Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
robi13
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 63
Pridružen: Če sep 27, 2007 4:35 pm

Napisal/-a robi13 Ne feb 24, 2008 11:48 am

Vinjete, mogoče. A ne bi bilo ceneje in tehnološko lažje izvedljivo, če bi lahko izbiral med ABC polnenje na vrednost (tako kot je sedaj ali poplačilo) ali pa ABC polnenje na čas (tako kot majo to vinjete 10 dni, 1 mesec, 3 ali leto...) pol se pa odločiš kaj ti je bolj ugodno?
 
Uporabniški avatar
FBR
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1768
Pridružen: So sep 03, 2005 12:40 pm

Napisal/-a FBR Po feb 25, 2008 5:59 pm

Fer je fer.
Kolikor voziš toliko plačaj.
Torej samo satelitsko cestninjenje to rešuje.
Pa lahko še vedno nagrajuješ tiste, ki se vozijo veliko več z različnimi popusti.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Napisal/-a Ivan36 Po feb 25, 2008 7:26 pm

H2 je napisal/-a:
Voith je napisal/-a:ABC je kr ok. nej ostane tko. vinjete nej si darsovci na celo nalepjo js si jih na avto nebom.


Očitno se zelo malo voziš po AC..
Naprimer.. Pred dvema tednoma gremo v trst..
Vse kase prazne a vrsta na ABC (pa ni bilo nobenga, ki nebi imel denarja ali te mašince za ABC.. ) Samo veliko več avtov je bilo..


Ja te gužve samo na ABC je pa tako tudi na ABC+ denar greš skozi tak je na Vrhniki hehe vsi čakajo na ABC stezi 2x so jaz pa lepo na ABC+ denar pa mimo hehe sem jih tako prehitel vsaj 30 :P pa še redar jih naprej spušča :shock: :D je pač potrebno malo razmišljat ne 8) :-P Velja za celo AC pri nas ;) :idea: :!:
 
Uporabniški avatar
bzzero
Novinec
 
Prispevkov: 247
Pridružen: To dec 18, 2007 11:04 am

Napisal/-a bzzero To feb 26, 2008 10:18 am

FBR je napisal/-a:Fer je fer.
Kolikor voziš toliko plačaj.
Torej samo satelitsko cestninjenje to rešuje.
Pa lahko še vedno nagrajuješ tiste, ki se vozijo veliko več z različnimi popusti.


Tud tak nacin cestninjenja zna bit zasoljen, tko da se bomo najbrz takrat tud bunil kolk je drago. Konc koncev bo potrebno odplacat kredit ki bo najet za nadgradnjo sistema cestninjenja :-P Tud ce bo letna vinjeta 500 E, se bo men se vedno splacal - na leto porabim vec kot 2x vec.

Po mojem mnenju je vinjeta kr fer. Mal bolj opili tiste, ki so se zdaj lahko vozili zastonj oziroma za zelo male dnarje in razbremeni tiste, ki placujemo veliko vec. Udari glih nekje po sredini. Itak pa nikdar ni vsem prav.

Tisti, ki jamrate da je 10 dnevna vinjeta predraga, se boste pa tiste 3x na leto, ko uporabljate AC, zapeljali po kasni lokalni, vzporedni cesti, pa bo. ;)
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem To feb 26, 2008 10:54 am

bzzero je napisal/-a:... Tud ce bo letna vinjeta 500 E, se bo men se vedno splacal - na leto porabim vec kot 2x vec.

Po mojem mnenju je vinjeta kr fer. Mal bolj opili tiste, ki so se zdaj lahko vozili zastonj oziroma za zelo male dnarje in razbremeni tiste, ki placujemo veliko vec. Udari glih nekje po sredini. Itak pa nikdar ni vsem prav.
...


Ta "sredina" ni ravno razumljiva, je bolj leve sorte. Obstaja verjetno cca 20 % voznikov, ki avtocesto zelo malo ali nikoli ne uporabljajo (večinoma se tudi zelo malo vozijo), a sedaj to izbiro (iti na avtocesto) vsaj imajo. Ne pozabimo, da tudi oni plačujejo za ceste, za Dars in še marsikaj, kar v končni instanci pristane v asfaltu (npr SCT-jeve delavce, kuverte politikom itd). Ko bodo , če bodo, uvedli vinjete, bodo dodatno plačevali (preko pomoči Darsu pri odplačevanju kreditov) in konkretno zelo pomagali tudi tebi. Vinjeta gotovo ne bo čez 150-200 €, torej boš prihranil ("na leto porabim vec kot 2x vec" - od 500) vsaj 1300 € (minus tvoja pomoč Darsu pri odplačevanju kreditov - a ta je majhna, saj gre "na glavo") na leto, kar v desetih letih znaša z obretmi vrednost enega novega solidnega avta :!: :!: :!:

Če prav razumem, je torej zate udarec ("udari po sredini") po tebi to, da ti penzionisti in drugi reveži, ki se sedaj po avtocestah ne vozijo ali sploh nimajo avta, vsakih nekaj let vržejo ključe novega avta v glavo?

Hipotetičen, a dosti natančen izračun, ki velja za vse - seveda z drugačnimi številkami. Pri takem avtocestnem omrežju, kot ga imamo, so vinjete popolna brca (udarec?) v temo in nov prikaz debilnosti oblastnih veleumov, saj so najbolj nepravične ravno do tistih, ki avtoceste najmanj rabijo in nagrajujejo predvsem tiste, ki se jim najbolj splača vozit po njih (verjetno bi se manj vozili po avtocestah, će se jim račun ne bi izšel). Tu tudi vsaka ekonomska logika odpove.


-------------------------------

Naj podražijo avtoceste (kamionarjem bolj) in uvedejo precejšnje popuste (tudi oz predvsem količinske - tudi za kamionarje) za ABS oz kakšno bolj sodobno varianto ABS-a (ne nujno satelitsko itd). Tako bodo tujci, redko vozeči Slovenci in kamionarji dodatno plačevali za možnost uporabe avtocest (tudi za to in za njih jih gradimo), dosti vozeči pa bi imeli glede na sedanje cene nekaj popusta, saj so naše avtoceste dejansko predrage, v gradnji in v uporabi.

Vinjete žalostnega stanja (tudi prometa na) naših avtocestah gotovo ne bodo spremenile na bolje, bodo pa prepričljivo spremenile na bolje finančno stanje nekaterih "prijateljev" oblasti. Mar to res ni povsem jasno in razvidno kot glavni razlog za (predvolilno?) uvajanje vinjet?
 
Uporabniški avatar
bzzero
Novinec
 
Prispevkov: 247
Pridružen: To dec 18, 2007 11:04 am

Napisal/-a bzzero To feb 26, 2008 11:25 am

esem je napisal/-a:
Ta "sredina" ni ravno razumljiva, je bolj leve sorte. Obstaja verjetno cca 20 % voznikov, ki avtocesto zelo malo ali nikoli ne uporabljajo (večinoma se tudi zelo malo vozijo), a sedaj to izbiro (iti na avtocesto) vsaj imajo. Ne pozabimo, da tudi oni plačujejo za ceste, za Dars in še marsikaj, kar v končni instanci pristane v asfaltu (npr SCT-jeve delavce, kuverte politikom itd). Ko bodo , če bodo, uvedli vinjete, bodo dodatno plačevali (preko pomoči Darsu pri odplačevanju kreditov) in konkretno zelo pomagali tudi tebi. Vinjeta gotovo ne bo čez 150-200 €, torej boš prihranil ("na leto porabim vec kot 2x vec" - od 500) vsaj 1300 € (minus tvoja pomoč Darsu pri odplačevanju kreditov - a ta je majhna, saj gre "na glavo") na leto, kar v desetih letih znaša z obretmi vrednost enega novega solidnega avta :!: :!: :!:

Če prav razumem, je torej zate udarec ("udari po sredini") po tebi to, da ti penzionisti in drugi reveži, ki se sedaj po avtocestah ne vozijo ali sploh nimajo avta, vsakih nekaj let vržejo ključe novega avta v glavo?...



Ne razumes prav. "Po sredini" sem mislil tocno tako kot sem napisal :roll:

Torej: Tisti, ki zdaj ne placujejo oz. placujejo malo, bojo moral zdaj placat mal vec (to se vedno niso neki enormni stroski, da ne bo pomote. +20 E k stroskom avtomobila na mesec ni velik. Tisti ki si jih ne morjo privoscti se tud zdej verjetno ne vozijo po AC.

Tisti ki zdaj placujemo prevec in vsekakor krijemo tudi voznjo tistih, ki vozijo zastonj, bomo placali manj.

Oni na sredini, bodo ostali na istem.

Glede tovornjakov se strinjam, bi morali placat vec.

No in v koncni fazi bi najbrz DARS lahko obdrzal enake dohodke, ce seveda odpustijo se vse mitnicarje.

Vedno bo tako - nikdar ne bo prav za vse. Zdaj ste v luft rinli tisti, ki placate na leto 6 E, po novem boste pa moral 3x kuipt vinjeto za 7 E. In isti ljudje ste tiho, ko hoce mene DARS za voznjo iz LJ proti gorenjski ocestniniti 2x v eno smer (torej 4x na dan).
 
Uporabniški avatar
Kritik
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 624
Pridružen: Po mar 13, 2006 10:43 am
Kraj: Laibach / Mengeš

Napisal/-a Kritik To feb 26, 2008 11:49 am

Sem proti vinjetam, ker se mi zdijo nepravične. Do sedaj na svoj avto nisem limal nikakršnih nalepk, tudi tistih od registracije ne (pa so mi plavci vsaj 2X težil da jo morm nalimat), pa tudi vinjet ne bom.

No, mi je pa nekaj drugega padlo na pamet. A se je kdo od vas kdaj vprašal, če je naš križ zgrešeno narejen? Namreč v soboto sem šel na morje in se mi cestninjenje na primorski AC zdi popolnima pošteno... plačaš toliko kot prevoziš. Ta AC je zaprt sistem in tak mi moral biti cel naš AC križ. Problem je v tem, da se vsi kraki stekajo na ljubljanski obroč... Zakaj je bilo tega treba? Križ bi moral biti narejen zunaj ljubljane, magari nekje med lj in domžalami in celoten sistem bi bil lahko zaprt. Namreč tako bi rešili problem večkratnega ustavljanja na kasah, ker bi se ustavil največ 2X (vstop in izstop, se pravi bi se lahko nemoteno peljal od prekmurja do kopra, od karavank do kolpe), sprostili bi tranzitni promet, ki se sedaj vali po obvoznici in ne dela drugega kot gužvo ter svinja zrak, tisti ki imajo izvoze iz AC neobremenjene plačila cestnine bi sedaj tudi nekaj malega plačevali, če se že imajo namen voziti po AC (roko na srce, tisti ki to delate dnevno ko se vozite iz lj do prvih odcepov na AC ne povzročate drugega kot gužvo in še nobene finančne koristi nima DARS od vas). Res da bi bili stroški za pobiranje cestnin malo večji, po mojem bi jih pokrili tudi dnevni migranti, ki do sedaj niso plačevali nič. Aha še to, morda bi kakšen izvoz tudi zaprli, tam kjer bi se to pokazalo, da je ekonomsko neupravičeno.

Sicer celotne teme nisem prebiral, ker niti ne utegnem in če sem komu "ukradel" idejo se opravičujem. So pa vsake konstruktivne pripombe več kot dobrodošle.
Hyundai - drive your way
Avto z šibkim motorjem je kot sex z kondomom - sej je, ampak ni pa užitek!
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem To feb 26, 2008 11:53 am

bzzero je napisal/-a:Ne razumes prav. "Po sredini" sem mislil tocno tako kot sem napisal :roll:
.....


Bistvo malce sarkastičnega posta si spregledal. Tvoj post je čisto razumljiv in z njim ni težav - težava je v tvojem razumevanju, kdaj "se udari po sredini". To je takrat, ko udariš malo levo in malo desno, povprečje ("sredina") pa ostane približno nespremenjeno. Ti bi pa udarjal samo po "revežih", ki se ne vozijo (po avtocestah), sam bi pa plačeval ogromno manj (v desetih letih najmanj 16000 € brez obresti). Kje torej vidiš udarjanje "malo levo malo desno" - torej "po sredini"?

Že kratek izračun pokaže predvsem to, da nekateri (ki se vam že sedaj splača toliko vozit po avtocesti) lastne koristi vidite kot splošne (po sredini), čeprav je ravno obratno. Malo več distance in samokritičnosti, prosim. Vsaj zaradi higieničnosti debate.

lp
 
Uporabniški avatar
bzzero
Novinec
 
Prispevkov: 247
Pridružen: To dec 18, 2007 11:04 am

Napisal/-a bzzero To feb 26, 2008 12:18 pm

esem je napisal/-a:Ti bi pa udarjal samo po "revežih", ki se ne vozijo (po avtocestah), sam bi pa plačeval ogromno manj (v desetih letih najmanj 16000 € brez obresti). Kje torej vidiš udarjanje "malo levo malo desno" - torej "po sredini"?

Že kratek izračun pokaže predvsem to, da nekateri (ki se vam že sedaj splača toliko vozit po avtocesti) lastne koristi vidite kot splošne (po sredini), čeprav je ravno obratno. Malo več distance in samokritičnosti, prosim. Vsaj zaradi higieničnosti debate.


da ne bo pomote - nikjer nisem napisal, da bi zaracunaval ljudjem ki se ne vozijo po avtocestah. Od kod ti nesmiselna ideja, da bi ti ljudje potrebovali vinjeto!?

Se tole bi te rad popravil. V enem od prejsnjih postov si pisal sistem ABS. ABC se mu rece.

Vsak dan se cestnini izogne ogromno vozil, ki prav tako uporabljajo AC in njene uporabe ne placajo. 90% je takih, ki to delajo vsak dan (pot v solo, sluzbo, nevemsekamvse). In ti ljudje DARSU resnicno povzrocajo skodo, ki jo placamo drugi uporabniki. Uvedba vinjet je korak blize k pravicnemu cestninjenju, saj bodo morali imeti vsi ki uporabljajo AC. In logicno je, da se bo potem strosek cestnine vsem znizal.

Kljub temu, da izkazujes neko suvereno poznavanje problematike (in ne poznas sistema ABC), si lahko na hitro zracunas koliko izgube naredijo ljudje, ki se izogibajo cestnini.
 
Uporabniški avatar
AgitatoR
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4443
Pridružen: To jun 15, 2004 3:09 pm
Kraj: Rbn 104

Napisal/-a AgitatoR To feb 26, 2008 12:24 pm

Kritik, nikoli se ne bomo peljali od Karavnak do Kolpe po AC. Čeprav nebi imel nič proti.
U ti mater kakšna kolona je danes. Še dobr, da sm taprvi.
Bencin je zakon. Probej se zadevati z dizlom. Neizvedljivo.
 
Uporabniški avatar
Kritik
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 624
Pridružen: Po mar 13, 2006 10:43 am
Kraj: Laibach / Mengeš

Napisal/-a Kritik To feb 26, 2008 12:29 pm

AgitatoR je napisal/-a:Kritik, nikoli se ne bomo peljali od Karavnak do Kolpe po AC. Čeprav nebi imel nič proti.


Dobro, mišljeno je bilo kot prispodoba, pač da bi se po celotnem križu peljal z največ 2X-nim ustavljanjem...
Hyundai - drive your way
Avto z šibkim motorjem je kot sex z kondomom - sej je, ampak ni pa užitek!
 
Uporabniški avatar
STENTOR
Uporabnik
 
Prispevkov: 853
Pridružen: Če sep 30, 2004 6:38 pm

Napisal/-a STENTOR To feb 26, 2008 12:33 pm

Nehote sem dobil občutek, da ste idejo z vinjetami popluvali v največji meri tisti, ki ac omrežja ne uporabljate pogosto, ali pa takšni, ki se veselo vozite vsak dan in zato nič ne plačujete, ker bi pa po novem sistemu morali zato odšteti kak € je pa cela panika. Jaz sem kar za to, da dobimo vinjete, ker so naše avtoceste občutno predrage in se mi ne zdi smiselno, da stane nekajkratna vožnja iz maribora v koper toliko kot v avstriji celoletna vinjeta. Ali je to gospodarno ravnanje ali ne pač ni moja stvar in o tem naj razglabljajo tisti, ki so za to "poklicani", s tem si jaz ne belim glave. Tisti, ki so pa tako obremenjeni s tem, ker se peljejo le nekajkrat letno in bi morali to plačati, se pa naj ne vozijo, pa bo problem rešen :twisted:
Fahren bis der Arzt kommt!
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem To feb 26, 2008 12:37 pm

ABS je seveda banalen lapsus.
Če bi bile vinjete poceni, bi bilo premalo denarja za odplačilo kreditov in bi jih odplačevali vsi (tudi ljudje, ki jih ne uporabljajo in celo ljudje brez avtov - preko proračuna ali kakorkoli že). Če bi bile drage, jih marsikdo ne bi kupil, navadne ceste bi bile (pre)polne, avtoceste manj obremenjene, a spet ne bi bilo dovolj za vzdrževanje in poplačilo kreditov - spet bi jih plačevali vsi (glej zgoraj). V obeh primerih bi ti "reveži" (in vsi ostali) sponzorirali (tudi tebi) vožnjo po avtocesti - vsaj glede na sedanje stanje.

Praviš, da sedaj narediš za več kot 1500 € voženj po avtocesti na leto - očitno se ti kljub ceni to še splača. Ralika, kolikor manj bi plačeval za vinjeto (a nekdo bi razliko moral pokriti!), ti jemlje pravico do kredibilnosti tvojega mnenja o uvedbi vinjet. Nič osebnega, a tako pač je...

lp
Zadnjič spremenil esem, dne To feb 26, 2008 12:40 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
kixs
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 760
Pridružen: Sr feb 09, 2005 5:06 pm

Napisal/-a kixs To feb 26, 2008 12:40 pm

Je bilo ze nekaj dobrih iztocnih napisanih.

Nase AC so navadne ceste, en pas za tovornjake, drugi za vse ostalo. Razen tega, da ni semaforjev in naselij, ni nobene velike prednosti.

Primorska AC ima lahko zaprt sistem, ker obstaja dovolj dobra vzporedna cesta. Torej imas izbiro, placaj in se pelji po AC, ne placaj in se pelji po stari cesti.

Ce se peljes iz NM v LJ, nimas te izbire, saj gre AC po trasi bivse dolenjke. Torej se lahko peljes samo po AC.

Osebno grem po AC in na cestnine samo, ko se mi mudi. Sicer se vozim po ostalih cestah.

Vinjeto pa kupim samo v primeru, da ne bo drazja od 70-80€.

lp
Slika
 
Uporabniški avatar
bzzero
Novinec
 
Prispevkov: 247
Pridružen: To dec 18, 2007 11:04 am

Napisal/-a bzzero To feb 26, 2008 12:49 pm

Prisezem da je moj zadnji odgovor na to temo... 2x500 = 1000!

Enostavno noces razumeti, da zdaj moramo redni uporabniki AC pokrivati razliko. Z zmanjsanjem stroska uporabe AC bi bilo uporabnikov vec, ne manj, kot ugotavljas.
 
Uporabniški avatar
AgitatoR
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4443
Pridružen: To jun 15, 2004 3:09 pm
Kraj: Rbn 104

Napisal/-a AgitatoR To feb 26, 2008 12:53 pm

Kakšno razliko pa sedaj pokrivaš ?
Plačaš toliko kolilor pevoziš. Kdor se ne vozi po AC pa ne plača nič. Kakšno razliko torej ? Ravno obratno bi blo pri vinjetah.
Jaz bi tebi plačeval razliko, ker bi dal 20€ zato ker enkrat na 14 dni rabim AC za čez pol SLO.
U ti mater kakšna kolona je danes. Še dobr, da sm taprvi.
Bencin je zakon. Probej se zadevati z dizlom. Neizvedljivo.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem To feb 26, 2008 1:11 pm

bzzero je napisal/-a:Prisezem da je moj zadnji odgovor na to temo... 2x500 = 1000!


bzzero je napisal/-a:... Tud ce bo letna vinjeta 500 E, se bo men se vedno splacal - na leto porabim vec kot 2x vec.
...


Spet smo pri klasičnem problemu izražanja v slovenščini. Več kot 2x toliko je več kot 2 x 500 = več kot 1000. Več kot 2x več je 2x 500 nad (več kot) osnovo (500) - torej 1000 + 500 = 1500. Natančnost je lepa čednost.
Saj ni bitno - pač nekaj manjša razlika.

bzzero je napisal/-a:Enostavno noces razumeti, da zdaj moramo redni uporabniki AC pokrivati razliko. Z zmanjsanjem stroska uporabe AC bi bilo uporabnikov vec, ne manj, kot ugotavljas.


Če se prav spomnem, bi bilo po večini (morda kar vseh) projekcij Darsa in ostalih zbranega manj denarja. Če bi bila vinjeta zato bistveno dražja, bi jo gotovo kupilo še manj ljudi - spet manj denarja kot sedaj. V obeh primerih bi ti (in ostali "redni uporabniki AC") plačeval ogromno manj, nekdo bi pa razliko moral kriti! Le kdo?

Point je ravno v tem - "redni uporabniki AC". Uporabo je pač treba plačat in tak sistem je gotovo boljši od (delnega) plačevanja iz proračuna (kar bi še bolj obremenjevalo davkoplačevalce in gospodarstvo - ali naj mar vzamemo denar šolstvu, zdravstvu, sociali, policiji?) kar bi se zgodilo z uvedbo vinjet. Kdor več rabi, naj ustrezno več plača - as simple as that! Tisti, ki se mu to ne splača, pač vozi manj.

To, da sedaj nekateri ne plačujejo (do Domžal, Vodic itd), nima direktne zveze oz ni razlog za uvedbo vinjet. Je bolj načrtovanje prometnih tokov (kar ni napak!), vsekakor pa se da ta problem reševati tudi drugače. Vinjete so najslabši možen način za to - vsaj tako, kot so sedaj zastavljene (in razne evropske omejitve cen - za tranzit itd).

lp
 
Uporabniški avatar
bzzero
Novinec
 
Prispevkov: 247
Pridružen: To dec 18, 2007 11:04 am

Napisal/-a bzzero To feb 26, 2008 1:31 pm

AgitatoR je napisal/-a:Kakšno razliko pa sedaj pokrivaš ?
Plačaš toliko kolilor pevoziš. Kdor se ne vozi po AC pa ne plača nič. Kakšno razliko torej ? Ravno obratno bi blo pri vinjetah.
Jaz bi tebi plačeval razliko, ker bi dal 20€ zato ker enkrat na 14 dni rabim AC za čez pol SLO.


Razlika se nanasa na tisto, kar mi ocita esem... da si v 10 leith pridobim nevekolikoze koristi v E. Jaz pa pravim, da zdaj placam tudi uporabo AC tistih ljudi, ki se placilu izognejo - ker oni je pac ne placajo, neglede na to kako stvar obrnemo.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem To feb 26, 2008 2:02 pm

PureTNT je napisal/-a:esem, naj se podraži cestnina za tovorna vozila (200 EUR za pot od Šentilja do italijanske meje bi bila kar dobra mera), pa bo cena vinjet lahko nižja. Seveda so vinjete dobra ideja le pod pogojem, da bo izdelava poceni, drugače vsi argumenti padejo v vodo.


Ne me narobe razumet - v bistvu sem oz bi bil za vinjete, predvsem zaradi s cestninskimi postajami povezanih problemov, če bi to bilo možno ustrezno in dovolj pravično izpeljat (tudi meni bi koristila uvedba, a ne v taki veliki meri). Ena osnovnih stvari bi bila ravno tako visoka cestnina za tovornjake. Žal je povsem jasno, da do tega ne more priti (se spomnete blokad tovornakarjev? Kako bi šele bilo, če bi sodelovali vsi "tranzitarji").

A dejstvo ostaja, da vinjete niso pravične, saj plačata enako dedi, ki bi se peljal 3x na leto in nekdo, ki prevozi po avtocestah več sto km vsak dan. Približno po uporabi torej!
 
Uporabniški avatar
NaceM
Novinec
 
Prispevkov: 465
Pridružen: Po feb 04, 2008 1:24 am

Napisal/-a NaceM To feb 26, 2008 3:45 pm

esem je napisal/-a:
PureTNT je napisal/-a:esem, naj se podraži cestnina za tovorna vozila (200 EUR za pot od Šentilja do italijanske meje bi bila kar dobra mera), pa bo cena vinjet lahko nižja. Seveda so vinjete dobra ideja le pod pogojem, da bo izdelava poceni, drugače vsi argumenti padejo v vodo.


Ne me narobe razumet - v bistvu sem oz bi bil za vinjete, predvsem zaradi s cestninskimi postajami povezanih problemov, če bi to bilo možno ustrezno in dovolj pravično izpeljat (tudi meni bi koristila uvedba, a ne v taki veliki meri). Ena osnovnih stvari bi bila ravno tako visoka cestnina za tovornjake. Žal je povsem jasno, da do tega ne more priti (se spomnete blokad tovornakarjev? Kako bi šele bilo, če bi sodelovali vsi "tranzitarji").

A dejstvo ostaja, da vinjete niso pravične, saj plačata enako dedi, ki bi se peljal 3x na leto in nekdo, ki prevozi po avtocestah več sto km vsak dan. Približno po uporabi torej!


Saj dedi plača isto cestnino (če ima isti tip avta z isto močjo in isto kubikažo) in zavarovanje, pa on naredi 5.000 km, drugi pa 50.000.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Cefizelj in 137 gostov