč tudi superšportnega kupeja LF-A.

LOTUS
Lotus je v Švico pripeljal prenovljenega eliseja. Ta je po večji evori podedoval vrsto oblin in drugih rešitev zunanjosti. Motor ostaja enak - 1,8-litrski s 192 »konji« ali pa 160-kilovatni (217 KM), močan motor s turbo polnilnikom. Na voljo pa je elise tudi z novim 1,6-litrskim motorjem s 134 »konji«, ki bo pospešil lahko grajenega športnika v okoli šestih sekundah do 100 km/h.

MASERATI
Maserati je v Ženevo pripeljal granCabria. Gre za odprto različico modela GranTurismo, kar pomeni, da vozilo ni klasični dvosed, temveč 2+2-sedežnik. Dimenzijsko ostaja enak kupejevski različici z V8 motorjem, ki zmore 318 kilovatov (433 KM). Čeprav je vozilo že vrsto let na trgu, še vedno navdušuje tudi edina štirivratna limuzina Quattroporte, tokrat na ogled v različici »awards edition«.

MAZDA
Japonci so pripeljali povsem novo mazdo5. Enoprostorec je po novem oblikovan zelo sveže po vzoru koncepta Nagare, z unikatno bočno linijo. Hkrati so za petico predstavili nov motor, ki s sistemom »i-stop« zmanjšuje emisije za 15 odstotkov. Mazda6 je doživela manjšo prenovo, dobila pa je tudi nov dvolitrski bencinski motor z direktnim vbrizgom. Novosti so predvsem na maski, drugačna so lita platišča, manjše so spremembe v notranjosti. Na ogled je postavljena tudi jubilejna različica roadsterja MX-5, ki ne postreže z boljšimi zmogljivostmi, temveč s stilskimi dodatki in obvezno serijsko številko na ploščici.

MERCEDES-BENZ
Glavna novost pri Mercedesu je eksperimentalno vozilo F800 Style. Tokrat koncept poleg napredne in ekonomične pogonske tehnike predstavlja tudi oblikovne smernice (prihajajočih) novih velikih mercedesov. F800 poganja hibridni bencinski V6 z dodatnim elektromotorjem, gorivnimi celicami F-Cell, s skupno močjo preko 400 »konjev« (294 kW). Veliko oblikovnih detajlov bo moč prepoznati na novem CLS-u, ki prihaja jeseni. Evropska novost je še E kabriolet in pa superšportnik SLS, ki je med drugim na ogled tudi, kot novo uradno varnostno vozilo formule 1 – safety car. Poseben prostor so zavzeli tudi napredni BluTec Hybrid-i, ki prihajajo na trg v letih 2011 (E) in 2012 (GLK).

MINI
Novi mini je countryman. SUV različica petvratnega minija bo na voljo v vseh znanih variantah: One, One D, Cooper, Cooper D in Cooper S. Močnejše različice countrymana bodo na voljo tudi z novim štirikolesnim pogonom imenovanim ALL-4.

MITSUBISHI
Japonci so predstavili evropsko različico crossoverja z imenom ASX (drugod RVR), ki deluje kot kompaktni športni terenec. Na voljo bodo dizelski in bencinski motorji, povezani s šeststopenjskim menjalnikom in sistemom »automatic stop&go«. Če je outlander le malenkost prenovljen in zato ne preseneča, pa je bolj opazen konceptni PX-MiEV. Vozilo združuje štirikolesni pogon S-AWC (Super All Wheel Control) ter plug-in hibridni sistem, ki ga tvorita elektromotorja s 60 kilovati (82 KM) in 200 Nm navora, na pomoč pa jima lahko priskoči bencinski motor s 85 kilovati (115 KM) in 125 Nm navora. Poraba naj bi znašala zgolj dva litra vsakih 100 kilometrov.

NISSAN
Nissan napada z novim malčkom, naslednikom micre. Poganjal ga bo 1,2-litrski trivaljnik, odlike pa bodo predvsem v praktičnosti. Druga novost je model Juke, ki je plod evropskih oblikovalcev. Gre za crossover segmenta B, nekakšna direktna konkurenca škodi yeti. Na voljo bodo bencinski in dizelski motorji z močjo od 80 do 140 kilovatov (od 110 do 190 KM) in štirikolesnim pogonom, CVT menjalnikom ter zanimivo dodatno opremo. Razstavljen je tudi prenovljeni qashqai.

OPEL
Opel predstavlja več novih modelov. Izstopa koncept Flextreme GT/E – gre za aerodinamični, električni hibridni avtomobil, ki je bil že viden v obliki Oplove ampere, a je sedaj večji. Poganja ga 1,4-litrski štirivaljnik, ki deluje na avtoplin in 120 kilovatni (163 KM) elektro motor. Voziti je moč samo ob pomoči elektrike, zato je lahko povprečna poraba samo 1,6 litra na 100 kilometrov. Glavna prodajna novost je gotovo nova meriva, ki tokrat streže z novim načinom odpiranja zadnjih vrat, še bolj izkoriščeno notranjostjo, obljubljajo pa tudi bolj varčne in zmogljivejše motorje. Videti je moč še električno, pravzaprav hibridno ampero, ki na ceste ne bo zapeljala pred letom 2011. Med varčnimi vozili sta tu nova corsa in astra ecoFLEX. Bistvo je seveda poraba – obe poganja 1,3-litrski CDTI motor, ki v manjši corsi porabi štiri litre, v večji astri dva decilitra več, v okolje pa prva izpusti le 99 gramov CO2, slednja pa 109 gramov. Zadnja omembe vredna novost je prenovljena corsa. Ta prinaša mnoge spremembe na podvozju in vzmetenju (izboljšana vodljivost in večje udobje), varčnejše in zmogljivejše motorje in bogatejšo opremo.

 
PEUGEOT
Eleganten koncept, imenovan »5 by Peugeot«, napoveduje novo limuzino srednjega razreda 508. Kot se spodobi, koncept poganja hibridni pogon, imenovan Hybrid4 (štirikolesni pogon), ki ga sestavljata dvolitrski HDi FAP motor s 120 kilovati (163 KM) in električni motor s 27 kilovati (37 KM). Novinec v civilni preobleki bi naj na ceste zapeljal še pred koncem leta. Drugi koncept je »strupen« kupe SR1 s številnimi tehničnimi inovacijami in retro stilskimi dodatki. Poganja ga hibridni pogon in sicer na las podoben tistemu iz prihajajočega hibrida v modelu 3008. 1,6-litrski motor poganja sprednji kolesni par, elektromotor s 70 kilovati (95 KM) pa zadnjega. Na avtomobilu se bohoti tudi spremenjen logotip levčka, ki bo od sedaj naprej krasil vse nove peugeote. Zelo zanimivo je tudi 3,5 metra dolgo konceptno mestno vozilce za štiri potnike, imenovano BBI. Poganjata ga dva elektromotorja, ki zmoreta vsak po 7,5 kilovata moči. Med serijskimi modeli izstopa limuzina 408, ki ni naslednik vsem nam poznanega 407, temveč za kitajski trg ustvarjen in na Kitajskem proizvajan model.

PORSCHE
Porsche predstavlja več novosti. Pravo presenečenje je koncept hibridnega superšportnika 918 Spyder, ki bi naj v serijski izvedbi kmalu zamenjal carrero GT. Spremljajo ga impresivni podatki: 3,2 sekunde do 100 km/h, 320 km/ končne hitrosti in tri litre na 100 km porabe. Druga novost je veliki SUV cayenne, ki je sedaj še nekoliko dinamičnejši od predhodnika in bo na voljo tudi v hibridni različici. Za dirke je Porsche pripeljal 911 GT3 R hybrid. Osnova je štirilitrski motor z močjo 353 kilovatov (480 KM), z elektro motorji na sprednji osi. Ko je električne energije dovolj, lahko voznik s pritiskom na gumb sprosti 118 kilovatov (160 KM) na sprednji kolesni par. Prirast moči deluje šest do osem sekund. Najmočnejši 911 turbo ima oznako S in zmore kar 390 kilovatov (530 KM) moči. Glavne odlike so štirikolesni pogon in 3,3 sekunde pospeška do 100 km/h. Celo bolje od GT2. V prodaji bo od maja dalje.

PROTON
Malezijski Proton predstavlja hibridni koncept majhnega avtomobilčka, ki ga je oblikoval Giugiaro. Pri inženiringu pa so pomagali strokovnjaki iz Lotusa, ki je v lasti Protona.

 
RENAULT
Glavna Renaultova novost v Ženevi je mali roadster na osnovi twinga, Wind. Atraktivnega malčka s trdo zložljivo streho bodo izdelovali v Novem mestu, na trg pa bo prišel že to poletje. Druga atraktivna novost je mégane CC z zložljivo stekleno streho, ki se spusti ali dvigne v vsega 21 sekundah. Zanj bodo na voljo dva bencinska in trije dizelski motorji z močjo od 81 do 118 kilovatov (od 110 do 160 KM). Na razstavnem prostoru je med drugim moč videti tudi twinga in clia v različici Gordini in že znane koncepte Twizy Z.E., Zoe Z.E. in Fluence Z.E.
 
ROLLS-ROYCE
Najprestižnejša angleška znamka tokrat v Švico ni pripeljala pravih novosti. Moč je videti, na BMW-jevi sedmici zasnovanega, najmanjšega rollsa, imenovanega Ghost, ki povzema oblikovne poteze večjega phantoma, ki je prav tako postavljen na ogled.
 
SAAB
Švedska znamka, ki že dlje časa išče kupca, ki bi ji zagotovil obstoj, je postavila na ogled že videne modele 9-5, 9-3X in 9-3 kabriolet.
 
SEAT
Španci so presenetili s študijo kompaktnega električnega vozila, imenovanega IBE. Poganja ga električni motor, ki razvije 75 kilovatov in 200 Nm največjega navora ter mu omogoča pospešek od 0 do 100 km/h v 9,3 sekunde in 160 km/h najvišje hitrosti. Seveda predstavljajo tudi  karavansko ibizo z oznako ST, ki meri 4,23 metra v dolžino, njen prtljažni prostor pa lahko v osnovni postavitvi pogoltne do 430 litrov prtljage. V motorni paleti velja izpostaviti nov 1,2-litrski TSI s 77 kilovati (105 KM) in 1,2-litrskega dizla z oznako TDI, ki razvije 55 kilovatov (75 KM). Moč je videti tudi, pred kratkim najavljeno, ibizo cupra TDI.
 
ŠKODA
Ob že znanih modelih, Škoda predstavlja prenovljeno fabio v kombilimuzinski in kombi različici ter prenovljenega roomsterja. Oba sta predstavljena tudi v različici Scout. Poleg estetskih sprememb, ki so najbolj očitne na sprednjem delu z novima lučema in motorno masko ter z novimi oblikami platišč, so novi modeli doživeli osvežitev na motornem področju. Motorno paleto sedaj dopolnjujejo novi 1,2-litrski TSI ter 1,2 in 1,6-litrski TDI-ji. Motorji zmorejo od 44 do 77 kilovatov (od 60 do 105 KM). Najbolj vroča novost na Škodinem razstavnem prostoru pa je gotovo fabiina športna različica RS, katere 1,4-litrski tlačno polnjeni bencinar razvije 132 kilovatov (180 KM).
 
SMART
V pričakovanju novega štirivratnega modela, ki bo zasnovan v sodelovanju z Renaultom in bo mogoče nastajal v novomeškem Revozu, Smart predstavlja električni model z oznako ED (Electric Drive). Poganja ga električni motor, ki razvije 30 kilovatov moči ter 120 Nm največjega navora in mu omogoča, da pospeši od 0 do 60 km/h v 6,5 sekunde ter doseže elektronsko omejeno hitrost 100 km/h. Z enim polnjenjem lahko prevozi 135 kilometrov, kar v Nemčiji trenutno stane dva evra. Predstavljena je tudi posebna različica Graystyle Edition v mat sivi barvi, ki se ponaša z izbrano opremo. Poganja ga tlačno polnjeni bencinski motor z močjo 53 ali 62 kilovatov (72 ali 84 KM).
 
SUBARU
Pri Subaruju ima glavno vlogo atraktivni koncept Hybrid Tourer Concept, ki ga poganja dvolitrski boxerski turbobencinski motor v kombinaciji z elektromotorjema, ki sta nameščena na prvi ter zadnji osi in tako poudarjata delovanje Subarujevega značilnega simetričnega štirikolesnega pogona. Novost, ki bo kmalu prišla v prodajne salone, pa je impreza XV. Slednjo odlikuje bolj terenski videz s povišano karoserijo, novo motorno masko, plastičnimi zaščitami na blatnikih ter s strešnimi nosilci. Poganjajo jo znani bencinski in dizelski motorji.
 
SUZUKI
Japonci so v Ženevo pripeljali hibridnega swifta, pri katerem za pogon primarno skrbi elektromotor. V podporo električnemu pogonu pa ima vgrajen še majhen, 0,66-litrski bencinski motor. Avto je opremljen tudi z generatorjem za hitro polnjenje litij-ionskih baterij, dodatno polnjenje pa je možno kar preko hišne vtičnice. Veliko pozornosti vzbuja tudi nova športna limuzina Kizashi, ki jo poganja 2,4-litrski bencinski motor, serijsko pa ima vgrajen tako brezstopenjski menjalnik CVT kot pametni štirikolesni pogon i-AWD. Razstavljeni sta tudi tri in petvratna vitara, ki se ponašata z novimi prtljažnimi vrati brez rezervnega kolesa.
 
TATA
Največja gneča je okoli »evropske« različice najcenejšega modela Nano, vse skupaj pa je nadgrajeno z električno izpeljanko. Med velikimi novostmi je tudi prvi indijski crossover Aria, ki združuje prostornost srednje velikega enoprostorca – ponuja prostor kar sedmim potnikom, s terenskimi zmogljivostmi vozila za brezpotja. Tretja premiera je limuzina Indigo, ki je doživela večjo prenovo. Poleg tega da je postavljena na novo podvozje, so modernizirali tudi motorno paleto ter optimirali prostornost in notranjo opremo.
 
TOYOTA
Največji svetovni avtomobilski proizvajalec, ki se v zadnjem času ukvarja predvsem s škandalom zaradi vpoklica številnih modelov, je v Ženevo pripeljal serijsko različico hibridnega aurisa z oznako HSD.

Moč je videti tudi prenovljenega športnega terenca RAV4, ki je doživel predvsem estetske spremembe z novim pokrovom motorja, novima lučema in preoblikovanimi odbijači. Prvič v Evropi je na ogled postavljen prius plug-in, ki svoje baterije polni preko običajne vtičnice. Evropsko premiero sta doživela tudi konceptni električni malček FT-EV in kupejevski koncept FT-86, za katerega se šušlja, da je morda celo predhodnik nove celice.
 
VOLVO
Pri Volvu ima v tem trenutku glavno vlogo nova dinamična limuzina S60. Poleg povsem nove zasnove, ta prinaša tudi pestro motorno paleto. Ob lansiranju bo na voljo z enim bencinskim in dvema dizelskima motorjema, ko bo ponudba popolna, pa bodo štirje bencinarji in trije dizli skupaj ponujali od 85 do 224 kilovatov moči (od 115 do 304 KM). Pri tehniki, ki odlikuje novega S60, velja omeniti zlasti sistem, ki zazna pešce pred avtomobilom in omogoča samodejno popolno zaustavitev avtomobila.
 
VOLKSWAGEN
Največje pozornosti na Volkswagnovem razstavnem prostoru je gotovo deležen novi touareg. Bolj dinamičen navzven in s še bolj prestižno notranjostjo ponuja tudi napredne tehnične rešitve. Ob klasičnih bencinskih in dizelskih različicah je na voljo tudi hibrid, ki ga poganja kombinacija elektromotorja in tlačno polnjenega bencinskega V6 motorja, ki lahko delujeta samostojno, skupaj pa razvijeta 280 kilovatov (380 KM) moči. Zanj pri Volkswagnu obljubljajo zgolj 8,2 litra porabe na 100 kilometrov. Ob touaregu žanje izjemno zanimanje težko pričakovani novi sharan, ki bo na voljo s petimi, šestimi ali sedmimi sedeži, v motorni paleti pa bo imel dva bencinska in dva dizelska motorja z močmi od 103 do 147 kilovatov (od 140 do 200 KM). V Evropi je prvič predstavljen poltovornjak, imenovan Amarok, ki se je že izkazal kot spremljevalno vozilo na minulem rallyju Dakar. Svetovni javnosti so na ogled prvič postavljeni tudi polo GTI, ki iz 1,4-litrskega motorja iztisne 132 kilovatov (180 KM) ter predvsem estetsko terensko naravnana cross polo in cross golf. Videti pa je moč tudi vrsto modelov (Polo, Golf, Passat, celo Scirocco) s tehnologijo Bluemotion.

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Ženeva 2010"


Wini
14 leta 11 meseci nazaj

Polo GTI mi je zelo všeč!

Templar
14 leta 11 meseci nazaj

Hibridi so pesek v oči. Po moje eden od nepotrebnih vmesnih korakov do gorivnih celic.

Renault Co
14 leta 11 meseci nazaj

Alfa strup

hnoda
15 leta 1 mesec nazaj

Lol, BMW 40 kw elektromotor… za 2 toni težak avto 😀

15 leta 1 mesec nazaj

jah tko je konec za navadne avtomobile se bliža ko ferrari nardi hibrida pol ti je mal jasno …. sicer pa prava smer

 
Prvi vtisi iz Ženeve 2010
EuroNCAP – prvi letošnji test

Več vsebin

Novice

Prednji pogon za BMW serije 1