Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a lisko Sr apr 27, 2016 7:56 am

Ali obstaja kaj podobnega in zakaj ne ? Je kak programer , ki bi bil pripravljen tole nardit? Preko ODB bi se enostavno povezal in držal obrate v določenih obratih. Ob sunkovitem porasto obratov ( pritisk sklopke) bi izklopil....Ravno tako bi preko obd lahko zaznal pritisk na zavoro...

Zakaj ne bi bilo izvedljivo?
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a DePalmo Sr apr 27, 2016 8:09 am

Zanimivo vprašanje. Sem malo poguglal in našel tole:

https://www.reddit.com/r/cars/comments/ ... e_control/
http://mechanics.stackexchange.com/ques ... he-vehicle

Torej, načeloma se bi dalo, ampak ne na vseh avtih. Dejansko bi moral spisat podporo za vsak avto posebi, nato se lahko avti različnih letnikov razlikujejo in je spet treba pisat podporo. Nato je tudi vprašanje varnosti. Naprimer da boš ti preko naprave nastavil da naj avto drži obrate, nato pa tvoja naprava crkne, kaj pa potem? Računalnik v avtu bo še vedno držal obrate in ga boš moral ugasnit in ponovno prižgat, kar pa ni ravno pametno početje naprimer na AC pri 150 km/h.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a pskoda Sr apr 27, 2016 8:49 am

Za clia je tudi to dobro. Pa še najceneje bo
Priponke
opeka_polna.jpg
opeka_polna.jpg (5.02 KiB) Videno 4323 krat
Lp
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a cc09 Če apr 28, 2016 10:32 am

Aftermarket tempomati delajo točno tako, no, samo da ponavadi ne potrebujejo niti OBD. Poiščeš žico s signalom za hitrost in žico s signalom za gas (pri pedalu), potem pa glede na hitrost pošilja signal za gas. Dve žički plus kakšno napajanje. No, potem se doda še kakšna žička pri zavori, sklopki, da se tempomat izklopi, ampak to ga bi lahko tudi ročno. Pri obratih bi bila stvar ista, samo da bi namesto hitrosti gledal obrate. Da bi preko OBD dodajal gas pa skoraj dvomim da je možno. Vsaj ne "na splošno". OBD bi pa lahk izkoristil, da bi bral hitrost, obrate, verjetno se bi dalo tudi zavoro, potem ti bi ostala samo ena dodatna žica, za dodajat plin. To bi delovalo na praktično vseh avtih.
Jaz bi to z veseljem naredil, ko bi imel čas :) Aftermarket tempomati so kar dragi, to se da naredit za drobiž. Samo garancije ne bi dal...:)
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a cc09 Če apr 28, 2016 10:43 am

DePalmo je napisal/-a:Naprimer da boš ti preko naprave nastavil da naj avto drži obrate, nato pa tvoja naprava crkne, kaj pa potem? Računalnik v avtu bo še vedno držal obrate in ga boš moral ugasnit in ponovno prižgat, kar pa ni ravno pametno početje naprimer na AC pri 150 km/h.

To so enostavni računalniki, ki ne crknejo, razen če jim zmanjka elektrike, ampak potem ne bo dal nič od sebe. To ni računalnik kot PC ali mobitel, ampak bolj kot tv daljinec (ki menda še nikomur ni zablokiral, da ga bi moral resetirat).
V vsakem primeru pa imaš lahko še eno fizično stikalo, s katerim ga odklopiš od linije, magari fizično zvezano z zavoro.
Če bi že hotel to kontrolirat z mobitelom, čeprav ne vem zakaj, bi se pa pač iz mobitela moral stalno pošiljat nek signal na pol sekunde, da računalnik ve, da mobitel ni crknu. Če signala ne bi blo, se bi izklopil.
 
evilfury
Uporabnik
 
Prispevkov: 870
Pridružen: Pe jul 10, 2009 9:04 am

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a evilfury Če apr 28, 2016 11:16 am

cc09 je napisal/-a:Aftermarket tempomati delajo točno tako, no, samo da ponavadi ne potrebujejo niti OBD. Poiščeš žico s signalom za hitrost in žico s signalom za gas (pri pedalu), potem pa glede na hitrost pošilja signal za gas. Dve žički plus kakšno napajanje. No, potem se doda še kakšna žička pri zavori, sklopki, da se tempomat izklopi, ampak to ga bi lahko tudi ročno. Pri obratih bi bila stvar ista, samo da bi namesto hitrosti gledal obrate. Da bi preko OBD dodajal gas pa skoraj dvomim da je možno. Vsaj ne "na splošno". OBD bi pa lahk izkoristil, da bi bral hitrost, obrate, verjetno se bi dalo tudi zavoro, potem ti bi ostala samo ena dodatna žica, za dodajat plin. To bi delovalo na praktično vseh avtih.
Jaz bi to z veseljem naredil, ko bi imel čas :) Aftermarket tempomati so kar dragi, to se da naredit za drobiž. Samo garancije ne bi dal...:)


Lahko na mojmu focusu st nardis k ni imel niti med dodatno opremo tempomat..
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a cc09 Če apr 28, 2016 12:06 pm

Pogoj je elektronski gas. Če ni tega, pol na ta način ne gre.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a danci1973 Če apr 28, 2016 12:18 pm

cc09 je napisal/-a:Pogoj je elektronski gas. Če ni tega, pol na ta način ne gre.

Pri avtomobilih, ki imajo elektronski gas, je tempomat največkrat samo 'programska aktivacija'.

Mogoče, če so bili res varčni, je treba dogradit še kakšno stikalo za pedal sklopke (tempomat se mora deaktivirat tudi ob pritisku na sklopko), vse ostalo pa že imajo...
 
evilfury
Uporabnik
 
Prispevkov: 870
Pridružen: Pe jul 10, 2009 9:04 am

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a evilfury Če apr 28, 2016 1:06 pm

Sem skor sto posto prepričan da ma st elektronski gas
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a DePalmo Če apr 28, 2016 1:49 pm

cc09 je napisal/-a:
DePalmo je napisal/-a:Naprimer da boš ti preko naprave nastavil da naj avto drži obrate, nato pa tvoja naprava crkne, kaj pa potem? Računalnik v avtu bo še vedno držal obrate in ga boš moral ugasnit in ponovno prižgat, kar pa ni ravno pametno početje naprimer na AC pri 150 km/h.

To so enostavni računalniki, ki ne crknejo, razen če jim zmanjka elektrike, ampak potem ne bo dal nič od sebe. To ni računalnik kot PC ali mobitel, ampak bolj kot tv daljinec (ki menda še nikomur ni zablokiral, da ga bi moral resetirat).
V vsakem primeru pa imaš lahko še eno fizično stikalo, s katerim ga odklopiš od linije, magari fizično zvezano z zavoro.
Če bi že hotel to kontrolirat z mobitelom, čeprav ne vem zakaj, bi se pa pač iz mobitela moral stalno pošiljat nek signal na pol sekunde, da računalnik ve, da mobitel ni crknu. Če signala ne bi blo, se bi izklopil.

Z napravo sem ciljal na mobitel, ne na računalnik avta. Torej tisto signalno enoto/napravo, ki bi upravljala motorni računalnik.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a nered Če apr 28, 2016 4:29 pm

Oi. Programer tukaj : )
Prvo, ne se sam spuščati v reprogramiranje ECUja. Jaz ECUje programiram že 3je leto zelo enostavno je sesuti vse povpreko.

Kar želiš narediti se da narediti ampak ne z nastavljanjem obratov. Da se nastaviti obrate preko OBD ampak tu ne boš dosegel nič
drugega kot sprememba vrednosti obratov v računalniku kar lahko privede do nekonsistentnega pretoka podatkov z čimer lahko zmotiš delovanje
drugih komponent ECUja.


Zadeva je takšna Tempomat pride v dveh oblikah. Ena je da je modul že vključen v ECU druga oblika pa je da je Tempomat ločen modul. Če mi poveš za kateri avto gre ti lahko povem ali ima interni ali externi tempomat.

Kadar gre za interni Tempomat se, da doseči to kar želiš. Veliko proizvajalcev vključuje tempomat direktno v ECU in potem ga v ECU omogočajo
glede na paket vozila ob nakupu. Kar pomeni, da tudi če nimaš ročice za tempomat lahko še vedno tega omogočiš in uporabljaš. En takšen primer je
Peugeot 407 2004 in 2005 letnik.

OPOMBE
- Ne poskušaj reprogramirati ECUja sam, kar želiš narediti ni tako enostavno, da bi lahko potegnil kar eno aplikacijo na telefon se povezal preko
OBD in kontroliral zadevo.
- Če nastaviš vrednost obratov preko OBD avto ne bo sam pospešil ne bo se zgodilo čisto nič še spremembe na števcu neboš opazil razen če imaš digitalni števec.
- Vrednosti v spominu računalnika se ne da zamrzniti tako, da tudi čim nastaviš obrate recimo na 2000 čim je prvi nihaj se bo tvoj vnos takoj pobrisal. Res je da bi lahko konstantno zapisoval to vrednost ampak z tem poplaviš ECU kanale kar je velik NO-NO. Spet nič nisi dosegel.

- NE IN ŠE ENKRAT NE Uporabljati 5-20$ OBD čitalcev z ebay. To so kloni in to zelo slabi kloni. NITI PODRAZNO pa ne uporabljati teh za pisanje
oz. programiranje ECUja. Tudi za branje podatkov ni priporočljivo, poleg tega ne pozabit, da če ti nisi povezan na ta vmesnik se lahko vsak drug
poveže in šara po tvojem ECUju. In še to ta zadeva deluje tudi ko ugasneš vozilo in ga zakleneš še vedno pobira baterijo in še vedno poplavlja ECU kanale.

Slabi OBD vmesniki nepravilno komunicirajo z ECUjem, ker se ne postavljajo v vrsto ampak vsiljujejo na kanale. Kar lahko pripele do poplave ECU kanalov in se ti sesuje ECU, tu je potebno narediti HR/Reset. Lahko pa se zgodi tudi, da neki ključni moduli vezani na ECU ne morejo dostopati do
podatkov.

In še zaključek. To kar želiš implementirati ne delaš preko nastavljanja obratov temveč preko nadziranja plina oz ET modula (Electronic Throttle).

Moje mnenje. V ECU je dosti zadev ki so sprejemljive za programiranje in spreminjanje. Tempomat modul ni eden od teh kajti nadziraš
pospeševanje motorja in napaka v kodi lahko privede do zelo slabih zaključkov.

Če pa želiš preprogramirati kar koli drugega pa me lahko PMaš in ti rade volje pomagam.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a nebivedu Če apr 28, 2016 4:43 pm

Kater obd konektor bi ti predlagal?
Old subarus never die, they just get faster!
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a cc09 Če apr 28, 2016 5:28 pm

Moje mnenje. V ECU je dosti zadev ki so sprejemljive za programiranje in spreminjanje. Tempomat modul ni eden od teh kajti nadziraš
pospeševanje motorja in napaka v kodi lahko privede do zelo slabih zaključkov.

Če pa želiš preprogramirati kar koli drugega pa me lahko PMaš in ti rade volje pomagam.

Nič ni potrebno preprogramirati. Pri takih stvareh original stvar ne sme nič vedet o tem, niti se ne sme spreminjat. Avto mora delat enako kot prej, samo da računalnik nastavlja plin in ne noga. Priklopiš se na pedal in to je to. Hitrost pa lahko bereš iz kakšnega signala, če ni lahko dostopen (števce si nihče ne želi razdirat) pa v skrajni sili iz OBD (tu itak smeš samo brati, tudi če avto omogoča še kaj več). Rešitev z OBD je pa itak zoprna, če se le da, bi se treba temu izognit. Skoraj bi blo bolj pametno hitrost preko GPS-a merit kot pa OBD-ju s tem težit :)


Z napravo sem ciljal na mobitel, ne na računalnik avta. Torej tisto signalno enoto/napravo, ki bi upravljala motorni računalnik.

Motornega računalnika ni potrebno upravljat, samo pošlješ mu "prikrojen" signal pozicije pedala za gas. In ta računalnik, ki bi ta signal pošiljal je zelo enostaven, pa še fizično ga lahko odklopiš s sklopko ali pa zavoro, da vse dela enako kot brez njega.

danci1973 je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Pogoj je elektronski gas. Če ni tega, pol na ta način ne gre.

Pri avtomobilih, ki imajo elektronski gas, je tempomat največkrat samo 'programska aktivacija'.

Mogoče, če so bili res varčni, je treba dogradit še kakšno stikalo za pedal sklopke (tempomat se mora deaktivirat tudi ob pritisku na sklopko), vse ostalo pa že imajo...

Programska opcija, ki ti je ne bojo kar tako vklopili. Če uradni servis to ponuja, ti bo drago prodal še ročico tempomata, ali pa nov volan, odvisno spet ali obstajajo kabli za te komande, če ne, je spet hudič to napeljavat, treba potem menjat konektorje, itd.
Azijci imajo itak vsi stikalo na sklopki (ker jih brez sklopke ne moreš vžgat), evropski avti ponavadi ne.
Če ti na uradnem servisu to vklopijo za 100-200 evrov, res nimaš kaj razmišljat. Pri nekaterih to naredijo brez problema, pri drugih se jim pa enostavno ne da s tem ukvarjat.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a nered Če apr 28, 2016 6:37 pm

cc09 je napisal/-a:
Moje mnenje. V ECU je dosti zadev ki so sprejemljive za programiranje in spreminjanje. Tempomat modul ni eden od teh kajti nadziraš
pospeševanje motorja in napaka v kodi lahko privede do zelo slabih zaključkov.

Če pa želiš preprogramirati kar koli drugega pa me lahko PMaš in ti rade volje pomagam.


Nič ni potrebno preprogramirati. Pri takih stvareh original stvar ne sme nič vedet o tem, niti se ne sme spreminjat. Avto mora delat enako kot prej, samo da računalnik nastavlja plin in ne noga. Priklopiš se na pedal in to je to. Hitrost pa lahko bereš iz kakšnega signala, če ni lahko dostopen (števce si nihče ne želi razdirat) pa v skrajni sili iz OBD (tu itak smeš samo brati, tudi če avto omogoča še kaj več). Rešitev z OBD je pa itak zoprna, če se le da, bi se treba temu izognit. Skoraj bi blo bolj pametno hitrost preko GPS-a merit kot pa OBD-ju s tem težit :).


Ja preko OBD lahko ti komot pišeš oz. reprogramiraš funkcionalnost ECUja omogočaš skrite nastavitve itd. Recimo jaz sem že več lastnikom
Peugeota in Citroena brezplačno omogočil AUX1, AUX2, Changer, Adaptive Climate, ABS-ESP Sensitivity, RD5 informacije na RD3, RD4, intenzivnost
svetlobe, always on home, always on follow me, strobbing, odklep BUSa itd..

Tudi vsakič kadar zabeležiš opravljen servis, pobrišeš napake itd.. To se vse šteje kot pisanje tudi samo branje je pisanje saj prvo pošlješ komando
in nato dobiš nazaj podatek.

Kot sem omenil v ECU je zelo veliko zadev, ki se jih da preprogramirati ali spremeniti. Recimo jaz sem v svojem avtu spremenil funkcionalnost
audio ročice za volanom Volume UP mi odpre prtljažnik, Volume DOWN mi prižge LED pod sedeži in armaturko. Obstaja še zelo veliko drugih zadev, ki se jim da spremeniti funkcionalnost. Recimo čim odkleneš avto se šipe spustijo recimo za polovico, ali se
vklopi klima ali gretje pač kar si namisliš veliko zadev se da urediti.


cc09 je napisal/-a:
Z napravo sem ciljal na mobitel, ne na računalnik avta. Torej tisto signalno enoto/napravo, ki bi upravljala motorni računalnik.

Motornega računalnika ni potrebno upravljat, samo pošlješ mu "prikrojen" signal pozicije pedala za gas. In ta računalnik, ki bi ta signal pošiljal je zelo enostaven, pa še fizično ga lahko odklopiš s sklopko ali pa zavoro, da vse dela enako kot brez njega.


To ne bo imelo željenega efekta. Ti lahko naredim video dokaz, ti lahko nastaviš obrate in hitrost ampak to kar si nastavil po pri prvem nihaju takoj
spremenjeno in nisi nič dosegel. Prav tako ECU sam nima nadzora na ETjem. ET vedno nadzira direktno Tempomat modul ali pa samo pedalo za
gas. Lahko ti prilepim assembly kodo iz Cirtoena-Peugeota pa bos videl kako se obnaša zadeva.

Da bi on lahko dosegu to preko OBD potrebuje dostop do Tempomata v ECU. Ali dostop do Tempomata izven ECU ampak ponavadi če ima tega
tako že ima vgrajen Tempomat. Tempomat modul ima svoj kanal posebej rezerviran za ET in preko njega v ozadju ECUja drži hitrost. Če imaš interni
Tempomat lahko tega omogočiš v ECU in nato spremeniš funkcionalnost recimo 2eh neuporabnih gumbov na armaturki ali radiju.

Kakor koli to ni nekaj kar bi jaz sel počet pa imam dosti izkušenj z programiranjem avto računalnikov.

danci1973 je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Pogoj je elektronski gas. Če ni tega, pol na ta način ne gre.

Pri avtomobilih, ki imajo elektronski gas, je tempomat največkrat samo 'programska aktivacija'.

Mogoče, če so bili res varčni, je treba dogradit še kakšno stikalo za pedal sklopke (tempomat se mora deaktivirat tudi ob pritisku na sklopko), vse ostalo pa že imajo...

Programska opcija, ki ti je ne bojo kar tako vklopili. Če uradni servis to ponuja, ti bo drago prodal še ročico tempomata, ali pa nov volan, odvisno spet ali obstajajo kabli za te komande, če ne, je spet hudič to napeljavat, treba potem menjat konektorje, itd.
Azijci imajo itak vsi stikalo na sklopki (ker jih brez sklopke ne moreš vžgat), evropski avti ponavadi ne.
Če ti na uradnem servisu to vklopijo za 100-200 evrov, res nimaš kaj razmišljat. Pri nekaterih to naredijo brez problema, pri drugih se jim pa enostavno ne da s tem ukvarjat.


Če imaš ET še ne pomeni, da imaš Tempomat. Spet 2 vrsti tempomata interni (integrirani) ali zunanji modul. Če je interni se ga da omogočiti ampak spet je tu dosti drugih težav za rešit. Prekinjanje tempomata pri uporabi sklopke ali bremze, nastavljanje tempomata, višanje in nižanje hitrosti itd..

Jaz ECUje dosti dobro poznam, programiral, flashal, reconfiguriral, preverjal realnost prevoženih kilometrov itd.. sem že na BMW, Audi, VW, Hona, Citroen in Peugeot. Imel sem še kar nekaj projektov glede tega ampak Tempomat ni neka zadeva, ki bi se je sam lotil čeprav bi znal.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a cc09 Če apr 28, 2016 6:55 pm

Ne razumeš. Za mojo rešitev mene tempomat v avtu sploh ne zanima. Ne potrebujem ga, tudi če nikoli v nobenem avtu ne bi tempomat sploh nikoli obstajal. Jaz bi meril hitrost, magari preko GPS-a, in spreminjal signal pedala za plin tako, da bi avto držal tisto hitrost. Tega signala ne bi spreminjal preko OBD, ampak na pedalu plina - zato pač normalno mora bit elektronski. To je vsa funkcionalnost navadnega tempomata. Pritisneš knof in avto drži hitrost (s spreminjanjem gasa). Da na tipko še povečuješ hitrost je pol samo še software. Da pač poskusi pridobit 1% hitrosti recimo in jo zadržat.
Za to ne rabim ECU-ja, tempomata v ECU-ju, niti zunanjega niti notranjega, ničesar. Samo elektronski gas. Pa kakšno stikalo na sklopki in bremzi, da ga prekine. Če to stikalo že obstaja, v redu, če ne, se bi pa dodalo. Ti preveč gledaš ECU, ki tu ne igra nobene vloge.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a nered Če apr 28, 2016 7:48 pm

In kako bos dodal input sklopke in bremze v ET ? ET ali pac ETCM nima posebej kanala za sklopko in bremzo. Prvo tudi ce imas ET se ne pomeni, da
imas "position sensor" na gas pedalu.

Rečmo, da imaš position sensor na pedalu za gas in ET. Ok ET ima 3 inpute in v nobenega ne moreš priklopiti sklopke ali bremze oz. kakšno stikalo bi ti zvezal gor. ET ima 3 vhodne kanale, 2 serijska, 1 analogni in en analogni servo "izhod".

Od 3eh vhodnih kanalov imaš:
- pozicijski sensor pedala za gas (pač resistor)
- ECU serijski kanal
- Return state response

Od izhodov pa imas samo:
- STC (Servo throttle controller)

Ni alternative brez ECU. Ti potrebujes ECU ker ECU sporoci ET oz. PBG modul v ECU sporoči ET, da je prtisnjena sklopka ali bremza.

To ni tko nareto, da bi bremza ali sklopka prekinila nek sklenjen tok in z tem prekinila delovanje. ET se ne nahaja na pedalu za gas ampak v motornem prostoru ponavadi na vrhu motorja. Senzor na gas pedalu samo pove do kot je potisnjeno pedalo na podlagi obremenitve.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a nered Če apr 28, 2016 8:05 pm

nebivedu je napisal/-a:Kater obd konektor bi ti predlagal?


Za aktivno uporabo, ie. da imaš skoz vklopljeno v OBD port.
- BAFX Bluetooth OBD2 (30-40$) Univerzalc je najcenejši, ki dajnsko pravilno komunicira.
- OBDLink SX v2 ali v3 (50-70$)
- OBDLink MX Bluetooth (30-40$) Kupit iz njihove trgovine ker je veliko klonov.
- Bluedriver

Ponavadi te naročujem kadar komu vgrajujem drugi avto računalnik.

Za samo reprogramiranje kadar ne želiš aktivno prebirati podatke ampak samo spremenit delovanje ali
konfiguracijo ECU takrat pa:

- Innova 3000 serija
- Autel
- Launch CRP
- iCarsoft

Ali pa pač dejansko od proizvajalca vozila, stem da malo proizvajalcev ima svoj. Večinoma tisti, ki so zaklenjeni, recimo
Peugeot (PP2000), Citroen (Lexia)...
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a danci1973 Če apr 28, 2016 8:20 pm

nered je napisal/-a:In kako bos dodal input sklopke in bremze v ET ? ET ali pac ETCM nima posebej kanala za sklopko in bremzo.

Ne rabiš inputov sklopke in bremze v ET - to rabiš v CCM, ki bi ga cc09 itak sam naredil in pri tem seveda predvidel ustrezen vhod za stikala...

Prvo tudi ce imas ET se ne pomeni, da imas "position sensor" na gas pedalu.

CC.jpg


V vsakem primeru imaš nekaj, kar ECU-ju ali ETCM-ju sporoča položaj gasa. Tako nekako - modre črte so 'serijska' povezava, CCM (Cruise Control Module) bi bil izdelek od cc09 in bi se priklopil med senzor položaja gas pedala in ECU, na CCM pa priklopil signal hitrosti (ali GPS) ter vsi ostali potrebni signali in tipke...
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a danci1973 Če apr 28, 2016 8:37 pm

nered je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a:Kater obd konektor bi ti predlagal?


Za aktivno uporabo, ie. da imaš skoz vklopljeno v OBD port.
- BAFX Bluetooth OBD2 (30-40$) Univerzalc je najcenejši, ki dajnsko pravilno komunicira.
- OBDLink SX v2 ali v3 (50-70$)
- OBDLink MX Bluetooth (30-40$) Kupit iz njihove trgovine ker je veliko klonov.
- Bluedriver

Jaz imam OBDLink MX, pa ne dela nič boljše ali drugače kot poceni kitajski ELM 'kloni', kljub nekajkrat višji ceni (trenutna OBDLink MX 80$ na scantool.net in Amazon-u).

Imam tudi OBDKey (ker podpira Subaru Select Monitor protokol) in Tactrix OpenPort 2.0 (s katerim se da flashat EVO-te pa nekatere Subaruje - mojega, seveda, ne).
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Aplikacija Cruise control...ali obstaja?

Napisal/-a nered Če apr 28, 2016 8:54 pm

danci1973 je napisal/-a:
nered je napisal/-a:In kako bos dodal input sklopke in bremze v ET ? ET ali pac ETCM nima posebej kanala za sklopko in bremzo.

Ne rabiš inputov sklopke in bremze v ET - to rabiš v CCM, ki bi ga cc09 itak sam naredil in pri tem seveda predvidel ustrezen vhod za stikala...


Seveda nucaš je še vedno ne vem o kakšnem stikalu vidva razmišljata kaj bo to stikalo nardilo kam ga boš vezal ? ET ali pač ETCM je ključni sistem
ki ga na sliki, ki si jo linkal ni. ETCM ali pač ET bi se na dej sliki nahajal med ECU in DriveByWire gas. TI še vedno imaš wire controlled gas stem za pač kabel več ne kontroliraš ti ampak servo katerega pa neposredno kontrolira ET.
Prvo tudi ce imas ET se ne pomeni, da imas "position sensor" na gas pedalu.

CC.jpg


V vsakem primeru imaš nekaj, kar ECU-ju ali ETCM-ju sporoča položaj gasa. Tako nekako - modre črte so 'serijska' povezava, CCM (Cruise Control Module) bi bil izdelek od cc09 in bi se priklopil med senzor položaja gas pedala in ECU, na CCM pa priklopil signal hitrosti (ali GPS) ter vsi ostali potrebni signali in tipke...


Oprosti ampak vajina ideja nima smisla kot ta slika v tem kontekstu. Ta slika prikazuje ureditev z tempomatom, kot sem omenil v prvi objavi gre tu za externi tempomat v vsakem primeru ta kontrolira ET preko ECU ampak ne kot glavni program.

Externi tempomat tudi nima posebej kanala za sklopko in bremzo kako ga misliš obvestiti ima 2 kanala vhodni obremenitev in izhodni, ki je vezan na ECU ta pa naprej na ETCM. In si spet na istem.

Tudi zadnja izjava priklop na CCM ti na CCM ne moreš priklopiti ničesar to je dummy module kako mu misliš posredovati podatke ? Kako misliš reprogramirat zadevo če se še nanjo povezat nebi mogu, da bi jo lahko priredil, da sprejme podatke GPS itd..

In če že nucaš podatke o hitrosti zakaj nebi pridobil ta podatek iz ECU.

Nevem jaz sistem dokaj dobro poznam, ECUje programiram že nekaj časa. 2 Faksa 1 Magisterij 10 let izkušenj z programiranjem in nano elektroniko pa še vedno ne razumem kako točno bi vidva to vpeljala.
Zadnjič spremenil nered, dne Če apr 28, 2016 9:00 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 123 gostov