Predstavitve

Lexus NX: mednarodna predstavitev

Znamka Lexus meri visoko, kot je bilo moč razbrati tudi iz lokacije predstavitve novega kompaktnega športnega terenca NX, o katerem smo začetne informacije iz prve roke dobili na najvišji točki Dunaja.

Ko sem se zvečer ozirala okrog sebe, da bi kar najbolje zajela impresiven pogled na osvetljeno mesto, se nisem mogla znebiti občutka, da se Lexus na vsak način trudi pustiti pečat, odločen vtis, kar je pravzaprav logično. V primerjavi z najmočnejšimi konkurenti v segmentu premijskih avtomobilov ima namreč najkrajšo tradicijo, zato je še toliko bolj pomembno, da je čim bolj prepoznaven. In kot pribito drži, da boste novinca v Lexusovi družini res težko spregledali.

Najmanj tvegano je oblikovati avtomobile, ki so splošno všečni in po možnosti čim bolj podobni že obstoječim, dobro sprejetim družinskim članom. Kljub temu, da si novi NX deli določene oblikovne podrobnosti z drugimi modeli znamke, ga boste na cesti takoj spoznali, saj je svež, drzen in izzivalen. To posledično pomeni, da z mišičasto in ostro zunanjostjo ne bo všeč prav vsem, temveč bi se znalo zgoditi, da bodo mnenja o njegovi podobi deljena. Po prvih pogledih mimoidočih na cesti in komentarjih kolegov pa bi rekla, da bo v splošnem zelo dobro sprejet.

Lexus NX je nastal na podlagi koncepta LF- NX, ki ga je znamka prvič prikazala lani v Tokiu in Frankfurtu, po besedah pomočnika glavnega inženirja Kei-Ichi Nishiyame pa gre za  večnamensko športno vozilo, ki omogoča združevanje urbanega dnevnega življenjskega sloga z aktivnim preživljanjem prostega časa ob koncu tedna, kar je povsem skladno s prvo testno vožnjo, ki smo jo opravili na Dunaju ter v njegovi okolici. Znamka se z modelom NX prvič podaja na konkurenčen trg prestižnih kompaktnih športnih terenecev, ki je še vedno v porastu, izkušnje pa med drugim črpajo iz modelov RX, GX in LX, s katerimi so odkrivali področje prestižnih SUV-jev in štirikolesno gnanih vozil.

Med lastnostmi modela NX pri znamki izpostavljajo tako določene oblikovalske značilnosti (oblika zunanjih ogledal, zunanje kljuke brez vidne ključavnice, notranji okrasni paneli iz lesa Shimamoku), asistenčno-varnostne sisteme (varnostni sistem Pre-Crash, prilagodljivi tempomat, podlaga za brezžično polnjenje pametnih telefonov, 360-stopinjski panoramski monitor, uporabniški vmesnik s sledilno ploščico) ter funkcionalnosti v potniškem prostoru, ki vplivajo na prilagodljivost prostora (električno deljiva zadnja klop, ki jo je moč zložiti s pritiskom na stikala, nameščena na armaturni plošči, v prtljažnem prostoru  ter z vsake strani zadnjih sedežev) oziroma ugodje potnikov (avdio sistem Mark Levinson s funkcijo Clari-Fi).

Z vidika vozne dinamike so novi NX zasnovali na način, ki vozniku ponuja izkušnjo med agilno odzivnostjo in udobjem, kar jim je uspelo z zadostno togostjo karoserije ter izboljšanim sistemom vzmetenja, kjer so osnove prevzeli iz modela IS. In če mestna vožnja še ni uspela razkriti vseh adutov, smo jih dodobra cenili po nekaj urah sedenja za volanom, kjer vsaj sama nisem imela nikakršnega občutka utrujenosti.

Lexus NX na evropski trg vstopa s hibridnim pogonskim modelom 300h, ki naj bi prevzel kar devet desetin prodaje, sledili pa naj bi mu različici NX 200t (februar 2015) in NX 200 z atmosferskim motorjem (predviden za ruski trg).

NX 300h združuje 2,5-litrski bencinski motor z Atkinsovim ciklom (114 kW) z dodatnim enim oziroma dvema (različica s štirikolesnim pogonom) elektromotorjema, ki skupaj dajejo sistemsko moč 145 kW (197 KM). Sicer že znani bencinski motor so Lexusovi inženirji podvrgli finim nastavitvam za večjo odzivnost ter učinkovitost. Drži, da imajo v Lexusovi družini tudi modele z bistveno boljšimi zmogljivostmi, a se vedno splača najprej pomisliti, komu in za kakšno rabo je avtomobil sploh namenjen.

Sama sem z njim po prvi vožnji res zadovoljna. Kot vselej je bilo tudi danes potrebno nekaj privajanja na notranjo ergonomijo in uporabne funkcionalnosti, a je vožnja po uvodnih minutah potekala povsem nenaporno ter intuitivno. V zadovoljstvo mi je tudi, da se je Lexus ob drzni zunanjosti dodobra lotil tudi izgleda notranjosti, kjer človek dobi občutek kvalitetne končne obdelave in premišljene izbire materialov. Če bi morala izpostaviti moje današnje najboljše elektronske pomočnike, bi na prvo mesto verjetno postavila prilagodljivi radarski tempomat, ki je svoje delo opravljal skoraj neprestano, tako v mestni gneči kot tudi na podeželskih cestah. Težko bi se odrekla tudi odličnemu multimedijskemu sistemu, ki je poskrbel za povezljivost s pametnim telefonom ter konstanten dotok informacij, h kateremu je prispevala tudi mobilna točka za dostop do interneta.

S prvimi odzivi na Lexus NX so zadovoljni tudi pri slovenskem zastopniku, kjer so povedali, da so sklenili nekaj prodajnih ogodb celo preden so ga kupci sploh videli v živo, kar je v današnjih časih precej neobičajno.  Udobno, brezskrbno in sproščujočo vožnjo s hibridnim NX 300h si boste pri nas lahko omislili po cenah od 39.900 evrov (paket Finesse) do 55.900 evrov (paket Luxury).

Za konec pa še zanimivost: med včerajšnjo predstavitvijo smo lahko preizkusili virtualno vožnjo in konfigurator modela NX s pomočjo naprave Oculus Rift, ki naj bi v prihodnosti postala tudi ena od znamkinih načinov interaktivne prodajne predstavitve lastnosti vozil.

Besedilo in foto: Urška Radolović

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Fiat Ducato: slovenska predstavitev
Petvratni Mini: slovenska predstavitev