Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Samovozeči avtomobili

Napisal/-a xxl Pe okt 02, 2015 8:07 am

Baje nezadržno prihajajo.Meni se zdi skregano s logiko in najbolj uporabljenim sloganom proizvajalcev;veselje v vožnji,ali,užitek v vožnji in podobno.
Tukaj lepo piše,kot si tudi sam mislim o tem:

Edit/mod: tekst iz članka: http://www.avto.info/Novosti/Rdeci_kart ... vtomobile/, avtor: Marko Miklavc

10 razlogov, ki kupce odganjajo od avtomobilov, sposobnih avtonomne vožnje

1. Pot do zanesljivih in varnih avtonomno delujočih avtomobilov je še dolga. Kombinacija v stilu 'pol-avtomatskega krampa' (uporabnik poskrbi za dvig orodja, za ostalo poskrbi težnost …), se pravi pol-samodejna in omejena avtonomna vožnja predstavlja recept za katastrofo.
2. Kupci ne verjamejo v odsotnost računalniških 'hroščev' v nameščeni programski opremi, ki omogoča avtonomno vožnjo avtomobilov, ker nam 'hrošči' že sedaj občasno grenijo življenja pri uporabi pametnih telefonov, tablic, računalnikov in igralnih konzol.
3. Kupce skrbi tudi sindrom 'testnih zajčkov', ki smo ga v zadnjem času deležni predvsem kupci programske opreme in video igric, ker nam proizvajalci velikokrat ponujajo 'pol-izdelke', kjer šele uporabniki ugotovijo resnične slabosti in napake v delovanju programske opreme. Konsekvence ob igranju igric so smešne, v realnem življenju žal nimate tipke 'restart'.
4. Ob vožnji z avtonomno delujočim avtomobilom ne boste nikoli več spoznali resničnega pomena stavka »veselje ob vožnji avtomobila.«
5. Človek lahko v določenih okoliščinah sprejme precej bolj razumne odločitve kot računalnik.
6. Vdiranje v računalniške sisteme postaja stalna praksa, temu se ne bodo mogli izogniti niti uporabniki in lastniki avtonomno delujočih vozil.
7. V Južni Afriki so napadi na križiščih, kjer vas oropajo v trenutku ko sedite v avtomobilu pred rdečim semaforjem, že del narodne folklore. Kako se bo pametni avtomobil odzval na poizkus ropa ali pa na zaviranje v sili, ki ni pogojeno z 'ovirami' na cesti?
8. Veliko ljudi enostavno ne mara novih avtomobilov, ker so v veliko primerih izgubili karakter, poleg tega se ljudje v avtomobilski industriji obnašajo, kot da niso še nikoli slišali starodavne modrosti, ki pravi "keep it simple", ker že vrabci čivkajo, da več ko je vgrajene 'elektronske in ostale krame' v avtomobilu, večja je tudi možnost, da se kaj pokvari. "Keep it simple" filozofija se najbolje obnese pri terenskih vozilih, ker sredi Sahare pač ni Boschevega servisa elektronike.
9. Odnaša me s ceste, na levi je prepad, na desni pa skupina peščev. V katero smer bo v tem primeru zapeljal avtonomno delujoči avtomobil? Kdo bo v primeru nastale škode odgovarjal? Lastnik vozila ali proizvajalec?
10. Živim v majhni vasici, ki nima interneta in kabelske televizije. 'Slepih avtomobilov', ki ob vožnji potrebujejo kopico 'bergel' (talne in cestne označbe, GPS …) pri nas ne potrebujemo.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a INFINITI Pe okt 02, 2015 9:04 am

2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
honeybee
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Če jun 04, 2015 9:38 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a honeybee Pe okt 02, 2015 6:30 pm

2. bolj kot bugi bi me skrbelo to da mi nekdo drug lahko kontrolira avto.
3. tudi mene bi skrbelo, da bi bil poskusni zajček. Ampak mislim, da se tega nimam za bati ker bo to vsaj na začetku cena enega dobrega avta (ali pa tudi ne - razmišljam na glas tale zadnji stavek).
5. se strinjam. Sploh me zanima kako bo z zakonom glede prometne nesreče - če se zaletita nekdo s samovozečim avtom in normalnim avtom. Kdo bo kriv? Recimo, da je samovozeči avto napačno ocenil prednost ali karkoli druga?

Bi pa samo dodal da samovozeči avtomobili obstajajo že nekaj let in jih je dosti tudi v Sloveniji. Samo sedem zadaj in povej kam sem namenjen. Prepoznamo jih po tablici, ki jo imajo nameščeno na strehi.
Namig: http://taxi-ljubljana.net/wp-content/ga ... -tabla.jpg

lp
darkside
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a xxl Pe okt 02, 2015 8:39 pm

Če bo avto vozil sam,potem ga ne rabim,pokličem taxi :D .Potem mi je vseeno kakšne lastnosti ima,če jih ne smem/ne morem izkoristit. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a pskoda Pe okt 02, 2015 8:49 pm

xxl je napisal/-a:Če bo avto vozil sam,potem ga ne rabim,pokličem taxi :D .Potem mi je vseeno kakšne lastnosti ima,če jih ne smem/ne morem izkoristit. ;)


x2
Lp
 
perom
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 71
Pridružen: So nov 25, 2006 9:33 am

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a perom Pe okt 02, 2015 9:05 pm

Ti avti bodo tempirane bombe. Verjetnost, da ti vsak malo boljši heker prevzame avto ali pa zataji elektronika, pa bog ne daj, d je takrat v bližini množica ljudi.
In še to, kot alfist, si ne predstavljam, da bi se vozil kje na zadnjih sedežih
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a uros11 Pe okt 02, 2015 9:34 pm

xxl je napisal/-a:Baje nezadržno prihajajo.Meni se zdi skregano s logiko in najbolj uporabljenim sloganom proizvajalcev;veselje v vožnji,ali,užitek v vožnji in podobno.
Tukaj lepo piše,kot si tudi sam mislim o tem:

10 razlogov, ki kupce odganjajo od avtomobilov, sposobnih avtonomne vožnje

1. Samovozeči avtomobili so že tu in glede na psihofizične lastnostni voznikov so nuja.
2. Kot pri avionih, pa se še vedno vozijo z njimi.
3. Imaš vseh sort kupcev in paranoiki bodo pač hodili peš.
4. stavka »veselje ob vožnji avtomobila. - eni ta stavek razumejo tako, da lahko ubijejo vsakega, ki jim pri njihovem veselju pride na pot. Zaradi par takih so taki avtomobili še toliko bolj nuja.
5. sprejme precej bolj razumne odločitve kot računalnik - v preostalih pa ga computer premaga brez večjih težav. Pa še v par tistih se kompjuter niti ne bo znajdel. Kar že dolgo dokazuje Google, da takih situacij praktično ni.
6. Vdiranje v računalniške sisteme - praktično nemogoče, v vsakem primeru pa bolje, kot psihofizično nestabilni ljudje, v katere je vdrto vse živo, od telefonov, utrujenosti in stresa dalje.
7. V Južni Afriki - avto se bo odvzal podobno kot avto z voznikom, s tem da bodo v JA opremljeni s šmajserji. NObenega razloga ni, da celotna EUropa ne bi imela samovozečiih avtomobilov na račun JA.
8. Veliko ljudi ni nikoli razvilo karakterja in osebnosti in ga jim tudi še tako dolg podaljšek penisa ne bo nadomestil.
9. Odnaša me s ceste, na levi je prepad, na desni pa skupina peščev. Samovozeči avtomobil ne bo prišel v situacijo, da ga bo odnašalo s ceste.
10. Živim v majhni vasici, ki nima interneta in kabelske televizije. 'Slepih avtomobilov', ki ob vožnji potrebujejo kopico 'bergel' (talne in cestne označbe, GPS …) pri nas ne potrebujemo.
LOW IQ in brezvezni razlogi so stalnica neizobraženih ljudi. Zmagajo z izkušnjami. HOdijo naj še najprej peš, licenco za ubijanje pa se jim jasno vzame, ker očitno niso dovolj pametni, da bi uvideli prednosti samovozečih vozil.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a xxl Pe okt 02, 2015 10:07 pm

Torej,ti komaj čakaš da se boš prepustil svojemu avtu,da te pelje?Nimaš veselja do vožnje (no ja,voziš passata)?Se zavedaš,da,če se ti mudi,nimaš vpliva na to?Pustimo pametovanja in moraliziranja,pojdi prej in takšne finte,mogoče je nujno,življenjskega pomena.Sprejemam razne pripomočke in možnost izbire,nikakor pa ne avtonomijo kot edino opcijo.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a uros11 Pe okt 02, 2015 10:18 pm

Jaz komaj čakam, da se drugi prepustijo samovozečim vozilom (in seveda jaz tudi, ker sem le malenkost boljši). Jaz proti drugim večinoma vozim po omejitvah. Če sem kje zmenjen na uro (precejkrat), grem dovolj zgodaj, da v primeru kolon in gužve še vedno pridem pravočasno, brez da bi passata stisnil do onemoglosti. Moj passat hitrosti preko 130 praktično ne pozna. Pri tem pa drugi vedno pridivjajo mimo, sekajo v škarje itn, eni so na poligonu, eni delajo samomor in tako naprej. Kaos na cestah je razlog, da se nas spravi s cest dol (ali pa od volana proč), ker očitno nismo psihofizično sposobni varne vožnje.
Je pa pameten razlog - nujna vožnja. Samovozeče vozilo bi moralo imeti gumb, ko bi nato (varno) divjalo na vse mile viže do točno določenih destinacij (na misel mi trenutno pride samo urgenca).
Glede ostalega - veseljaki do vožnje, na poligone. Veseljaki do hitrosti, peš. Veseljaki, do sekanja ovinkov, peš. Veseljaki, ki ne znajo obvoziti kolesarjev, peš. Veseljaki, ki ne zmorejo voziti po hitrostnih omejitvah (na relaciji Unec - Logatec sem spet jaz in še par posebnežev edini, ki nastavimo tempomat in peljemo 80), peš.

Peš ali samovozeče vozilo. Prej ali slej. Inevitably.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a maniaxxx Pe okt 02, 2015 10:35 pm

Pol pa pejt peš če ti je vožnja taka muka in en sam stres :D
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a uros11 So okt 03, 2015 5:58 am

maniaxxx je napisal/-a:Pol pa pejt peš če ti je vožnja taka muka in en sam stres :D
Grem kar z biciklom, pa je še slabše, peš pa še slabše. Si kar želim več radarjev in vozil, ki bi upoštevala, da niso sama na cesti. Čakam še poziv na izselitev iz države, ker mi par stvari ni prav ;)
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a xxl So okt 03, 2015 7:43 am

Dobro,takšno je pač tvoje stališče,ampak,kaj potem delaš na tem forumu?Ko bodo avti avtonomni bo ta forum izgubil pomen.Dobro,neke informacije boš še zmeraj dobil,ampak,čustva bodo izginila,razen ko bodo eni debatirali,kakšno udobje jim nudi interijer,ker na ostalo nimaš vpliva.
Me zanima kako bo videt test avtomobila?Verjetno se bodo lahko ukvarjali samo z opremo. :lol:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a DePalmo So okt 03, 2015 8:54 am

Jaz si to bolj predstavljam da boš imel opcijo ali pelješ ti ali pelje avto sam. In tudi jaz že komaj čakam na to funkcijo, bi že sedaj ob kakšni malo daljši vožnji avtu prepustil vožnjo, sploh ko se je treba vozit kjer drugi narekujejo tempo, npr.: največ 60 km/h po lepi regionalni cesti kjer je padlo par kapljic dežja ali pa po AC 80 ker ljudje ne vejo kaj pomeni vozni pas.

Poleg tega, ko bo teh avtov veliko na cesti, se bo povprečna hitrost dvignila ker nebo cincanja, cijazenja, avti se bojo že med sabo zmenili kdo in kje ima prednost, kdaj lahko spelje iz križišča in ne da se čaka celo popoldne ker stara mama, stari ata ali pa mlad mulc ne zna precenit luknje če lahko spelje, hkrati se bo pa varnost konkretno povečala ker nebo budal na cesti.

Seveda pa vidim tudi slabosti:
- kjer so računalniki, je možnost vdora in zlorabe
- več elektronike pomeni več stvari ki lahko grejo narobe in dražje popravilo
- avti znajo postat enolični (no, čez nekaj 10 let) kakor v filmu Equilibrium

Avti se že sedaj vozijo sami in včasih se najdejo pompozni naslovi da so imeli nesreče, ko pa bereš tekst vidiš da je bil kriv človek ker se je zaletel v njih. Torej avto lahko predvidi skoraj vse, samo človeške neumnosti ne.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a xxl So okt 03, 2015 9:12 am

Že,že,ampak,kaj bo potem delal Ferrari,Porsche,ali celo Alfa?Najbrž avte za dirkališča,ki si jih bodo privoščili samo premožni?
Kaj bo s motoristično industrijo?Samovozeči motor?WTF?Aja,spet samo za bogate. :?
No,ko vse to pride,bom jaz že kar v letih in me vožnja verjetno ne bo več tako veselila :| .
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a DePalmo So okt 03, 2015 11:17 am

Si si odgovoril z zadnjim stavkom :) Predno bo tole splošno razširjeno da bo pač veliko teh avtov na cesti, predvsem pa cenovno dostopno širši javnosti, je tega še vsaj 50 let stran, pa sem pomoje še radodarno rekel. Glede na to da se nekateri vozijo z 20+ let starimi avti (pa ne zato ker hočejo kot nekateri, ampak ker jim ni uspelo v življenju), bo še trajalo da se bojo tile avti razpasli. Zaenkrat bojo v domeni bogatašev (ali pa kredita in rib v konzervi). Naprimer, vsi vemo da taki avti so že in se tudi vozijo vsak dan, ampak a ga lahko kupiš? Kdaj ga boš lahko kupil? Še nihče ne ve datuma.

Sem se pa spomnil še enega problema. Načeloma bojo ti avti laufal vredu, dokler se kakšen Janez al pa Francl nebo spomnil da bi ga sam popravil pod kozolcem. Takrat pa zna fajn pokat po cest.

EDIT: Da ti odgovorim še na prvi stavek. A tega ne počnejo že sedaj? Po cesti se legalno ne sme dirkat, tak avto pa lahko izkoristiš samo na progi. Realno gledano so za na cesto in v trgovino zelo neudobni.
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a JG2 So okt 03, 2015 12:24 pm

Sam sem tudi zelo velik zagovornik t.i. samovozečih vozil, ker imam poln kufer porabljenega časa za volanom, ob tem pa ne smem/morem početi nič razen spremljati promet. Kaj bi dal, da bi bilo to obratno, naj promet spremlja namesto mene računalnik, sam bom pa počel v avtu tisto kar je bolj pomembno (nenazadnje donosno).
Če bi bilo samo po mojem, bi se to uvedlo že včeraj in ne danes.

Za vse goreče nasprotnike pa tole, saj se mi kar smilite, da še vedno jeste z lesenimi žlicami.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a matejxx So okt 03, 2015 1:03 pm

JG2 jaz vem, da nebi imel samovozečega vozila. Meni je prav všeč, da imam do službe skoraj eno uro dolgo vožnjo. Vožnja je ja užitek. Drugače pa je vredu, da razvijajo takšne avte, da bodo lahko starejši in invalidi bolj mobilni.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a danci1973 So okt 03, 2015 3:40 pm

JG2 je napisal/-a:Sam sem tudi zelo velik zagovornik t.i. samovozečih vozil, ker imam poln kufer porabljenega časa za volanom, ob tem pa ne smem/morem početi nič razen spremljati promet. Kaj bi dal, da bi bilo to obratno, naj promet spremlja namesto mene računalnik, sam bom pa počel v avtu tisto kar je bolj pomembno (nenazadnje donosno).
Če bi bilo samo po mojem, bi se to uvedlo že včeraj in ne danes.

Glede na to, da samovozeči avti še kar nekaj časa ne bodo realnost, imam par rešitev zate:

Slika

Slika

Slika

Če je tisto, kar bi ti v avtu počel dovolj pomembno in donosno, pa:

Slika

Pa dober tek...

Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a xxl So okt 03, 2015 7:53 pm

JG2 je napisal/-a:Sam sem tudi zelo velik zagovornik t.i. samovozečih vozil, ker imam poln kufer porabljenega časa za volanom, ob tem pa ne smem/morem početi nič razen spremljati promet. Kaj bi dal, da bi bilo to obratno, naj promet spremlja namesto mene računalnik, sam bom pa počel v avtu tisto kar je bolj pomembno (nenazadnje donosno).
Če bi bilo samo po mojem, bi se to uvedlo že včeraj in ne danes.

Za vse goreče nasprotnike pa tole, saj se mi kar smilite, da še vedno jeste z lesenimi žlicami.

In če bi izbiral takšno vozilo,kakšno bi izbral?Kako močno,s kakšno opremo,kako veliko?
Ne mešajmo avtonomne vožnje na izbiro in kot edino opcijo.Tukaj je poudarek na samovozeče brez volana.
Meni ne odgovarja že zaradi tega,ker mi je slabo v avtu če sedim zadaj,če berem,ali sedim obratno od smeri vožnje,skratka,lahko samo sedim spredaj in gledam naprej.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Samovozeči avtomobili

Napisal/-a JG2 So okt 03, 2015 8:47 pm

Bom kar obema odgovoril. Najprej moram priznat sem dobil zelo simpatične predloge za alternativo samo vozečih vozil, samo to so predlogi ki so poceni tega pa jaz ne maram, nenazadnje avto pa če tudi samo vozeči je in kot tudi tak bo statusni simbol in to tukaj pri nas kot vsepovsod po svetu.
Kašen avto bi si izbral? Prvo mogoce to, nisem rekel da bi bil avto zgolj samo vozeči ampak bi imel tudi sam možnost da kdaj pa kdaj vozim tudi sam, torej bi avto imel volan (lahko tudi joystik ali kaj podobnega) vendar bi to funkcijo uporabljal dokaj redko ce sploh kdaj, ampak možnost bi pa obdržal. Oblika? Verjetno nekaj kar je trenutno na cesti pod imenom Tesla.
Oprema? Panoramsko steklo, Usnje, masaža, iPad, volan, kozarci, Pol Roger...
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 135 gostov