Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
jozekuch
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 47
Pridružen: Sr jan 02, 2008 7:44 pm

Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a jozekuch So nov 29, 2014 8:19 pm

Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Avto perem dvakrat na leto.
Pred zimo operem in navoskam.
Po koncu zime sperem sol in navoskam.
Prati ga peljem, ko je vlažen. Da je malo odmočena umazanija.
_________________
Zanima me ali je pametno/koristno/potrebno, da je avto po voskanju nekaj časa na suhem?
Koliko časa?
Na kakšni temperaturi?
 
LukL
Uporabnik
 
Prispevkov: 1075
Pridružen: Po feb 09, 2009 9:21 pm

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a LukL So nov 29, 2014 8:49 pm

pametno je večkrat oprati avto, moje mnenje je če ga ne pereš vsaj 1x mesečno je brezveze dajat gor kakršne koli voske paste itd. Ker če ga 2x letno opereš vmes med linijami začne že mah rastit
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a dzuro.na.izi Po dec 01, 2014 9:46 am

LukL je napisal/-a:pametno je večkrat oprati avto, moje mnenje je če ga ne pereš vsaj 1x mesečno je brezveze dajat gor kakršne koli voske paste itd. Ker če ga 2x letno opereš vmes med linijami začne že mah rastit


Se strinjam. Ampak če odgovorim na vprašanje, seveda je potrebno nanesti vosek na suho površino in pa upoštevati navodila proizvajalca. Določeni voski se lahko takoj obrišejo po nanosu (razni tekoči sintetični), pri drugih moramo pa nekaj časa počakati da se strdi preden ga obrišemo (pri nekaterih tud pol ure ali več). Temperatura pa če se le da naj bo nekje med 15-25 stopinj C. Pa še to - na vročo podlago, se pravi pregret avto (problem še posebi poleti) se naj nebi nanašalo ker se vosek prehitr strdi in pol so problemi z odstranjevanjem.
 
Uporabniški avatar
pavlich
Uporabnik
 
Prispevkov: 944
Pridružen: Po sep 13, 2010 4:53 am
Kraj: Domžale

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a pavlich Po dec 01, 2014 12:23 pm

dzuro.na.izi je napisal/-a:
LukL je napisal/-a:pametno je večkrat oprati avto, moje mnenje je če ga ne pereš vsaj 1x mesečno je brezveze dajat gor kakršne koli voske paste itd. Ker če ga 2x letno opereš vmes med linijami začne že mah rastit


Se strinjam. Ampak če odgovorim na vprašanje, seveda je potrebno nanesti vosek na suho površino in pa upoštevati navodila proizvajalca. Določeni voski se lahko takoj obrišejo po nanosu (razni tekoči sintetični), pri drugih moramo pa nekaj časa počakati da se strdi preden ga obrišemo (pri nekaterih tud pol ure ali več). Temperatura pa če se le da naj bo nekje med 15-25 stopinj C. Pa še to - na vročo podlago, se pravi pregret avto (problem še posebi poleti) se naj nebi nanašalo ker se vosek prehitr strdi in pol so problemi z odstranjevanjem.


Tako je, odvisno je od voska, vsak vosek ima svoja navodila itak na embalaži. Lahko pa voskaš avto če ti paše tudi vsak mesec ali vsak teden, navadni voski se itak "nalagjo" sloj na sloj, lahko tut naenkrat daš dva ali tri sloje gor, vmes je pa seveda treba počakat-odvisno od voska. S tem se izboljša vzdržljivost voska, in pa seveda zmer lepše izgleda.
Po voskanju se avto pere normalno, če hočeš da vosek čimdlje časa zdrži ga seveda pereš z neagresivnimi sredstvi, ker agresivnih ne rabiš-ker imaš zato vosek, da se umazanija ne prijemlje na površino, in se jo zlahka odstrani. Načeloma če povoskaš avto ni panike če gre takoj na dež, ampak kot napisano, vsak vosek ima svoje preference.
Pa priporočam da avto opereš več kot dvakrat na leto, če smo že pri tem, redkokateri vosek bo zdržal dejansko pol leta (sploh čez zimo) če ni to narejeno res tako kot mora bit. Moraš pa vzeti v račun da ko je vosek na avtu ima efekt odbijanja vode in umazanije, ampak če se ta svinjarija nabira dlje časa(recimo en mesec) vosek izgubi svoj efekt, ker je preprosto nasičen z umazanijo, in moraš avto oprat, odstranit umazanijo, da vosek efekt pride do izraza.

p.s. voski v avtopralnicah, avtomatskih pralnicah in samopostrežnih pralnicah, so zgolj voski ki odbijajo vode da je sušenje lažje. dejanske zaščite te voski ne nudijo(no, morda do prvega dežja). Dobri in vzdržljivi voski so seveda cenovno malce dražji, ampak to je investicija za avto. Kupiš vosek za 30eu, pa ga boš imel ziher za 5 let, če ga mažeš vsake tri mesce.
Sicer pa samo voskanje ni neka znanost, temperatura in vlažnost in take stvari pri običajnih carnauba ali sintetičnih voskih niso ključnega pomena, ker so narejeni zato a se tega lahko loti tudi laik.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a dzuro.na.izi Po dec 01, 2014 12:51 pm

Evo majstor pavlich je podal svojo modrost...

Lahko pa pavlich še mogoče svetuješ al pa poveš iz izkušenj kateri vosek ali sealant je najbolj obstojen (pustmo zaenkrat Opti-coat)? Se pravi da zdrži na barvi 6-12 mesecev ob rednem pranju? Ali je dovolj pranje 1x - 2x na mesec?

Že neki časa razmišlam o nabavi Chemical Guys Jet seal ali pa Menzerna Power Lock... s ceno sta oba nekje na istem, Jet seal je obstojnejši (vsaj naj bi bil), kako je s sijajem, z izkušnjami? Katerega bi priporočil? Ali je treba po nanosu Menzerne namazat še kakšen vosek ali je Power lock dovolj?
 
Uporabniški avatar
pavlich
Uporabnik
 
Prispevkov: 944
Pridružen: Po sep 13, 2010 4:53 am
Kraj: Domžale

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a pavlich Po dec 01, 2014 1:17 pm

dzuro.na.izi je napisal/-a:Evo majstor pavlich je podal svojo modrost...

Lahko pa pavlich še mogoče svetuješ al pa poveš iz izkušenj kateri vosek ali sealant je najbolj obstojen (pustmo zaenkrat Opti-coat)? Se pravi da zdrži na barvi 6-12 mesecev ob rednem pranju? Ali je dovolj pranje 1x - 2x na mesec?

Že neki časa razmišlam o nabavi Chemical Guys Jet seal ali pa Menzerna Power Lock... s ceno sta oba nekje na istem, Jet seal je obstojnejši (vsaj naj bi bil), kako je s sijajem, z izkušnjami? Katerega bi priporočil? Ali je treba po nanosu Menzerne namazat še kakšen vosek ali je Power lock dovolj?


Opti coat, cquartz, gyeon in nanolex in podobne stvari so profesionalne stvari ki so čisto drug razred zaščite kot voski. more bit površina spolirana in ustrezno pripravljena da je zadeva narejena tako kot mora bit. tukaj pa so pogoji za temperaturo in vlažnost, in potem sušenje 24-48 ur..pač pustimo to sekcijo.

Kar sem dosedaj sam sprobal(najbolj pogosta voska/sealanta ki jih uporabljam) in je super zadeva tako s stališča uporabe, cene in vzdržjivosti sta Finish Kare (fk)1000p in pa Coolinite Insulator wax.
6-12 mesecev se sicer težko doseže (četudi se nanese2-3) sloje, ampak skorajda bi morala oba dosežt, oziorma sem imel primere ko sta oba dosegla cca 6 mesecev. Lahko pa rečem da 2-4 mesece je fiksno.Seveda ob prehodnem temeljitem pranju, odstranjevanju vse kontaminacije in razmastitivi celotnega vozila. Pa seveda treba je oprat vsake toliko časa avto.

Enkrat na mesec za pranje je po mojem mnenju dovolj. Seveda je boljše manjkrat oprati avto temeljito in tako kot treba, kot večkrat pa slabo. Čez zimo naprimer lahko 3x na mesec splakneš avto s štrajfiksom(če je avto povoskan) enkrat ga pa temeljito opereš in očistiš še znotraj. Ampak vsak ima svoje preference, tako jst delam s svojim, je pa res da moj avto ni ravno primer za v knjige.

menzerne power locka ali jet seala še nisem sprobal, sta pa sodeč po informacijah oba zelo dobra in tudi zelo popularna. Karkoli od zgoraj naštetih ali od teh dveh boš uporabil, ti svetujem da narediš dva sloja za enakomerno prekritost in seveda za boljši performance. Falit ne moreš prov velik pri voskanju, to so dokaj univerzalne zadeve.

Kateregakoli izmed spodaj naštetih bi uporabil, bi laik težko opazil razliko med njimi. Tudi vzdržjivost je nekako enaka, ampak v sloveniji imamo take čudne vremenske razmere da kakšna stvar drži en mesec namesto 4-6, neglede na to da je sealant, carnauba vosek ali kakšna nano tehnologija. Pač težko je garantirat rezultate (tako jaz ko nekomu svetujem, kakor tudi trgovinam ki prodajo) ki jih zagotvalja proizvajalec, nekomu ki bo to počel sam, in to počne zgolj na svojem avtu za hobi. Nikoli neveš kaj nekdo počne. Sodeč po mnenju drugih profijev, prodajalcev, proizvajalcev, reviewih so teli boljša izbira kar se tiče vzdržljivosti.
Finish kare 1000p
Coolinite 476 double coat auto wax
Coolinite no. 845 insulator wax
Chemical guys Jet seal
Menzerna power lock
bilt hamber autobalm

Večina voskov je na voljo tut v obeh spletnih trgovinah.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a dzuro.na.izi Po dec 01, 2014 1:41 pm

Super odgovor.
Hvala ti!
 
Uporabniški avatar
LaMike
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1585
Pridružen: Po feb 25, 2008 5:59 pm
Kraj: Maribor

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a LaMike Sr dec 10, 2014 1:05 pm

Tudi po mojih izkušnjah se najbolje odnesejo po tem vrstnem redu:

-Fk 1000p
-Collinite 845 Insulator wax
-Collinite Double Coat

Ti so po mojih osebnih izkušnjah najdlje držali od voskov/sealantov. Najraje sem delal z 845. Fk1000p, če nisi ravno pravi čas začel brisati je otrdel, ko skala... Mogoče sem eden redkih, ki z Jet Seal-om ni bil zadovoljen. Meni osebno en slabših sealantov. Zdržal max. 2-3 tedne.
"this is so euro its asian" by Sam B.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a dzuro.na.izi Če dec 11, 2014 9:39 am

Evo ponosno sporočam, da sem si nabavil FK 1000p in ga v dveh slojih nanesel na avto...

Z odsevom sem kr zadovoljen...me je kr presenetl v bistvu. FK 1000p se je strdil v res tak nežen, gladek film (zdj sm začel kr nenamerno božat avto :lol: )

Kako bo pa z odtekanjem vode bom vidu že ta vikend ko bo deževal, kako bo pa z obstojnostjo bomo pa še vidl.

Ampak zaenkrat sm zadovoln.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a xxl Če dec 11, 2014 10:02 am

V avtomatski avtopralnici v MB ponujajo pranje s nano nanosom,kar ugodno,ampak,je to to,ali je kar nekaj,ne bi vedel.Mogoče poskusim,sem pa mnenja,da bi v tem primeru treba avto temeljito oprat,ne pa samo klasično skozi stezo,ker to ne opere vsake pikice.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
pavlich
Uporabnik
 
Prispevkov: 944
Pridružen: Po sep 13, 2010 4:53 am
Kraj: Domžale

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a pavlich Če dec 11, 2014 6:28 pm

xxl je napisal/-a:V avtomatski avtopralnici v MB ponujajo pranje s nano nanosom,kar ugodno,ampak,je to to,ali je kar nekaj,ne bi vedel.Mogoče poskusim,sem pa mnenja,da bi v tem primeru treba avto temeljito oprat,ne pa samo klasično skozi stezo,ker to ne opere vsake pikice.


v večini primerov se precej zlorablja nanotehnologijo. Vsaka avtomatska in ročna pralnica ponujajo neke nano zadeve, ki pa to niso. Če voda odteka še ne pomeni da je to nanotehnologija..Da bi nekdo rad sam doma naredil cel avto s kakšnimi nano/keramičnimi premazi, ga samo materjal pride 100+ eu, to niso poceni zadeve, ker so tudi vzdržljive, in ne grejo po enem dveh pranjih dol.
 
Uporabniški avatar
LaMike
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1585
Pridružen: Po feb 25, 2008 5:59 pm
Kraj: Maribor

Re: Kam z avtom po voskanju? Kdaj prati / voskati avto?

Napisal/-a LaMike To dec 16, 2014 9:20 am

pavlich je napisal/-a:
xxl je napisal/-a:V avtomatski avtopralnici v MB ponujajo pranje s nano nanosom,kar ugodno,ampak,je to to,ali je kar nekaj,ne bi vedel.Mogoče poskusim,sem pa mnenja,da bi v tem primeru treba avto temeljito oprat,ne pa samo klasično skozi stezo,ker to ne opere vsake pikice.


v večini primerov se precej zlorablja nanotehnologijo. Vsaka avtomatska in ročna pralnica ponujajo neke nano zadeve, ki pa to niso. Če voda odteka še ne pomeni da je to nanotehnologija..Da bi nekdo rad sam doma naredil cel avto s kakšnimi nano/keramičnimi premazi, ga samo materjal pride 100+ eu, to niso poceni zadeve, ker so tudi vzdržljive, in ne grejo po enem dveh pranjih dol.


x2! Že sam čas sušenja nano sealanta je daljši od ene kavice pa sprehoda po trgovinah...
"this is so euro its asian" by Sam B.
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov