Nova vozila v prodaji, konceptna vozila in vsa vozila, o katerih lahko (zaenkrat) le sanjamo...
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1291
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a mišek To mar 12, 2024 8:10 pm

Jst sem enkrat probal avtomatika kia xceed bencinar 1.4 turbo 140 konjev, pa mi je blo to kr neki. Ce mas kolk tolk posluh za avto ti je tisto cudno saltanje tak zoperno. Sej avto ne ve kaj ti mislis, in pol kr neki brez veze salta, pred ovinkom recimo, zadrzis gas, a on salta visje, pol cez ovink peles s 1500 obrati, pohadis, najprej nic, potem se pa zazene pa rukne dve brzini dol. ...potem recimo, po ravnem, se peljes konstantno 60, menjalnik ti rukne v 7 prestavo, in motor kaslja pri 1500 obratih, al kolk je ze blo. Ce das pa na sport, potem pa fura v 5 prestavi, kr neki, sem dal rocno v sesto, in je to dost bol normalno kot pa 7.
Ne vem, mi ni blo vsec. Pol pa se recejo, da je 1800 eur doplacila za avtomatik, pa lepo prosim, da se potem zaletava kot tak pijanc.
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1768
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a void To mar 12, 2024 8:22 pm

Fora je v temu, da nekdo ki ne vozi automatika je seveda takoj čudaško. Vožnja automatika je popolnoma drugačna kot vožnja z ročnim menjalnikom. V inputom gasa, ti kontroliraš dejansko menjave brzin. Tako da je treba preživeti z menjalnikom nekaj 100 km da lahko oceniš ali ti je to všeč al ne.
90% voznikom je automatik ponavadi zakon in ko se navadiš, ne želijo več nazaj na ročnega. Zato je tudi vse manj izbire z ročnim, ker pač, vse več folka preferira automatika, sploh v tujini je to norma že vsaj desetletje.
Na kakšnem velikem europskem letališču ne boš dobil rent-a-car z ročnim, oz. zelo redko.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Blinder To mar 12, 2024 8:36 pm

Automatiki so se razpasli ne samo zaradi želje kupcev ampak tudi zato, ker lahko onesnažujejo manj.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1291
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a mišek To mar 12, 2024 8:43 pm

Ja sej to je ne, ker ko si rocnega navajen, pol nekak pricakujes da bo avtomat delal tocno tak kot si si sam zamislil, ce recimo, se jst odlocim zdej potegnal na hiter do 80 pol pa konstantno naprej, lahko to tak naredim, da v cetrti potegnem do 80 potem pa kr direkt v sesto. Avtomat pa mogoc ti v tretjo salta, se motor dere kot bi bil na dirkaliscu, potem pa spustis gas, pa on se kr neki casa drzi obrate, pol pa stirkrat salta do 7. .
Ali pa recimo jst mam astro turbo bencinca, cez naselje se peljes v cetrti, prides na konc naselja, jst sam gas pohodim recmo do tricetrt, in lepo v cetrti potegne, sej ma motor navor, ce je turbo, ni treba v tretjo saltat, pri avtomatiku, ti pa rukne dol...to je tisti nepotrebno saltanje, ki se ti potem ne dopade.. vrjetno se potem res navadis kolk pritisnit gas, da ne salta navzdol. Ampak tist da pri konstantni hitrosti vztraja pri prenizkih obratih, pa glih tak ostane.
 
Uporabniški avatar
whitee
Uporabnik
 
Prispevkov: 800
Pridružen: Pe nov 22, 2013 8:25 pm
Kraj: Kozje

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a whitee To mar 12, 2024 8:48 pm

Avtomatik je fajn za vsak dan, predvsem če stojiš dosti v mestu ali zastojih. In kot je že nekdo pred mano rekel, vožnja avtomatika je drugačna vožnji z ročnim, je treba pač spremenit stil vožnje.
Sem tudi jaz bil včasih proti avtomatiki ampak sedaj že nekaj časa vozim in priznam, da je za vsak dan res fajn zadeva. Takoj, ko se pa hočem zapeljat malo bolj športno pa izredno pogrešam ročnega, tukaj mi ne bo noben spremenil mišlenja.
Aja, preferiram pa torque converter menjalnik napram dvosklopčnem. Sploh Aisin je res dober, recimo Mercedezov 7 stopenjski avtomatik je kar nekaj bolj počasen, uglajena sta pa oba tu tu.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2857
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a mrtwelvetrees To mar 12, 2024 10:26 pm

Kaj pa zaviranje z mašino oz. z nižjo prestavo pri ročnem menjalniku. Jaz sem to tako navajen, da manj uporabljam zavore, pa ne zato da bi prihranil, ampak ker mi je tak način vožnje všeč. Pri samodejnem menjalniku tega ni ? Razen če imaš v ročnem načinu ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1768
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a void To mar 12, 2024 10:31 pm

Ni ja, je treba kr dost več brezmat kot pri ročnem.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a thunderbolt Sr mar 13, 2024 10:13 am

Ni nujno. Ko sem imel passata je dsg bremzal kot nor in je bilo celo rocno treba visat prestavo po klancu navzdol. Pri volvu je drugace in bremza manj.
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1942
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Polo78 Sr mar 13, 2024 2:50 pm

Jap res je, DSG zna samodejno zavirat po hribu navzdol, včasih morda še preveč oz. tudi takrat, ko to ne bi bilo več potrebno. Ampak to samovoljnost menjalnika potem lahko popravljaš z lopatkami za volanom, kjer daš v višjo prestavo, čez nekaj časa pa potem samodejno preklopi nazaj na avtomatiko.

Lahko daš pa tudi v način "M" in sam prestavljaš. Poleg že omenjenih spustov (pa tudi vzponov) pride to recimo zelo prav na regionalki ob prehitevanju, ker v tem primeru se menjalnik ne obotavlja in ne šalta navzdol (kickdown) ampak takoj potegne (pri dizlu je navora dovolj). Na drugi strani pa je avtomatika najboljša za AC in pa še zlasti v mestni vožnji, ki tako postane precej bolj lahkotna.

Torej kljub nekaterih pomanjkljivostim napram ročnemu menjalniku, se ga navadiš. :D
Antiznačkar po prepričanju
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a sašo5 Če mar 14, 2024 7:22 pm

zakaj auto najboljši za AC??? grem v BG in se 3x dotaknem ročke......sigurno je auto najboljši na regionalki in seveda v koloni
.....če kupuješ nov avto, potem sigurno automatik, če rabljenega z veliko km, je že loterja.........sicer pa wv ptaktično ročnih več ne dela.....
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1768
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a void Če mar 14, 2024 8:44 pm

Tale pežo je moj prvi avto z automaticom, vozil sem jih dostkrat, ampak ne moje lastne. Po cca dveh tednih lastništva si nekako ne predstavljam več vozit ročni menjalnik. Ne glede na vse pluse in minute automatica, še zmerj se lahko vozi v manual opciji in se šalta s tipkami na volanu. Pa tudi precej satisfying je klikat tu pa tam moram priznat :D
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1942
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Polo78 Pe mar 15, 2024 10:03 am

V kombinaciji z radarskim tempomatom je avtomatika po AC veliko boljša kot ročni. Mogoče je AC "Bratsva i jedinstva" proti BG bolj prazna in je malo prestavljanja, po SLO je ipak druga pesem. Da niti ne omenjam vseh zastojev na vpadnicah in jutranjih/popoldanskih konic oz. nasplošno povečanega prometa in ravno za tu je avtomatika najboljša.

Na drugi strani ročni menjalnik še najbolj pogrešam na kakšni ovinkasti regionalki, ker tam pa avtomatika podira dinamiko vožnje, ker nima tistega točnega timinga s prestavljanjem navzdol/navzgor, ki bi ga sicer imel ti z ročnim. Ja, imaš način "manual" ampak to ni to. Če bi kadarkoli kupoval kak "fun" avto za čez vikend, bi nujno hotel ročni menjalnik.
Antiznačkar po prepričanju
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Gricko Pe mar 15, 2024 8:50 pm

tudi kakšen sneg in parking je super z avtomatikom :huh: pač prosiš mimoidoče da "zagugajo" avto :D
to je pomoje en večjih minusov avtomatika ampak glede na to, koliko snega imamo zadnja leta.... zanemarljiv minus
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a thunderbolt Pe mar 15, 2024 9:52 pm

Gricko, to iz lastnih izkusenj govoris?
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Gricko Pe mar 15, 2024 10:04 pm

pa "zagugaj" avtomatika... kot lahko zagugaš z ročnim in sklopko
 
Carmack
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 87
Pridružen: Sr jul 06, 2011 8:31 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Carmack Pe mar 15, 2024 10:11 pm

Z malo prakse gre, prestavljaš med D in N, preverjeno. Aisin 6 stopenjski...

lp,
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Gricko Pe mar 15, 2024 10:14 pm

ma ni šans z preklapljanjem.... si prepočasen 100%
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a thunderbolt So mar 16, 2024 7:26 am

Gricko iz tvojega odgovora sklepam, da gre za eno tisto: v resnici nimam pojma, zdi se mi pa tako.

V kakem snegu je kvecjem lazje, saj avtomatiki, ce ne drzis bremze, se sami premikajo. In ker gre to res pocasi, avto sam lepo ven pride. Nisem imel nikoli s tem tezav, tudi z letnimi po snegu.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a srcnik So mar 16, 2024 8:29 am

Ima gricko prav, z avtomatikom nisi dovolj hiter za "guganje", sem imel ravno letos ta problem na poledenelem snegu (čez dan se je stopil in so se gume ugreznile, potem pa je čez noč zmrznilo v leden kalup... Ni blo šans, da bi zagugal...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: 2021 Peugeot 308 III.

Napisal/-a Gricko So mar 16, 2024 11:23 am

thunderbolt je napisal/-a:Gricko iz tvojega odgovora sklepam, da gre za eno tisto: v resnici nimam pojma, zdi se mi pa tako.

V kakem snegu je kvecjem lazje, saj avtomatiki, ce ne drzis bremze, se sami premikajo. In ker gre to res pocasi, avto sam lepo ven pride. Nisem imel nikoli s tem tezav, tudi z letnimi po snegu.


imaš prav, nisem veliko vozil avtomatike, nekaj različnih pa sem jih in mi ne sede..... mogoče v kakšni "kravi" od avta in ob zastojih, si bi to žežel, v ostalih primerih imam raje ročnega.... vsaj za enkrat še, mogoče z leti spremenim mnenje...
imamo v firmi par avtomatikov in meni ne sede ( sem imel možnost dobiti avtomatika, pa sem raje na ročnem ostal), ko pride sneg pa so vsi malo v dvomih kako speljati iz "luknje" ki se naredi...

to, kar ti praviš, da se avto sam začne premikati ko spustiš bremzo, je ravno "največji" problem
ker to replicirati z ročnim menjalnikom in z malo občutka se da, medtem, ko
obratno pač ni mogoče zaradi stanja tehnike.

kot je @srcnik rekel, avta ne moreš zagugati, ker po defoultu stalno leze naprej oz vsaj drži pozicijo, medtem, ko z ročnim samo malo pritisneš sklopko in avto zleze nazaj, popustiš in avto leze naprej.... ko to ponavljaš avto zagugaš in se lažje zvlečeš iz "luknje", medtem , ko z avtomatikom to pač ni možno, ko se enkrat ena guma zavrti je konec, ker spodaj rata "led" in brez guganja oz posipa(peska) oz zunanje pomoči ne prilezeš ven

preklapljanje med R in D oz med D in N je prepočasno , da bi zagugal avto...


ampak, kot sem rekel na začetku, je teh situacij z vsakim letom manj ( vedno manj snega) in verjetno res zanemarljivo iz tega pogleda...
Vrni se na Vozila prihodnosti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 137 gostov