Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorja

Napisal/-a pilon To jul 05, 2016 11:15 pm

Pozdravljeni.

Malo me je začela jezit moja Astra G 2004 letnik, Z16XE motor. Ko se segreje ne vklopi ventiratorja hladilnika motorja, hkrati pa prikaže napako "P1483 Kühlerlüfter Relais 3 Funktionsstörung".

Točen opis težave je sledeč:
Ko avto vključim in je mrzel ni nobene napake in vse dela. Če pri mrzlem vključim klimo, požene ob potrebi klime omenjen ventilator (nima več dveh ločenih ventilatorjev za klimo in hlajenje motorja ampak samo enega). Če pri mrzlem motorju staknem konektor za temperaturo (pri termostatu) prav tako požene ventilator. Če pa avto vključim in ga postim na mestu, da se lepo počasi segreje pa pri cirka 85*C odpre termosta in začne spuščat vodo, da zakroži v hladilnik. Tedaj temperatura najprej malo pade na cirka 80*C, nato pa ponovno prične naraščat. Ko ponovno pride na 85*C pa se vključi motorna lučka in veselja je konec. Zdaj lahko vključim klimo in več ne požene ventilatorja, prav tako ga ne požene, če staknem konektor termostata. Tudi če avto izključim in ga ponovno vključim s staknjenim konektorjem termostata se takoj pojavi motorna lučka z napako P1483 in ne požene ventilatorja. In sedaj napaka ne izgine dokler se avto ne malo ohladi.

Preveril sem releje...so ok, varovalke so vse ok, malo sem že cukal po kablih in ni kakšne spremembe, .....
Ali še lahko sam kaj preverim ali sem zrel za servis in tester.

Po spletu sem zasledil, da se pri omenjenem motorju precej rad kvari "računalnik"....naj bi bila že kar standardna napaka. Bojda več nima ločenega motornega in hladilnega temveč je vse v enem???? Simptomi so kot pri meni, da več ne vklopi ventilatorja hladilnika, žal nisem nikjer zasledil povsem točnega poteka, če je takšen kot sem ga jaz opazil/opisal??

Hvala za kakršenkoli nasvet.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a Fan To jul 05, 2016 11:45 pm

Kako pa se je preverjalo pravilno delovanje releja? Lahko je rele optično dober, ko pa se spremeni temperatura pa ne deluje najbolje ( podobno kot pri vžigalnih tuljavah ). Osebno bi rele zamenjal z novim, ni niti posebej drag. Vsekakor pa tudi priklop na kakšen spodoben tester ne bi škodoval. Se bi vsaj videlo ali rele dobi signal za vklop.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pilon Sr jul 06, 2016 12:23 am

Rele se je merili na suho. Vsekakor je lahko tudi rele, čeprav po mojih izkušnjah dela z releji...ni to tipična odpoved releja. Nisem še srečal primera z odpovedjo releja, ko bi začel zafrkavati pod povsem identičnimi pogoji....rele začne bolj naključno nagajat. Poleg vsega je ta škatla z releji toliko oddaljena od vira toplote (vseh cevi, hladilnika,...), da skoraj dvomim v odpoved zaradi pregretja.
Novi rele je sicer že naročen od samega začetka.....dobim jutri oz. že danes :D

Sam prej sumim motor, ker se motorna lučka pojavi res vsakokrat po tem, ko termostat spusti vročo vodo v hladilnik....prej je vse ok.

Oziroma....od kje vse dobiva računalnik sploh podatke za vklop, krmiljenje ventilatorja. S senzorja s termostata definitivno, kaj pa še od kot drugje??

Itak pa ga peljem na tester.
 
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 705
Pridružen: Po maj 28, 2007 12:38 pm
Kraj: kamnik

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pocesnkII Sr jul 06, 2016 5:42 am

senzor za vklop ventilatorjev je na hladilniku vode in ponavadi ta heca...... nekje 50/50 je ali ta senzor ali rele......
Diagnostika in servis osebnih ter tovornih vozil ->PM
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pilon Sr jul 06, 2016 11:36 pm

Evo ga....danes bil na testerju.

Kot sem predvideval je očitno pokvarjen motor. Tudi z testerjem se ni dalo pognat ventilatorja....ni se dalo niti napake zbrisat. Motorju se tudi optično vidi, da je rahlo zažgan in se ob napaki kljub brikanju kablov na konektorju ne zavrti.

Se mi tudi zdi, da vem zakaj ga je skurlo, ampak najprej zamenjat, pol pa razložim...da ne bom prehiter.
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pilon Ne jul 24, 2016 10:36 am

No...pa smo tam, kjer ni muh.

Kljub priklopu na tester je bila postavljena napačna diagnoza. Ni hin motor (no delno.....oba predupora sta zažgana :D ) samo to ni vzrok napake. In ne....nisem se sam igral serviserja....avto je bil na servisu :shock:

V glavnem avto imam v garaži in sem si včeraj vzel čas ter se igračkal. Menjal sem glavni rele hladilnika ventilatorja, motor in preveril vse kable. Napake ni bilo videt nikjer. Prva in druga stopnja za klimo delata povsem normalno, ko pa spusti vodo v hladilnik pa tretja več ne dela. Ker je klima vezana preko preduporov ta še normalno dela na prvi in drugi stopnji, hlajenje motorja pa je očitno na tretji stopnji in to ob napaki neha delat. Dokler se ne zagreje dela tudi tretja stopnja (če mu staknem stikalo na termustato za vodo ga počene, ko pa se enkrat vklopi serevis lučka pa ventilatorja več ne požene).

No...potem pa mi ni dalo miru in sem nekaj z kompresorjem šaril okoli motornega ražunalnika in ga pihal ter nato poskusim še enkrat zagnat avto in glej ga zlomka, kljub tebu da je bil vroč več ni prižgal servis lučke. Pustim avto malo tečt in spet vklopi servis lučko. Ga parkrat vgasnem in ponovno vklopim pa lučka spet vsakokrat takoj ob vžigu motorja spet sveti. Nadalje spet vgasnem in piham spredaj pri računalniku, pa ob zagonu avta spet lučke ni, ki pa se po kakšni minuti spet prižge.

In moram priznat, da je ta računalnik iz poplotnega vidika res "fenomenalno" vgrajen v avto. Prišravfan je na desno stran bloka motorja, od spodaj ga greje povratni vod iz hladilnika motorja, zgoraj so tudi neke cevi, za finiš pa še ventilator klime in hladilnika motorja piha vso vročino po njemu.

Torej moja laična ugotovitev, ko se pregreje začne tracat računalnik!
Kako lahko to dokončno potrdim??
Se ga da popravit??
Kaj je potrebno vse zamenjat ob menjavi??

Lp
 
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 705
Pridružen: Po maj 28, 2007 12:38 pm
Kraj: kamnik

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pocesnkII Po jul 25, 2016 8:47 am

zgleda da te hecajo ''mrzli loti'' na plošči računalnika.

snemi računalnik in ga odnesi nekomu ki se ukvarja z elektroniko (lahko tudi hišno) in naj ti preflova z fenom za vezja, da se znebi mrzlih lotov.
Diagnostika in servis osebnih ter tovornih vozil ->PM
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pilon Sr avg 03, 2016 3:28 pm

Hvala za odgovor in pomoč,

malo sem bil odsoten zato se tako pozno oglašam.
Dober teden bo avto še moral počakat zaradi bolniške, nato pa javim kako in kaj se je uredilo.
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pilon Pe avg 05, 2016 8:28 pm

Tako...danes sem bil z računalnikom pri "mojstru" v Celju.

"Mojster" zame ni noben mojster....odnos....katastrofalen....ne vem od kod mu delo, če se do vsakega obnaša tako.
Bil sem tako šokiram, da mi je zmanjalo besed, sem se samo obrnil in odšel....pa mi lahko verjamete, da nisem redkobeseden in se znam presneto razp....
Rabil sem kar nekaj minut, da sem sploh mojo boljšo polovico v avto uspel nahrulit, ko je silila vame kaj in kako sem uredil....sorry.

Moj namen ni, da bi ga imensko omenjal, ker si za tak odnos ne zasluži oglaševanja, upam pa, da bo to prebral in vsaj malo zamislil!!!!

Če stranka dvakrat pokliče, razloži zadevo tajnici oz. komurkoli že, ta pa brez da bi razmišljala ali se morala posvetovat odgovori, da ni problema, da se naj računalnik dostavi, da jih tudi popravljajo, potem kot stranka pričakujem, da mi "mojster" ob prihodu vsaj razloži zakaj ga ne bo pogledal oz. naj bo toliko fer, pa reče....veš kaj, ne lubi se mi s tabo ukvarjat ker bom s tem premalo zaslužil oz. imam druge osle od katerih lahko potegnem več.....al pa karkoli drugega, ker nenazadnje se nisem 100 km pripeljal zato, da me nekdo niti ne pogleda in odj... kot da sem tam neki tazadni lolek ter me odšmirkla v petih sekundah. Pa niti to ne morem rečt, da me je odšmirklal, ker me niti pogledal ni, kaj šele kak "Dober dan", "Kaj želite" oz. "Nasvidenje"

Tak da nasvet za "mojstra"....upam da prebira forum....mogoče ne bi škodila kakšna urica podjetniškega bontona!!!

Tako da ja....še vedno sem na začetku....
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a esem Pe avg 05, 2016 8:55 pm

Očitno zasluži dovolj od ljudi, ki jih nihče ne opozori poimensko na tega (ne)mojstra :roll: :twisted: :roll: :?:
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Re: Težava Astra G: ne vklopi ventilatorja hladilnika motorj

Napisal/-a pilon To avg 09, 2016 12:54 am

Evo ga...danes sem se razlezil in sam odprl računalnik.

Na prvi pogled je vse izgledalo ok, ko pa sem z iglo začel preverjat žične povezave med zunanjim konektorjem - pini in platino pa sem našel eno popolnoma oblomljeno žičko, dve dodatni sta ob dotiku odleteli (očitno sta bili tik pred odpovedjo) še ena dodatna pa je zelo razmajana.
Vse to je bilo na "hladilnem" konektorju, "motorni" je OK.

Popolnoma odlomjen pin je bil ravno ta "prebrikan" iz slike (slika je iz spleta).
Slika

Računalnik je že zapakiran in napoten v LJ, ker si ga sam ne upam lotit lotati.
Upam da se ga bo dalo uredit in da je to bilo to.

P.S. od podpori moderatorja: ....za malo lotanja bi me VSTUNING lahko dobro drapnil po danarnici....tak bom pa s še toliko večjim veseljem plačal druge, tiste , ki si to tudi zaslužijo
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 135 gostov