Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
dono
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe dec 16, 2011 6:00 pm

Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a dono So dec 17, 2011 5:18 pm

Lepo prosim za nasvet glede prodaje avta.
Jutri bom prodal avto in pojma nimam kaj je pri tem treba narediti. Registrske tablece verjetno poberem dol ne? Kako pa je s kupoprodajno pogodbo? Kakšen pravzaprav sploh je postopek, če fizična oseba proda avto drugi fizični osebi?
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a Vikking So dec 17, 2011 6:32 pm

dono je napisal/-a:Lepo prosim za nasvet glede prodaje avta.
Jutri bom prodal avto in pojma nimam kaj je pri tem treba narediti. Registrske tablece verjetno poberem dol ne? Kako pa je s kupoprodajno pogodbo? Kakšen pravzaprav sploh je postopek, če fizična oseba proda avto drugi fizični osebi?


V knjigarni kupiš kupoprodajno pogodbo za motorna vozila, jo izpolneta, gresta z osebnim dokumentom, prometno in zavarovalno polico od vozila na UE, ali pa tam kjer opravljajo tehnične preglede. Če želi kupec obdržati tablice, jih ne rabiš snemat z vozila. Kar se tiče vračila cestega sklada, se uredi vse tam. Če želi kupec takoj registrirati vozilo, naj ima sabo svojo zavarovalno polico oz. mu zavarovanje prav tako lahko uredijo tam.

Vse skupaj traja 10min. Postopki so poenostavljeni in prav vse se uredi na enem mestu.
 
dono
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe dec 16, 2011 6:00 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a dono So dec 17, 2011 7:19 pm

Glede na to, da je jutri nedelja in UE ne delajo me zanima ali lahko to kupoprodajno pogodbo skopiram iz spleta, snamem tablice in enostavno avto v ponedeljek odjavim iz prometa? Potem pa naj kupec dela po svoje. Sva namreč doma iz popolnoma drugih koncev Slovenije. Da pa bi mu tablice pustil mi pa ni, ker se je kolegu zgodilo, da je po pol leta po pošti začel dobivati kazni za prekrške, ko sploh ni bil veš lastnik avta.
 
dono
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe dec 16, 2011 6:00 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a dono So dec 17, 2011 8:12 pm

Aha pa še ena stvar me zanima. Pri odjavi vozila dobim povrnjen sorazmeren del plačane cestnine. Kako pa je z zavarovanjem? Dobim zavarovanje tudi povrnjeno?
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a lancia hf So dec 17, 2011 8:33 pm

Če avtomobila pri prodaji ne odjaviš s prometa, dobiš povrnjeno samo zavarovanje, če ga pa odjaviš s prometa dobiš pa še cestnino povrnjeno.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
airbus320
Novinec
 
Prispevkov: 179
Pridružen: Sr jan 26, 2011 10:02 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a airbus320 So dec 17, 2011 8:35 pm

Mislim da ostanejo tablice z avtomobilom (kako se bo pa kupec z njim domov odpeljal?), oz. moja izkušnja pred pol leta (res da ni bila nedelja), ko sem prodal avto, sva z kupcem vse uredila na AMZS, tudi pogodbo sva tam dobila, cena mislim da okoli 7€. Tablice so ostale na avtu. Ker je bil kupec iz Koroške, se je vseeno odločil da bo imel kar LJ tablice, ker mu je bilo škoda dati za nove tablice. Torej, (po moje), če bi se kupec takrat odločil za "koroške tablice" bi moje Ljubljanske ostale na AMZS. Kar se zavarovanja tiče, glede na to da sem šele čez dva meseca kupil drug avto, sem šel na zavarovalnico z kupoprodajno pogodbo in so mi v roku 14 dni vrnili sorazmerni delež zavarovanja.
Najlažje in najhitreje ti bo, da se dogovoriš z kupcem za ponedeljek na AMZS, 5 min in si miren.
lp
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a Vikking So dec 17, 2011 9:55 pm

Za cestni sklad te bo kar sama vprašala ženska za okencem. Boš rekel da ga želiš nazaja, bo vnesla v računalnik, boš podpisal, ter čez kakšen teden dobil povrnjen denar.

Za ene zavarovalnice se da kar na istem okencu urediti povračilo zavarovanja. Drugače pa neseš odjavljeno prometno na zavarovalnico kjer si zavaroval vozilo, in ti bodo vse uredili.

Tablice ostanejo na vozilu, če kupec ne želi novih.

Ni prav nobenih komplikacij, vse urediš na enem mestu.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a lancia hf So dec 17, 2011 10:16 pm

Vikking je napisal/-a:Za cestni sklad te bo kar sama vprašala ženska za okencem. Boš rekel da ga želiš nazaja, bo vnesla v računalnik, boš podpisal, ter čez kakšen teden dobil povrnjen denar.


Cestnine ne dobiš povrnjene, če avtomobila ne odjaviš s prometa ampak ostane novemu lastniku.
Tako da ko naredita pogodbo jo uverita, in možakar plača preostanek zavarovanja od dneva pogodbe do poteka tehničnega, če se hoče peljati domov. Ti pa lahko ta preostanek dobiš povrnjen, ali pa ti ga lahko prenesejo na drugi avto, če ga misliš v kratkem času kupiti.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a Vikking So dec 17, 2011 10:37 pm

Overitev pogodbe ni več potrebna, že pol leta ne. S 1.7.2011 se je marsikaj spremenilo. Se pravi odjava lastništva je obvezna.

spletni obrazec kupoprodajne pogodbe: http://www.informiran.si/survey.aspx?docID=686
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a lancia hf So dec 17, 2011 10:53 pm

Odjava lastništva je že od negdaj, saj verjetno nebi rad, da se novi kupec vozi na tvoje podatke. Ker, če ga ti ne odjaviš ga novi kupec nemore prepisati nase.
Nisem siguren, ampak če kaj prav vem v kolikor avtomobil odjaviš iz prometa, da dobiš povrnjeno cestnino, je treba delati na novo tehnični pregled.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a Vikking So dec 17, 2011 11:35 pm

lancia hf je napisal/-a:Nisem siguren, ampak če kaj prav vem v kolikor avtomobil odjaviš iz prometa, da dobiš povrnjeno cestnino, je treba delati na novo tehnični pregled.



Ni potrebno. Lastnik odjavi vozilo, kupec pa takoj prijavi vozilo (mora skleniti zavarovanje oz. prinesti sabo novo zavarovalno polico za vozilo ki ga kupuje), tehnični pregled velja normalno.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a lancia hf So dec 17, 2011 11:40 pm

Vikking je napisal/-a:
lancia hf je napisal/-a:Nisem siguren, ampak če kaj prav vem v kolikor avtomobil odjaviš iz prometa, da dobiš povrnjeno cestnino, je treba delati na novo tehnični pregled.



Ni potrebno. Lastnik odjavi vozilo, kupec pa takoj prijavi vozilo (mora skleniti zavarovanje oz. prinesti sabo novo zavarovalno polico za vozilo ki ga kupuje), tehnični pregled velja normalno.


Mislim da se midva narobe zastopiva. Treba je ločiti kaj je cestnina in kaj je zavarovalniška premija. ;)
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
vinny
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 76
Pridružen: To sep 20, 2011 9:46 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a vinny Po jul 30, 2012 8:34 pm

Za povračilo cestnine uredim na upravni enoti? Kako je pa glede povračila zavarovanja?

EDIT: Urejeno :)
 
Uporabniški avatar
stench
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1788
Pridružen: Ne dec 25, 2005 7:46 pm
Kraj: bilo kuda, kiki svuda

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a stench Sr avg 01, 2012 1:48 pm

Na AMZSju ali na večini (če ne že vseh- jaz sem delal v Celju pri Žonti in pa v Trzinu pri ASu) baz kjer delajo tehnične preglede lahko uredite vse glede nakupa in prodaje avtomobila. Tam ti tudi pove če dobiš kaj denarja od cestnine. Če avto pri prepisu takoj ne zavaruješ in registriraš, moraš pač vzet preizkušnjo.

Jaz pojma nisem imel kako vse poteka, smo šli na tehnično bazo in ti tam sproti vse povejo in uredijo.

Glede vračilo zavarovanja, pa ti že plačano zavarovanje za stari avto lahko prenese na zavarovanje za novi avto, če se seveda odločiš da nov avto zavaruješ pri isti zvarovalnici. Drugače ti izplačajo ostanek.
Slika
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a MasTTer Če avg 02, 2012 1:29 pm

Dodal bi samo še to, da se zavarovanje ureja na zavarovalnici, tehnične preglede pa na tehničnih pregledih, ker je vsako podjetje usposobljeno za svoje delo. AMZS dela zavarovanja v zelo okrnjeni različici programa, kjer določene stvari sploh ne morejo sklenit in niti preverit.

Če urejaš vso odjavo recimo na AMZS prav tako za zavarovanje ti pri odjavi starega vozila preplačan znesek ne obračunajo takoj pri novem, ker oni lahko le sklepajo zavarovanja, prekinitve pa pošiljajo na zavarovalnice in tam prekinejo.
Zato toplo priporočam, da najprej uredite zavarovanje za NOVO vozilo na zavarovalnici, kjer vam takoj odjavijo zavarovanje za staro vozilo in preplačan znesek obračunajo. Nato greste recimo na AMZS uredite odjavo starega vozila (prometna+tablica), ter takoj uredite prijavo novega vozilo.

Ko končate odnesete še na zavarovalnico kopijo odjavljene prometne od starega vozila in je stvar zaključena.
 
brezlj
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Po feb 07, 2011 2:02 pm

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a brezlj Sr feb 06, 2013 4:25 pm

vse se da urediti na enem mestu, vse kar potrebuješ s seboj je svoje dokumente in kupoprodajno pogodbo, potem pa se vse uredi na amzs-jevi bazi. lahko pa preveriš tukaj, kjer ti lahko pomagajo nasveti pri prodaji avtomobila
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a ban Sr feb 06, 2013 4:43 pm

brezlj je napisal/-a:vse se da urediti na enem mestu, vse kar potrebuješ s seboj je svoje dokumente in kupoprodajno pogodbo, potem pa se vse uredi na amzs-jevi bazi. lahko pa preveriš tukaj, kjer ti lahko pomagajo nasveti pri prodaji avtomobila

Po moje sta avto v pol leta že uspela prepisat, kaj ti mislš? Dej mal glej datume postov.
 
Uporabniški avatar
vinny
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 76
Pridružen: To sep 20, 2011 9:46 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a vinny Ne jul 21, 2013 6:06 pm

Zdravo, da ne odpiram nove teme bom kar tukaj vprašal. Jutri bom prodal avto, a dobim povrnjeno cestnino, čeprav je avtu že potekla registracija?
 
Uporabniški avatar
tomson
Uporabnik
 
Prispevkov: 1386
Pridružen: Po sep 19, 2005 9:21 pm
Kraj: LJ / MB

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a tomson Ne jul 21, 2013 6:31 pm

Je to resno vprašanje?
AUDI A6 c5 3.0 220hp Quattro Benzin/LPG
 
Uporabniški avatar
vinny
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 76
Pridružen: To sep 20, 2011 9:46 am

Re: Postopek pri prodaji avta

Napisal/-a vinny Ne jul 21, 2013 6:51 pm

Če bi vedel ne bi spraševal. Sem se že pozanimal in ne dobim nič povrnjenega tako cestnine kot zavarovanja ne.
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov