Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a lisko To mar 01, 2016 10:00 pm

Zmaj: ekoplini imajo 50 centov liter....tko da še cenej.



plinaš : vpogleda v sam plinski sistem nimam da bi točno vedel kako in kaj. Če pa pustim avto laufat na mesto recimo v garaži ( pri odprtih vratih) se pa (kakor hitro motor doseže 40 stopinj), sliši CIK in začne se vonjat izgorjen plin ( štedilnik) torej preklopi....Med vožnjo lahko spremljam samo parametre motornega računalnika....in se mičkeno spremeni STFT tako da vem da je preklopil. Po proizvajalčevih navodilih pa naj bi sistem bil v stand byu ko lučka utripa in deloval na plin ko lučka gori.
Jezlo ga je edino ko so bile temp. okolice pod -5 stopinj. Takrat je pri 40 stopinj motorja preklopil....in potem pri pospeševanju "zmrznil"...avto je rahlo pocukal in preklopil na bencin. Pomagalo je da ali si izklopil gretje....ali pa počakal , da se je motor ogrel na 60 stopinj in potem več ni bilo problemov.
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
Uporabniški avatar
Zmaj78
Novinec
 
Prispevkov: 478
Pridružen: To avg 23, 2005 2:51 pm
Kraj: Mazda Mx-6 2.5i 24v LPG

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Zmaj78 Sr mar 02, 2016 8:30 am

Aha, vidim imajo liter po 0,509 EUR :)
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a plinaš Sr mar 02, 2016 8:33 am

lisko je napisal/-a:Zmaj: ekoplini imajo 50 centov liter....tko da še cenej.



plinaš : vpogleda v sam plinski sistem nimam da bi točno vedel kako in kaj. Če pa pustim avto laufat na mesto recimo v garaži ( pri odprtih vratih) se pa (kakor hitro motor doseže 40 stopinj), sliši CIK in začne se vonjat izgorjen plin ( štedilnik) torej preklopi....Med vožnjo lahko spremljam samo parametre motornega računalnika....in se mičkeno spremeni STFT tako da vem da je preklopil. Po proizvajalčevih navodilih pa naj bi sistem bil v stand byu ko lučka utripa in deloval na plin ko lučka gori.
Jezlo ga je edino ko so bile temp. okolice pod -5 stopinj. Takrat je pri 40 stopinj motorja preklopil....in potem pri pospeševanju "zmrznil"...avto je rahlo pocukal in preklopil na bencin. Pomagalo je da ali si izklopil gretje....ali pa počakal , da se je motor ogrel na 60 stopinj in potem več ni bilo problemov.

jaz imam tega na 30stC ..prejšnji je bil na 27 stC .. bi bil tudi ta pa je prišla ena nadgradnja programa vmes na servisu ki dopušča minimalno 30.. pač silom razmer - imam vsak dan minimalno 3 hladne preklope na 6km do službe , vmes 500m na malico in nazaj (tu mi pozimi komaj preklopi v eno smer na koncu , pri povratku pa na polovici) in 6km nazaj iz službe..
s tem je povezana seveda višja poraba bencina poleg plina - tako na oko sem porabil za 3000km 25e/20l od decembra do danes - torej nekih 0.7l na 100km ..kar znosno glede na število hladnih preklopov - v povprečju cca 15x na 100km.
kar se pa tiče hladnega preklopa pa ponavadi preklaplja pri polni obremenitvi v drugi ali tretji prestavi in potem vleče naprej - kolikor seveda dovoljuje promet - tudi pri več kot -10stC . edini odklon pri preklopih opažam pri temperaturah med 0 in -3 vendar je to ravno ob prihodu na semafor - naprava pride v stanje preklopa , gas pa je spuščen - bencinski injektorji zaprti - in ko stisnem sklopko preklopi dejansko še pod delnim zaugom - cca 1000obr/min - tu včasih obrati zanihajo a se potem umirijo..
edinkrat ko mi je napravo vrglo ven je bilo pri prejšnjem balenotu ko sem se enkrat vračal ponoči iz službe - nekih -13stC je bilo ob 21h - bil sem tretji v vrsti na zavijanju iz cone na obvoznico - prva dva speljeta in začneta menjavat pasove levo desno , enostavno se ne moreta razporediti..počakam in ko se peljeta več kot 100m po istem pasu pospešim z drugo na polno od nekih 50 navzgor ... naprava preklopi pri nekih 5500obratih , čez pol sekunde pa mi cepec brez smerokaza zavije na levi pas dva metra pred mano s slabih 60 na uro in povrhu vsega še spusti gas ter gleda v sosednji avto - verjetno se jezi na mlado gospodično , ki govori po telefonu in se ne ozira na promet za njo (jp on je pa vse naredil brezmadežno :lol: ) .. ok ni druge gume cvilijo , hupa poje - ostalo pa ni za ušesa - avto pa preklopi na bencin ..
najprej bentim a se potem spomnim - hladen bolje rečeno mrzel ali leden preklop pri nastavitvi 27stC in cut-off injektorjev pri maksimalni obremenitvi - torej zelo velik pretok plina skozi uparjalnik - in ko ta tekoč plin zapreš v uparjalniku in nima kam se zgodi - ne da zmrzne - zakuha tam noter ..s tem se seveda drastično zviša pritisk (senzor 4,5 bar)med uparjalnikom in zaprtimi injektorji in senzor pritiska vrže napravo za nekaj minut na bencin iz varnostnih razlogov...
sem pač požrl tistih par deci bencina na račun celega avta =P
plin je cnej k bencin
 
bernikm
Novinec
 
Prispevkov: 195
Pridružen: Sr jun 06, 2012 4:44 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a bernikm Sr mar 02, 2016 8:22 pm

Morda malo neumesno vprašanje
Petrol Litijska LPG po 0.51€/liter, drugje na Petrolu pa 0.575€ / liter ??? Pa gre za isti plin ali ima kakšne svoje primesi zraven ker pri Petrolu nikoli ne veš kaj dobiš. Sam že nekaj časa tankam izključno na ButanPlin v Ljubljani in nimam nobenih problemov, še lučka za 'check' engine se mi je pred časom nehala prižigat, tako da bom še kar naprej tankal pri njih. Pred tem sem tankal malo mešano Petrol, Butan in sem imel skoz probleme s to check engine lučko, tako da ne vem.
Sem pa nekje slišal da naj bi imel Petrol lasten uvoz za LPG, OMV pa naj bi dobival od Butan-a. Je to res ?
 
iziboy
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 736
Pridružen: Po apr 21, 2008 6:56 pm
Kraj: močvirje

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a iziboy Če mar 03, 2016 7:00 am

Petrol uvaža sam.
Butan plin dobavlja, OMV-ju in v Mb Plinski center.
Baje imajo vsak svoje kanale za dobavo.... BAJE...ne verjamem nobenmu več nič :x
VSE KAR SE DA RAZDRET, SE DA TUD NAZAJ SESTAVIT!
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a lisko Pe mar 04, 2016 11:50 pm

plinaš: Torej po logiki ti v dokaj vročem poletnem dnevu štarta direkt na plin? Recimo 32 stopinj temp. zraka...avto na žgočem soncu...?

bernikm: Na Petrolu je bilo men rečeno da "probujejo" Z neko akcijo in če se bo obrestovalo bodo tudi postopno drugod znižali ceno...
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a plinaš So mar 05, 2016 1:47 pm

lisko je napisal/-a:plinaš: Torej po logiki ti v dokaj vročem poletnem dnevu štarta direkt na plin? Recimo 32 stopinj temp. zraka...avto na žgočem soncu...?

bernikm: Na Petrolu je bilo men rečeno da "probujejo" Z neko akcijo in če se bo obrestovalo bodo tudi postopno drugod znižali ceno...

nikoli direkt pri hladnem vžigu .. 30stC in -no za čas ne vem koliko nekih 30s/cca300m poulici naredim- imam nastavljeno - torej avto dela na bencin najmanj 30s če pade ponoči parameter temperature pod 30stC kar se nad to temperaturo smatra za topel vžig.. pri toplem podnevi - recimo da se T hladilne nebi spustila pod 30stC pa je čas preklopa nastavljen na 1 sekundo..
noči pri nas s temperaturo nad 30stC pa še ni doživel oz.se takrat sploh ne peljem z avtom ampak z motorjem ;) .

teoretično pa ja - če bi bila temperatura okolice tako visoka , da tipaoi na uparjalniku nebi zaznalo nižje kot je nastavljena bi bil čas preklopa vedno 1s..

petrol ne probuje..petrol se bo moral prebudit ... prav zanima me , koliko avtov so pri njihovih monterjih predelali v tem času od velikega vianor poka ..
plin je cnej k bencin
 
breg
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Pe nov 21, 2014 10:32 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a breg Če mar 10, 2016 8:39 pm

Formašu #zztop bi se najprej lepo zahvalil za izčrpno poročilo o predelavi plinske instalacije v Srbiji. Ker razmišljam in sprašujem (urade) v isto smer, bi te prosil za pomoč. Nobeden mi namreč ne zna razložiti, kako in kje se naredi prijava plinske instalacije, da se lahko plača carino in davek. Klical sem že na dva konca in dobil dva različna odgovora :? . Se bojim izvesti še tretji klic... :D

lp
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a zzitop Če mar 10, 2016 8:57 pm

Hej, res ni problema, rad pomagam tam kjer je majhen vložek energije, hahaha... :lol:

Seveda ti nihče ne razloži. Občutek, da nočejo, a ne? :lol: Seveda da ne bi šel dol...

Če si iz LJ, je treba je na Letališko 16 k nekim špediterskim podjetjem (V mojem primeru Kuss d.o.o.), kjer se potem dogovoriš. Drug (ali še isti) dan dobiš račun na email. Prideš nazaj na podjetje, odkartaš DDV + Carino in dobiš carinsko listino.

S tistim letiš direktno na LPP, kjer ti potem še pregledajo, spet odcolaš za homologacijo in fertik. Za tabo je zadnja faza, sedaj imaš vse uradno homologirano in uživaš v cenejši vožnji. ;) :lol: :lol:

--------------------------------------------------------------------------------------------

Skratka zelo enostavno in hitro. Strašenja (tudi tukaj na forumu) o groznih kolobocija z birokracijo nimajo osnove.
Prvi dan ti vzame 10 min, drugi dan 10 min za plačilo in izdajo listin + največ 50 minut na LPP. Koliko se moraš prevoziti pa znaš gotovo sam oceniti.
Na poti nazaj na hrvaški meji cariniku ni potrebno omenjati LPG-ja, na naši meji pa carinikov že dolgo ni več.

PRIPOROČAM! :pivo :vrum
Zadnjič spremenil zzitop, dne Če mar 10, 2016 9:48 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
breg
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Pe nov 21, 2014 10:32 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a breg Če mar 10, 2016 9:37 pm

Pa..kaj naj rečem kot najlepša hvala! ;)
Sam bi taval ko kura brez glave - se mi je že zdelo, da je to najtežji del "projekta" :D
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a zzitop Če mar 10, 2016 9:48 pm

Za tako majhno stvar res ni potrebno hvalospevov. :lol:

Enostavno teraj v Srbijo, s papirji prideš na Letališko 16 in če eno podjetje ne bo imelo časa tisti trenutek, ti bo pa 100% dalo/predlagalo drugo podjetje.
Ampak priporočam, da prideš tja dopoldan, z vsemi papirji.

Kolikor imam v spominu, sem v tistem prispevku že napisal, katere papirje se potrebuje.
POZOR! Ne pozabi od vgrajevalca zahtevati še potrdilo od plinotesnosti. V Srbiji glede tega poteka malo drugače, tam plinotednost preverjajo tehnični pregledi, zato ga vgrajevalci njihovim državljanom ne izdajajo . Ni torej nujno, da bo servisu samoumevno, da ti ga bo dal. A če ga opomniš, s tem seveda ne bo problemov.

Ostali papirji so pa res super narejeni z vsemi podrobnostmi. Dora iz Novega Sada je enega izmed dokumentov (kolikor se spomnim izjava o ugradnji ali nekaj podobnega) dal celo v Slovenščini. In to brez slovničnih napak. Meni nič jasno. :lol:
 
breg
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Pe nov 21, 2014 10:32 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a breg Če mar 10, 2016 10:04 pm

Za mene, ki nisem dobil nikjer pravega odgovora, to ni malo.
Bom pozoren na kar si me opomnil. Sicer pa sem zasledil, da je #Dora vojaški rok služil v Šentvidu (verjetno pri Ljubljani).
 
Dora
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 28
Pridružen: Pe avg 12, 2005 10:46 am
Kraj: Novi Sad

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Dora Če mar 10, 2016 10:19 pm

Nije Dora baš toliko pametan da piše Slovenački bez greške :) Dokument je napisao jedan vlasnik auta kojem smo ranije ugradili gas :) Ja sam samo prilagodio...

Inače, da, Šentvid Ljubljana, davno je to bilo, baš davno :)
Ovde svi pišu nešto pametno a ja nemam šta... :)
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a plinaš Ne mar 13, 2016 4:28 pm

1. Velika poraba olja pri avtu predelanemu na plin
http://www.avtomobilizem.com/strokovnja ... es-arnsek/

:lol: :lol: :lol:
plin je cnej k bencin
 
Dora
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 28
Pridružen: Pe avg 12, 2005 10:46 am
Kraj: Novi Sad

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Dora Ne mar 13, 2016 5:10 pm

[*]Plin kot energent, dejansko nima takšnih mazalnih sposobnosti, kot bencin, pa tudi temperature v zgorevalnem prostoru so nekaj višje. Povišana temperatura je kar funkcija obremenitve motorja in obratov. Tako lahko ugotovimo, da ob normalni uporabi plin bistveno ne vpliva na obrabo delov motorja. Ker pa plin vpliva na dve komponenti v motorju (svečke in sedeži sesalnih ventilov v glavi motorja), pa se uporablja mazanje ventilov (resni ponudniki opreme kot so LOVATO ne uporabljamo tega sistema) ali pa sočasni vbrizg bencina v določenem režimu obratovanja motorja (LOVATO, LANDIRENCO, PRINS..)[/*]

Ne znam da pišem Slovenački pa neću dalje ali boldovano i podvučeno diskvalifikuje pisca kao stručnjaka. Neka proba jednom da "podmaže" ruke sa benzinom i ne daj bože da mu kane u oko pa će odmah saznati iz prve ruke kako benzin podmazuje.

Problem naravno postoji a uglavnom su dva razloga.

Prvi je da su neki motori jednostavno napravljeni jadno, maksimalna ušteda i oslanjaju se na aditive koji su u benzinu. Vožnjom na plin, tih aditiva nema kao ni brizganja benzina direktno na pečurku ventila zbog čega se slabije hlade a to uz loš i minimalan materijal ventila daje rezultat da ventil izgori. Otežavajća okolnost je da vlasnik vozila želi plin po svaku cenu u taj auto koji je kupio a nije se pre obavestio da li je pogodan za plin.

Drugi razlog je neblagovremen pregled sistema za plin i kontrola kvaliteta smeše jer to košta ili se nema vremena. Kasnije se to naravno naplati kroz popravku motora i to u višestrukom iznosu. Vlasnici moraju shvatiti da će ušteda vožnjom na plin i dalje biti velika ili dovoljna i ako potroše neki novac na održavanje plinske instalacije.
Kupe se felne, ukrasne patosnice, i razna kozmetika ali promeniti plinske dizne na vreme nije u planu kod normalnog održavanja :)

Auto se kupi i radi se servis na 10, 15K kilometara, menja se ulje, filteri, svećice i šta već treba. TO je ok i planirano ali za plin je planirano da se da početni novac za ugradnju i očekuje se da to radi besprekorno najmanje 100K kilometara.
Nije to kod vas, to je tako svugde.

Ipak sam odužio :)

Kad pročitam da benzin podmazuje iznerviram se.. Zašto onda sipamo ulje u motor.
Jednom i na ovom forumu, benzin degradira ulje, ispira ga sa karika i taj proces uvek traje. Najviše je izražen kad je motor hladan jer tada radi sa bogatijom smešom. To je ujedno period (hladan motor) kad se dogadja 80% štete na motoru u vidu habanja. Ako bi imali grejače da se motor ugreje pre starta, trajao bi bar 5 puta duže.

Za kraj, voleo bih da mi taj stručnjak objasni kako benzin podmazuje izduvni ventil kad je sav izgoreo u cilindru... I konačno, koliko je to stotina stepeni veća temperatura prilikom sagorevanja plina. Da li u cilindru ili po izduvnim gasovima.
Ovde svi pišu nešto pametno a ja nemam šta... :)
 
iziboy
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 736
Pridružen: Po apr 21, 2008 6:56 pm
Kraj: močvirje

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a iziboy Po mar 14, 2016 6:21 am

:bow :bow :bow :bow :bow :bow :bow BRAVO! I

Izčrpen in strokoven prispevek!
VSE KAR SE DA RAZDRET, SE DA TUD NAZAJ SESTAVIT!
 
iziboy
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 736
Pridružen: Po apr 21, 2008 6:56 pm
Kraj: močvirje

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a iziboy Po mar 14, 2016 6:23 am

plinaš je napisal/-a:1. Velika poraba olja pri avtu predelanemu na plin
http://www.avtomobilizem.com/strokovnja ... es-arnsek/

:lol: :lol: :lol:

''resen sistem kot je Lovatto'' :D :D :D
ne vem zakaj potem njihove stranke hodijo na servis na Hrvaško in k ostalim monterjem?!
VSE KAR SE DA RAZDRET, SE DA TUD NAZAJ SESTAVIT!
 
Uporabniški avatar
Zmaj78
Novinec
 
Prispevkov: 478
Pridružen: To avg 23, 2005 2:51 pm
Kraj: Mazda Mx-6 2.5i 24v LPG

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Zmaj78 Če mar 17, 2016 4:29 pm

Pozdrav mojstru Dori v Novi Sad, ki mi je leta 2008 vgradil avtoplin v Toyoto Celico, pred tem pa kolegu v Mx3 V6 :)

Če koga zanima, se trenutno LPG najceneje toči v Kranju na Primskovem, kjer je liter po 0,49€. 8)
 
Dora
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 28
Pridružen: Pe avg 12, 2005 10:46 am
Kraj: Novi Sad

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Dora Če mar 17, 2016 9:04 pm

Hvala za pozdrav, takodje i ja pozdravljam :)
Davno je to bilo :)
Ovde svi pišu nešto pametno a ja nemam šta... :)
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a pinny Če mar 17, 2016 10:13 pm

danes plin na Agip (MB24) v Slovenski Bistrici po 0,499eur :)
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 138 gostov