Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

namizni računalnik

Napisal/-a RedBull™ Če jul 30, 2015 8:15 pm

Potrebujem pomoč od vas računalničarjev oz. poznavalcev.

Išče se namizni računalnik (samo škatla)
tipkovnica, monitor, miška ipd. je že.

Uporabljal se bo pač v družinske namene, nič kaj extra, tudi nekih najnovejših oz. zahtevnih iger se na njem ne bo igralo, tako da ni potrebe po kakšni najnovejši grafični kartici.

Predvsem želim, da so vgrajene kvalitetne komponente (procesor, ram, ipd.) , da ima dovolj prostora na disku, in da bo vse skupaj svojemu namenu služilo kar nekaj let.


Edini pogoj je ta, da je računalnik iz slednjih dveh strani in sicer: http://www.bigbang.si/namizni-racunalni ... &ViewMode= ali http://www.merkur.si/search?fq[category]=Namizni+ra%C4%8Dunalniki&fq[category_id]=2052&q=ra%C4%8Dunalni%C5%A1tvo

Glede cene je pa tako, ne išče se kaka čungalunga varianta, in tudi neka profi varianta ne. Pač pa neka zlata sredina, recimo temu tako.


Kaj bi izbrali vi (prilepite linke) in pričakujem, da poleg tudi malce argumentirate.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: namizni računalnik

Napisal/-a nebivedu Če jul 30, 2015 11:15 pm

Kvalitetna kišta. SIcer rabljena, ampak lahko dokupiš 12 mesecev garancije. Komponente so preverjene, ker je to grafična postaja in ti garantiram, da bo še dolgo časa delala.

http://comstrok.si/trgovina/namizni-racunalniki/hp-z400-5722014-08-13-10-26-30-6562015-02-12-10-45-54-761-detail

edit: spregledal, da mora biti iz tistih dveh trgovin. Tam ti pa ne znam povedat, kaj bi bilo dobro, ker je vse bolj tako tako.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
honeybee
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Če jun 04, 2015 9:38 pm

Re: namizni računalnik

Napisal/-a honeybee Če jul 30, 2015 11:29 pm

Potrebno bo linke iz bigbanga in merkurja popraviti.

lp
darkside
 
Scorp84
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne nov 26, 2006 1:25 am

Re: namizni računalnik

Napisal/-a Scorp84 Pe jul 31, 2015 12:22 am

Se mi kaj dost ne da brskat po njihovi strani. Ti pa svetujem procesor intel haswell oziroma podnozje 1150, najmanj i5. Dobis integrirano graficno v procesorju, ki v revijah pravijo, da so ok za poganjat kake igre... Vseeno ce se igra, pa kako ati r9 260/270 ali nvdia gtx760 ali visja serija 960 odvisno od financ. Disk vsekakor ssd v navezi z navadnim diskom 1-2 tb. In minimum 6-8gb ram. Ceprav 4gb zadostuje za normalno uporabo in celo igre...
 
igorc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne jun 14, 2015 6:47 am

Re: namizni računalnik

Napisal/-a igorc Pe jul 31, 2015 3:55 am

Ker nisem vec toliko v temu kot sem nekoc bil (pred leti sem doma "switchal", za sluzbeni rac. pa skrbi clovek, ki o temu ve veliko dovolj) sem nekak gledal kar je svetoval Scorp84. Mal sem pogledal in se drzal predvsem "sredine" iz vdika cene (do 650€ cca, ker cenovne omejitve nisi dal) po moznost z windowsi. Glede procesorja je i5 vsekakor sodobnejsi od i3 a zal pri srednji ceni ni nujno vedno sestavni del ponudbe.

na strani od merkurja me nic ni navduslo... Oz. so jih je samo 4 in eden bi morda bil. Ima sicer kar vse kar potrebujes in kar Scorp izpostavlja, morda celo vec. Torej vsebinsko je kar soliden zal pa nima polken (sistema - gor je samo dos... torej... no ja ;) saj ves) in nima SSD diska.
http://www.merkur.si/aparati/racunalnis ... of-1tb-dos

BTW: SSD disk je za moj sluzbeni racunalnik bil osnovni pogoj od unga, ki se razume... In verjemi "Ga rabis! Nujno" se posebej glede na to kar si napisal, ker kar dolgo casa sploh ne bos dojel, da bi morda rabil kako nadgradnjo:
RedBull™ je napisal/-a:... ... in da bo vse skupaj svojemu namenu služilo kar nekaj let.

No tale je kr sprejemljiv a zal spet brez SSD diska, grafika je tudi bolj "uboga" a bi bilo znotraj tega kar zelis.
http://www.bigbang.si/namizni-racunalni ... -114748038

Za tega bi se odlocil jaz SSD disk imas za "zagon" (vsaj upam, da je tako zasnovano) in zraven se disk za "dokumente" le pri prvi nastavitni bos moral nastavit tako, da bodo vsi na tem "drugem" disku in, da bo SSD samo "sistemski"... zal ne ustreza min. pogojem, ki jih postavlja Scorp iz vidika procesorja a mislim, da ostalo odtehta.
http://www.bigbang.si/namizni-racunalni ... in8-569541

Tale je blizji po zahtevah za procesor... a spet brez SSD diska in slabso grafiko
http://www.bigbang.si/namizni-racunalni ... -114748037

No pa, ce bo Scorp vsaj te zgoraj poklikal morda lahko se kaj doda.

lp
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: namizni računalnik

Napisal/-a RedBull™ Pe jul 31, 2015 5:50 am

Upam da bo še kdo imel malce časa in malce pobrskal po linku. Vem, da bi človek lahko posamezno po komponentah sestavil zelo dobro kišto, za manj denarja, kot se pa prodajajo sestavljeni, ampak ker to ne iščem za sebe, je pač zaradi določenega razloga zadeva takšna, da mora biti računalnik iz teh dveh linkov. Za pač bolj kot ne osnovno uporabo, pa tudi osebe ki ga bodo uporabljale, niso več ravno neki mladi računalniški friki, kateri bi si želeli vse, kar pač se da imeti. Več pa žal ne znam povedati, kaj naj bi moral imeti, ker se sam osebno ne spoznam, če bi se, niti spraševal nebi :)
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Scorp84
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne nov 26, 2006 1:25 am

Re: namizni računalnik

Napisal/-a Scorp84 Pe jul 31, 2015 9:14 am

Ce ni za tebe in si omejen, kje kupiti. Kaj dost se ne more svetovati. Vzemi tisto, kar najboljse ponujajo v tej trgovoni, za to ceno. Pac drzi se procesorja, ki sem ga omenil in nato ostalo, npr. Graficna da je cim boljsa. Kajti kasneje se lahko komponente menjajo ali dodajajo, edino ce ne boste garancijo podaljsevali pod njihovimi pogoji in 5 let ne boste mogli odpirati ohisja. Nekako ne priporocam.
Kamponente so kvalitetne, saj ni vec toliko proizvajalcev npr. Maticnih plosc, kot je bilo vcasih. Pa tudi celo prodejo iz iste tovarne (Foxconn). Nasploh je tehnologija in sestava sla toliko naprej, da so prakticno vsi, na isti na kvaliteti. Kot sem omenil, se sestavljajo v isti tovarni.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: namizni računalnik

Napisal/-a RedBull™ Pe jul 31, 2015 4:46 pm

Ja so omejeni, ker pač kompenzirajo s tema dvema trgovinama. Jst sem se želel samo malce pozanimati, se bom pa malce bolj poglobil in pregledal in nekaj svetoval.

Hvala uporabniku @igorc za nekaj predlogov in ostalim... če pa še kdo kaj konkretnega lahko proporoči, pa kar z besedo na dan.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
ysrxdtczvgu
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po okt 08, 2012 2:01 pm
Kraj: Maribor

Re: namizni računalnik

Napisal/-a ysrxdtczvgu Pe jul 31, 2015 9:08 pm

Zdravo.. še nekaj z moje strani.. če praviš da se bo računalnik uporabljal v normalne namene.. ne vidim potrebe po SSD disku, ki je dražji, je vsekakor neprimerljivo hitrejši ampak vseeno če se bo računalnik uporabljal v normalne zadeve je brez veze plačevati toliko za ssd disk če se bo računalnik uporabljal v normalne namene.
Kar se tiče procesorjev bi se Intel i3 modelom sam izogibal. Prešvoh za moje pojme.. Izbiral bi med i5 in to je to.. 4GB rama je pomoje za normalno uporabo dovolj.. Glede grafike je tako, za normalno uporabo je integrirana OK za kaj več pa malce zgubi na moči. Moj predlog je.. glede na to da se ne kupuje leptop in je za grafiko prostora dovolj, bi bilo bedasto da se to ne vzame v zakup.
Torej, glede na moje poznavanje trga in računalnikov bi svetoval naslednje:
- http://www.bigbang.si/namizni-racunalni ... -114748052 (moja prva izbira glede na ceno, ima vse kar računalnik za normalno in mogoče celo malce naprednejšo uporabo potrebuje)
- http://www.bigbang.si/namizni-racunalni ... -114748037 (moja druga izbira ni slab, manjka mo grafika ampak tudi to ni neki bav bav zdaj)
To je to. Če se glede cene zadeve poklopijo pomoje ni kaj preveč razmišljati. Moje mišljenje. Za kakšno dodatno vprašanje pa na dan z besedo :)
Programmers - an organism that turns coffee into software.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: namizni računalnik

Napisal/-a Blinder Pe jul 31, 2015 9:13 pm

SSD so se pocenili.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
ysrxdtczvgu
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po okt 08, 2012 2:01 pm
Kraj: Maribor

Re: namizni računalnik

Napisal/-a ysrxdtczvgu Pe jul 31, 2015 9:19 pm

so se ja.. sam zahteva se veliko prostora? predvidevam filmi, torrenti, glasba te zadeve. Za take zadeve je pa bolje HDD + to. za 1TB HDD diska se plača 60€ za 1TB SDD pa koliko? mislim da je jasno..
Programmers - an organism that turns coffee into software.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: namizni računalnik

Napisal/-a RedBull™ So avg 01, 2015 3:20 pm

mimogrede, a se SDD lahko čez čas naknadno dokupi ter zmontira?
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: namizni računalnik

Napisal/-a tomzzi So avg 01, 2015 3:33 pm

Zakaj pa ne? Najboljša varianta trenutno se mi zdi 120/256GB SSD za sistem in programe plus kakšen 1/2TB za data (fotke, glasba, dokumenti itd...).

Jaz imam računalnik po delih sestavljen že ene tri/štri leta in mi dela brez problema.
Imam pa 120GB SSD za sistem/programe. Za igre imam 250GB SSD. Ostalo pa imam na 1TB HDD ju.
 
ysrxdtczvgu
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po okt 08, 2012 2:01 pm
Kraj: Maribor

Re: namizni računalnik

Napisal/-a ysrxdtczvgu So avg 01, 2015 4:01 pm

Se da ja to sploh ni problem. Tudi sam sem pristal SSDja ampak ne vidim logike v če bo računalnik namenjen za osnovno uporabo. Torej bo HDD popolnoma OK pa še več. SSD disk za 256Gb stane cca 150€ (govorim na pamet), za HDD pa 1TB diska stane 50€. Saj je razlika, ogromna razlika je. Računalniku da navidezno hitrejše delovanje to je pa tudi to. Pri HDD disku pač traja dlje da se podatki najdejo. Ni to neka svetlobna leta narazen pa ni zdaj to da HDD diski niso kvalitetni. HDD disk je lahko enako kvaliteten kot SSD za veliko nižjo ceno in prostornino na njem. Pomoje se za vsakodnevno uporabo SSD še ne izplača.
Programmers - an organism that turns coffee into software.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: namizni računalnik

Napisal/-a DePalmo So avg 01, 2015 7:44 pm

Da še jaz malce vskočim kar se tiče SSDjev. Ja, se jih splača kupit, ampak za sistem oz. če rabiš hitre dostopne čase in hitro zapisovanje oz. branje. Torej v konfiguraciji SDD 120 GB za sistem ter HDD 1, 2 ali 3 TB za ostalo je idealna kombinacija, pa tudi če se gre za računalnik za staro mamo.

O teh dveh trgovinah pa... BigBang je predrag, Merkur je pa za orodje, ne za računalnike ;)
 
ysrxdtczvgu
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po okt 08, 2012 2:01 pm
Kraj: Maribor

Re: namizni računalnik

Napisal/-a ysrxdtczvgu So avg 01, 2015 8:04 pm

Se strinjam, samo v tem primeru cena pač naraste. Sploh pa če nikoli nisi imel SSD diska ga tudi sedaj neboš pogrešal nikakor ne. Računalnik isto dela edino kar je je to, da se podatki hitreje pišejo/brišejo/berejo. Je boljše vsekakor, je hitrejše in bolj optimalno delo. Ampak še enkrat poudarjam da za OSNOVNO uporabo SSDja ne potrebuješ. Pomoje ne. Če pa imaš denar pa tako kot svetujejo. 256GB SSD za sitem in 1TB za ostalo pa ma da špila. Če maš pa še več denarja pa kar 500GB SSDja v kar te predhodniki tako sveto prepričujejo. Mislim pa, da se osnovno brskanje po spletu, kje kak film za pogledat osnovna uporaba Officev.. SSD zgubi pomen.. moje mišlenje.. pa naj kdo dokaže drugače sem odprt za predloge..
Programmers - an organism that turns coffee into software.
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: namizni računalnik

Napisal/-a MacTron So avg 01, 2015 8:50 pm

Nekateri mu svetujete SSD, ja, vendar je ta disk tudi potrebno drugace tretirati oz. z njim delati. Ze res da je hitrejsi pri branju/pisanju, vendar mora tudi MB podpirati SATA6Gb t.i. SATA III (3) za pravi efekt. Z linkov BOF-a in Merkurja se tudi ne da povedati, ali gre za maticne plosce s SATA III (3) ali za SATA3Gb t.i. standardna SATA II (2). Namrec, tukaj so lahko majhne cake, ki bodo SSD disk naredile ali 120MB/s R/W ali pa 500MB/s R/W. Pa nisem hotel povedati le tega, pac pa bolj pomembno dejstvno kot sem ga ze na zacetku omenil, z SSDjem je potrebno pravilno ravnati, drugace mu zivljenska doba lahko izgine hitreje kot 1TB 7200 obr. WD-ju (kot primer). Namrec, SSDja se ne defragmentira kajti s tem mu samo skrajsujete lifespan (dobo) in to lahko po hitrem postopku ob neprevidnosti avtomaticnega defrag. Za SSD je optimizacija drugacna (trim), ker nima vrtecih se delov. Tole je razlozeno zgolj zato, ker je ves cas v pogovoru SSD da ali ne. Da, ce so vse te stvari "pokrite" in seveda, ce ga potrebujes. Ne, ce se vprasanje ustavi ze pri prvi tocki, torej kontroler. Obstajajo tudi pomozni PCIx SATA3 kontrolerji, vendar delujejo zopet popolnoma v kompatibilnem nacinu, skratka ni 100% da bo enaka hitrost MB onboard con.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
Mario Navalio
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr mar 16, 2011 12:39 pm
Kraj: Celje

Re: namizni računalnik

Napisal/-a Mario Navalio So avg 01, 2015 9:08 pm

Najboljša opcija je kombinacija obeh diskov... na SSD naložiš windowse za hiter zagon, ostalo kot običajno...
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: namizni računalnik

Napisal/-a INFINITI So avg 01, 2015 9:49 pm

Osebno se SSDju izogibam zaradi precej nižje zanesljivosti in občutljivosti napram navadnemu hdju
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
kemykos
Novinec
 
Prispevkov: 163
Pridružen: To jan 29, 2013 12:31 pm

Re: namizni računalnik

Napisal/-a kemykos Ne avg 02, 2015 1:18 am

MacTron je napisal/-a:Nekateri mu svetujete SSD, ja, vendar je ta disk tudi potrebno drugace tretirati oz. z njim delati. Ze res da je hitrejsi pri branju/pisanju, vendar mora tudi MB podpirati SATA6Gb t.i. SATA III (3) za pravi efekt. Z linkov BOF-a in Merkurja se tudi ne da povedati, ali gre za maticne plosce s SATA III (3) ali za SATA3Gb t.i. standardna SATA II (2). Namrec, tukaj so lahko majhne cake, ki bodo SSD disk naredile ali 120MB/s R/W ali pa 500MB/s R/W. Pa nisem hotel povedati le tega, pac pa bolj pomembno dejstvno kot sem ga ze na zacetku omenil, z SSDjem je potrebno pravilno ravnati, drugace mu zivljenska doba lahko izgine hitreje kot 1TB 7200 obr. WD-ju (kot primer). Namrec, SSDja se ne defragmentira kajti s tem mu samo skrajsujete lifespan (dobo) in to lahko po hitrem postopku ob neprevidnosti avtomaticnega defrag. Za SSD je optimizacija drugacna (trim), ker nima vrtecih se delov. Tole je razlozeno zgolj zato, ker je ves cas v pogovoru SSD da ali ne. Da, ce so vse te stvari "pokrite" in seveda, ce ga potrebujes. Ne, ce se vprasanje ustavi ze pri prvi tocki, torej kontroler. Obstajajo tudi pomozni PCIx SATA3 kontrolerji, vendar delujejo zopet popolnoma v kompatibilnem nacinu, skratka ni 100% da bo enaka hitrost MB onboard con.


Prosim ?? Kaj?? . SSD diski so večinoma vsi SATA 3, kar omogoča prenašanje podatkov kot si napisal nekje do 550 R/W. Če imaš na računalniku SATA 2 kontroler se zapis nikakor in nikoli ne bo zmanjšal na 120 mb/s ampak se bo ustavil nekje pri 320 mb/s (preverjeno na 3 računalnikih), kar je še vedno OGROMNA razlika napram poceni HDD diskom, ki dosegajo nekje 80 mb/s, v kar moraš všteti tudi konstantne zahteve OS-a, ki poberejo polovico vse realne hitrosti. Torej če vzameš HDD si avtomatsko na 40 mb/s, kar je resno za stare mame kot je nekdo napisal.

Glede življenjske dobe...Samsung ima 5 let garancije na svoje SSD-je. Življenjska doba vsakega nanda je kot si napisal veliko krajša kot na drugi strani magnetnega ploščka ampak ima vsak malo boljši ssd naložen sofrware ki stalno preglejuje "zdravje" nandov in tako pušča zadaj tiste okvarjene. Pri MLC-jih teh kao težav sploh ni več. Pa tudi pri ostalih tistih prvih SSD-jih so se pojavljale samo pri višjih delovnih temperaturah nad 60°C.

Glede na to da "kolega", ki je postavil vprašanje kupuje računalnik z i3 oz. i5 procesorjem, debata o SATA 2 in SATA 3 ni bila niti malo potrebna ker imajo vsa čipovja generacije 97 (lga 1150) podporo za sata 3. Še moj stari računalnik letnik 2006 ima 2 x SATA3 porta, tako da je strah glede tega povsem odveč.

Samsung EVO 250 120 GB je naprimer čist zakon zadeva, lahko se jo dokupi kasneje ali pa vgradi na začetku. Stane 70+ € in verjemite mi, boljše tega denarja nebi mogli nikoli zapravit.

Lp
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov