Toyota je zaradi letošnjega vpoklica 1,9 mio vozil Prius, pri katerih se zaradi pregrevanja lahko vklopi varen način delovanja motorja z omejeno močjo, zopet pod drobnogledom. Samo v Veliki Britaniji bo tako dobilo kar 31.000 lastnikov Priusov vabila, da se zglasijo na Toyotinem servisu. A najverjetneje to ne bo največji vpoklic letos!
Tako je moralo lani na otoku kar 868.605 avtomobilov nazaj v servisne delavnice, kar je velik porast z npr. 665,000 avtomobili v letu 2009. Kar nikakor ne pomeni, da so avtomobili manj kvalitetni in potencialno nevarnejši, le avtomobilski proizvajalci postajajo fleksibilnejši in hitrejši pri odpravi napak. Ian Fletcher, višji analitik pri IHS Automotive, ob tem razlaga, da so v zadnjem času vpoklici zelo vroča tema v medijih, avtomobilskim proizvajalcem pa lahko neodzivnost pri vpoklicih precej škodi pri njihovem ugledu.
Pri tem se je najbolj opekla prav Toyota leta 2010, ko se je na možno napako stopalke za plin odzvala prepočasi. Podjetje je sedaj bistveno bolj proaktivno, lansiralo je tudi spletno stran, na kateri lahko lastniki Toyot preverijo, če ima njihov avto potencialno napako. Tudi ostali proizvajalci so pričeli z bolj aktivnimi preventivnimi vpoklici. V lanskem letu so v Veliki Britaniji vpoklicali 2.540 Mercedesovih modelov ML zaradi podobne težave s talno podlogo, ki je lahko ovirala pedal za plin, kot je bilo to pri Toyoti.
Vendar je krivca v vse večjem številu vpoklicev moč najti tudi v sami kvaliteti izdelave avtomobilov ter čedalje cenejših skupnih dobaviteljih avtomobilskih delov. Tako je bil v lanskem letu na otoku opravljen vpoklic skorajda 200.000 modelov Toyot, Nissanov, Hond, Mazd in BMW-jev zaradi napake pri sovoznikovi zračni blazini. Krivec za napako je bil japonski dobavitelj, ki je omenjenim proizvajalcem dobavljal zračne blazine. Vpoklic zaradi istega dobavitelja je v lanskem letu zajel Fordove modele (Mondeo, S-MAX, Galaxy) in modele ostalih proizvajalcev (Jaguar XF, Land Rover Freelander in Range Rover Évoque), ki imajo iste motorje, pri katerih je bila možnost puščanja goriva. Podoben vpoklic zaradi istega dobavitelja so opravili še pri Bentleyu in Lamborghiniju (pritrdilni vijaki keramičnih zavor).
Proizvajalci se morajo dandanes dovolj hitro odzvati z odpravo same napake in ne le zgolj z ažurnim iskanjem potencialnih napak. Posledično so prisiljeni, da še bolj detajlno preverjajo in nadzorujejo izvor in kvaliteto vgrajenih delov.
Avtomobilizem.com (vir: telegraph.co.uk. foto: Toyota)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen