Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
mirkos
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Po feb 20, 2012 8:01 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a mirkos Ne avg 26, 2012 5:05 pm

Zdaj sem malo gledal cene novih (osnovnih ali srednjih oprem pri Ceedu in Fokusu)

1 .Ceed oprema EX Style (pod to opremo niti ne bi šel) stane v osnovi 128KM diesel 19.060 brez barve in stroškov priprave. Potem je ca. 2100€ popusta in pridemo na ca. 16.960€. Ampak to je za 5v različico, zdaj pa SW bo zagotovo vsaj 800€ dražji. Se pravi končna cena nekje blizu 18.000€

2. Ford Focus oprema Sport karavan: 115KM diesel po ceniku in z 3000€ popusta (brez barve in priprave): 17.820€.

Se pravi da sta glede cene in zmogljivosti tu-tu. Le da je Ceed bolje opremljen in ima daljšo garancijo (kar pa tudi pomeni več denarja za drage redne servise).

Je pa ena poanta: jaz ne mislim zdaj kupovat nov ali pa rabljen, kakorkoli že, brez stvari:

1. Ksenon (kdor je vozil z halogenkami in potem xenonkami, ve o čem govorim)
2. tempomat
3. In vsaj 17" gume (serijsko pri obeh 16"), kar sicer malo avto naredi trši in tudi porabo malo dvigne a je optično avto veliko lepši.
4. Če je možno (ni pa zdaj skrajno nujno) pa da ima kak lep multimedijski ekranček in pametni ključ.

Drugače pa lahko v tem rangu (ali še malo ceneje) dobiš karavane ala: Megane, Cruze ali Astra, 308 ki pa mi nekako ne sedejo najbolj, Golf mi je sicer tud super avto, a mi je karavanska izvedba čisto mimo.

@esem
vozil sem tako Mondea kot C5. Mondeo je na cesti sicer zanseljiv in ima veliko prostora a je za moje pojme tako zunaj kot znotraj že rahlo "zastarel". C5 je sicer udoben avto, a sploh na zadnji klopi ne ponuja veliko prostora za moje pojme in ob pogledu na fisken volan me kr zmrazi (pa tudi nasplošno mi optično ni nek presežek - pač subjektivno mnenje, da nebi kdo zameril) :)
Peugeota pa bom šel ob priliki probat, saj me res zanima kako se odnese na cesti oz kako je z kabino (ergonomija, materiali) in prostornostjo - a ve slučajno kdo zakaj več nimajo v paleti 140KM diesla?
Novega Ceeda in Fokusa sem že peljal in sta oba vredu (manjka obema malo moči, ampak za neko običajno vožnjo do 140km/h sta oba več kot dovolj) :) Morda je volanski mehanizem in s tem sam občutek za volanom (oz povratne informacije kar se pač na cesti dogaja) malce na strani Fokusa, ki je pač že poznan po dobri legi na cesti. Pri Ceedu mi je (čeprav imaš na voljo 3 izbire trdote) samo najtrša ustrezala kolko-tolko, drugo vse premehko, razen za parkiranje :) hehe Drugače pa je ergonomija in splošni vtis iz kabine bolj na strani Ceed in tudi prostora (tako v kabini kot tudi v prtljažniku ima več)
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1636
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a Cefizelj Ne avg 26, 2012 5:59 pm

Glede 508... v končni fazi je registracija pri 103 ali pri 120 KW enaka, poraba je pa tut tam-tam. More pa še boljše skočit kot 140km, pa že ta ne gre slabo.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a esem Ne avg 26, 2012 6:12 pm

PSA je prenovil 2 litrski 140 KM motor, zdaj ima 164 KM. Morda se stara zaloga še dobi pri manjših avtih (308 ipd), večji imajo ali bodo imeli vsi 164 KM motor.
 
Uporabniški avatar
MBtouran
Uporabnik
 
Prispevkov: 1010
Pridružen: So jul 17, 2010 10:25 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a MBtouran Ne avg 26, 2012 6:17 pm

 
mirkos
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Po feb 20, 2012 8:01 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a mirkos Ne avg 26, 2012 6:55 pm

@MBTouran

Takega se jaz tud nebi brano! ;) Grema skupaj na Peugeot en dan, pa vzamema vsak svojega, mogoče dobima kak popust :) hehe
 
Uporabniški avatar
MBtouran
Uporabnik
 
Prispevkov: 1010
Pridružen: So jul 17, 2010 10:25 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a MBtouran Ne avg 26, 2012 6:58 pm

Morem prvo svojega prodat
 
mirkos
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Po feb 20, 2012 8:01 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a mirkos Ne avg 26, 2012 7:02 pm

MBtouran je napisal/-a:Morem prvo svojega prodat


Jaz svojga tudi :)
 
Tommaazz
Novinec
 
Prispevkov: 233
Pridružen: Sr maj 18, 2011 9:13 am

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a Tommaazz Po avg 27, 2012 1:39 pm

Pozdravljeni. Tudi jaz malo spremljam to debato, ki je zanimiva. Torej ali vzeti avto ala ceed z max opremo ali 508 oz podobno z malenkost manj opreme (mogoče tudi ne). Jaz sem bil lani v isti dilemi. Imel sem na razpolago megana grandtourja gt line 1.4 tce z max opremo (navigacija, xenon...) ali pa 508 sw allure thp (brez navigacije). V glavnem končna cena je bila cca. 2500 eur manj za megana, saj sem pri peugeotu dobil popusta cca 4500 eur+dodatno 5 let garancije, ki je bilo takrat za doplačilo skoraj 1000 eur. V glavnem sem se odločil za Peugeota in sem zelo zelo zadovoljen, mislim da se ne more primerjati z meganom, že ko se vsedeš v avtomobila je to čisto drugi občutek, material, občutek prostornosti in varnosti, vendar ima gt line megane super športne sedeže. Vzel nisem navigacije, saj zahtevajo preveč zanjo, in imam pač po potrebi navigacijo v avtu prižgano, ko jo dejansko potrebujem, parkrat na leto. Hotel pa sem imeti pametni ključ in xenon in mi ni žal saj je razlika pri nočni vožnji neverjetna, pa še v ovinek svetijo in dolge/kratke luči se preklapljajo same, v glavnem zadovoljen zelo. Kar se pa motorja tiče pa sem hotel imeti bencinerja saj imam veliko mestne vožnje in sem tudi z motorjem zelo zelo zadovoljen. Trenutno imam skoraj 15 k kilometrov in porabo cca 9.1 (pri 15000km). Na morje (620 km) sem recimo imel 6.9 kar je super, vendar pa je mestna vožnja tista ki dviguje porabo, saj je med 10 in 11 litri in je imam zelo veliko.
Je pa res, da če bi sedaj kupoval avtomobil bi verjetno vzel nekaj manjšega, novi A mercedes se mi zelo dopade, saj se je nažalost zgodilo, da verjetno ne bomo imeli več naraščaja, na kar smo lani še računali...vendar pa mali uživa v Peugeotu saj se mu dopade ko se odpre rolo strehe. Je za razmisliti ali je vredno dati toliko denarja za avto ali ne...sploh ker se situacija tako obrača, jaz ga na srečo že imam izplačanega, čeprav ga imam na lizinga za 5 let, lahko pa ga odplačam, če bi "zagustilo". Ne vem jaz osebno razmišljam, da ne bi več vzel novega avtomobila saj preveč izgubiš in čas tako hitro beži...moj avto je star že več kot leto a se mi zdi kot da smo včeraj šli po njega...2 leti star avto je way to go...ne vem sprobaj in vzami tisto kar si želiš in si lahko privoščiš, jaz pač ne bi dal 20 jurjev za ceeda, čeprav vem da ni slab avto pa vendar...
LP!
Tomaž
2002 (2007-2008) VW Polo 1.4MPI; 2008 (2008-2011) Renault Megane Grandtour 1.6 16V; 2011 (2011-2017) Peugeot 508 SW 1.6 THP; 2017 (2017-2021) Mazda 3 G120; 2021 Mazda CX-30 G150;...
 
Uporabniški avatar
MBtouran
Uporabnik
 
Prispevkov: 1010
Pridružen: So jul 17, 2010 10:25 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a MBtouran Po avg 27, 2012 1:49 pm

Pri dodatni opremi je vprasanje kaj dejansko potrebujes. Brez xenona bi prezivel, brez 18 col platisc itak, brez navigacije tudi (garmin, nokia drive,... so cenejsi)... Torej ce pogledas kaj dejansko rabis vidis da je ze skoraj osnovni model dovolj dober.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a Energetik81 Po avg 27, 2012 2:11 pm

Zame je osnovna oprema pri novem avtu: vsaj 6xAB, 4xel.šipe, daljinsko centralno, avtomatska klima, ESP, tempomat. Torej udobje in varnost. Vse ostalo se mi zdi zgolj preseravanje. Oziroma več opreme nabaviš, če imaš res viška denarja in vse ostalo že pošlihtano. Za to jemati kredit/lizing se mi pa zdi daleč od logike.
In tako osnovno opremo dobiš že za tam nekje recimo 14k€.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
andrejus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Če mar 17, 2011 2:00 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a andrejus Po avg 27, 2012 2:26 pm

Pri dodatni opremi je vprasanje kaj dejansko potrebujes. Brez xenona bi prezivel, brez 18 col platisc itak, brez navigacije tudi (garmin, nokia drive,... so cenejsi)... Torej ce pogledas kaj dejansko rabis vidis da je ze skoraj osnovni model dovolj dober.


Zame je osnovna oprema pri novem avtu: vsaj 6xAB, 4xel.šipe, daljinsko centralno, avtomatska klima, ESP, tempomat. Torej udobje in varnost. Vse ostalo se mi zdi zgolj preseravanje. Oziroma več opreme nabaviš, če imaš res viška denarja in vse ostalo že pošlihtano. Za to jemati kredit/lizing se mi pa zdi daleč od logike.
In tako osnovno opremo dobiš že za tam nekje recimo 14k€.


Avtomobili srednjega razreda (Laguna, Pasat, 508, Mazda 6 ipd) imajo že v sredinski opremi praktično vse kar res rabiš in še več.
Navigacijo običjano rabiš par krat na mesec. Res kar manjka in kar bi doplačal je xenon in adaptivni tempomat.

Za ti dve stvari bi jaz res doplačal in seveda za usnje :)
Problem je samo ko prodajaš vse skupaj je vredno 50€ več kot brez te opreme.
 
Uporabniški avatar
Veronika.borghesi
Novinec
 
Prispevkov: 495
Pridružen: Ne sep 20, 2009 8:13 am
Kraj: Ljubljana in Portorož

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a Veronika.borghesi Po avg 27, 2012 3:46 pm

Meni se zdijo pa ksenonski žarometi vse prej kot nepomembna zadeva. Ponoči je vidljivost z njimi veliko boljša, še posebej v megli. Če spadaš med tiste z dioptrijo, pa sploh ne smeš škrtariti. Prav tako bi bilo dobro, če napišeš, kako je z garažo in kako je velika - če jo imaš in je standardne velikosti, lahko kar pozabiš na avtomobile kot je 508. Pa še debata bo ostala bolj usmerjena - tako pa skačemo iz uvodnega focusa in cee'da na stare audije, razred večje in veliko daljše avtomobile itd. :D
Lep in s soncem obsijan dan vam želi

Veronika
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a maniaxxx Po avg 27, 2012 4:36 pm

Veronika.borghesi je napisal/-a:Meni se zdijo pa ksenonski žarometi vse prej kot nepomembna zadeva. Ponoči je vidljivost z njimi veliko boljša, še posebej v megli. Če spadaš med tiste z dioptrijo, pa sploh ne smeš škrtariti. Prav tako bi bilo dobro, če napišeš, kako je z garažo in kako je velika - če jo imaš in je standardne velikosti, lahko kar pozabiš na avtomobile kot je 508. Pa še debata bo ostala bolj usmerjena - tako pa skačemo iz uvodnega focusa in cee'da na stare audije, razred večje in veliko daljše avtomobile itd. :D


Nimam xenona pa se tudi normalno vozim, pa delam tud po 40kkm na leto tako, da ravno NUJNA oprema to ni, je pa fajn če jo lahko imaš. Prav tako tempomat, fajn je če si res veliko na AC, drugače pač ni nuje. Če smo realni resnično zadostujejo praktično osnovni modeli, sploh v razredu fokusa in višje, je pa res, da se takih modelov skoraj ne proda. Je pa meni motor pomembnejši od kakega kosa opreme, če se že moram odločati.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
MBtouran
Uporabnik
 
Prispevkov: 1010
Pridružen: So jul 17, 2010 10:25 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a MBtouran Po avg 27, 2012 9:55 pm

Veronika malo pretiravas o ksenonu. Glede megle pa roko ns srce kolikokrat si vozila v gosti megli? Ne recem da xenon ni fajn, ga imam in je super spet pa ni zadeva brez katete ne gre, se pisebej ce ne vozis veliko ponoci.

Po mojem smo sli ze tako dalec, da kar je pod 150km in 300nm navora ni za nobeno rabo in podobno je pri opremi in na takih ljudeh se lepo sluzi. Koliko pa je potem rabljen vreden pa tako vemo. Pri prejsnjem avtu bi za usnje po evrotaxu dobil 10€!!!
 
andrejus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Če mar 17, 2011 2:00 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a andrejus To avg 28, 2012 7:44 am

Pri prejsnjem avtu bi za usnje po evrotaxu dobil 10€!!!


Saj to je eden izmed problemov bogate dodatne opreme. Ko avto prodajaš za njo iztržiš 50€ več. Kot je nekdo že napisal, bogato opremo se splača samo če misliš avto vozit in zvozit do konca 12-15 let. Deset let se mi zdi že premalo razen če delaš po 50 kkma na leto.

V vsakem priemru se mi pa zdi da moraš biti racionalen pri izviri te opreme. Recimo trenutno vozilo ima grtej sedežov spredaj, popolno brez veze zadeva.
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1942
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a Polo78 To avg 28, 2012 12:42 pm

Pa saj opreme pri novem avtu ne dokupiš misleč na bodočega kupca čez 5 ali več let ali ti bo ta za avto dal 50, 150, morda 250€ več... Kupiš jo v prvi vrsti zase in za svoje lastne potrebe oz. preference.

Se pa tu strinjam, da je pri avtomobilu iz D segmenta (Passat, Laguna, Mazda 6,...) že povsem dovolj nek srednji paket opreme in praviloma se tudi izkaže, da avtomobili razred nižje podobne opreme v tem "srednjem" paketu, kakorkoli je že pač poimenovan, ne premorejo. In ko manjši avto dopolniš z vso manjkajočo opremo, je razlika v ceni tako majhna, da se ga enostavno ne splača vzeti. In tudi sam sem bil lani pred podobno dilemo in enako pri tako jasni matematiki nisem niti pomislil, da bi kupil avto iz C segmenta. Razlika v udobju pa naj bo to Golf, Ceed, Mazda3 ali Megane je neprimerno boljša v prid bilokateremu večjemu avtu teh znamk. Seveda govorim za primer, ko nekdo koleba med manjšim in večjim avtom, da ne bi kdo narobe razumel, da so vsi manjši avti crap in da bi vsi avtomatsko moral vozit velike. :)
Antiznačkar po prepričanju
 
Uporabniški avatar
Veronika.borghesi
Novinec
 
Prispevkov: 495
Pridružen: Ne sep 20, 2009 8:13 am
Kraj: Ljubljana in Portorož

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a Veronika.borghesi Sr avg 29, 2012 9:10 am

Pa saj opreme pri novem avtu ne dokupiš misleč na bodočega kupca čez 5 ali več let ali ti bo ta za avto dal 50, 150, morda 250€ več... Kupiš jo v prvi vrsti zase in za svoje lastne potrebe oz. preference.


Natančno tako. Kdor ima rad dobro opremljen avto, si naj ga pač kupi - če mu to seveda omogočajo finance. Kaj pa je v tem času racionalno? Ali je racionalno, da si večina želi živeti v lastni hiši, ne pa bloku, je racionalno, da imamo doma več kot eno televizijo, ki je nekaj vredna le na blagajni v trgovini? Je racionalno, da Slovenci živimo v hišah, ki so bile narejene še za otroke itd.? Seveda ni. Je pa lepo, če se človek lahko usede v avto z usnjenimi sedeži, ki veliko lepše dišijo kot navadni. Prav tako je super, če imaš avdio sistem z vrha ponudbe, ki sproducira iz sebe kakovosten zvok, kot pa tistega z začetka ponudbe, ki bolj hrešči kot zveni. Prav tako se težko strinjam glede ksenonskih žarometov - kdor nosi očala, se vozi tudi ponoči in v dežju, bo težko trdil, da ni to zlata vreden dodatek. Nenazadnje gre predvsem za varnost. Mislim, da je treba tukaj nekaj ločiti: človek kupuje avto za lastne potrebe, ne pa potrebe lastnega podjetja, kjer se bo nato v avtu vozil trgovski potnik. V tem primeru naj bo avto oskubljen, v drugem pa naj bo takšen, da bo človek v njem užival. Seveda ni racionalen cee'd z usnjem in ksenonom ali pa focus ali pa kaj tretjega, a kot rečeno - če bi bili racionalni, ne bi bili takšni kot smo in življenje bi bilo brez dvoma bolj belo in črno ter v računalniškem smislu binarno. :D
Lep in s soncem obsijan dan vam želi

Veronika
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a chan Če avg 30, 2012 9:23 am

mirkos je napisal/-a:
OK, opcije:

1. KIA CEED SW 1.6 CRDI

2. FORD FOCUS karavan 1.6 TDCi


Obe varianti s takisto motorizacijo smo imeli tudi na naših testih (pri Ceed-u seveda še brez karavanske različice). Kar se motorizacije tiče, sta obe različici več ali manj povsem zadostni, ne moremo pa govoriti o kakšnih "športnih" presežkih. Po dokaj subjektivnih občutkih pa se Cee'du ne pozna pretirano večja moč in ponuja tudi primerjalno s prejšnjo 116 konjsko različico dokaj podobne performanse. Rahla anemičnost v nižjih vrtljajih se čuti pri obeh želenih motornih različicah, kjer je potrebno malenkost več dela s prestavljanjem. Pri obeh motorjih (še posebej pri polno naloženih avtomobilih) bi si želel več navora.
Vozne lastnosti so v manjši prednosti pri (že pregovorno prepričljivemu) Fordu, čeravno sem morda sam pričakoval še boljše (testna karavanska različica). Kia se "ponaša" s tristopenjsko nastavitvijo volana, ki pa ne doprinese k boljši komunikativnosti - na koncu se večina voznikov odloči za srednji režim trdote. Kijino podvozje je malenkostno udobnejše, a kljub temu je moč čutiti več cestnih lukenj. Že zaradi tega 17" platišča zadoščajo, opcijska 18" platišča z nizkoprofilnimi pnevmatikami bi znala še dodatno pretresati živo vsebino.

Ob ceni cca 22.000 € in več (upoštevajoč tudi akcije) se poraja vprašanje o smiselnosti nakupa vozila nižjega srednjega razreda ali pa bi bilo morda smiselno že pogledovati razred više. Višji razred načeloma prinaša več serijske opreme ter boljše (udobnejše?) vozne lastnosti. Vendar se je treba zavedati, da bo pri ceni cca 22.000 eur treba iskati le izjemno dobre akcijske ponudbe vozil srednjega razreda, katerim je cena drastično padla. Zavedati se je potrebno, da je MPC brez popustov dobro opremljenega primerka srednjega razreda okrog 30 evrskih tisočakov, kar posledično prinaša dražji kasko. Kljub temu pa je potrebno narediti ožji izbor (Peugeot 508, morda Škoda Superb Family, ...) ter na drugi strani ponudbo maksimalno opremljenih predstavnikov nižjega srednjega razreda.
Obe opciji v top paketih pri omenjeni ceni pa znata ponuditi tudi določene "sladkorčke", katerih ni moč najti v akcijskih ponudbah večjega razreda. Kot npr. zelo dobro delujoči asistenčni sistemi pri Fordu (radarski tempomat, BLIS, sistem proti naletu, prepoznava prometnih znakov) ali pa udobnostni pri Kiji (električni pomik voznikovega sedeža z odmikom pri izstopu, brezstični ključ, kamera za vzvratno vožnjo, zelo intuitivna navigacija (!), ogrevanje volanskega obroča).
Od kupca pa je seveda odvisno, kaj potrebuje oziroma za kaj se odloči. Konec koncev sta tako Fordov kot Kijin najdražji paket v določeni meri tudi dokaj ugodna, glede na opremo, ki jo ponujata (konec koncev zna biti marsikateri konkurent v nižjem srednjem razredu ob podobni opremi le dražji za več tisočakov) - druga pesem pa je govoriti o racionalnosti.
Sam bi morda pogledoval še opcijsko k novemu Hyundaju I30.
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
mirkos
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Po feb 20, 2012 8:01 pm

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a mirkos Ne sep 02, 2012 4:35 pm

Zanimiva primerjava (sicer 5v izvedenk a vseeno)

http://www.autobild.de/videos/video-for ... 81022.html
 
Uporabniški avatar
Veronika.borghesi
Novinec
 
Prispevkov: 495
Pridružen: Ne sep 20, 2009 8:13 am
Kraj: Ljubljana in Portorož

Re: Kaj kupiti?

Napisal/-a Veronika.borghesi Po sep 03, 2012 11:02 am

Zanimiva primerjava (sicer 5v izvedenk a vseeno)


To pa je prestižna družba. Le kdo bi si mislil, da se bo kdaj cee'd vozil v tako imenitni družbi volva V40 in BMW serije 1? Če bi kdo, kaj takega omenil pred desetimi leti, bi verjetno poletel iz lokalnega gostilniškega avtomobilskega debatnega krožka. Danes pa primerjalni test in to nemški ... :lol:
Lep in s soncem obsijan dan vam želi

Veronika
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 98 gostov