Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a danci1973 Po maj 23, 2016 10:12 am

krizkraz je napisal/-a:Za kak Dunlop itd pa trenutno ne odpiram tošla (za 20 let star avto, ki se vozi po omejitvah, v glavnem "family mode" ... :)

In pri "family mode" šparaš na gumah? :roll:

Nima veze, ali je avto star 20 dni ali 20 let, ali se vozi po omejitvah ali pa 1/2 počasneje - ko je sila, ko se je treba hitro ustavit ali obvozit kakšno oviro, je dobro imeti najboljše gume. Še posebej v "family mode".
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a Energetik81 Po maj 23, 2016 1:15 pm

+1

Problem je samo, ker v 13" dimenziji dobre gume praktično ne obstajajo, v glavnem obstaja samo trda plastika. Pri 14" se najde kakšna izjema.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
krizkraz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To feb 16, 2016 9:20 pm

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a krizkraz Po maj 23, 2016 1:27 pm

danci1973 je napisal/-a:...

Nima veze, ali je avto star 20 dni ali 20 let, ali se vozi po omejitvah ali pa 1/2 počasneje - ko je sila, ko se je treba hitro ustavit ali obvozit kakšno oviro, je dobro imeti najboljše gume. Še posebej v "family mode".


Ja, razumem, trudim se čimmanj šparat na važnih stvareh. Je pa dejstvo, da je ponavadi SILA, ko so hitrosti prevelike (zavorna pot je sorazmerna s KVADRATOM hitrosti) - ker tovrstno silo dela pomanjkanje ČASA... in takrat se je potrebno ustavljati HITRO... ...zato je se mi zdi bolj važno, da se vozi mirno, pozorno, varnostne razdalje, itd..

v končni fazi pa ti nobena guma ne koristi, če voziš prehitro in imaš reflekse od starca. seveda pa ni vedno možno predvidevati vsega - npr. ko ti srna skoči na cesto :roll: ...

Torej, Save nimajo na zalogi...mi je prodajalec rekel da majo Debica Passio 2, pa Fulda Ecocontrol... ma verjetno vzamem Fuldo, ne vem, ta Debica ... ima kdo izkušnje? Pravijo, da so slabe v mokrem.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a nejc1 Po maj 23, 2016 1:28 pm

Izmed teh kar Fuldo ja.. Za katero dimenzijo se gre? 155/70R13 ?
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a Energetik81 Po maj 23, 2016 1:35 pm

Tudi Fulda EcoControl je slaba na mokrem, vsaj po 2 letih, preverjeno. Razen če je EcoControl HP.
Morda pa je boljša od Debice, kdo bi vedel.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
krizkraz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To feb 16, 2016 9:20 pm

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a krizkraz Po maj 23, 2016 1:42 pm

Te dimenzije so ja. Nekje sem prebral, da so te Fulda še dokaj mehke napram ostalim. Nimam pa pojma, kje jih izdelujejo, take dimenzije. Kaka Turčija mogoče?

Huh...ne niso HP varianta. Zgleda je tako, da za te najmanjše dimenzije res ne vlagajo preveč truda - mogoče smatrajo, da jih vozijo samo upokojenci:) Ali pa tudi to, da so to najmanjši/najlažji avtomobili, ki se zato tudi najlažje ustavijo.

Hja, ali je boljša od Debice..upam, da je! Vidim pa, da ko bereš na internetu - vsak ima drugačne izkušnje - kar je za enega šrot, je drugemu bilo zelo vredu. Potrebe so različne, kriteriji tudi... No, včasih so si vsi edini, če je kaj res za en d××k. Pri raznih uradnih testih pa nikoli ni teh mojih dimenzij, pa nikoli ni vse znamk,ki bi jih rad primerjal....
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a Energetik81 Po maj 23, 2016 1:46 pm

Lej vozil sem včasih v dimenziji 175/70/13, kar je bilo letnih gum, so bile zanič na mokrem (imel Pirelli, Fulda, Continental). Zimske so bile druga pesem (UG7+)
Očitno se velikosti manjše od 15 col opušča (praktično vsi avti imajo že 15col+), zato tudi ni kakšnih izboljšav in se prodaja tisto, kar se.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a nejc1 Po maj 23, 2016 1:49 pm

Tole mislim, da bi vseeno moglo koliko toliko dobro držat na mokrem, pa še cena je super:
http://www.gume-pnevmatike.com/products ... pid/903698
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a RedBaron Po maj 23, 2016 2:55 pm

Tudi tole bi moralo biti boljše od save:
http://www.avto.net/Ads/details.asp?id=10704368&display=Nokian%20I%20LIne%20155%2070%2013%2075%20T

Pa še orodje ti šenka zraven :)
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a nejc1986 Po maj 23, 2016 3:16 pm

Vsaka nova guma bo drzala od katerekol 4leta stare... in ocenit katere so najboljse je tezko,ker vsak ko da x gume po parih letih dol in da gor y gume,si rece "tele so pa bolse"... itk d so,ce so pa nove. Pri testih so pa usaj med najboljsimi tok male razlike,d ce bi nam kdo menjavu gume in ne povedal katere so kdaj gor,nebi mel pojma kire so gor... plus d so lhk v eni dimenziji super,v drugi pa slabse ocenjene...

Ce ne delas velik km ti tud jst priporocam unkroyal r.expert... baje majo veliko obrabo in seveda super oprijem,predvsem v mokrem...

sam sicer na 185 65 15 vozim sava intensa hp,moja dimenzija po 43eur... obraba minimalna,zdj je drugo leto,oprijem b.p. tudi po testih sodec so mal nad povprecjem... lahko za zdaj priporocam,ce delas veliko km in da ti je obraba pomembna...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a RedBaron Po maj 23, 2016 3:24 pm

Intensa HP se je v zadnjih letih popravila (tudi na testih je v sredini in ne več na repu). Sem jo vozil kar nekaj časa na službenem berlingotu in se mi ni zdela slaba, precej nad pričakovanji (glede na prebrano po forumih)...
Zdaj pa ne vem, a se je sava tolk popravla, al sem jaz mel tolk nizka pričakovanja... =P
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a nejc1986 Po maj 23, 2016 5:04 pm

Ce bi na intensi hp pisal goodyear ali kej podobno zvenecega,bi jo usi hvalil,tko je pa apriori srot.... ☺


Ceprov,effecta pa tud perfecta pa res nista ok,drugo leto ze opazno popustijo lastnosti...
 
krizkraz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To feb 16, 2016 9:20 pm

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a krizkraz Po maj 23, 2016 6:11 pm

sem vmes zdaj vzel Fuldo...Hvala vseeno za mnenja in linke...bom shranil info, pa mogoče naslednje!

Bodo pa že morale bit dovolj dobre - v mokrem je pač tako, kot je - spolzko! in težja kot je noga, manj je na voljo dobrih gum. Pač raje prilagodim hitrost, ker če se preveč zanašaš na super ocenjene gume, lahko mogoče dobiš napačen občutek, da se ti ne more nič zgoditi - a tudi najboljša guma ima svoje meje.

se strinjam z nejcem, ko daš nove gume gor je takoj faktor UU te so pa boljše. Težko je vse to objektivno primerjati (spomin/občutek za par let nazaj?)
Je pa tudi res, da imajo 13 colske gume inherentno manj oprijema kot npr. 15 colske...ampak na teh starih/malih avtih so pač 13-ke. Ima pa mala Fiesta (1,035t) vsekakor ODLIČEN oprijem v mokrem NAPRAM Daewoo Nexii, ki so jo meli tastari - cca 1,5t na 13-col brez ABS. .. totalna katastrofa. tisto pa je res samo drselo in drselo, čim si MALENKOST bolj zaviral v mokrem. Pa tudi v suhem ni bilo kaj dosti boljše. Ne pomaga nobena guma na tako konfiguhacijo.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a nejc1 Po maj 23, 2016 6:18 pm

Nexia je imela cca 1t ali še nekaj kg manj...
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Zvito platišče ali porabljena pnevmatika?

Napisal/-a nejc1986 Po maj 23, 2016 6:23 pm

Mal off topic... ali pa tudi ne...

Mam kolega ki je vsako pomlad in jesen prezivel ure in ure po forumih,testih in pregledoval ocene gum.. vedno kupil najboljse in najdrazje,menjaval na max3 leta...

In mi je cez par let ob piru reku: dokler sem meu najboljse gume,sem meu nonstop stolcen avto,zdj ko kupujem srednji rang,nimam nikol stolcen avto.... bottom line:imet dobre gume:DA. Zanasat se na njih in jih na vsakem ovinku testirat:NE.

Ja,gume so pomembne,so razlike,marsikaj nas na cesti preseneti, ampak... bols met solidne gume (ne slabe,pac nek srednji rang ala fulda,uniroyal..) in se zavedati da noben od nas ni hakkinen, kot pa imeti super duper gume in misliti da smo nepremagljivi in z glavo skozi zid...

Sicer pa avtorju cestitam za izbor,karkol bi blo bols kot 4leta stare trde save☺
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 117 gostov