Testi

Peugeot 308 1.6 e-HDi – Cilja na “golfiste”

Poraba 4,1/8,9/5,3 l/100km Največja hitrost 196 km/h Cena 26.686 eur
Plusi
  • + motor
  • + učinkovit sistem Stop/Start
  • + lega in vodljivost
  • + upravljanje sistemov avta preko 7-palčnega zaslona občutljivega na dotik
  • + poraba goriva
  • + udobje vožnje
  • + zvočna izolacija kabine
  • + LED žarometa
Minusi
  • - učinkovitost masažne funkcije prednjih sedežev
  • - homogenost razporeditve svetlobe dolgega snopa žarometov
  • - nameščenost stikal gretja prednjih sedežev
  • - tipalu za dež ni možno nastavljati občutljivosti
  • - premehka stopalka za plin

Volkswagnov Golf je za številne avtomobilski alfa in omega. Iz tega razloga je ljudstvo navsezadnje po njem generično poimenovalo celo avtomobilski razred. Človek se sprašuje, če lahko njegovo kraljevanje sploh kaj ogrozi. Glede na to, kako postajajo njegovi tekmeci iz leta v leto boljši, sem prepričan, da ja. Zadnji te vrste je popolnoma nov Peugeot 308. Test.

Skupina PSA potrebuje boljše prodajne rezultate, saj jim zadnjih nekaj let ekonomsko ni ravno postlano z rožicami. Pri tem morata v skupno malho prispevati oba, Citroën in Peugeot. Citroën je resno polnjenje vreče začel s svežim C4 Picasso, Peugeot pa z 208 in 2008. Zdaj naj bi svoje prispeval še popolnoma novi 308.

Minus 140 kg

Skupno Picassoju in 308 je platforma EMP2 ali Efficient Modular Platform 2 (učinkovita modularna platforma) na kateri sta osnovana in na katero bodo nameščeni še številni drugi prihajajoči modeli skupine PSA. Njena značilnost je lahka gradnja, ki jo zaznamujejo uporaba laserskega varjenja namesto točkovnega, načrtna uporaba jekla visoke trdnosti, pločevin različnih debelin in nenazadnje tudi uporaba lahkih aluminijevih zlitin ter umetnih materialov ali po domače plastike. Posledica tega je 140 kilogramov skromnejša lastna masa avta v primerjavi s prehodnikom, pri čemer naj kot zanimivost navedem podatek, da odpadejo trije kilogrami skupnega prihranka samo na račun prtljažnih vrat, ki so izdelane v celoti iz plastike namesto jeklene pločevine.

Manjši zunaj, …

Avto so glede na predhodnika tudi mersko oklestili nekaj centimetrov. Nemudoma pade v oči njegova nižja silhueta, saj je avto glede na predhodnika dobre štiri centimetre nižji. Za dobra dva centimetra je krajši in za 1,1 centimeter ožji, njegovo medosje pa so vsled prostornejše notranjosti podaljšali za 12 milimetrov. Peugeot pri tem dodaja, da je samo zaradi skromenjših zunanjih mer avta ta lažji za 12 kilogramov.

… večji znotraj

Kljub skromnejšim zunanjim meram, naj bi bil sveži 308 v notranjosti celo bolj prostoren kot prej. Res je sicer, da nisem tekel z metrom okoli avta, a občutek Peugeotovim obljubam nikakor ne nasprotuje. Spredaj je tako prostora v vse smeri več kot dovolj, česar tudi panoramsko strešno okno Cielo (doplačilo 500 €) ne spremeni.

Podobno lahko tudi v drugi vrsti sedežev poročam o zadostni prostornosti, res pa je, da o razkošju prostora vendarle ni moč govoriti. Navsezadnje se naraščanje telesne višine in dolžine nog spredaj sedečih posameznikov hitro odraža v klestenju vzdolžno odmerjenih centimetrov za kolena zadnjih potnikov. Četudi je tam lahko kar tesno, pa prostora za kolena odraslih vendarle nikoli ne zmanjka povsem.

Nekaj podobnega velja tudi za v višino odmerjene centimetre. Te je v drugi vrsti zaznamovalo že omenjeno panoramsko strešno okno Cielo, ki pobere nekaj višine, a zadeva ni tako kritična kot pri večini drugih Peugeot s tem dodatkom. Že res, da recimo sam (1,84 metra) nisem mogel sedeti povsem vzravnano, saj sem se zadeval z glavo ob rob odprtine v strešni oblogi panoramskega okna, a že kolega s telesno višino 1,8 metra te težave ni zaznal. Na drugi strani lahko povem, da v izpeljanki Peugeot 308 brez strešnega okna Cielo zadaj sedim povsem brez težav.

Bolj prostorno ali bolj priročno?

Ogromen prostorski napredek je Peugeotu uspel tudi v zadku avta, kjer se po novem nahaja lično obdelan 470-litrski osnovni prtljažnik. Tega je moč s podiranjem po tretjinah deljivega naslona zadnje klopi povečati na preko 1.300 litrov, pri tem pa zaznamuje dno skupnega prtljažnika približno 10 centimetrov visoka stopnica. Zanimivo je, da se lahko te stopnice ob doplačilu za nadomestno kolo normalne velikosti (200 evrov) znebimo, saj je takrat dno osnovega prtljažnika dvignjeno ter s tem na eni strani poravnano s hrbtišči naslona in na drugi strani z nakladalnim robom prtljažnika.

Slednje pri nakladanju in praznenju reči iz prtljažnika vsekakor koristi, a pomeni tudi, da postane prtljažnik občutno nižji ter zmanjšan na 385 litrov (85 litrov manj). Ker je avto v vsakem primeru opremljen s kitom za popravilo ali kolesom zasilnih mer in je torej vsaj zasilna mobilnost zagotovljena, je zgornji davek na prostor preprosto prevelik, zato doplačilo za nadomestno kolo normalne velikosti odsvetujem.

V »napačno« smer

V prvi vrsti sedežev je voznik izpostavljen enako zasnovanemu kokpitu kot pri manjših 208 in 2008, saj je tudi tu volanski obroč manjšega premera (350 mm namesto običajnih 375 mm) in pomaknjen navzdol, merilniki pa navzgor in na armaturni plošči bolj naprej. Primerljivost izkušnje iz manjših bratov se nadaljuje v dobri berljivosti podatkov, dejstvu, da se tudi tu podatki potovalnega računalnik moteče izmenjujejo s števcema prevoženih kilometrov, odklon od 208 in 2008 pa prestavlja sukanje igle obratomera v »napačno« smer. Zadeva, kdor jo med vožnjo sploh opazi, je sicer res drugačna in prvih nekaj minut na nek način tudi zabavna, potem je pa voznik niti ne opazi več.

9,7? 7,0!

Razmeroma velika novost je tudi krmiljenje večine avtomobilskih sistemov preko osrednjega zaslona občutljivega na dotik, ki je med drugim všečno rahlo zasukan proti vozniku. Zaradi njega je armaturna plošča olajšana številnih stikal in gumbov, kar je oblikovalcem omogočilo snovanje armaturne plošče zelo čistih in preprostih linij. S tovrstnim sistemom upravljanja avta je opremljen tudi popolnoma novi Citroën C4 Picasso, razlika med Citroënom in Peugeotom pa naj bi bila v velikosti zaslona. Picassojev je 7-palčni, za 308 pa navaja Peugeot diagonalo 9,7 palcev. No, v resnici tudi v Peugeotu meri efektivno uporaben del zaslona sedem palcev, do diagonale 9,7 palcev pa so ga francoski prodajniki »raztegnili« z upoštevanjem za dober palec debelega okrasnega okvirja, v katerega so vdelane izbirne »tipke« podsklopov kot so klimatska naprava, potovalni računalnik, radijski sprejemnik, navigacijski sistem, če je ta seveda vgrajen, in še nekaterih drugih sistemov.

Udoben vedno in povsod

Neke vrste odmik od starih smernic Peugeota je z novim 308 moč zaslediti tudi na cesti, kjer se njegovo podvozje izkaže z odlično usklajenostjo med udobjem in dinamiko vožnje. Tako bodo tudi več sto kilometrov dolge poti, odpeljane v kosu, minile v luči udobne in nenaporne vožnje. Spokojnost vožnje namreč ne morejo zmotiti niti povsem razdrapane ceste, saj vzmetenje prepričljivo prestreže vse vrste in oblike nepravilnosti v cestni podlagi. Ko na tem mestu upoštevam še dejstvo, da je bil testni primerek »obut« v bolj togo 18-palčno nizkopresečno obutev, postane jasno, kakšen napredek je uspel francoskim inženirjem.

Na drugi strani zaznamujejo dobro dinamiko vožnje izvrstna odzivnost in natančnost vodenja prednjih koles ter, v kombinaciji z 18-palčno obutvijo, tudi nekaj boljša povratna povednost volana kot v kombinaciji z običajno 16-palčno. Res je sicer, da slednja kljub temu ne zmore dosegati ravni najboljših v tem razredu, a je kljub temu dobra popotnica za prihajajočega 308 GTI.

Odličen Stop/Start sistem

Testnega Peugeota 308 je poganjal zdaj že dobro poznani 1,6-litrski turbodizel v izpeljanki s 84 kilovati oziroma 115 konjskimi močmi in nadgrajen z izredno učinkovitim Stop/Start sistemom. Posebnost slednjega je, da zmore ugašati motor tudi med (dovolj) počasno vožnjo, ne samo ob popolnem mirovanju avta, kar ga naredi dosti bolj učinkovitega kot je večina tovrstnih sistemov pri konkurenci.

Motor odlikujejo tudi miren in kultiviran tek, majhna poraba goriva in dobra prožnost, ki pa jo rahlo umirjajo na dolgo preračunane prestave 6-stopenjskega ročnega menjalnika. Dodaten napredek je supelo storiti Francozem tudi pri njem, saj zaznamujejo uporabo prijetni ter natačni gibi prestavne ročice, katere drobovina se v primerjavi s predhodniki tudi dosti manj upira hitremu pretikanju.

Stranpot

Na nek način je Peugeot z novim 308 zapeljal rahlo s poti, ki so jo zastavili njegovi predhodniki. A bojazen, da s tem sveži 308 ni več pravi Peugeot, je povsem odveč. Ta stranpot bo namreč po eni strani še vedno po godu tradicionalnim kupcem oziroma uporabnikom Peugeotov, zraven pa bo nedvomno zmogla pritegniti tudi prenekatere kupce, ki včasih tudi pod razno niso razmišljali o Francozih. Verjamem, da se bi znal vmes najti tudi kakšen “golfist”. Prav bi že bilo.

Več o novem Peugeotu 308 si preberite na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dobremu motorju do skromne porabe pomaga tudi odlično delujoč sistem Stop/Start.
    9
  • Notranjost
    Všečno oblikovana in kljub manjšim zunanjim meram avta prostorno zastavljena. V zadku se skriva tudi velik prtljažnik. Motijo nekateri elementi armature iz uporabniku manj prijazne trde plastike.
    9
  • Opremljenost
    Paket opreme Allure se ponaša z veliko postavkami, a so všečnost testnega primerka zaznamovala še doplačila za dodatke v višini več kot 5.000 evrov.
    10
  • Vozne lastnosti
    Peugeot je tu naredil velik korak naprej, saj vožnjo v 308 zaznamuje izvrstno udobje vožnje ne glede na kakovost cestnih podlag. Pri tem mu doplačljiva 18-palčna obutev rahlo pomaga tudi na področju dinamike vožnje.
    9
  • Gospodarnost
    Poraba goriva je ugodna, maloprodajna cena testnega Peugeota 308 1.6 e-HDi Allure pa dosti manj. Ob tem je izbira paketa opreme Active jasno dosti ugodnejša, pri veliki večini kupcev pa bo nedvomno zmogla pokriti tudi veliko večino potreb/želja.
    7
  • Zmogljivost
    1.6 e-HDi v 115-»konjski« izpeljanki predstvlja izvrstno kombinacijo zmogljivosti in gospodarnosti, a v dinamično navdahnjenem 308 bi dobrih 100 kilovatov dvolitrskega HDi-ja zelo prijalo.
    8
  • Sklep
    Še vedno ni Golf, a mu to štejem prej v dobro kot v slabo. Ponaša se namreč z večino odlik slednjega, a jih podaja v uporabo na všečen, sproščen in negermanski način. Golfisti, resno, pojdite ga pogledat. Prepričan sem, da boste prijetno presenečeni.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 26.686
dolžina × širina × višina (mm) 4.253 × 1.804 × 1.457
dovoljena masa vozila (kg) 1.780
emisija CO2 (g/km) 95
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.560
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.160
medosna razdalja (mm) 2.620
menjalnik/pogon šeststopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 196
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 85 (116) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 270 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,4
osnovna cena vozila (€) 21.436
pnevmatike 225/40 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,1/8,9/5,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,2/3,3/3,7
pospešek 0-100 km/h (s) 10,2
prostornina posode za gorivo (l) 53
prostornina prtljažnika (l) 470 - 1.309
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 75,0 × 88,3
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

11 komentarjev za "Peugeot 308 1.6 e-HDi – Cilja na “golfiste”"


Polo78
10 leta 4 meseci nazaj

Premočan!!!??? LOL

kamela
10 leta 4 meseci nazaj

Seveda. Konkurenca ( golf, mazda3…) so pa prepoceni, preveč varni in ravno prav močni za slovenijo ane.

daneb
10 leta 4 meseci nazaj

Neprimeren avto za Slovenijo. Predrag, prehiter, premočan in še enkrat predrag!

Polo78
10 leta 5 meseci nazaj

Upravljanje sistemov prek zaslona na dotik bi jaz dal tako pod “pluse” kakor tudi pod “minuse”. Zakaj tako, je predebatirano v forumskem delu, tako da ne bi ponavljal…

srcnik
10 leta 5 meseci nazaj

Testirajte srednjo opremo, ker dvomim, da jih bo dosti dalo za avto 27k€. Je pa pri tem problem, da edino polno opremljen je lep.

 
Seat Toledo 1.2 TSI – Dobrodošel nazaj
Kia pro_ceed 1.4 CVVT LX Vision – Drugi