Golf je že od nekdaj pojem tradicionalnosti, ki vztraja iz generacije v generacijo. To brez izjeme potrjuje tudi najnovejši model, ki ohranja glavne oblikovne poteze uspešnega predhodnika. Precej dinamično po vzoru scirocca oblikovan nos in zadek z velikima lučema, ki spominjajo na touarega, sta najbolj očitni novosti, ostale spremembe (kar nekaj jih je) pa so vidne z bolj natančnim primerjanjem predstavnikov stare in nove generacije. Nekaj besed si zaslužijo tudi petkraka jeklena platišča s pokrovi, ki so oblikovana tako, da se na prvi pogled zdi, da so izdelana iz lahke litine. Pravzaprav se sprašujemo zakaj se te enostavne rešitve, ki brez dodatnih stroškov izboljša videz avtomobila, ne poslužuje več proizvajalcev.
Kakovostni materiali in zgledna ergonomija
Nekaj več sprememb je na oblikovni ravni doživela notranjost. Materiali, iz katerih je izdelana nova armaturna plošča, se zdijo za odtenek bolj kakovostni kot pri predhodniku, več je tudi kromiranih in lakiranih detajlov, ki popestrijo celotno podobo. Pohvalo si zaslužijo pregledni in v prijetni beli barvi osvetljeni merilniki, precej nenavaden in neskladen pa se nam zdi izbor zdaj že klasične modre barve za osvetlitev prikazovalnika avtoradia in klimatske naprave. Ne glede na oblikovne značilnosti, glavna lastnost golfovega potniškega in zlasti voznikovega delovnega prostora ostaja odlična ergonomija. Dobra možnost nastavitve voznikovega sedeža in volanskega obroča ter logična razporeditev stikal omogočajo optimalno namestitev in enostavno uporabo. Sprednja sedeža sta prijetno čvrsta in tudi pri ne ravno športnem paketu opreme ponujata dober bočni oprijem. Po mnenju nekaterih dolgočasna oblika golfove karoserije zagotavlja dovolj prostora tako za noge, kot za glave tudi višje raslih potnikov na zadnjih sedežih. Dobra lastnost 350-litrskega prostora je njegova pravilna oblika, ki nam omogoča, da ga lahko napolnimo do zadnjega kotička, pri zlaganju zadnje klopi pa nastane stopnica, ki malce zmanjša uporabnost skupno pridobljenega prostora.
Trenutno vstopni dizel
Namesto že precej zastarelega 1,9-litrskega TDI-ja, se kot vstopni dizelski agregat (pred prihodom najavljena 1,6-litrskega TDI-ja) predstavlja dvolitrski turbodizelski stroj, ki razvije 81 kilovatov (110 KM). Čeprav po tovarniških podatkih sodeč novi motor ne obljublja veliko več od svojega predhodnika, pa v delovanju opazimo očitno razliko. Volkswagen je namreč tudi golfovim TDI-jem končno namenil vbrizg goriva preko skupnega voda. Motor zelo zvezno pospešuje, odpravili pa so tudi grobe tresljaje, ki so pestili prejšnjo generacijo. Serijsko je ob šibkejšem dvolitrskem turbodizlu vgrajen natančen petstopenjski ročni menjalnik, pri katerem, zahvaljujoč precej dolgim prestavnim razmerjem, ne pogrešamo šeste prestave, moramo pa zato malo bolj pogosto seči po prestavni ročici. Na testu je poraba goriva znašala 6,4 litra, brez večjega odpovedovanja pa bi jo lahko spustili pod šest litrov na 100 prevoženih kilometrov, kar je glede na zmogljivosti zelo zadovoljivo.
Udobje in vodljivost z roko v roki
Testni primerek žal ni bil opremljen s z nastavljivim podvozjem, ki je namenjeno različnim stilom vožnje, njegovo klasično podvozje pa je zato toliko bolj univerzalno. Nemci so sicer na prvo mesto postavili udobje, a zato niso žrtvovali dobre lege in vodljivosti. Pri bolj dinamični vožnji avto ni povsem imun na nagibanje karoserije, vendar je njegova lega vedno predvidljiva. Za zanesljiv občutek je zaslužen tudi natančen volanski mehanizem, ki voznika zgledno obvešča o dogajanju pod kolesi.
Pet vrat za doplačilo
Najnovejši golf že v osnovi ponuja bogato varnostno opremo, ki vključuje zavorni sistem ABS, elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP, poleg čelnih in stranskih, tudi sistem varnostnih blazin za glave potnikov spredaj in zadaj ter varnostno blazino za voznikova kolena. V sklopu paketa Comfortline so med drugim vgrajeni še električni paket, v usnje odeta volanski obroč in prestavna ročica, avtoradio s CD predvajalnikom, ki podpira datoteke v zapisu mp3, polsamodejna klimatska naprava, potovalni računalnik z digitalnim prikazom hitrosti in tempomat. Z nekaj osnovnimi doplačili, kot so kovinska barva, dvopodročna samodejna klimatska naprava, malce boljši avtoradio in za vsestransko uporabo nepogrešljiv drugi par vrat pa se njegova cena z dobrih 19 tisočakov povzpne na ne več tako ugodnih 21.500 evrov.
Za konec
Pravijo, da je navada železna srajca in Volkswagnovi možje s precej konvencionalnim designom igrajo tudi na to. A golf ponuja tudi kakovost materialov in izdelave, preverjeno tehniko, dobre vozne lastnosti, predvsem pa samoumevno prijaznost do uporabnika, ki ne zahteva privajanja. Zato je ena od redkih stvari, ki lahko objektivno gledano igra v korist konkurentov, njihova morda ugodnejša cena. Ostalo je le še stvar okusa.
Mnenja uporabnikov
26 komentarjev za "Volkswagen Golf 2,0 TDI Comfortline"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
hvala lepa za dolgočasnost
usi pametn kvaliteta klaviteta pa ga pomožnosti še vidl niste,pa volan iz tamiča hhh
mal drazji je ze od konkurence,ampak je verjetn zarad tega tut bolj kvaliteten kot konkurenca.
pa ne neki pisat kle da je kvaliteta se od dvojke ostalapa tko.avto je res kvaliteten,pa kako ga lahko s kio primerjate.ja je za res da je kia ceed lepsa na zunaj ,ampak kle se pa tut konca.
Iz prve roke lahko povem, da pri Kii ne dobiš čisto nič več, ampak samo manj plačaš. Kia je res v kratkem času zelo napredovala, ampak ergonomija in materiali so pri VW-ju še vedno boljši. Če si lahko privoščim golfa, o Kii sploh ne bi razmišljal – in imidž nima čisto nič pri tem.
Načeloma soliden avto za tipičnega slovenceljna… enostavno precenjen… pri konkurenci za to ceno dobiš več, več prostora in udobja. Pri Kii Ceed dobiš bistveno več.