Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Napisal/-a MacTron Pe jul 13, 2007 4:50 pm

Horhe je napisal/-a:Se mi zid da je dražje kot če bi original vgradil.


Da, pa se eno bistvo si zgresil. To je JE Design torej zraven ne dobis samo danega
kompleta s senzorji in LWRjem... pac pa tudi cel njihov styling komplet (maska)

Preberi si se enkrat pdf ki si nam ga serviral. Sicer smo pa ze enkrat razlagal kaj je LWR...

Slika
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a sonic Pe jul 13, 2007 8:26 pm

Me pa nekaj zanima, kako je v Sloveniji z zakonsko zapovedjo glede xenonskih žarometov - ali v kakšnem predpisu izrecno piše, da je treba imeti tudi regulacijo višine in čiščenje žarometov (in če da, kateri predpis, kateri člen)?

Sprašujem pa zato, ker če se prav spomnim, tega tukaj nismo razčistili (če se motim, se opravičujem, pa v tem primeru upam, da mi bo kdo povedal na kateri strani je bilo, jaz ne najdem).

Ker v tistem pdf-ju (v enem od postov malo zgoraj) za moj okus na čuden način strašijo s tistimi zakonodajami (ki sicer v Nemčiji res tako zapoveduje, me pa zanima, kaj zakon piše pri nas).
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
AndrejD
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 770
Pridružen: Po jun 14, 2004 10:48 am

Napisal/-a AndrejD Pe jul 13, 2007 11:12 pm

sonic je napisal/-a:Me pa nekaj zanima, kako je v Sloveniji z zakonsko zapovedjo glede xenonskih žarometov - ali v kakšnem predpisu izrecno piše, da je treba imeti tudi regulacijo višine in čiščenje žarometov (in če da, kateri predpis, kateri člen)?

Sprašujem pa zato, ker če se prav spomnim, tega tukaj nismo razčistili (če se motim, se opravičujem, pa v tem primeru upam, da mi bo kdo povedal na kateri strani je bilo, jaz ne najdem).

Ker v tistem pdf-ju (v enem od postov malo zgoraj) za moj okus na čuden način strašijo s tistimi zakonodajami (ki sicer v Nemčiji res tako zapoveduje, me pa zanima, kaj zakon piše pri nas).


Piše da moraš imeti vse naknadno vgrajene neorginalne dele homologirane.
Slika
 
Uporabniški avatar
tmtslash
Uporabnik
 
Prispevkov: 853
Pridružen: Sr mar 14, 2007 4:13 am
Kraj: Slovenj Gradec

Napisal/-a tmtslash So jul 14, 2007 12:21 am

lahko oz. moras homologirat xenon zaromete, ce so original! xenon kita ne mores homologirat, razn ce mas luci za to narjene (lece), na RTI-ju sm bral tiste njihove brosure! sm skor zihr da je tk, ce pa ni me pa pls poprajte!
Bolš je drazja kvaliteta, ko pa poceni kvantiteta :)
 
Uporabniški avatar
seat
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Pe avg 08, 2003 6:54 pm
Kraj: SAVINJSKA DOLINA

Napisal/-a seat So jul 14, 2007 1:27 am

no naj prvo povem,da sem prebral kr neki zadnjih strani ampak neki me še vseen zanima.
Sem pred nakupom tega xenonskega kita za civica 8.gen in kot prvo nebi rad v luči nič kaj vrtal oz. rad bi da bi bil poseg karseda majhen kar se raznega vrtanja in podobnega tiče in pa zanima me tudi kaj bolj predlagate 6000k ali 8000k katera svetloba je lepša oz. men se niti negre tolk za lepoto bom drugače vprašal katera svetloba je boljša za vožnjo oz. manj utrajajoča za oči in je boljša za vse vremenske razmere
mam pa H7 žarnice
Drgač so sedeži v Hondi super tui oprijem imajo vrei samo ta default položaj nelagodno vpliva na moja vretenca,ker iz prejšnih avtov drugih znamk nisem bil navajen ležečega sedenja med vožnjo pr hondah pa je to že po defaultu tak nastavljeno,da imaš glavo tam kjer je sovoznik,sprednji vzglavnik je pa tam kjer imajo druge znamke zadnjega.ツ
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Napisal/-a abbe So jul 14, 2007 3:35 am

najboljsa svetloba je 4300k al tm neke lah da je 5400k pa se najmocneje sveti.6000k je tko da kr fajn svet pa se lepo zgleda.8000k je pa taka da lepo zgleda po dezju pa nc ne vids na cesto.
kar se pa vrtanja tice je pa tko da na un pokrou zadaj od luci zvtas eno lukno premera od 1cm-2cm-ja to je pa vse kar se tega tice.
 
Uporabniški avatar
Lumpy_
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2821
Pridružen: Če sep 14, 2006 10:51 pm
Kraj: Miklavž pri Mb

Napisal/-a Lumpy_ So jul 14, 2007 4:49 am

V kratkem pride na beetla xenon kit. Pa me zanima če je kdo montiral že na novega beetla al pa pozna koga? Če so bli kaki problemi, mogoče z elektorniko avta al pa kaj? Samo informativno me zanima.



LP
Autobahnbomber......Freude am fahren
BMW f10 535i Sapphire Black Metallic
 
Uporabniški avatar
Mr_Jingles
Novinec
 
Prispevkov: 401
Pridružen: Če avg 24, 2006 2:39 am
Kraj: Črna na Koroškem

Napisal/-a Mr_Jingles So jul 14, 2007 11:19 am

js mam 8000K pa morm rečt da se ne strinjam, da nič ne vidiš po dežju čest fejn se vidi bolš ko pa navdan žarnica in še bolje ko pa kaka "kmečka" xnon luč....
-moje izkušje....
 
Uporabniški avatar
Lumpy_
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2821
Pridružen: Če sep 14, 2006 10:51 pm
Kraj: Miklavž pri Mb

Napisal/-a Lumpy_ So jul 14, 2007 12:48 pm

Kmečka xenon luč? Kaj pa te to je? Al si mislo interšparove blue xenon žarnice za 15 €? :lol:
Autobahnbomber......Freude am fahren
BMW f10 535i Sapphire Black Metallic
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a sonic So jul 14, 2007 1:16 pm

AndrejD je napisal/-a:
sonic je napisal/-a:Me pa nekaj zanima, kako je v Sloveniji z zakonsko zapovedjo glede xenonskih žarometov - ali v kakšnem predpisu izrecno piše, da je treba imeti tudi regulacijo višine in čiščenje žarometov (in če da, kateri predpis, kateri člen)?

Sprašujem pa zato, ker če se prav spomnim, tega tukaj nismo razčistili (če se motim, se opravičujem, pa v tem primeru upam, da mi bo kdo povedal na kateri strani je bilo, jaz ne najdem).

Ker v tistem pdf-ju (v enem od postov malo zgoraj) za moj okus na čuden način strašijo s tistimi zakonodajami (ki sicer v Nemčiji res tako zapoveduje, me pa zanima, kaj zakon piše pri nas).


Piše da moraš imeti vse naknadno vgrajene neorginalne dele homologirane.


No saj pravim, najprej me zanima, kje natančno to piše. Nekdo je vmes omenjal neke brošure, ampak to ni relevantno. Pomembno je, kaj piše v predpisih v Republiki Sloveniji.

Sicer pa - ali se xenonska žarnica smatra kot naknadno vgrajen del? Lahko bi rekli, da si pač noter dal drugo žarnico, kot če bi zamenjal pregorelo halogenko (pač potrošni material).
Nasplošno pa bi moralo točno pisati, kaj se sme in kaj se ne sme vgraditi, če ne predpis ni jasen (in ni podlage za izrekanje kakršnih koli sankcij). Recimo v nemškem StVZO (uredba o registraciji vozil v cestnem prometu) v 50. členu (deseti odstavek) jasno in nedvoumno piše, da morajo imeti vozila s xenonskimi lučmi tudi pranje in avtomatsko uravnavanje. Zato tam ni dvoma.

Zdaj me pa zanima, če bi bil kdo tako prijazen in napisal, v katerih slovenskih predpisih je to urejeno, da preverim...

Tudi ker (če se prav spomnim) so nekateri v tej temi poročali, da so BP šli čez tehničnega tudi z xenon kitom - sklepam, da pri nas verjetno sploh ni ustrezne pravne podlage za prepoved xenon kitov oziroma ni nedvoumne zapovedi za vgradnjo pranja žarometov in avtomatske nastavitve.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
Mr_Jingles
Novinec
 
Prispevkov: 401
Pridružen: Če avg 24, 2006 2:39 am
Kraj: Črna na Koroškem

Napisal/-a Mr_Jingles So jul 14, 2007 1:28 pm

Lumpy_ je napisal/-a:Kmečka xenon luč? Kaj pa te to je? Al si mislo interšparove blue xenon žarnice za 15 €? :lol:

bingo, točno to....te iz interspara-pa tot druge k svetijo belo niso kej bolš....
 
Uporabniški avatar
tmtslash
Uporabnik
 
Prispevkov: 853
Pridružen: Sr mar 14, 2007 4:13 am
Kraj: Slovenj Gradec

Napisal/-a tmtslash So jul 14, 2007 1:32 pm

sj to niso xenon... so samo zarnice pobarvane modro! tut sam lahko to nardis! za foro sm dobo za rojstni dan xenon kit, polega pa navadne h7 zarnice pobarvane z modrim alkoholnim..preverjeno - svetijo bolj lepo ko sparove :)

no pa k resnikm zadevam...mogoce ve kdo, ker se namrec odpravlam na morje na hrvasko, pa nimam homologiranega xenon kita seveda, pa me zanima ce je kdo meu ze kake probleme s policijo? spoda so se kr kurbe :)
Bolš je drazja kvaliteta, ko pa poceni kvantiteta :)
 
Uporabniški avatar
tmtslash
Uporabnik
 
Prispevkov: 853
Pridružen: Sr mar 14, 2007 4:13 am
Kraj: Slovenj Gradec

Napisal/-a tmtslash So jul 14, 2007 1:49 pm

glede xenon kita se v sloceniji ne obremenjujem glede homologacije! ce mas j***a pa ce mas vso opremo ki spada k avtomobilu, pac reces policaju, da so lahko na avtu samo sledece luci: - zmigavci oranzne barve oz oddajajo oranzno svetlobo
-zadnja barva svetlob rdeca
-prednja pa bela!
torej...ce mas xenon, kar pomeni dokaj belo barvo, razn 8000k, ti nima kaj za jebat, ker ti luci svetijo belo!
je pa spet problem, da pise v pravilniku rti-ja, da mores zarnice ipd. menjat s taksnimi, kot so blili v orginalu...ce kaj menjas oz spreminjas, mores na homologacijo!
to se nikol nebo vedlo kk pa kaj! :)
Bolš je drazja kvaliteta, ko pa poceni kvantiteta :)
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a sonic So jul 14, 2007 2:00 pm

aha, kaj pa je ta rti pravilnik? še nisem slišal... bi me zanimalo še tisto prebrati, kaj noter piše oziroma če je to sploh kaka uradna zadeva. Mi lahko daš kak link?

No, glede vožnje v drugih državah sem pa včeraj našel neke mednarodne pravilnike, ki dajejo smernice vsem državam glede vozil na cesti - nekje je med drugim pisalo nekaj v stilu, da naj v državi A ne bi težili zaradi vozil iz države B, če niso povsem v skladu s tehničnimi predpisi iz države A, so pa OK glede na predise iz države B.

Tko da če xenon kit ni v nasprotju s slovenskimi predpisi, ti tudi policaji v tujini ne bi smeli kaj težit glede tega.
Je pa vseeno na mestu vprašanje, kako je s tem v praksi, to pa ja....
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
AndrejD
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 770
Pridružen: Po jun 14, 2004 10:48 am

Napisal/-a AndrejD So jul 14, 2007 2:19 pm

Za tehničnega se sploh ne boj

prideš skozi tudi če je avto napol totalka in bo razpadel ko bo prišel na drugi strani ven ;)
Slika
 
Uporabniški avatar
tmtslash
Uporabnik
 
Prispevkov: 853
Pridružen: Sr mar 14, 2007 4:13 am
Kraj: Slovenj Gradec

Napisal/-a tmtslash So jul 14, 2007 2:44 pm

ja glej na netu mas...pa je ful sitn tt pravilnik...jst sm na rti-ju ko sm caku na pregled, sem tam v cakalnici vidu take skripte so meli narjene, pa sem mal bral, pa sem to zasledil!
drgac pa : www.rti.si ce se ti lubi iskat! je ful bedna in nepregledna stran :)
sm pa 100% da je tk pisalo glede tistih barv!
Bolš je drazja kvaliteta, ko pa poceni kvantiteta :)
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a sonic So jul 14, 2007 3:30 pm

Aja RTI je neka firma. Ne zamert ker ne leti nate, ampak kar neka privat firma zapiše na internetu je pa povsem brezredmetno nima prav nobene pravne veljave (razen če direktno in pravilno citira uradne predpise).

Velja samo, kar je zapisano v uradnih predpisih (zakonih, uredbah itd..) uradnih oblasti v Republiki Sloveniji in objavljeno v Uradnem listu. Sem na hitro pogledal po predpisih, naštetih na spletni strani AMZS (http://www.amzs.si/?podrocje=57), pa nikjer nisem naše kaj, kar bi se lahko nanašalo na ksenone.

Postavljam trditev:
v Sloveniji je glede na veljavne predpise vgradnja xenon kita 100% legalna, in ni potrebna nobena dodatna modifikacija (pranje žarometov, avtomatska nastavitev). Prav tako ni potrebna nobena homologacija xenonskih žarnic in ni nobene podlage, da bi bilo to lahko ovira pri tehničnega pregleda ali registraciji.

Sedaj pa - če kdo meni, da ni tako (lahko da se motim), naj navede, kje točno to piše.

Veljajo le reference na veljavne zakone in podzakonske predpise, ki se neposredno uporabljajo v Republiki Sloveniji.
Reklame in brošure zasebnih firm, nevladnih organizacij itd. ne veljajo, prav tako ne časopisni članki ali mnenja sosedov ali kolegov ob pivu (rezen seveda če vsebujejo pravilne navedbe predpisov, zanimajo nas le te).
Konkretne izkušnje z upravnimi in podobnimi organi (policija, tehnični pregledi, upravne enote..) so vredne upoštevanja, vendar še ne pomeni, da so pravilno tolmačili in izvajali predpise.

Evo, pa imamo kaj početi :)
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Napisal/-a MacTron So jul 14, 2007 6:22 pm

Poglej, saj smo ze enkrat celo ugotovili zakaj se potrebuje ...avtomatska
nastavitev visine zarometov ( lahko tudi manualna iz kabine ali pa se bolj preprosta
na izvijac... dolocene vijake (odviti, priviti - visanje - nizanje)
potem zakaj pralci zarometov, ker se skrbi tudi tu za varnost (ker je pac xenon "mrzel"
nima taksne toplote kot navadna halogenka in se npr: sneg zelo slabo topi na luceh in
zaradi umazanj ki se naberejo na luceh.

Ni potrebno nobenega zakona za taksne ucinkovite resitve na cesti...

(Automatsko nastavljanje zarometov)
http://www.al-lighting.de/index.php?id=988&lang=de (nemsko)
http://www.al-lighting.de/index.php?id=988 (anglesko)

(Pralci zarometov)
http://www.al-lighting.de/index.php?id=987&lang=de (nemsko)
http://www.al-lighting.de/index.php?id=987 (anglesko)
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a sonic Ne jul 15, 2007 12:05 am

Ma jaz ne govorim o tehničnih razlogih, zakaj in kako.

Zanima me, kako je to urejeno v slovenskih predpisih. Če si mislil na tisto "ECE Regulation R48" iz tvojega linka, ni pomembna. No, je pomembna za slovenske zakonodajalce, ki naj bi povzeli rešitve iz tovrstnih mednarodnih dogovorov, ampak za "končne uporabnike" je pa v praksi relevantno samo, kaj dejansko piše v slovenskih predpisih. To hočem povedati.

Ker vsake toliko se pojavi vprašanje glede legalnosti, tehničnih pregledov itd in bi bilo dobro, da to tukaj ugotovimo. Zaenkrat smatram, da trditev iz mojega prešnjega posta še drži.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
jrk0
Novinec
 
Prispevkov: 359
Pridružen: To okt 21, 2003 4:18 pm
Kraj: Ptuj - Podlehnik - Ljubljana

Napisal/-a jrk0 Ne jul 15, 2007 11:28 am

ja glede na to da je not antifriz in je stvar tekoca, plus to da brizgne precej bolj kot na sipe, se sneg mora odstranit =).

btw, jaz se vedno ne vem kaj je narobe. mam orginal xenon, ampak vcasih se mi leva luc enostavno noce prizgati. vedno pa zacne slej ko prej delat, ali ze drugic, ko ponovno prizgem luci, ali pa med voznjo ugasnem in prizgem.

ne vem, pogledal sem pod havbo, samo pojma nimam kaj naj gledam, zice so tudi vse na mestu :S
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov