Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
mc123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: To jul 10, 2012 7:35 pm

Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a mc123 To nov 06, 2012 8:55 pm

Nekako sem si na jasnem pa vendar me nekaj zanima:

Pred kratkim sem imel prometno nesrečo, v kateri mi je drug voznik izsilil prednost. Poškodovano imam prednjo luč, ter desni sprednji vogal avta(na tej točki so poškodovani trije različni kosi blatnikov/maske ali kako se reče). Bil sem pri cenilcu, kateri je rekel da bi popravilo prišlo več kot je vreden avto, tako da bodo primer obravnavali kot totalko. Dobil sem zapisnik, ter na njem nekaj načečkano(totalka, ocena napodlagi eurotaxa in zraven število 0,7, za kater ne vem kaj pomeni).

Z interneta sem razbral, da totalko ocenijo na podlagi eurotaxa. Za moj avto(renault clio letnik 1998, 43 KW, pride cenitev eurotax prodajna vrednost z ddv: 1017 e, odkupna vrednost pa 857 €.

Mi lahko kdo pove do kakšne številke pridejo na podlagi teh podatkov?

Poleg tega imam še en problem. V avtu imam vgrajen plinski sistem. Torej je avto dejansko vreden 1.000 € več kot ocenjuje eurotax. In če kupim nov avto, ker je moj ocenjen na totalko, moram plinski sistem premontirati v drug avto, kar pa pride cca 300 €. Lahko potem ko dobim od njih ponudbo za plačilo totalke, zahtevam od njih tudi znesek za premontažo plinskega sistema?
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a crxdelsol To nov 06, 2012 10:02 pm

Se ti zdi smiselno da imam avto po eurotaksu vreden 700€ in imam na njem prednji podaljšek ki je vreden 250€ pa bi od njih zahteval da še mi tega krijejo ?
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a lancia hf To nov 06, 2012 10:33 pm

Avto oni ocenijo na podlagi eurotakse in njih ne zanima kaj imaš ti dodatno v ali na avtu. Ocernjuje se le avto kakršen je prišel iz tovarne
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
mc123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: To jul 10, 2012 7:35 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a mc123 Sr nov 07, 2012 12:52 am

Aha OK. Moram priznati da nimam pojma o teh rečeh(ker nisem mel še totalke).
Torej-če prav razumem, mi dajo 70 % vrednosti avta, ocenjenega po eurotaxu. Imam prav?
Če to drži, od katere cene izračunajo 70 %. Od izračunane prodajne cene 1.017 € ali od izračunane odkupne cene 857 €? Dejansko po tem izračunu dobim minimalno 600 €, kar pa se mi zdi nekako veliko, glede na to da sem po forumih prebral, da zavarovalnice zelo skoparijo z izplačili,....
 
Uporabniški avatar
DaDek
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4246
Pridružen: Sr maj 18, 2005 6:39 am
Kraj: Maribor

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a DaDek Sr nov 07, 2012 8:29 am

na tvojem mestu bi še vprašal nekoga, ki se ukvarja s to tematiko, za začetek vprašaj svojega zav. agenta. To da ti ocenijo na podlagi tega ker je rekel zgornji uporabnik lih ni čisto res. Prva cenitev že. Potem pa odvisno tudi kok spogajaš dodatno za opremo v avtu. Vsaj tako je bilo pri meni. :)
 
Uporabniški avatar
f.taunus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1399
Pridružen: Če jan 25, 2007 9:25 am
Kraj: Ptuj-Ormož

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a f.taunus Sr nov 07, 2012 9:00 am

lancia hf je napisal/-a:Avto oni ocenijo na podlagi eurotakse in njih ne zanima kaj imaš ti dodatno v ali na avtu. Ocernjuje se le avto kakršen je prišel iz tovarne

To ne bo držalo, v vrednost vozila štejejo tudi vsi naknadno vgrajeni homologirani deli. Izplačilo se zračuna kot razlika med vrednostjo nepoškodovanega vozila in vrednostjo razbitine (to je tržna vrednost rešenih nepoškodovanih delov).
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a crxdelsol Sr nov 07, 2012 9:54 am

Torej če imaš homologirane športne vzmeti se bo štela tudi vrednost slednjih ? in nekateri ko imajo zelo draga lita platišča, se bo štela tudi vrednost teh ?
 
Uporabniški avatar
f.taunus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1399
Pridružen: Če jan 25, 2007 9:25 am
Kraj: Ptuj-Ormož

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a f.taunus Sr nov 07, 2012 10:04 am

Saj mislim, da sem dovolj jasno napisal v zgornjem postu. Štejejo tudi vsi naknadno vgrajeni homologirani deli.
Ampak če imaš ti platišča z vgrajenimi diamanti, ne boš nič več za totalko dobil kot nekdo s čisto serijskimi jeklenimi platišči, v kolikor so platišča ostala nepoškodovana.
 
Uporabniški avatar
DaDek
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4246
Pridružen: Sr maj 18, 2005 6:39 am
Kraj: Maribor

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a DaDek Sr nov 07, 2012 11:20 am

crxdelsol je napisal/-a:Torej če imaš homologirane športne vzmeti se bo štela tudi vrednost slednjih ? in nekateri ko imajo zelo draga lita platišča, se bo štela tudi vrednost teh ?


da še ti plastično napišem, ker nočeš razumet :)

v nsereči sem imel poškodovani 2kom 19" platišči in gumi. Kljub temu, da je bil avto serijski na 16" sem dobil vrnjen denar za 19".
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a crxdelsol Sr nov 07, 2012 12:43 pm

Super potem, jaz takšnih stvari nisem dobil povrnjenih ko sem imel prometno. Felna je bila nepopravljivo poškodovana, na servisu bi nova stala potem 300€ torej bi moral dobiti plačano ? Cenilec mi je napisal samo čiščenje felne. Hecno je pa dobro vedet za naprej.
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a MasTTer Sr nov 07, 2012 6:57 pm

Da dopolnim to temo. Če ti druga oz. tretja oseba povzroči škodo z vozilom, se tebi pokrije celotna škoda za VSE dele, ki so se poškodovali. Tu ne igra vloge kot pri polnem kasku, da ti krijejo samo tiste dele, katere imaš zavarovane, torej naveden na polici, kar je tudi logično.

Če si imel 19" felne gor, ti krijejo 19". Če si imel 16" namesto tovarniških 17" ti krijejo 16". Pokrito imaš tudi VSE telesne poškodbe, vse uničene stvaru, recimo, če si imel kak laptop ali gsm in se je poškodoval itd. Seveda ti ne bodo kupili novega, ampal krili napako oz. ocenili vrednost stvari, ki je uničena. Tu so seveda možna določena odstopanja in "dogovori" glede izplačila pri zavarovalnicah. Več dokazil priložiš kdaj si kaj kupil in za koliko, več lahko dobiš povrnjejo.
 
Uporabniški avatar
DaDek
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4246
Pridružen: Sr maj 18, 2005 6:39 am
Kraj: Maribor

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a DaDek Če nov 08, 2012 2:16 pm

jaz sem uveljavljal kasko pač zaradi nekih dejavnikov na katere nisem imel vpliva (laži oseb v drugem udeleženem vozilu..). Nisem imel dozavarovane dodatne opreme. Še vedno sem mnenja, da je dosti odvisno od pogajalskih sposobnosti in kok si tečn :D resnica tiči tudi tukaj pomoje, da je redna cena 16" original platišča višja od 19" oxigin, v mojem primeru.. :D :D
 
mc123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: To jul 10, 2012 7:35 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a mc123 Če nov 08, 2012 9:41 pm

Aha, ok. Bomo videli kaj bodo sčarali na zavarovalnici,... Včeraj sem šel po informativni uzračun na renault servis, kolko bi me prišlo popravilo poškodovanega delčka.... Cena: skromnih 800 € :D Saj vem da nima nobene veze ampak me je firbec dajal. Morda mi še prav pride (ali pa ne).
Nisem imel kaj delat včeraj, pa sem že napisal obrazložitev/pritožbo na znesek ki mi ga bodo poslali, da če je ocenjen na totalko, oni pa hočejo da razbitino prodam, izgubim minimalno 550 € že v štartu, zarad investicij v avto pred kratkim. Recimo če želim prodati plinski sistem, kateri je vreden 1000 €, moram tega premontirati v drug avto, kar znese 300 €, plus spustiti moram ceno sistema za minimalno 100 €, ker drugače ga ne bo hotel noen kupit. Tu izgubim 400 €. Potem vgradnja lambda sonde,... Samo za meritve in delo sem dal 70 €.... Da ne govorim o sondi, katera je original in je bila 120 € brez montaže. Kdo jo bo kupil za 120 e, če pa se prodajajo kopije na internetu za več kot polovico manj. Sepravi pri sondi izgubim 70 e + 60 € = 130 €.
Polovica tehničnega mi gre v PM, kar znese 20 €,...

Če seštejem vse skupaj: 550 €. Toliko bi mi morali po teoriji, za katero ne vem koliko drži pri njih-bomo vidli, minimalno plačati. Plus še seveda njihov znesek na podlagi eurotaxa.

Aja, da ne pozabim ravno kupljenih dveh novih pnevmatik-100 € pnevmatike in montaža.....


Torej ima zavarovalnica dve opciji: mi oceni avto na totalko, ter mi ponudi 300 € za njihovo izračunano totalko plus da mi plača 550 € za mojo investicijo v avto. Ali mi avta ne ocebni na totalko in mi plača 800 € za popravilo.
 
Uporabniški avatar
f.taunus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1399
Pridružen: Če jan 25, 2007 9:25 am
Kraj: Ptuj-Ormož

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a f.taunus Če nov 08, 2012 9:59 pm

Servisi ne štejejo v vrednost vozila, samo toliko ... :lol:
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a crxdelsol Če nov 08, 2012 10:09 pm

Ravno ko smo se pogovarjali o felnah, danes bi bil srečen če bi vsaj tiste osnovne stvari ki so mi bile poškodovane dobil krite, pa jih nisem (sem odprl drugo temo), toliko o poštenosti naših zavarovalnic in cenilcev.
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a MasTTer So nov 10, 2012 1:31 pm

mc123 je napisal/-a:Aha, ok. Bomo videli kaj bodo sčarali na zavarovalnici,... Včeraj sem šel po informativni uzračun na renault servis, kolko bi me prišlo popravilo poškodovanega delčka.... Cena: skromnih 800 € :D Saj vem da nima nobene veze ampak me je firbec dajal. Morda mi še prav pride (ali pa ne).
Nisem imel kaj delat včeraj, pa sem že napisal obrazložitev/pritožbo na znesek ki mi ga bodo poslali, da če je ocenjen na totalko, oni pa hočejo da razbitino prodam, izgubim minimalno 550 € že v štartu, zarad investicij v avto pred kratkim. Recimo če želim prodati plinski sistem, kateri je vreden 1000 €, moram tega premontirati v drug avto, kar znese 300 €, plus spustiti moram ceno sistema za minimalno 100 €, ker drugače ga ne bo hotel noen kupit. Tu izgubim 400 €. Potem vgradnja lambda sonde,... Samo za meritve in delo sem dal 70 €.... Da ne govorim o sondi, katera je original in je bila 120 € brez montaže. Kdo jo bo kupil za 120 e, če pa se prodajajo kopije na internetu za več kot polovico manj. Sepravi pri sondi izgubim 70 e + 60 € = 130 €.
Polovica tehničnega mi gre v PM, kar znese 20 €,...

Če seštejem vse skupaj: 550 €. Toliko bi mi morali po teoriji, za katero ne vem koliko drži pri njih-bomo vidli, minimalno plačati. Plus še seveda njihov znesek na podlagi eurotaxa.

Aja, da ne pozabim ravno kupljenih dveh novih pnevmatik-100 € pnevmatike in montaža.....


Torej ima zavarovalnica dve opciji: mi oceni avto na totalko, ter mi ponudi 300 € za njihovo izračunano totalko plus da mi plača 550 € za mojo investicijo v avto. Ali mi avta ne ocebni na totalko in mi plača 800 € za popravilo.


Še enkrat. Če je drug voznik krivec in tvojo škodo krije obvezna polica od drugega voznika ti morejo izplačat vso dejansko škodo! Če zavarovalnica želi, da avto, ki je tottalka oz. reše dele obdržiš, vendar ti ponujajo premalo, jim pač povej, da ŽELIŠ, da ti ONI zrihtajo kupca. To recimo naši cenilci delajo. Pač izračunajo koliko je ta avto, ki je totalka vreden, pokličejo tega kupca in se vidva zmenita za prodajo po točno tisti ceni, ki jo zavarovalnica postavi. To uslugo mislim da ti lahko naredijo.

Vendar je pri tebi tudi to problem, da ti vsega niso upoštevali. Torej zberi vse račune za vgradnjo avtoplina, nakupa pnevmatik itd. naredi spisek in podaj pritožbo glede ocenitve vrednosti avta. ta prijava bo romala na komisijo in boš videl, kaj bodo odločili. Jaz bi tako naredil in svetoval drugim. To te nič ne stane.

In napiši zraven, da ti naj poiščejo kupca za to ceno, ker če ti smatraš, da za to ceno ne moreš prodati. Pomaga tudi, da omeniš odvetnika oz. če bi on dal kako izjavo, če katerega osebno poznaš... ;)
 
mc123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: To jul 10, 2012 7:35 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a mc123 Pe nov 16, 2012 6:43 pm

No, danes sem prejl ponudbo za poravnavo-550 € mi ponujajo. Ta znesej je nekako OK, če bi se vrgel v popravilo avta oziroma če bi ga prodal in kupil novega, vendar je za popravilo enih par sto € premalo. Če pa prodam to razbitino, kot sem že napisal, izgubim kar nekaj denarja, tako da bom verjetno podal ugovor, da naj zvišajo ponudbo za minimalno 350 €.
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a MasTTer Po nov 19, 2012 1:56 pm

Je pa tudi odvisno kje bi avto popravljal. Razlike v ceni so lahko zelo velike. Malo povprašaj tu in tam, pa boš videl. Večinoma so manjši serviserji v manjših krajih dosti cenejši od velikih v večjih mestih. Da ne govorim o kakih uradnih servisih...

Kot mi je enkrat ena stranka rekla. Včasih si nesel avto na popravilo, da ti zamenjajo zarjavele prage in dele...danes ti to več ne bo noben naredil za manj, kot je tisto vozilo sploh vredno...še dražje bo popravilo za 3x od vrednosti samega vozila ;)
 
mc123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: To jul 10, 2012 7:35 pm

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a mc123 Po nov 19, 2012 11:19 pm

Ja dejansko me pride po predračunu, popravilo na renaultu 800 e. Poliranje ali menjava žarometa ni všteta v ceno,.... Fora je, ker dobijo odbijaše v črni barvi, pa jih morajo potem pofarbat v rdeče,... Po eni strani se mi bolj splača za 800 € kupit cliota na avto.net pa premontirat ohranjene dele na mojega :)

Ja kje drugje bi sigurno dobil popravilo za manj denarja, vendar nisem ravno v tem biznisu, da bi vedel za koliko,... Tile original deli, so svinjsko dragi-da te kap.....

Samo tukaj je tudi to-ljudje mastno plačujemo premije za to, da se povrne nastala škoda. Oni so ocenili da se avta ne splača popravljat-OK. Če se držim njihove odločitve, pa naj plačajo stroške, ker mi nočejo plačati popravila. To je bila njihova odločitev.

Dve leti nazaj sem eni ženski na puntotu starem ku svet mal oddrsal odbijač(škode na mojem avtu je bilo 10 x več kot na njenem, ker sem popolnoma uničil desna sprednja in zadnja vrata). Padel sem tri razrede dol, oni so pa njej povrnili farbanje celotnega dbijača za 130 €. V treh letih, kot bom jaz odplačeval te razrade, bom to nastalo škodo preplačal še pa še-zavarovalnica dobesedno ni imela nobenega stroška.
Hočem reči-130 € za barvanje odbijača? Nič niso rekli da lahko nabavi s smetišča enakega kot ga je imela prej-ampak ne-barvanje, da se sedaj sveti kot da je pršu iz fabrke včeraj. Zakaj bi moral biti potem jaz izjema in ne bi smel zahtevati vgradnjo originalnih delov?

Eno je, če bi šlo popravilo iz mojega žepa-takrat seveda ne bi tega niti popravljal. Ampak ker gre iz naslova zavarovanja, si zaslužim pošteno popravilo. Oziroma ne popravilo-v mojem primeru dejansko škodo zaradi totalke...

Me zanima kolko cajta bodo rabli za odgovor na pritožbo. na internetu sem prebral, da je ena čakala tudi več kot mesec dni?! Je to možno?
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Totalka-AO zavarovanje

Napisal/-a MasTTer To nov 20, 2012 8:59 am

Če ti pride na pooblaščenem renault servisu 800€ bi lahko res na pamet rekla, da bi ti recimo kak manjši mehanik popravil to za 400€. Pooblaščenci imajo res visoke tarife oz. so ta popravila dan danes res predraga...cene letijo dobesedno v nebo...povsod.

Moreš pa razumet kako razmišljajo zavarovalnice in zadnje čase so vedno bolj preudarne in "škrte", to dejansko je tak. Če tvoje vozilo nebi bila totalka oz. neekonomično za popravilo, bi ti izplačali celo škodo oz. povrnili avto v stanje pred škodo. Vendar, ker tvoje vozilo očitno ni več smoterno popravljati so ocenili samo vrednost tvojega vozila po današnjih cenah, odbili rešene dele in ti ponudilo razliko za izplačilo. Vendar je tu vedno problem, da toliko ne boš dobil, kot je za tebe vredno tvoje vozilo. Prav tako nobenih stroškov in izgubo časa ti noben ne bo plačal. Ostane ti le to, da res v nulo objasniš in se razpišeš na pritožbeno komisijo in upaš, da ti bodo kaj upoštevali.

Pri recimo kakem plinskem sistemu, ti res ne bodo krili stroške premontaže tega sistema, vendar če bi se to meni zgodilo, bi tudi zahteval ali naj krijejo stroške premontaže ali mi pa naj najdejo kupca za ta sistem razliko za nabavo novega sistema mi pa naj izplačajo. Torej, v tisti pritožbeni dopis jim napiši konkretno, ta plinski sistem stane toliko, in če boš kupil drugi čisto isti avto ali podoben, boš ta plinski sistem prenesel v tistega, vendar brez da bi kar koli mogel doplačati, razen homologacije, tisto ti pa res ne krijejo, prav tako ne neko minimalno izgubo pri zavarovalni polici in cestnini, ter stroške prijave, odjave avta, ter tvoj čas. Če omeniš odvetnika tudi ne bo nič narobe :)

Treba je vedet eno. Pri manjših škodah se deifinitivno ne splača tožit, ker stroški odvetnika so večji kot sama škoda in tega se zavarovalnice in tudi razna podjetja itd. zavedajo. Vedno nasrka mali človek...tako je v kapitalizmu....

Aja, drugače je ponavadi nekej 10dni da dobiš odgovor...30dni je najbrž zadnji rok.
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov