Legenda ni izgubila glasu — le zamenjala je ton
Čeprav se inženirski vizionar Ferdinand Porsche verjetno danes obrača v grobu, pa pri eni najbolj prestižnih avtomobilskih znamk na svetu že kar nekaj časa igrajo glavno vlogo športno uporabni križanci. A bistvo ostaja – zmogljivost, inovacija in brezkompromisna vozna izkušnja. Modela Cayenne in Macan namreč že od samega začetka veljata za ena najbolj vozno uživaških SUV na planetu. Takšna, ki ponujata vsaj esenco legendarnega 911. In kar je morda še pomembnejše – s svojo modno zasnovo, prestižnim nastopom in vsakodnevno uporabnostjo sta postala prodajni uspešnici, ki znamki Porsche zagotavljata prihodnost. V primeru novega Macana po novem precej tišjo. A nič manj hitro.
Druga generacija modela Macan je namreč prišla med kupce zgolj v električni različici, kar je za znamko, kjer so imeli bencinski oktani vedno glavno vlogo, skorajda revolucionarna poteza. Zlobni jeziki bi ob tem dodali, da po novem izgleda kot Cayenne, ki je šel na detox terapijo, povsem prešel na vegansko prehrano in se vpisal na jogo. A bodite povsem brez skrbi, novi Macan ostaja čistokrvni Porsche. Pa četudi je brbotanje iz izpuha zamenjal tih šepet električnega agregata.
Novi Macan temelji na platformi PPE (Premium Platform Electric) z 800-voltno arhitekturo, ki si jo deli z Audijem Q6 e-tron, a že po prvih kilometrih postane jasno, da ne gre zgolj za preoblečenega sorodnika iz Ingolstadta. V primerjavi s predhodnikom, ki je še dišal po bencinskih hlapih (kar pri novem, vsaj za zdaj, ni več mogoče), je električni Macan zrasel za deset centimetrov v dolžino in se lahko pohvali z občutno izboljšanim količnikom zračnega upora – zdaj znaša le 0,25. Prva generacija Macana je postala prava prodajna uspešnica, pri čemer je kar štiri petine kupcev prvič sedlo za volan Porscheja. Se lahko tudi njegova naelektrena evolucija vpiše v zgodovino s podobnim uspehom?
Tišina, ki udari
Bistvo novega Macana se skriva pod motornim pokrovom — tudi v najbolj osnovni različici vas izstreli proti horizontu s samozavestjo Jamesa Bonda in tišino knjižnice ob polnoči. Brez kričanja, brez teatralnosti.
Pri tokrat testiranem primerku, na katerem se je bleščala oznaka 4S, je brenčal drugi najbolj zmogljiv pogonski sklop z dvema elektromotorjema, ki skupaj razvijeta 516 »konjev« in še bolj impresivnih 820 Nm navora. To pomeni pospešek do stotice v le 4,1 sekunde, a je še bolj prepričljiv instantni sunek navora, ki potegne Macana naprej s tolikšno odločnostjo, da zna zmesti tudi najbolj predane ljubitelje bencina.
800-voltna električna arhitektura obenem omogoča, da se lahko baterija z neto kapaciteto 95 kWh na ultrahitri polnilnici polni vse do 270 kW. Kar pomeni, da jo boste v idealnih razmerah napolnili od 10 do 80 odstotkov v zgolj 20 minutah. In v praksi? Zelo blizu tehničnim podatkom. In ne le to – preizkušeni avtomobil je polnil celo z najvišjo močjo 284 kW ter dosegal še pri 80-odstotni napolnjenosti baterije okrog 150 kW. Noro! Tako sem potreboval za 10 odstotkov (med 20 in 30%) napolnjenosti zgolj pičli 2 minuti, kar bi zadoščalo za cca. 50 kilometrov vožnje.
Pri tem vtis nekoliko pokvari potopno odpiranje enega izmed dveh električnih pokrovov vtičnice z dotikom dlani: čeprav gre za zanimiv trik, ki navdušuje otroke, boste verjetno (ob pomoči YouTube vodiča) potrebovali kar nekaj poskusov, preden boste ugotovili, da mora dlan počivati ravno prav na površini, da se pokrov sploh odpre. Pa še to vedno ne uspe!
Zanimivost: na 400-voltnih polnilnicah se 800-voltni sistem samodejno preklopi – z visokonapetostnim stikalom se baterija razdeli v dve 400-voltni enoti, kar omogoča polnjenje z največjo močjo do 135 kW.
Porschejevi teoretiki sicer obljubljajo več kot 600 brezslišnih kilometrov z enim polnjenjem, preden vas zagrabi panika. A v realnem svetu — z nekaj dinamike, odmerkom avtoceste in mestnimi opravki — se številka vrti bližje 450–500 kilometrom. Še posebej zato, ker boste do uradne porabe 17,7 kWh/100 km prišli le, če svojega notranjega prežečega tigra zamenjate z … dremavim muckom. A če sem povsem iskren, je tudi tokratnih realnih 450 kilometrov (ob povprečni porabi 22,5 kWh) že dovolj prepričljivih in zame povsem dovolj.
Čeprav je Macan EV s svoje več kot 2,4 tone mase vse prej kot lahkokategornik, to na cesti presenetljivo redko opazite. V zavojih deluje izjemno agilno (za SUV, seveda), volan je obenem neposreden ter ponuja dovolj povratnih informacij, pri čemer mu dodatno pomaga še opcijsko krmiljenje zadnje osi. Za dodatno dinamično ostrino skrbita aktivno zračno vzmetenje in elektronsko nadzorovani blažilniki (Porsche Active Suspension Management), medtem ko sistem Porsche Torque Vectoring Plus z elektronsko zaporo zadnjega diferenciala navor med zadnjima kolesoma razporeja tako spretno, da Macan iz počasnejših zavojev odbrzi s takšno naglico kot maček, ko zasliši odpiranje konzerve. Rezultat? Suvereno obvladovanje mase in vozna izkušnja, ki zna razorožiti tudi najbolj zaprisežene ljubitelje grmenja šestvaljnikov. Vsekakor eden najbolj vozno uživaških SUV, ki sem jih vozil v zadnjem času, saj ti dobesedno bere misli, ko se zapodiš v ovinek.
Digitalni luksuz
Ker si človek privošči Porscheja tudi zaradi prestiža, ta občutek pričakuje tudi v notranjosti. Ta je zasnovana kot kraljestvo treh zaslonov, ki jih pri eni najbolj športnih znamk na svetu imenujejo Porsche Driver Experience. Pred voznikom je tako 12,6-palčni digitalni merilnik, v sredini 14,5-palčni zaslon za multimedijo, sopotniku pa je dodeljen še dodatni zaslon, na katerem lahko pregleduje aplikacije ter se celo zabava s … karaokami. Ta zadnja rešitev se mi, ob poplavi pametnih telefonov, sicer zdi povsem odveč, a prav. Menda že vedo, kaj delajo.
Izbor notranjih materialov je ceni primeren, čeprav bi si kakšen plastičen element zaslužil malce več mehkobe pod prsti. Še posebej plebejsko delujejo obvolanske ročice, ki s ceneno plastiko nekoliko pokvarijo vtis. Okej, saj ne pričakujemo pozlačenih vzvodov, a vsaj takšnih, ki ne delujejo, kot da so jih pobrali iz skladišča za Audi A3. Kar v kabini s šestmestno ceno ne ostane neopaženo. Razumem pa, da je v ponudbi še dražji in imenitnejši Cayenne.
A je vseeno treba priznati, da je počutje v Macanu fantastično, ergonomija vrhunska, sedeži pa ponujajo izvrstno mešanico udobja in bočne opore. Le zadaj sedeči bi znali tožiti nad ne najbolj radodarno odmerjenimi centimetri. Vsekakor pa notranji ambient, navkljub digitalni nasičenosti, ohranja tisti značilni Porschejev občutek – da sediš v nečem edinstvenem.
Porschejev SUV brez oktanov
Kar se je še pred leti zdelo znanstvena fantastika, dandanes postaja realnost. Porsche brez izpuha, brez grmenja, brez kapljice goriva – a še vedno s srčnim utripom znamke. Novi Macan EV je pokazatelj, da prihodnost iz Zuffenhausna prihaja v športni, a precej bolj tihi izdaji. Pa če nam je to všeč ali ne.
Resda je bila omenjena Porschejeva novost prvenstveno ustvarjena z mislijo na kitajskega potrošnika, ki pa ga – vsaj za zdaj – še ni povsem osvojila. Domači, cenovno ugodnejši modeli so mu očitno še vedno bližje (npr. Xiaomi). Se lahko kmalu zgodi, da bodo prežeči tekmeci iz dežele z najštevilčnejšo partijo na svetu začeli »tigru« z emblemom Porscheja resno dihati za ovratnik tudi na stari celini? Čas bo pokazal.
Kljub temu novi Macan EV ostaja še kar nekaj časa ena najbolj prestižnih izbir za vse tiste, ki želijo združiti športno dušo in okoljsko odgovornost ter imajo obenem kar nekaj viška na računu. V tokratnem primeru več kot 135.000 evrov. Zelena prihodnost vsekakor pride lahko tudi posuta s prahom prestiža.
Tekst in foto: Urban Acman.
* Beseda Macan v indonezijščini pomeni tiger.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen