Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a plazydor Če feb 22, 2024 6:07 am

Pred nekaj tedni sem nabavil Suzuki Jimny letnik 2000. Presenetljivo brez rje in prevoženih samo 80k km. tako odranjenega sem moral vzeti.

Sedaj pa imam vprašanje ali vprašanja. Nareč med vožnjo od 2000 do 3000 obratov se v motorju sliši rahlo klikanje. Najprej sem se ustrašil, da se oglašajo ojnični ležaji, pa na srečo je to sliši v glavi motorja. Če na mestu zavrtim obrate ni tega slišati, le med vožnjo. Seveda sem takoj naredil servis olje, filter svečke, celo 100 oktanca tankam. To klikanje je malo tišje.

Nekaj ljudi mi je reklo naj pogledam vžig in eden mi je celo svetoval, da je po vsej verjetnosti lambda in potrebno bo nastaviti ventile.

Lambdo zamenjam ko jo dobim.
Potem pa se lotim branja servisnih navodil in pri nastavljanju ventilov postanem zmeden. Nisem nek strokovnjak za ventile a vem, da se motor zavrti na zgornjo mrtvo točko in najprej poštelaš na 1. in 4. valju ventile, potem obrneš za 180 stopinj in še 3 in 4 vajl nastaviš.
No v servisnih navodilih Jimnyja pa je seveda motor zavrtiš na zgornjo mrtvo točko in potem se štela 1. valju 1 sesalne in iztopne, potem sesalne na 2 valju in potem iztopne na 3 valju. obrneš ročico za 360 stopinj in potem štelaš sesalne in iztopne na 5 valju, ter potem sesalne na 3 valju in potem iztopne na 2 valju.

Sem gledal na youtube en posnetek, ki je uporabil isto zaporedje, vendar je motor obrnil samo za 180 stopinj.

Priznam zmeden sem. Si bo kdo vzel čas, da mi to obrazloži?

Če pa je kdo v posavlju voljan mi priti nastaviti ventile, pa bom neizmerno vesel. Marsikaj glede mehanike avta sam postorim, pri ventilih pa malo oklevam.
Priponke
Nastavitev ventilov4.jpg
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a Firediver Če feb 22, 2024 7:34 am

Najprej naredi konkreten servis pri dobrem mehaniku, ki zna pregledati vse, ne samo menjati olja in filtrov.
Avto ima 24 let, marsikaj bo za zamenjati zaradi starosti, ne kilometrov. Nemara se bo že s tem odpravilo težave, ki jih navajaš.

Ko bodo osnove poštimane, se išče napako naprej.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a plazydor Če feb 22, 2024 9:15 am

edit mod
Zakaj citiranje? Predhodni post se NE citira! :roll:


Našel sem kartonček, kjer so bili pred nekaj leti menjani zobati jermen in napenjalec. Sam sem zamenjal olje, filtre in svečke.

Ja se popolnoma zavedam, da je to star in malo vožen avto in zato pričakujem določene težave. Te dni še menjam lambdo sondo in po potrebi še vžigalni tuljavi z kabli. Tudi ne bom preseneče, če bo treba še menjati senzor pozicije odmične gredi.
Kmalu se je pokazalo, da ne preklopi v 4x4 in sem kaj kmalu našel eno cevko preperelo. Zamenjal in lepo preklaplja.

Zaradi ohranjenosti je vredno vse to pozamenjati in potem lepo voziti.

Glede ventilov pa me res zanima zakaj se v takem zaporedju nastavlja. Mogoče jih ne bo treba nastavljati, čeprav v dokumentaciji piše na vsakih 40k km kontrola in potrebi nastavitev.
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a Firediver Če feb 22, 2024 9:31 am

Preglej vse cevke, zamenjaj olje v diferencialu, zavorno, servo, pa lufti v podvozju. Kaj pa nivo (in kvaliteta) olja v menjalniku?
Hladilna tekočina, vodna pumpa, kako so zavore, ležaji.

Saj pravim, jaz bi peljal do mehanika, da pregleda in na splošno oceni celotno stanje kaj bo kmalu, kaj pa čez čas za zamenjati. Predvsem tisto, kar ni v sklopu malega servisa, ne glede na kartonček pri motorju.
Če se je delalo malo km na leto, je možno, da je na kartonu označeno ni pa bilo izvedeno.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a weasel Če feb 22, 2024 9:54 am

Ce klika samo med voznjo, je lahko kaj v menjalniku. A je kaj bolj izrazito pri zavijanju?
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a plazydor Če feb 22, 2024 11:19 am

edit mod
Zakaj citiranje? Predhodni post se NE citira! :roll:


Menjalnik je tih in med zavijanjem ni zvokov. Podvozje je odlično ohranjeno.

Je gor iz glave slišati. Samo ko vozim umirjeno oz ko se obrati ustalijo. Naprimer če se vozim z 2500 obrati je slišati rahlo klikanje.. Med pospeševanjem se klikanje neha. Lagko je res kakšen ventil ali pa je to klenkanje zaradi kakšnega senzorja. Ravno danes mi je en upokojeni mehanik rekel, da naj zamenjam lambdo sondo.
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a plazydor So mar 02, 2024 5:32 pm

Evo vse, kar je potrebno je zamenjano. Vse tekočine.

Ja, je potrebna nastavitev ventilov.

Če je kdo že na Jimnyu z motorjem g13bb kdaj nastavljal zračnost ventilov, me zanima, samo na katero vrednost ste jih nastavili. Sem našel nekaj podatkov, pa me zanima po izkušnjah na katero vrednost jih nastavim.

V navodilih piše, da se sesalne in izpušne ventile nastavi: od 0,13 do 0,17 mm pri mrzlem motorju in potem je še podatek za toplo mašino od 017 do 0,21mm.
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a Fan So mar 02, 2024 8:28 pm

Na netu poiskati AvtoData, notri so vsi podatki in še več.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Suzuki Jimny letnik 2000

Napisal/-a plazydor Ne mar 03, 2024 12:06 pm

Evo ventili nastavljni.

Včeraj sem nastavil po podatkih iz autodata. Ni bilo vredu. Potem sem na spletu našel prave podatke in motor je tih in lepo vleče.

Izpušne in sesalne sem nastavil na 0.15mm na mrzlem motorju.
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 142 gostov