Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
Uporabniški avatar
Eazy-O
Uporabnik
 
Prispevkov: 1119
Pridružen: Po jun 07, 2004 11:36 am
Kraj: Somewhere Over The Rainbow...

Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Eazy-O Po jul 04, 2011 11:16 pm

Pozdravljeni,

s še eno osebo tudi letos planirava road trip in ena od možnosti je Skandinavija. Vsaj kakšen južni del Švedske, če ne drugega. Osebno navijam za Trollhättan - SAAB tovarna in muzej. :)

Vprašanje na mestu je, kako najceneje priti gor? Vem, da vas je že nekaj skočilo gor pa ne vem po kateri poti. Gledal sem nekaj variante z mostovi, trajekti ali kombinacijami, pa nimam neke orientacije, kaj pričakovati.

Tudi vprašanje, kako bi bilo z vinjetami in podobnim. Pretirano se nama ne mudi, tako da regionalke sploh niso problem.

Tu se poraja drugo vprašanje in sicer, kako varno je spati v avtu, na taki poti? Recimo, da bi poleg Nemčije skočila spotoma na Češko. Lani v Italiji in Franciji ni bilo nobenih problemov, celo kadar nisva bila na urejenih postajališčih. Verjetno je zakonsko prepovedano, ampak kakšna je dejanska situacija?

Toliko zaenkrat, če bo kdo imel voljo odpisat. :)

LP in hvala vnaprej,
Oskar
Slika
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a T2a To jul 05, 2011 12:32 am

Spanje načeloma ni problem, dokler voziš, se ustaviš, prespiš par urc in greš naprej. Večji problem nastane če začneš iz avtomobila vleči stole, mizo, ležalnik... Sicer pa vsaj na avtocestnih počivališčih boš prenočeval z raznimi poljaki, litvanci, romuni, tako da z SLO tablicami daleč od tega da boš izstopal :) Skandinavske države so kar prijazne do divjega kampiranja, čeprav se zadnja leta zadeve tudi tam zaostrujejo. Glede varnosti pa jaz vedno pravim tako: Raje spim ob glasni osvetljeni bencinski črpalki 10m od vhoda kot pa na koncu nerazsvetljenega parkirišča med dvema šleparjema. Pa naj bom v Albaniji, Španiji ali Sloveniji.

Glede idealne poti ni kaj napisat, via michelin ti bo znala največ povedat... V Avstriji je vinjeta, v Nemčiji so avtoceste zastonj...potem pa si že uradno v skandinavskih državah. Če greš preko Danske imaš most, sicer pa iz Nemčije vozijo trajekti direkt na Švedsko (večino iz Rostocka)

Zadeve, ki se jih v Skandinaviji ne sme zamuditi:

nordkapp:
Slika

lofoti:
Slika

slikanje "ribic" na otoku Vesteralen:
Slika

najsevernejši svetilnik na svetu,Slettness:
Slika

trollstigveien:
Slika

Preikestolen:
Slika

grafiti v Alti:
Slika

ledenik Svartisen:
Slika

čakanje na sončni zahod, ki nikoli ne zaide:
Slika
 
Uporabniški avatar
Komarček
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr dec 14, 2011 2:48 pm
Kraj: Slovenija

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Komarček Po apr 16, 2012 9:58 am

Oj poleti imam obiskati Skandinavijo z avtom. Mahnil bi po poti Slovenija-Avstrija-Nemčija-Danska-Švedska-Norveška. Kdo ve koliko stane trajekt in cca koliko bi me to prišlo v denarju?

Kaj pa npr. druga varianta in krepko daljša Slovenija-Avstrija-Slovaška-Ukrajina-Belorusija-Litva-Latvija-Estonija-Rusija-Finska?
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Energetik81 Po apr 16, 2012 10:34 am

Če se ne motim, je z Danske na Švedsko most. Vprašanje pa je, če in koliko je za plačat.
EDIT: http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%98resund_Bridge
Obstaja, cena naj bi bila okoli 40€ v eno smer.
Baje se da v Skandinaviji zastonj kampirat kjerkoli, samo moraš biti za določeno razdaljo oddaljen od vseh privat površin, ali nekaj takega. Verjetno to ne pomeni zdaj roštilj žurke in gadafijev, ampak mali šotorček, samo za prespat.

Mogoče se srečamo kje, jst grem letos gor z busom, organizirano.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
Kegl
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1781
Pridružen: Po jan 12, 2009 9:29 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Kegl Po apr 16, 2012 10:49 am

za cestnine in cene mostov ter trajektov si lahko pogledate tudi na amzs, pod potovalne informacije ;)

http://www.amzs.si/?podrocje=7
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a adamovc Po apr 16, 2012 11:55 am

Komarček je napisal/-a:Oj poleti imam obiskati Skandinavijo z avtom. Mahnil bi po poti Slovenija-Avstrija-Nemčija-Danska-Švedska-Norveška. Kdo ve koliko stane trajekt in cca koliko bi me to prišlo v denarju?

Kaj pa npr. druga varianta in krepko daljša Slovenija-Avstrija-Slovaška-Ukrajina-Belorusija-Litva-Latvija-Estonija-Rusija-Finska?


Za drugo varianto se zavedaj, da prehoda mej z Belorusijo in Rusijo zahtevajo malce več potrpežljivosti in stroškov (viza, dodatno zavarovanje, mednarodno vozniško...). pa tudi ceste so slabše. Lahko pa se tem državam izogneš in greš po baltskih državah ter potem s trajektom iz Estonije na Finsko.

Midva sva že pred precej leti šla prvo variatno in sva šla na trajekt v Rostock, takrat je bilo to najceneje (res pa da še ni bilo mosta) pa tudi precej hitro, saj sva do pristanišča rabila le 10h vožnje, na drugi strani pa tudi le dobro uro do Koebenhavna, kar pomeni, da brez težav prideš v enem dnevu. Drugi trajekt vozi malce bolj zahodno iz Puttgardna. Iz Danske na Švedsko greš spet lahko čez most ali pa na trajekt malce bolj severno pri mestu (in Hamletovemu gradu) Helsingoer, midva sva šla na trajekt, ker je bil takrat cenejši. Za nazaj grede sva vzela nočni trajekt iz Osla do severa Danske, da sva malo privarčevala na vožnji, takrat cenovno ni bilo dosti več kot bi bil stošek cestnin/mostnin/bencina.

V Nemčiji, na Danskem in na Finskem ni cestnin, na Norveškem in Švedskem pa so, na Norveškem je potrebno še plačati vstopnine za v centre mest.
http://www.posvetu.si/ - nasveti za brezskrbna in ugodna potovanja po svetu

Slika
 
Uporabniški avatar
Komarček
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr dec 14, 2011 2:48 pm
Kraj: Slovenija

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Komarček Po apr 16, 2012 9:47 pm

Hvala za informacije. Druga varianta je meni zelo mikavna, ker bi si rad še ogledal malo Rusijo mogoče tudi Ukrajino. Mogoče se sliši malce blesavo a vedno mi je bila skrita želja obiskati Černobil. Kdo ve kako je s tem? Je sploh dovoljeno kaj videti?
 
Uporabniški avatar
Kegl
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1781
Pridružen: Po jan 12, 2009 9:29 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Kegl To apr 17, 2012 12:35 pm

Komarček je napisal/-a:Hvala za informacije. Druga varianta je meni zelo mikavna, ker bi si rad še ogledal malo Rusijo mogoče tudi Ukrajino. Mogoče se sliši malce blesavo a vedno mi je bila skrita želja obiskati Černobil. Kdo ve kako je s tem? Je sploh dovoljeno kaj videti?


kokr sm gledu na travel channelu, se da...to je ratalo kot nekakšen odprt muzej ;)
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a adamovc To apr 17, 2012 1:15 pm

Komarček je napisal/-a:Hvala za informacije. Druga varianta je meni zelo mikavna, ker bi si rad še ogledal malo Rusijo mogoče tudi Ukrajino. Mogoče se sliši malce blesavo a vedno mi je bila skrita želja obiskati Černobil. Kdo ve kako je s tem? Je sploh dovoljeno kaj videti?

To gain access to Pripyat, Chernobyl or any of the surrounding villages, you will need to enter the 30 km exclusion Zone - and to do that, you will need to arrange a day pass. The easiest way of obtaining one of these is through a tour operator, of which there are many based in Kiev.

In late 2011 the government ministry with jurisdiction over the site increased the limitations and restrictions applicable for visits to the site.
Bus tours were no longer to be permitted and regulation №1157 stipulates that as of 2 November 2011 a request for a Zone permit must be applied for at least 10 days prior to the planned visit

Chernobylwel.com, [2]. These tours provide opportunities to see places that usually stay unseen including cooling towers 5 and 6, meeting with local citizens and visiting the cemetery of technicians. They also offer 2 day trips for €200-250 for tours from Kiev.

Hamalia travel agency, [3]. Has a good reputation ...
.
.
.



http://wikitravel.org/en/Chernobyl
http://www.posvetu.si/ - nasveti za brezskrbna in ugodna potovanja po svetu

Slika
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a pinny Po apr 23, 2012 11:39 am

Komarček koliko pa vas gre na to potovanje? Si morda razmišljal kaj u avtodomu? Mene tudi tja gor vleče že nekaj časa, pa nekak nikoli nisem našel pravih ljudi z katerimi bi se dalo kaj zmeniti. Vkolikor bi bili kaki ''normalni'' osebki z katerimi bi se dalo kaj pametno in resno zmeniti, bi bila ugodna varjanta z avtodomom.
 
Uporabniški avatar
Komarček
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr dec 14, 2011 2:48 pm
Kraj: Slovenija

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Komarček Po apr 23, 2012 11:55 am

Grem tja s prijateljem, avtodoma nisem planiral, ker ga nimam, najem mi pa ne diši kaj preveč. Vseeno če spiš v hotelih, sj cenovno pride skoraj isto. Morm pa ta trip dobro preštudirat kje izbrati najboljšo pot in kje spati. :D
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a pinny Po apr 23, 2012 12:31 pm

Jaz bi imel pa ravno dobro varjanto z avtodomom, ampak za enega dva se to res ne splača, bi se pa pri 4 osebkih zagotovo :). Nič nisi reku kdaj bi odrinu pa za koliko časa predvidoma?
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a nevermind Po apr 23, 2012 4:23 pm

Jaz sem tudi en tistih ''blesavcev'', kateri bo šel v Černobil :D Je pa tudi organizirano z nekaterimi agencijami it tja. Ampak meni bolj diši samostojno.
Edino za tam se potikat rabiš enega vodiča, kateri ima tisto napravico za merit raven sevanja, pa rabiš tudi nekaj podpisat. Ne smeš it sam.
 
hrošč
Novinec
 
Prispevkov: 297
Pridružen: Če sep 16, 2004 2:45 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a hrošč Po apr 23, 2012 6:06 pm

@Izi: Jaz sem lani računal in kalkuliral tole pot gor, pa je word file z vsemi kalkulacijami očitno šel adijo skupaj s formatom diska (tako kot izvedben del plana). V planu je bilo več varjant, na koncu sem ugotovil, da vse stanejo približno isto. Če delaš krožno varjanto, potem je ena smer most, druga trajekt kar dobra. Sicer imaš pa vse cene, od trajektov, cestnin, mostnin.., na netu, pa si izračunaj. Je pa pot skozi Nemčijo definitivno najhitrejša in cenejša, ker ni cestnin.
Odvisno torej od časa in financ, možnosti imaš kar nekaj. Spanje v skandinavskih državah je super, ker lahko legalno spiš povsod v divjini, neka minimalna omejitev je samo oddaljenost od hiš, kar pa v tako redko poseljeni pokrajini ni problem. S tem potem prineseš notri, ker ostale cene, na čelu z bencinom, so grozljive :)
Sicer je letos za poleti v govoru spet ta destinacija, ampak zaenkrat še nič konkretnega.

lp miha ;)
 
Uporabniški avatar
Komarček
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr dec 14, 2011 2:48 pm
Kraj: Slovenija

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Komarček To apr 24, 2012 10:42 pm

nevermind je napisal/-a:Jaz sem tudi en tistih ''blesavcev'', kateri bo šel v Černobil :D Je pa tudi organizirano z nekaterimi agencijami it tja. Ampak meni bolj diši samostojno.
Edino za tam se potikat rabiš enega vodiča, kateri ima tisto napravico za merit raven sevanja, pa rabiš tudi nekaj podpisat. Ne smeš it sam.


Hehe sj je privlačno na en način, čas že tam stoji 26 let. Sicer pa ja, sem bral, da v Kijevu dobiš vodiča, ki ga plačaš in nato oddide seboj. Me pa ima tudi za bolj samostojno, ker si nebi ogledal samo Černobila ampak bolj vzhodne in severnjaške države. Pač en tak čudaški road trip. :D
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a T2a Sr apr 25, 2012 3:26 am

Jst štartam ta petek proti Nordkappu :)
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a nevermind Sr apr 25, 2012 5:46 am

TommyGun je napisal/-a:Jst štartam ta petek proti Nordkappu :)


:tomidelej:

S kakšnim prevoznim sredstvom? Ko prideš nazaj pa nujno slike gor!
 
Uporabniški avatar
Kegl
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1781
Pridružen: Po jan 12, 2009 9:29 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Kegl Sr apr 25, 2012 11:07 am

TommyGun je napisal/-a:Jst štartam ta petek proti Nordkappu :)


vrjetno s T3jko a? :D
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a T2a Sr apr 25, 2012 1:53 pm

Tako je :lol:

Samo nad nečem sem zaskrbljen:

2.maj 2008
Slika

12.maj 2008
Slika
Slika
Slika

:lol: :lol: :lol:


http://5.hidemyass.com/ip-1/encoded/Oi8 ... NzQ3LjA%3D
 
Uporabniški avatar
Kegl
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1781
Pridružen: Po jan 12, 2009 9:29 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Pot v Skandinavijo

Napisal/-a Kegl Sr apr 25, 2012 2:16 pm

mah v tem cajtu se je tolk spremenilo podnebje, da je tam 30+.... =P
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov