yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a yeo Če okt 27, 2022 4:59 pm

@zodd, ko bo hladno, se guma obnaša veliko bolje. Trenutne temperature so za to gumo previsoke, tudi jaz jih poslušam vsakič, ko pohodim po tej topli cesti, kako jih trga :)
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a DePalmo Če okt 27, 2022 6:21 pm

Jaz sem pa malo v dvomih nad Goodyear UG9+. Kupil nove, Made in Germany pa na suhi cesti rade drsijo. Sem se nato vozil tudi po mokri cesti in je oprijem bil boljši, na suhi cesti sem pa razočaran. Upam da ne bom razočaran tudi na snegu, ker potem je to moja zadnja premium guma v tem življenju. Nad Continentalom se itak že obupal, a do sedaj sem imel Goodyear za ene izmed boljših gum in me do sedaj še nikoli niso pustile na cedilu.

Naj še omenim kako so drsele. Skozi ovinke ne, a nekako nimam ravno dovolj j**c probavat mejo oprijema, grem pa precej hitreje kot povprečni voznik. So pa kopale med pospeševanjem in drsele pri močnejšem zaviranju pri 120 km/h, zunaj je bilo okoli 18 stopinj. In tudi če se peljem normalno, ni ravno pravega občutka oprijema, vedno imam občutek da avto malo drsi, a ko zategnem volan avto zavije. Avto je pa 136 km dizel z 1.4t suhe teže.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1070
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Če okt 27, 2022 7:51 pm

Zimska pod 7°C in letna nad, neko pravilo. To da zimska pri 18°C drsi pomeni, da jo kar fino svalka, premehka in še dodatno zmehčana za te temperature. Oprijem skozi ovinek so pa zagotavljali razprti "lovilci" snega. Takšno početje samo kuri gumo, katera otrdi in je v mrazu potem pretrda in brez oprijema.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a boštjan_01 Če okt 27, 2022 9:29 pm

Ravno to je težko dopovedat ljudem.
Takšne zime kot imamo je 2/3 Slovenije neprimena za zimske gume. Zaradi visokih temperatur se zimska guma pregreje in je v 2 sezonah uničena. Uničena zimska je absolutno slabša kot povprečna celoletna.
Od 2010 je bila po spominu samo 1ali 2 zimi zares mrzli po celotni Sloveniji. Pa še to 2-3 tedne, ostala 2 meseca pa pretoplo.
Takšni ki si gume kupujejo po kolendarju namesto po potrebah na koncu pljuvajo vse povprek. Prej kot je guma uničena, bolj kvalitetna je v zimskih razmerah.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a DePalmo Pe okt 28, 2022 10:31 am

Ni to moja prva zimska guma ;) Prej sem imel, sicer na drugem avtu, Sava Eskimo HP2 in se je poleti, torej nad 25 stopinj bolje držala kot omenjena Goodyear. Tudi UG7 se je po spominu bolje držala čez poletje, ampak je tega že davno nazaj.

Potreba pri meni pa je po dobri zimski gumi ker sem doma v hribih, kjer rado čez noč zapade tudi do 20 cm snega. Celoletno pač ne bom dal na avto, tuhtam pa v smeri da kupim še letne in se jih uporablja do prvega snega. Imam dva kompleta platišč, da nebo kdo mislil da bom letos naredil še dve premontaži.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1070
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Pe okt 28, 2022 11:07 am

Drugačna zmes, katera se drugače odzove na višje temperature, sklepati sedaj katera je boljša ko ni v svojem "naravnem" okolju je brez veze, razlike se opazijo ko pritisne mraz. In če je GY toliko mehkejša od save bi znala sezono dlje zdržati oz. ostati bolj prožna/zanesljiva.

Poleti pnevmatiko mehča temperatura, ker hladna (okoli ledišča) letna pnevmatika je trda in brez oprijema, mora doseči delovno temperaturo.
Pri zimski pnevmatiki je pa ravno obratno, premehko pnevmatiko do primerne trdote spravi mraz.
Boš videl, da se bo GY izkazala.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a boštjan_01 Pe okt 28, 2022 7:37 pm

Saj pravim za 2/3 države je škoda zimskih.
Če pa se voziš poleti pri 25 z zimskimi, je nevmestno pljuvat po slabi gumi.
Kot sem že napisal, guma ki se prej uniči na visokih temeraturah, je praviloma boljše kvalitete v zimskih razmerah.
To je preprosta fizika iz osnovne šole, kaj vam ni jasno.

Jaz sem se peljal na smučišče z letnimi brez verig (4x4, spluženo), in sem še prehiteval.
Od začetka sem imel 15 let avte brez ABS in ostale elektronike, večinoma kar z letnimi (mladost je norost), nikoli prometne ali podobno.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a DePalmo So okt 29, 2022 6:18 pm

Tisto sem podal samo za primerjavo, drugače je pa to bil drugi avto in tisti letnih gum nebi videl, vedno samo zimske in se jih bolj pogosto menja. Sicer ga pa ni več pri hiši.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Godward Ne okt 30, 2022 8:11 am

Torej, nexen, top of the top? Kaj pa v snegu? :DDD
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Ne okt 30, 2022 8:50 am

Mislim, da se pri vseh tovrstnih temah išče samo neko kakršnokoliže utemeljitev, da se (pri veliki colaži gum, pa še to bolj zmogljivih avtomobilov) vzame (čim)cenejšo gumo. Kot glavni kriterij pri izbiri.

Seveda je res, da nihče ne "serje" denarja (tudi jaz ne), ampak imam pa res občutek, da ne folgate stroškov.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Blinder Ne okt 30, 2022 9:57 am

Geizhals.au, letne:

    195/65/15 Bridgestone, 58 €
    195/65/15 Continental, 58 €
    195/65/15 druga najcenejša, 38 €
    195/65/15 tretja najcenejša, 38 €

    225/45/18 Bridgestone, 130 €
    225/45/18 Continental, 128 €
    225/45/18 druga najcenejša, 60 €
    225/45/18 tretja najcenejša, 60 €

Pri poceni dimenzijah gum ni velika razlika v ceni med "kitajsko" in premium znamko, pri dražjih dimenzijah pa pride do velikih razlik. Normalno, da dražjo dimenzijo kot ima nekdo bolj bo motiviran, za dobit neki bestbuy in ne kar na slepo kupiti prvo premium znamko, ki mu pride pred roke.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Ne okt 30, 2022 12:02 pm

Za velik (močan) avto je motivacije obilo, za gume je pa kar naenkrat zmanjka? Kako to?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a matejxx Ne okt 30, 2022 1:15 pm

boštjan_01 je napisal/-a:Ravno to je težko dopovedat ljudem.
Takšne zime kot imamo je 2/3 Slovenije neprimena za zimske gume. Zaradi visokih temperatur se zimska guma pregreje in je v 2 sezonah uničena. Uničena zimska je absolutno slabša kot povprečna celoletna.
Od 2010 je bila po spominu samo 1ali 2 zimi zares mrzli po celotni Sloveniji. Pa še to 2-3 tedne, ostala 2 meseca pa pretoplo.
Takšni ki si gume kupujejo po kolendarju namesto po potrebah na koncu pljuvajo vse povprek. Prej kot je guma uničena, bolj kvalitetna je v zimskih razmerah.


Saj zato bi pa že bil čas, da spremenimo neumen zakon o menjavi gum 15 novembra. Ko je sneg, naj bo obvezna zimska guma, drugače pač naj se ljudje vozijo s čem želijo.

V primeru, da narediš zastoj pa ogromna kazen. Enostavno. Ne pa da potem moraš 15. novembra montirati gume in jih uničevati. Ali pa kupovati verige, ki ti potem na zimske gume tako ne pašejo, ker so letne druge dimenzije. V glavnem neumnost.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a HitriZajcek Ne okt 30, 2022 3:29 pm

Blinder je napisal/-a:Pri poceni dimenzijah gum ni velika razlika v ceni med "kitajsko" in premium znamko, pri dražjih dimenzijah pa pride do velikih razlik. Normalno, da dražjo dimenzijo kot ima nekdo bolj bo motiviran, za dobit neki bestbuy in ne kar na slepo kupiti prvo premium znamko, ki mu pride pred roke.

Meni (235/60/R18 "baloni") pomeni "best buy" tako gumo, ki bo zagotovo dobro funkcionirala v naših razmerah. Stanejo pa vse od bolj zaresnih (ne-kitajskih) firm kakor vidim cca. 170 EUR/kos, ampak katero izbrati?
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Blinder Ne okt 30, 2022 7:26 pm

Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Zodd Po okt 31, 2022 6:16 am

Firediver je napisal/-a:Mislim, da se pri vseh tovrstnih temah išče samo neko kakršnokoliže utemeljitev, da se (pri veliki colaži gum, pa še to bolj zmogljivih avtomobilov) vzame (čim)cenejšo gumo. Kot glavni kriterij pri izbiri.

Seveda je res, da nihče ne "serje" denarja (tudi jaz ne), ampak imam pa res občutek, da ne folgate stroškov.


se strinjam do določene mere, prvič sem kupil budget gume nexen v tem primeru in vsaj pri 9C in izjemno zahtevnih pogojih hud dež in listje sem z njimi peljal od Rakitne do Cerknice skoraj tako kot z Pirelli p zero letnimi pri 20C, kako je to mogoče ne vem, še nikoli nisem imel zimske gume, ki bi jo lahko vozil tako agresivno po mokrem, pa sem imel in conti winter 860, 850p in 830p, ter dunlop wintersport5... vse popušijo nexenu vsaj pri 9C, bom videl kaj bo ko bo -10c...

cena nexena za 235/40/18 je 102, eura contija pa 214e, kako naj od sedaj naprej verjamem še testom? ne vidim najmanjšega razloga da bi še kdaj kupil conti ali ne vem top3 gume če lahko še 1x cenejša guma opravi delo isto ali bolje v določenih primerih, ne razumi napak, se 100% strinjam da so gume izjemno pomembne ;)
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a boštjan_01 Po okt 31, 2022 6:31 am

matejxx je napisal/-a: Saj zato bi pa že bil čas, da spremenimo neumen zakon o menjavi gum 15 novembra. Ko je sneg, naj bo obvezna zimska guma, drugače pač naj se ljudje vozijo s čem želijo.

Tukaj se strinjam, lahko bi datum prestavili vsaj na 1.12. Zakon je neumen koliko so neumni vozniki.
Imam pa drugo izkušnjo, nekaj let nazaj. V začetku novembra je na primorski AC, ko še ni bila zimska oprema, je zapadel sneg. Od razcepa Nanos do Postojne je bila živa grozljivka. Posranci so se vozili 30-40km/h, eden po enem pasu, drugi po drugem, skoraj vsi vklopljene smerokaze in meglenke (zadnje meglenke je prepovedano imeti vklopljene v koloni). Zaradi snega je vse bleščalo kot v diskotu. Tovornjaki so prehitevali osebna vozila. Sam sem se peljal 70-90 in sem prehiteval, kot da stojijo v koloni. To ni bil samo tu ni tam kakšen bu****. Na tej relaciji sem prehitel več 100 vozil.
Kaj se kreteni vozite po AC, saj so še druge ceste. Če kateremu življenje smrdi, je to osebna stvar, ne smeš pa drugih ogrožat. Vsem bi nabil kazni, da ne bi nobeden več niti pomislil na avto.
Med drugim bi moralo biti na vsakih max 10 let obvezno usposabljanje varne vožnje (Vransko), ali pa odvzem vozniške, brez izgovorov. Sam se imam za dobrega voznika in sem se na Vranskem marsikaj naučil, zagotovo bom še šel.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1070
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Po okt 31, 2022 10:15 am

Zelo lepo napisano, ampak zafrknili smo. Vožnja z avtomobilom ni kot predmet slovenčine v šoli, ampak bolj kot izbirni predmet, če ti je všeč boš stvar "obvladal", drugače pa ravno za silo. Že pri osnovah kot so svetlobna telesa, nadzorna tabla (vse opozorilne lučke), poznavanje ključnih komponent vozila smo naredili 10 korakov nazaj. Kako naj od človeka, kateri je ob pol 6 zjutraj prižgal spredaj meglenke in jih ob 2 popoldne ne ugasne ali pa od voznika kateri vozi v megli brez zadnje pozicije pričakujem, da sploh ve kaj počne. Vožnjo jemlje kot nekaj samoumevnega in tako se takšen voznik obnaša tudi po snegu. Na finskem se vozniški izpit opravlja dve leti, ker je to izpit iz slovenščine, pri nas pa 21 ur, ker je to izbirni predmet, če že moram pa bom.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a limas Po okt 31, 2022 10:39 am

@zodd Nexen ni budget guma. Že dolga leta delajo kakovostne gume za ugodno ceno.
Če montirajo Nexen N'FERA RU1 255/55R18 109Y XL na Porsche Cayenne in Porsche Panamera, potem zagotovo ni budget guma.

Ne mešajte kitajskih gum s korejskimi.
Jaz sem že pred desetletjem prenehal s premijskim razredom, ker je precenjen, pa še velike razlike so glede na državo porekla.
Od prevzema Save s strani GoodYear/Dunlop, sem samo še na Savi. Dobra kakovost in GY tehnologija po zmerni ceni.
Če je bil kdo navezan na Michelin pa naj se preusmeri na Kleber.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a matejxx Po okt 31, 2022 11:26 am

boštjan_01 je napisal/-a:
matejxx je napisal/-a: Saj zato bi pa že bil čas, da spremenimo neumen zakon o menjavi gum 15 novembra. Ko je sneg, naj bo obvezna zimska guma, drugače pač naj se ljudje vozijo s čem želijo.

Tukaj se strinjam, lahko bi datum prestavili vsaj na 1.12. Zakon je neumen koliko so neumni vozniki.
Imam pa drugo izkušnjo, nekaj let nazaj. V začetku novembra je na primorski AC, ko še ni bila zimska oprema, je zapadel sneg. Od razcepa Nanos do Postojne je bila živa grozljivka. Posranci so se vozili 30-40km/h, eden po enem pasu, drugi po drugem, skoraj vsi vklopljene smerokaze in meglenke (zadnje meglenke je prepovedano imeti vklopljene v koloni). Zaradi snega je vse bleščalo kot v diskotu. Tovornjaki so prehitevali osebna vozila. Sam sem se peljal 70-90 in sem prehiteval, kot da stojijo v koloni. To ni bil samo tu ni tam kakšen bu****. Na tej relaciji sem prehitel več 100 vozil.
Kaj se kreteni vozite po AC, saj so še druge ceste. Če kateremu življenje smrdi, je to osebna stvar, ne smeš pa drugih ogrožat. Vsem bi nabil kazni, da ne bi nobeden več niti pomislil na avto.
Med drugim bi moralo biti na vsakih max 10 let obvezno usposabljanje varne vožnje (Vransko), ali pa odvzem vozniške, brez izgovorov. Sam se imam za dobrega voznika in sem se na Vranskem marsikaj naučil, zagotovo bom še šel.


Na Vranskem si se kaj naučil? Enkrat bi tam in mi je še zdaj škoda tistega denarja. Pa več se naučiš na zasneženem parkirišču. Zato prosim prenehajte s tem siljenjem na te varne vožnje, ki so zanič.

In kaj pomaga, če bi imeli datum prestavljen na 1.12? Še sam si napisal, o izkušnji v začetku novembra (se ne spomnim katerega leta je bilo to). In kaj bi po tem takem pomagal datum 1.12. Naj bo obvezna zimska oprema v snežnih razmerah, pa tudi če je to 1 julija (tako kot je že sedaj zapisano v zakonu), prenehajo pa naj s temi neumnimi datumi, ker je brez veze pri 20 stopinjah voziti na zimskih gumah.
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov