Predstavi postopek predelave/dodelave na avtu (v sliki in besedi)
 
muc396
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 59
Pridružen: Ne nov 02, 2014 12:59 pm

menjava gum princip

Napisal/-a muc396 Sr apr 08, 2015 8:08 pm

Zdravo!
Sem se odločil, da bom sam menjal gume (na platiščih) pri avtu, pa ne vem kako jih moram menjati: diagonalno (zadnjo levo na prvo desno ipd) ali le zadnje naprej in obratno. Ali pa sploh nič menjati? Mi lahko pomagate?
Verjetno to že sodi med splošno izobrazbo?!? :mrgreen:
Hvala,
LP,M
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: menjava gum princip

Napisal/-a matejxx Sr apr 08, 2015 8:27 pm

Prednje nazaj, zadnje naprej. Drugače pa gledaš kje imaš več profila. Po pravim bi moral imeti zadaj boljše gume in spredaj slabše, toda ponavadi se da spredaj boljše. Tk da če vidiš, da imaš gume, ki si jih imel do sedaj spredaj, z več profila kot tiste z zadaj jih kar pusti spredaj.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: menjava gum princip

Napisal/-a danci1973 Sr apr 08, 2015 8:34 pm

Nekatere pnevmatike imajo določeno smer vrtenja (na boku je ponavadi puščica in napis 'rotation') - te lahko zamenjaš samo spredaj-zadaj, morajo pa ostati na isti strani, saj bi se na drugi strani vrtele v napačno smer.

Nekatere imajo določeno zunanjo stran (na zunanjem boku piše 'outside'), kar pa je pomembno le pri montaži na platišče. Te lahko zamenjaš kakor hočeš...


Z upoštevanjem zgornjega jaz pri menjavi iz zimskih na letne (in obratno) preverim, kateri dve imata več profila in ti dve dam spredaj. Razlike so sicer majhne, v eni sezoni pride morda do kakih 2-3 desetinke milimetra razlike v globini profila, pri čemer so bolj obrabljene prednje (AWD).
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: menjava gum princip

Napisal/-a nejc1 Sr apr 08, 2015 9:48 pm

Menjaš sprednje z zadnjimi in obratno. Da bi menjaval diagonalno (če so pnevmatike brez določene rotacije) ne vidim pametnega razloga, imel bi samo dve različno obrabljeni pnevmatiki na isti osi. Sam jih menjam vsako sezono naprej-nazaj, da mi jih vse 4 enakomerno obrablja...
 
Uporabniški avatar
StajercS
Novinec
 
Prispevkov: 327
Pridružen: Če nov 02, 2006 2:05 am
Kraj: MB

Re: menjava gum princip

Napisal/-a StajercS Sr apr 08, 2015 10:05 pm

Ni res. Če menjaš diagonalno gre sprednja desna na zadnjo levo stran in sprednja leva na zadnjo desno stran ter obratno. Torej maš na eni osi enako obrabljene.
Drugače pa brezveze diagonalno menjavat. Najboljše samo spredaj-zadaj. Edino če prihaja do kake čudne obrabe, ipd., potem mogoče diagonalno.
Slika
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: menjava gum princip

Napisal/-a nejc1 Sr apr 08, 2015 10:08 pm

Ups se opravičujem... Sem nekaj čudno študiral. :lol:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: menjava gum princip

Napisal/-a Firediver Če apr 09, 2015 1:43 pm

Diagonalno se je menjavalo pri Landrover Freelanderju, ker je imel nek biser od diferenciala in je bilo za pogon zelo pomembno, da imaš vse gume enako izrabljene. Drugače pa pri običajnih avtih menjavam spredaj-zadaj in to je to.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
muc396
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 59
Pridružen: Ne nov 02, 2014 12:59 pm

Re: menjava gum princip

Napisal/-a muc396 Če apr 09, 2015 4:23 pm

Hvala vam vsem za odgovore. LP; M
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: menjava gum princip

Napisal/-a nebivedu Če apr 09, 2015 4:38 pm

Firediver je napisal/-a:Diagonalno se je menjavalo pri Landrover Freelanderju, ker je imel nek biser od diferenciala in je bilo za pogon zelo pomembno, da imaš vse gume enako izrabljene. Drugače pa pri običajnih avtih menjavam spredaj-zadaj in to je to.


Pa še dobro jih je rotirat na nekje 7500 do 10.000km prevoženih, da "biser" od IRD-ja ne crkne. IRD je kot nek sredinski diferencial z visko sklopko v enem kosu.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: menjava gum princip

Napisal/-a Gricko Če apr 09, 2015 7:03 pm

kakor jaz vem , menjaš samo spredaj / zadaj......diagonalno ( seveda samo tiste, ki jih sploh lahko - torej brez smeri le z oznako zunaj / znotraj) baje ni lih najboljše, saj se jim spremeni smer vrtenja, kar pa baje ni lih najboljše , saj se guma "navadi" na smer vrtenja, kletka se "navadi" na obremenitve, ki jih prenaša, ko spremeniš smer vrtenja pa se dogajajo vse obremenitve ravno v drugo smer....kar pa baje ni lih najboljše za gumo in lahko hitreje dobi kakšne deformacije kletke ( bule.....)
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: menjava gum princip

Napisal/-a hahehihoh Če apr 09, 2015 9:00 pm

Jaz menjujem samo spredaj-zadaj. Zimske itak diagonalno ne moreš.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: menjava gum princip

Napisal/-a ~toMmy~ Pe apr 10, 2015 2:28 am

Saj tudi zimske obstajajo asimetrične.

Letne asimetrične menjam glede na profil, spredaj in desno z več profila, se pravi da diagonalno, čeprav nimam nič označenih, ampak desne se po ovinkastih cestah bolj obrabljajo.

Dokler imam Turanzo ER300 me ne skrbi menjava smeri rotacije, ker so res kvalitetne in čvrste gume. Ko bom prisiljen prešaltat na novodobne balončke, bom pa premislil...
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Re: menjava gum princip

Napisal/-a TRIROG To maj 05, 2015 1:55 pm

Malo si bom sposodil temo za sicer podobno a ne enako vprašanje:

Vulkanizerji včasih gume označijo PL PD ZL ZD, včasih pa so oznake na gumah I, II, III, IIII.
Kar me zanima je kje se začne šteti in v katero smet se šteje če je uporabljen zadnji tip označevanja - torej kje je običajno I in ali II sledi v smeri urinega kazalca ali obratno?


Hvala!
 
Uporabniški avatar
ales66
Novinec
 
Prispevkov: 307
Pridružen: Ne apr 29, 2007 9:56 pm
Kraj: LJ

Re: menjava gum princip

Napisal/-a ales66 To maj 05, 2015 2:00 pm

I, II, III, IIII je v istem vrstnem redu kot PL PD ZL ZD.
Zadnjič spremenil ales66, dne Sr maj 06, 2015 7:12 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Re: menjava gum princip

Napisal/-a TRIROG Sr maj 06, 2015 6:59 am

Hvala!
 
kevaliz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Pe apr 25, 2014 4:06 pm

Re: menjava gum princip

Napisal/-a kevaliz To maj 26, 2015 1:20 pm

Bom tudi jaz to temo izkoristil da ne bom smetil z novo.
Tudi jaz bi zamenjal prednje gume z zadnjimi, pa me zanima ali lahko to sam naredim doma, pac zamenjam ali moram do vulkanizerja, da mi zamenja, napravi optiko itd. Ker sprednje gume so malo bolj obrabljene na zunanji strani, notranja stran je se dokaj vredu. Hvala za odgovor
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: menjava gum princip

Napisal/-a pskoda To maj 26, 2015 1:36 pm

Optiko ti lahko naredi tudi, če ti zamenjaš platišča naprej - nazaj. Priporočam ti, da greš na optiko in ti jih malo odpre oz bo videl, ko bo delal optiko
Lp
Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov