Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
thaking
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Po feb 07, 2011 4:11 pm

Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a thaking So jul 28, 2012 5:15 pm

Kaj mora avtomobil imeti obvezno, sem pred kratkim kupil rabljenega iz tujine, pa ima notri:

-trikotnik
-prvo pomoč veljavna do 2013
-rezervne gume avtomobil ne rabi bmw 3
-žarometi so xenon

Kje piše kaj je potrebno imeti in kje najceneje to dokupiti?
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a TrijoAdijo So jul 28, 2012 5:26 pm

EU trikotnik, veljavno prvo pomoč in komplet žarnic.Fajn pa je imeti tudi odsevni telovnik.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
thaking
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Po feb 07, 2011 4:11 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a thaking So jul 28, 2012 5:31 pm

Ja odsevni jopič sem slišal da je kao "obvezen" !

Kako naj imam set žarnic, če so xenonke, teh pa ne moreš niti sam menjati.... :?:
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a TrijoAdijo So jul 28, 2012 5:58 pm

Kak jih ne moreš sam menjat? Pa ni ti to R. Modus :D Pač kupiš en komplet žarnic in eno xenon žarnico.to je to.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
thaking
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Po feb 07, 2011 4:11 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a thaking So jul 28, 2012 6:09 pm

Hmm,

nwm iščem na netu kje bi bilo napisano uradno "kaj vse je obvezno"!

Da ne kopujem brezveze, ker so sploh xenonke zelo drage...
 
belkaena
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So nov 11, 2006 7:49 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a belkaena So jul 28, 2012 9:25 pm

Komplet žarnic moraš imeti kljub xenonu, čeprav ti nič ne koristijo, ravno včeraj sem gledal na volanu.
 
Uporabniški avatar
thaking
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Po feb 07, 2011 4:11 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a thaking So jul 28, 2012 9:31 pm

Kje to najceneje kupim, na uradnem servisu in amzs-ju 100% ne :) (zaradi cene...)
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a lancia hf So jul 28, 2012 10:42 pm

Vse to ima vsaka trgovina z avtodeli ali pa na bencinski črpalki.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
LinuxFuter
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 641
Pridružen: Ne jun 01, 2008 1:26 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a LinuxFuter So jul 28, 2012 11:01 pm

Kje kupit xenon sijaleke oz. žarnice? bolha.com ali pa mogoče mimovrste
 
R19-racing
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So jan 07, 2012 9:52 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a R19-racing Ne jul 29, 2012 7:21 am

http://digitklik.si/kategorija_XENON-kit

js sem kupil tukaj komplet xenon kit in dela 2 leti brez problemov...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a DePalmo Ne jul 29, 2012 9:38 pm

Odsevni jopič je obvezna oprema. Ostalo si pa že sam naštel ;)
 
Uporabniški avatar
reber
Uporabnik
 
Prispevkov: 836
Pridružen: Pe maj 16, 2003 12:12 pm
Kraj: Bled

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a reber Po avg 20, 2012 9:40 am

Menda je fajn imet tudi vlečno vrv, v Hrvaški je menda obvezno :roll: ne vem in se ne sekiram, sem pač dal notri, tudi kable, odsevni jopič pa jasno, da je treba imet, obvezen ali ne. Kakorkoli, če štrika ne bom rabil, kablov tudi ne, lahko komu pomagam, seveda pa se hitro lahko zgodi, da bi rabil tudi sam.
www.reber.si - www.elektron.si - www.pastir.info
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a tristan01 Po avg 20, 2012 10:17 am

R19-racing je napisal/-a:http://digitklik.si/kategorija_XENON-kit

js sem kupil tukaj komplet xenon kit in dela 2 leti brez problemov...


Tole kar si ti kupil je ena izmed nelegalnih različic. Tu pa je govora o tovarniško vgrajenem kesnonu z avtomatsko regulacijo višine snopa žarometa, pranjem žarometov... Tudi žarnica je malce drugačna kot tvoje.

Da ne bo čisto offtopic, v avtomobilu potrebuješ:
- prvo pomoč (rok uporabnosti ne sme biti pretečen),
- komplet žarnic (odpove lahko tudi katera druga ne samo glavna)
- rezervno kolo in orodje za menjavo (dvigalka in ključ za kolesa) ali set za popravilo gume (kompresor + pena)
- odsevni brezrokavnik
- varnostni trikotnik

poleg obvezne opreme pa se priporoča še vsaj na daljših poteh (ni zakonsko predpisano):
- vlečna vrv
- odeja
- plastenka vode
- vžigalni kabli

Lp Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a ~toMmy~ Po avg 20, 2012 11:20 am

Pa je rezervna guma sploh še obvezna??
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a tristan01 Po avg 20, 2012 1:12 pm

~toMmy~ je napisal/-a:Pa je rezervna guma sploh še obvezna??


Še vedno. Le da zakon zaradi vse večjega števila raznih repair kitov dopušča tudi to možnost. Vsekakor pa v vozilu še vedno rabiš ali rezervno kolo ali kit za popravilo predrte gume.

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a Firediver Sr avg 22, 2012 10:08 am

Glede obvezne opreme so predhodniki že opisali, meni pa se zdi to glede žarnic res neumno. Čeprav bi lahko imel xsenon žarnico v rezervi, mi v navodilih za uporabo (ja, nekateri si to tudi preberemo) z odebeljenim tiskom piše, da moram za zamenjavo pripeljati na servis. Se pravi, da so žarnice samo za policaje.

Ko druga zadeva pa me moti, da so žarnice obvezne, izvijač ali ustrezen ključ za dostop/sneti steklo na lučeh (če je tako pri avtu narejeno) pa ni. Kaj ti potem pomagajo rezervne žarnice, če nimaš dostopa za zamenjavo? No, svojevrsten primer so tudi avtomobili, ki imajo že brez orodja nemogoč dostop do žarnic.

Kot tretje poznam dva primera, ko sta znanca plačala kazen zaradi nepopolne opreme, ker je eden imel v kompletu pregorelo žarnico, drugi pa načeto vrečko vate (je pač enkrat rabil nekaj malega za silo rešit) v prvi pomoči. Tako da za bit ziher, je treba imeti 2 kompleta žarnic (en originalno zaprt za policaje, drugega za uporabo) in 2 kompleta prve pomoči (en originalno zaprt za policaje in enega za prilično uporabo). Sicer je res, da moraš po uporabi prve pomoči manjkajoče zadeve dopolnit, ampak da dokažeš policajem popolnost opreme, mora bit (no, najlažje prideš skozi) zadeva originalno zaprta.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a tristan01 Sr avg 22, 2012 11:15 am

Firediver je napisal/-a:Glede obvezne opreme so predhodniki že opisali, meni pa se zdi to glede žarnic res neumno. Čeprav bi lahko imel xsenon žarnico v rezervi, mi v navodilih za uporabo (ja, nekateri si to tudi preberemo) z odebeljenim tiskom piše, da moram za zamenjavo pripeljati na servis. Se pravi, da so žarnice samo za policaje.

Ko druga zadeva pa me moti, da so žarnice obvezne, izvijač ali ustrezen ključ za dostop/sneti steklo na lučeh (če je tako pri avtu narejeno) pa ni. Kaj ti potem pomagajo rezervne žarnice, če nimaš dostopa za zamenjavo? No, svojevrsten primer so tudi avtomobili, ki imajo že brez orodja nemogoč dostop do žarnic.

Kot tretje poznam dva primera, ko sta znanca plačala kazen zaradi nepopolne opreme, ker je eden imel v kompletu pregorelo žarnico, drugi pa načeto vrečko vate (je pač enkrat rabil nekaj malega za silo rešit) v prvi pomoči. Tako da za bit ziher, je treba imeti 2 kompleta žarnic (en originalno zaprt za policaje, drugega za uporabo) in 2 kompleta prve pomoči (en originalno zaprt za policaje in enega za prilično uporabo). Sicer je res, da moraš po uporabi prve pomoči manjkajoče zadeve dopolnit, ampak da dokažeš policajem popolnost opreme, mora bit (no, najlažje prideš skozi) zadeva originalno zaprta.


Tako hudo pa tudi ni. Žarnice in prva pomoč so zato da se uporabljajo. Vendar če kaj porabiš moraš tudi nadomestiti. Pri žarnicah pregorela pač ne more biti kot nadomestek. Ko menjaš žarnico v najbližji trgovini/benciski kupiš drugo jo daš v škatlo in problem rešen. Kar se prve pomoči tiče pa je situacija ista. V vsaki prvi pomoči je poleg povojev in ostale opreme tudi seznam vsebine in kratka navodila. Če odpreš vato/povoj/obliž, jo pač zamenjaš in nadomestiš z novim. Konec koncev si verjetno nebi želel da ti nekdo povija rano iz odprtega in nesterilnega povoja...

Tudi to mi ni jasno, kaj so tvoji znanci počeli da je policist kontroliral opremo. Sam vozim že več kot 15 let. Na cesti sem imel takšne in drugačne dogodke (prevelika hitrost, sumljivo naložen kamion, razne nočne poostrene kontrole, avtocestne kontrole, tehtanja, preverjanje drog...), pa mi še enkrat ni bilo treb kazati obvezne opreme. Po mojih izkušnjah opremo preverijo le ob posebnih akcijah ali pa če je voznik nesramen/problematičen. V takem primeru pa verjamem, da se potrudijo napisati kazen tudi za stvari ki bi v noramlnih razmerah prišle skozi z opozorilom.

Kar se tiče raznih ksenon žarometov in vozil kjer rabiš pomoč servisa da se menja žarnica... Policisti so s stanjem seznanjeni. Tudi ne komplicirajo v v primeru da žarnica odpove. Problem nastane če te vsak dan srečujejo na cesti in vedno ista žarnica ne gori.

LP Tristan01

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a DePalmo Sr avg 22, 2012 12:16 pm

Ne rabiš početi nič nenavadnega da ti preveri obvezno opremo. Meni jo ponavadi ob rutinski kontroli, če sem pa prehiter pa samo spiše položnico in adijo, kaj da se bi spomnil še pogledat če imam vso opremo (kar jo itak imam).
In se prav spomnim nazadnje ko so me ustavili, sem malce izzival na AC s hitrostjo in pospeševanjem. Ko so me ustavili sem pihal, gledal je avto če je kaj nehomologiranega, prtljažnika pa nisem niti odprl.

To da jo pa tebi še niso, imaš pač srečo ;)
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a ~toMmy~ Če avg 23, 2012 12:12 am

Ob tako pogostih srečanjih z avtomobili, ki jim kakšna žarnica ne sveti, zelo dvomim, da policija "preveč" vestno opravlja svoje delo na tem področju! ;)
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obvezna oprema avtomobil

Napisal/-a DePalmo Če avg 23, 2012 2:03 am

Pozabil si na ljudi ki ob jasnem vremenu vestno uporabljajo meglenke. Tudi take policaji "spregledajo".
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 131 gostov