Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
moj-avto
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 670
Pridružen: Če apr 17, 2008 4:46 pm

starostniki in bolniki za volanom

Napisal/-a moj-avto Pe maj 22, 2009 9:52 pm

Ogromno starostnikov in bolnikov je na naših cestah.
Sem mnenja, da bi moral veljati ostrejši zakon zoper njih glede zdravniških pregledov in bolezni. Za določene bolezni pa bi avtomatično moralo prenehati veljavnost vozniškega dovoljenja!
Trajanje vozniškega dovoljenja v pozno starost brez zdravniških pregledov je absurd.
Avto, moj partner!
 
fiatpowered
Novinec
 
Prispevkov: 474
Pridružen: Pe mar 09, 2007 6:10 pm

Napisal/-a fiatpowered Pe maj 22, 2009 9:54 pm

tudi ti boš enkrat star, a boš takrat tudi takole govoril, sploh pa največ pizdarij naredi mularija, daleč največ ;)
 
Uporabniški avatar
C4V4L13R
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1763
Pridružen: To jan 16, 2007 8:34 pm
Kraj: Pod Gorjanci

Napisal/-a C4V4L13R Pe maj 22, 2009 10:03 pm

ma, tko bom reku. isto bi mogl plačvat večje zavarovanje, kokr mladi vozniki. lih tko so rizična skupina. pa vsako leto al pa kr na pol leta preizkus cpp pa refleksov. ne pa da bereš pol 90 letnik iz neznanega vzroka (ja še dobr no da mu rit pa nos drugi brišejo) zavil na nasprotno stran pa kontra po avtocesti pa v krožnih pa take fore. ja še dobr da jih iz gorba ne vlečejo na cesto. povedat znate pa sam čez mlade voznike...

pa tisti k jemlejo tahuda zdravila, takim bi blo treba knižce pobrat, ne pa da jim vela izpit za 40 let vnaprej...sj men vela pa sam za 2 let...

moje mnenje no
 
Uporabniški avatar
GiGi1985
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1556
Pridružen: Ne feb 27, 2005 9:54 pm
Kraj: EU

Napisal/-a GiGi1985 Pe maj 22, 2009 10:22 pm

Moje mnenje je, da bi bilo treba vse ki so starejši nad 50 ali 60 let še enkrat vsaj poslat pisat CPP in na poligon varne vožnje. Pa ne sedaj vsako leto ampak na 5 let cpp, vsake 10 pa še praktični del. Zakaj? Iz preprostega razloga, vsi ti vozniki so delali izpit v letih 1970 in še mnogo let nazaj, ko je bilo VELIKO manj prometa, manj natrpana mesta, dosti manj semaforjev, sploh pa ne raznih krožnih, dvopasovnic (za v eno smer), ter predvsem hitrosti so bile veliko nižje in podobno. In dejstvo je, da se taki osebki dandanes ne znajdejo več v prometu, refleksi so dosti počasnejši, večje hitrosti jim predstavljajo težave in podobno.
Nimam nič proti starejšim, res da so previdnejši kot mladina, ki je dostikrat prepotentna, ampak vseeno dosti voznikov postane živčnih zaradi takih "penzjonistov" in ravno takrat naredijo(mo) nevaren in potreben manever, ki lahko drago stane.

Je pa dandanes že nuja oz. čisto logično da ima prav vsak izpit za avto. Poznam tudi nekaj res umsko zaostalih oseb, ki imajo izpit in so resna grožnja na cesti. Tako da bi bilo pametno začet delat najprej red tukaj potem pa dalje.
Vse kar pa slovenska policija pozna kot razlog nesreč je neprilagojena hitrost, alkohol in napačna smer vožnje. :roll:


Takšno je pa moje mnenje, LP
 
mucek
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Po sep 13, 2004 6:08 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a mucek Pe maj 22, 2009 11:05 pm

Hja, kar se mene tiče (in glede na to, kaj se na cesti doživi), bi se sam kar strinjal s predlogom o obveznem opravljanju izpitne vožnje vsakih pet let. Pa ne le za starejše, za vse! Bi bila kriza po mojem ...

Lp, Grega
 
Uporabniški avatar
W|zz
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2410
Pridružen: Ne jun 06, 2004 9:19 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a W|zz Pe maj 22, 2009 11:50 pm

Naša soseda te na 5 metrov ne prepozna, če jo pozdraviš, ampak avto pa vseeno vozi. lol. Bi blo fajn če bi se uvedlo kšno preverjanje na par let. Sem takoj za.
 
Uporabniški avatar
simimedi
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: So jan 14, 2006 12:14 am

Napisal/-a simimedi So maj 23, 2009 7:08 am

Važno da morem jaz hodit na preglede vsakih 5 let, ker nosim očala, pa čeprav zdele tole pišem brez njih ;)
LP
 
Uporabniški avatar
gecco
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1726
Pridružen: To nov 13, 2007 2:20 pm
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a gecco So maj 23, 2009 7:30 am

Tole bo še kreg ratal...ampak se strinjam da večina starejših ljudi ne sodi v avto. Ne samo da ne poznajo sploh novejših predpisov, polovice znakov in še kaj, večina nima še moči niti relfeksov da bi odreagiral tako kot je treba.
Naj gre kdo kdaj pred kako bolnico pa čekira kak folk to prihaja, kako vozijo in kako parkirajo...tak folk ne sodi na cesto!
''you cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa''
''Four wheels move the body. Two wheels move the soul.''
Slika
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Napisal/-a Vikking So maj 23, 2009 7:59 am

Ja se strinjam, odvzeti izpit vsem starejšim ki se vozijo nasprotno po rondoju, ki so bolani...

PRAV TAKO: vzeti izpit vsem najstnikom, mladim voznikom ki prekršijo cestno prometno omejitev v naseljih za več kot 10km/h, kajti le po nekaj mesecih opravljanja CPP-ja bi morali vedeti omejitve. Kazen bi bila odvzem za najmanj 10let.
Odvzeti izpit vsem mladim ki vozijo vinjeni po cesti za njamanj nekaj let.

Ne motijo me ljudje ki vozijo počasi svojim sposobnostim primerno, ker so starejši ali pa so mogoče telesno omejeni.

Motijo me tisti objestneži, ki so komaj iz plenic zlezli in so sedaj najboljši vozniki, se verjetno zna pravilno peljati skozi rondo (statistično večkrat kar naravnost preko rondoja, kot pa se starih ljudi pelje v nasportni smeri).
 
Uporabniški avatar
King1
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4317
Pridružen: Po mar 10, 2008 6:06 pm
Kraj: Vzhodno od Domžal

Napisal/-a King1 So maj 23, 2009 8:04 am

Vikking je napisal/-a:Ja se strinjam, odvzeti izpit vsem starejšim ki se vozijo nasprotno po rondoju, ki so bolani...

PRAV TAKO: vzeti izpit vsem najstnikom, mladim voznikom ki prekršijo cestno prometno omejitev v naseljih za več kot 10km/h, kajti le po nekaj mesecih opravljanja CPP-ja bi morali vedeti omejitve. Kazen bi bila odvzem za najmanj 10let.
Odvzeti izpit vsem mladim ki vozijo vinjeni po cesti za njamanj nekaj let.

Ne motijo me ljudje ki vozijo počasi svojim sposobnostim primerno, ker so starejši ali pa so mogoče telesno omejeni.

Motijo me tisti objestneži, ki so komaj iz plenic zlezli in so sedaj najboljši vozniki, se verjetno zna pravilno peljati skozi rondo (statistično večkrat kar naravnost preko rondoja, kot pa se starih ljudi pelje v nasportni smeri).



:tomidelej: :tomidelej: :tomidelej: :tomidelej: :tomidelej:

podpis pod tale post!
lp
 
Uporabniški avatar
cr33p
Novinec
 
Prispevkov: 300
Pridružen: To okt 17, 2006 9:54 am

Napisal/-a cr33p So maj 23, 2009 8:51 am

Izpit za avto je privilegij in ne pravica. Temu primerno bi morali spremeniti zakonodajo.

- obvezni pregledi vsakih nekaj let,
- obnovitveni tecaj CPP,
- uro ali dve voznje z instruktorjem (toliko, da se osvezi znanje in voznikom razlozi morebitne spremembe zakona in novosti)
- bolnikom, ki morajo redno jemati zdravila, ki vplivajo na motoriko in psiho, zacasno odvzeti izpit
- obvezni obiski psihiatra za tiste, ki vinjeni, pod vplivom drog ali zaradi objestne voznje povzrocijo prometno nesreco

Ampak drzava teh zakonov nikoli ne bo sprejela, ker ji je v interesu, da se cimvec ljudi vozi in s tem kaplja denar v blagajno preko trosarin, cestnin in davkov.
 
mattiazz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 50
Pridružen: Pe feb 29, 2008 9:06 pm

Napisal/-a mattiazz So maj 23, 2009 9:09 am

Pa ne pozabit na narkomane, ki tudi vozijo in jih vsi pustijo pri miru.
 
Volvo power
Novinec
 
Prispevkov: 208
Pridružen: Pe jul 18, 2008 1:05 pm
Kraj: kočevje

Napisal/-a Volvo power So maj 23, 2009 9:12 am

Mene starostniki na cesti niti najmanj ne motijo, vozijo pač svojim sposobnostim primerno. Zelo me pa moti objestna mularija. :evil:
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2174
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Napisal/-a tomzzi So maj 23, 2009 9:31 am

Ta prava tema. :) Mi imamo sosedo katera je že precej v letih. Izpit je šla delat na stara leta. Padla ne vem kolikokrat na izpitu. Imela ur še pa še in zapravila za izpit v rednosti skoraj enega avta. Enostavno ni za vožnjo. Vztrajala in na konc le dobila izpit, ker je rekla, da ne bo nehala dokler ga ne bo imela. Pač so ji na konc le dal izpit kar je po moje napaka. Od izpita pa do zdaj je avto (nov polo) razbila že nevem kolikokrat. Enkrat v garažni hiši. Na parkirišče pred blokom komajda parkira. Ko gre pa iz parkirišča na cesto vzvratno pa je tudi bolje, da te ni tam. Je že zapeljala na pločnik in zadela ograjo! Zadnjič je naredila tak zastoj na cesti, da so ji že piskal. Pravtako izsili skoraj vsakega. Upam, da je ne srečam nikoli na cesti, ker me je resnično strah njene vožnje. Najslabše pri vsem pa je, da se ženska sploh ne zaveda kako vozi in misli, da je vse ok. Tej se že na deleč vid, da ni za v avto in bi ji izpit vzel takoj saj nima kaj delat na cesti s tako vožnjo.

Edit: pa nimam nič proti temu, da tudi starejši vozijo. Ampak tale primer je pa prav nevaren za preostale udeležence v prometu.
Da slište šele kako to tuli ko speljuje in cuka. Bogi avto. :lol:
 
Gasper`
Novinec
 
Prispevkov: 317
Pridružen: Po okt 18, 2004 5:11 pm

Napisal/-a Gasper` So maj 23, 2009 9:39 am

No iz katerega zepa bi pa sli vsi ti pregledi na nekaj let in ponovno opravljanje cpp ipd. in kot da bi to kaj spremenilo..

In koliko odstotkov ljudi je potem sploh primernih za na cesto?
Starostniki ne, ker vozijo prepocasi (po omejitvah), mi zivcno vozimo za njimi, jih prehitevamo in zato so krivci oni?
Najstniki prav tako ne - neizkusenost, ego
Mogoce ljudje med 25 in 60 letom, med katerimi jih je v danasnjem svetu 30% na antideprisivih, različnih drugih "drogah" itd.

Je pa grozno, kolikokrat se v zadnjem casu bere, da je nekdo iz neznanega razloga zapeljal na nasprotni pas - potem pa imej en mali avto.
Lp, Gašper
 
Uporabniški avatar
luke18
Novinec
 
Prispevkov: 196
Pridružen: Sr dec 24, 2008 2:05 pm

Napisal/-a luke18 So maj 23, 2009 9:52 am

Vikking je napisal/-a:PRAV TAKO: vzeti izpit vsem najstnikom, mladim voznikom ki prekršijo cestno prometno omejitev v naseljih za več kot 10km/h, kajti le po nekaj mesecih opravljanja CPP-ja bi morali vedeti omejitve. Kazen bi bila odvzem za najmanj 10let.
Odvzeti izpit vsem mladim ki vozijo vinjeni po cesti za njamanj nekaj let.

Ja pametnjakovič, ti še nikoli nisi skozi naselje peljal več kot 50km/h?
Strinjam pa se, da bi vinjenim odvzeli izpit.
 
Petersilj
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: To jul 25, 2006 10:50 pm

Napisal/-a Petersilj So maj 23, 2009 11:03 am

GiGi1985 je napisal/-a:Nimam nič proti starejšim, res da so previdnejši kot mladina, ki je dostikrat prepotentna, ampak vseeno dosti voznikov postane živčnih zaradi takih "penzjonistov" in ravno takrat naredijo(mo) nevaren in potreben manever, ki lahko drago stane.


Ravno zato bi bilo potrebno uvesti tudi psihoteste, tako za stare kot za mlade. En ki kar tako postane živčen (mu klikne v glavi) je prav tako nevaren kot en drug, ki ne vidi 10 m pred sabo. Oba predstavljaljata nevarnost tako zase kakor za druge.

Izgovori, da so tisti, ki vozijo med 50% in 99% maksimalno dovoljene hitrosti nevarni za vse druge, ker jih že takorekoč silijo v življenjsko nevarna prehitevanja so zelo iz trte zviti. Če nekdo nima toliko 'živčkov', da bi na take situacije varno odreagiral po mojem mnenju ne sodi v cestni promet, pa naj bo star 18 ali pa 81. Je pa res, da mladi dosti bolj živčno vozimo, pa tudi nimamo toliko izkušenj, da bi znali na vsako situacijo 'pravilno' odreagirati. Že sedaj, po komaj 6ih letih vozniških izkušenj vidim sam pri sebi, da sem mnogo bolj varen in izkušen voznik v primerjavi s tem, kako sem vozil po enem letu vozniških izkušenj. Sem pa 100% prepričan o tem ,da bom čez 10 let še bolj varen in izkušen voznik in se mi bo današnji nivo 'znanja' cestne vožnje zdel začetniški in 'ne varen'.
 
Uporabniški avatar
im nobody
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3321
Pridružen: Pe feb 03, 2006 11:18 pm
Kraj: laško

Napisal/-a im nobody So maj 23, 2009 11:37 am

nektere ženske so še večji pacienti...tam pa zgubiš živce..zadnč se pelem po avtocesti po ljubljani in je ženska začela bremzat iz 130 na prehitevalnem pasu da je lahko zavila iz avtoceste dol...pa še ena zanimivost:Dmoj pradedek je naredil izpit pri 62 letih :D
passat 1.9 tdi 110,235 nm
Na levi pas...do konca gas
viewtopic.php?t=72616&postdays=0&postorder=asc&start=60
 
Uporabniški avatar
GiGi1985
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1556
Pridružen: Ne feb 27, 2005 9:54 pm
Kraj: EU

Napisal/-a GiGi1985 So maj 23, 2009 11:38 am

Vikking je napisal/-a:Ja se strinjam, odvzeti izpit vsem starejšim ki se vozijo nasprotno po rondoju, ki so bolani...

PRAV TAKO: vzeti izpit vsem najstnikom, mladim voznikom ki prekršijo cestno prometno omejitev v naseljih za več kot 10km/h, kajti le po nekaj mesecih opravljanja CPP-ja bi morali vedeti omejitve. Kazen bi bila odvzem za najmanj 10let.
Odvzeti izpit vsem mladim ki vozijo vinjeni po cesti za njamanj nekaj let.

Ne motijo me ljudje ki vozijo počasi svojim sposobnostim primerno, ker so starejši ali pa so mogoče telesno omejeni.

Motijo me tisti objestneži, ki so komaj iz plenic zlezli in so sedaj najboljši vozniki, se verjetno zna pravilno peljati skozi rondo (statistično večkrat kar naravnost preko rondoja, kot pa se starih ljudi pelje v nasportni smeri).


1.)
10 kmh v naselju? Oprosti, ampak s tem se ne strinjam. Prav zaradi takšnih kot si ti, potem policaji jeb*** nekoga, ki je vozil 55 kmh!! Zame je VELIKO bolj pomembno da se znaš obnašat v prometu, spremljat okolico, pločnike, kolesarje in predvsem otroke, ... ne pa da buljiš na števec da se pelješ jeb*** 50 kmh, medtem pa ti na cesto skoči otrok, za katerega, verjemi se ne bo dobro končalo, ali ga podereš s 50 ali 60 kmh. Znat je treba spremljat in predvidevat dogajanje na cesti in OB cesti! In tega žal inštruktorji premalo učijo.
Se pa strinjam da je treba mladino, ki se preserava po cesti, predvsem v središčih ob vikendih, ob kafičih in semaforjih, kjer je treba kolegom in deklinam pokazat kaj zmorejo oni in njihovi avti, takim je treba vzet izpit, ker se ne znajo obnašat v prometu in tudi ogrožajo sebe in ostale.

Ko se je pred približno mesecem dni zgodila nesreče v Celju na Teharju, kjer so 3 mladi umrli z Puntom, se je potem našel en pameten, ki je ves ogorčen klical na radio, da če bi tam bila omejitev 50(sedaj je 90), se to ne bi zgodilo?! A bejž no? Sem prepričan, da se ni nesreča zgodila, ker je tam pač višja omejitev, ampak vsak lahko logično sklepa zakaj. Pa ne želim s tem nič slabega nikomur, ampak želim poudarit da ni vse v hitrosti, ampak je tudi ogromno drugih dejavnikov.

2.)
odvisno kaj je zate vinjeno? Je to oseba, ki spije eno pivo, ali tisti, ki spije celo gajbo? Se pa strinjam, vinjene osebe nimajo kaj delat na cesti, ampak zagotovo pa ni vinjen nekdo ki spije eno pivo ali špricer ;)


p.S. ko sem še hodil v avto šolo, me je po koncu moje ure proti domu odpeljala naslednja kandidatka. stara je bila preko 50 let, imela je krepko preko 200 ur, in je bila popolnoma neprimerna da bi kdaj v življenju imela izpit. Takrat me je bilo res strah kar me nikoli ni. :) Ko sem čez leto,dve spet videl inštruktorja sem ga vprašal če je naredila. ja je, z več kot 400 urami, in mi inštruktor v smehu reče; če jo kdaj srečaš na cesti, se rajši zapelji v graben! Boš bolj varen! :D Je rekel, da je rekordekra v njihovi avtošoli bila gospa srednjih let, ki je imela, pazi to, 700 ur!! :shock: :roll: in še vedno ni naredila. Kolikokrat je opravlala izpit nevem, je pa potem odšla v kraj, kjer vsi naredijo izpit(katerega rajši ne bom omenjal), no tam ga je tudi ona nato naredila oz. bolje rečeno kupila. :?


@ Peteršilj
V glavnem se strinjam s teboj. Tudi jaz imam 6 let izpit za avto in še nekaj let več z "sesalcem" in se večkrat spomnem kako brezglavo sem se vozil ter se zahvalim da sem imel srečo, da še pišem tole tukaj. Vsak dan pa si naberem nekaj novih izkušenj, ter jih imam zogotovo več kot nekdo ki je danes naredil izpit, in misli da je "najjači".
Pravim samo, če nekdo res ni primeren za na cesto, potem se mu naj izpit vzame oz. se mu sploh ne da možnosti ga opraviti (kot se navedel 2 primera zgoraj). Sam imam izpit do leta 2065, in kako so lahko oni prepričani, da bom jaz zdrav do takrat? Niso! če jutri oslepim na eno oko, ter oglušim, bom še vedno primeren za na cesto?! NE, ampak izpit bom še vedno imel! In to je ena velika bedarija.


Lp
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 88 gostov