Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
Uporabniški avatar
perko84
Uporabnik
 
Prispevkov: 1160
Pridružen: Po mar 28, 2005 6:03 pm
Kraj: malo tu, malo tam

cenitev škode pri verižnem trčenju

Napisal/-a perko84 Če jan 03, 2013 9:19 pm

Pozdravljeni!

Imam en velik problem:

Malo se bom razpisal tako da se prosim potrudite vse prebrati :D

Mesec nazaj sem bil v predoru na relaciji NM-LJ udeležen v verižno trčeneje. Priznam, čeprav težko, da sem prepozno odreagiral in priletel v vozilo pred mano, ki je že bilo vstalvjeno v nesreči. V mene je priletel nekdo drug....

Priznam krivdo za škodo na sprednjem delu, gospod ki je priletel vame prizna...skratka vse štima, tudi kazen sem plačal že :cry:

Problem je avto in zavarovalnica. Spredaj počen odbijač, ena luč, nosilec odbijača, zvita hauba (nič na motornem delu)...cca 1400eur škode Zadaj zvito vse do vrat na levi strani, zvita osovina...skratka kr hudo. ...cca 2500eur škode

Avto je bil tako ocenjen na ekonomsko totalko. Naj še omenim da gre za C-max l. 2005, vreden priblizno 4800eur.

Ok sedaj pa res problem: zavarovalnica mi je avto ocenila za 1300eur nizjo ceno, saj upošteva da je avto pred nesrečo bil že razbit spredaj (to je res, vendar 0,1sekunde prej), in me tako opeharila za priblizno polovico tega, torej 600eur!

Ponudila mi je 2000eur, za kar ne morem popraviti niti zadnjega konca! Problem je v tem da jaz njih razumem vendar trdim da se mora avto oceniti na "prvotno" vrednost saj škodo na sprednjem delu nosim sam in tako smatram da bo popravljeno "prej". Upam da razumete kaj hočem vprašati...torej imam kaj možnosti z pritožbo?
Morda tudi to: avto mi je zavarovalnica ocenila šele mesec po nesreči torej, ker nimam svojega vozila že toliko časa trpim tudi gospodarsko škodo, saj bi brez razbitega zadnjega dela imel avto že popravljen, se ga pa na servisu sploh se nso lotili.


HVALA vsem za odgovore!
 
Uporabniški avatar
JamesTheMan
Novinec
 
Prispevkov: 309
Pridružen: Če jan 29, 2009 6:14 pm
Kraj: Maribor

Re: cenitev škode pri verižnem trčenju

Napisal/-a JamesTheMan Pe jan 04, 2013 7:41 am

Pošlji pritožbo, zgubiti tak nimaš kaj.
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: cenitev škode pri verižnem trčenju

Napisal/-a MasTTer Pe jan 04, 2013 10:01 am

Hm... če prav razumem.

Vozilo je vredno 4800€.

Prednja škoda je v višini 1400€ - kriješ sam, ker nisi imel zadostne varnostne razdalje in si takoj sam kriv.

Zadnja škoda je v višini 2500 - to ti krije vozilo za tabo, torej iz odgovornosti, ker tudi on ni imel zadostne varnostne razdalje.

Torej če od cene vozila 4800 odbijem tvojo škodo 1400 je vrednost vozila 3400€. In če še od tega odbijem 2500 ti ostane potemtakem vrednost poškodovanega vozila 900€.

Tebi je ponudila 2000€ in iz tega sledi, da bi uničen avto lahko prodal za 1400€, kar seveda ne bo držalo. Jaz bi vsekakor šel nazaj k cenilcu in zahteval, da mi naj pokaže kalkulacijo, ker ti ne moreš manj dobit, kot je tvoja škoda. Le pri totalki, ampak v tvojem primeru je nekje na meji, tako da največ od oka 200€ razlike. Tistih 1400€ moreš pozabit, ker si sam kriv in ti ostane 3400€, kar pomeni, da more bit odškodnina z strani zavarovalnica skupaj z vrednostjo poškodovanega vozila nekje okoli zneska 3400€. Razlike par 100€ so dopustne več pa ne.

Vprašaj jih še za to, da ti naj naredijo uslugo in vprašajo, koliko bi lahko dobil za svoj uničen avto. Ker le tako boš vedel če te želijo okrog prinesti ali ne.

Tudi če bi ti svojo škodo v višini 1400€ popravil in nesel še enkrat na ocenitev, bi bila škoda 2500 pri vrednosti vozila 4800 ocenjena kot totalka. Torej jaz sklepam da se to vozilo res NE splača popravit. Kaj ti pravijo na servisu? Seveda ti ne bodo rekli, da ga ne popravi, ker v tem primeru oni ne bodo nič imeli od tega. Pri zviti osovini in vseh teh poškodbah se po moje res ne splača popravit, ker vozilo nikoli več ne bo tako kot pred poškodbo. Boš imel samo nevolje z njim in ne boš zadovoljen z popravilom.
Seveda se pa moreš sam odločit.

Pomaga tudi, če omeniš odvetnika...čisto na koncu pogovora v primeru da se ne moreš nič zmenit... ;)
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: cenitev škode pri verižnem trčenju

Napisal/-a MasTTer Pe jan 04, 2013 2:28 pm

Evo, sedaj sem govoril z cenilcem, ker se je ravno tu potepal in je povedal naslednje.

Vozilo je ekonomska totalka če popravilo presega 70% vrednosti vozila. Tu so lahko odstopanja, vendar to nekako velja. Tudi odvisno kako se zmeniš itd.

In konkretno v tvojem primeru 1. škoda, torej škoda na prednji strani avta, v višini približno 1.400€ NE vpliva na izplačilo kot tudi ne na totalko, ker cenilci vzamejo ceno brezhibnega avta in od tiste cene se računa, če je vozilo totalka ali ne. Torej v tvojem primeru je nejasno, zakaj bi bilo vozilo totalka, ker če preračunaš od cene cozila 4800, ocenjeneno ceno popravila prideš na 52%. Če bi pa računal obe škodi skupaj, bi pa res prišel na 81% in presegaš, torej bi bilo vozilo res totalka, vedar se to tako NE dela.

Torej če želiš vozilo popravit, se pritoži in podaj izračun, da vozilo NI totalka. Prednja škoda pa njih NE sme zanimati, ker boš sam kril popravilo.

Če pa se boš strinjal z izplačilom 2.000€ za totalka, ti pa morejo za poškodovano vozilo dati oz. najti kupca za ceno nekje 1.400€. Naši cenilci stojijo za oceno, katero podajo za rešene dele, torej za poškodovano vozilo in to v bistvu oni preverijo. Ne vem pa kako je z tem drugod. Če tega ne storijo, oz. ti najdejo kupca za recimo 1.000€, ti pač morejo namesto 2.000€ dati 2.400€ za izplačilo. To je pri vseh zavarovalnicah isto....vsaj moralo bi biti.

Ti nikakor NE smeš manj dobit, kot je tvoja poškodba. Če je cena vozila 4800€ pravilna, moreš na koncu ko vse skup zračunaš prit na to ceno, v primeru, da vozilo ni totalka, kar nebi smelo bit. In o tme ti odločaš NE oni, ker prednjo škodo oni nimajo kaj upoštevat. Oni lahko le prdvidevajo, da ti tega ne boš popravil, kar tudi sam menim, da se ne splača, vendar manj ti NE smejo dati kot je tvoja škoda!

Če se pa slučajno ne boš mogel zmenit, ti pa ostane le tožba in tisti kateri izgubi, plača vse stroške.
 
Uporabniški avatar
perko84
Uporabnik
 
Prispevkov: 1160
Pridružen: Po mar 28, 2005 6:03 pm
Kraj: malo tu, malo tam

Re: cenitev škode pri verižnem trčenju

Napisal/-a perko84 Pe jan 04, 2013 6:03 pm

Najlepsa hvala za izčrpen odgovor. Pričakoval sem nekaj takega. Kar se tiče prodaje razbitine je tako: avto je razbit spredaj in zadaj tako se mi zdi da je zelo nezanimiv za prodajo. Na servisu so mi seveda rekli naj popravim...sem pricakoval to. Toda na koncu imajo prav. Če teoretično dobim 200 eur za razbitino (kar dvomim), moram še vedno doplačati 1000 eur za podoben avto, podobno kot za popravilo. Osovina bo nova (že porihtano). skratka kakorkoli pogledam sem na izgubi...pač.

Problem je v tem: mehanik se je seveda znašel, dobil rabljene dele, zraven še nekaj zaslužil, jaz pa bom imel popravljen avto za pol manj. KER: po uradni poti je škode na zadnjem delu za 6500 eur!!!, to je seveda totalka v vsakem primeru.
sam se lahko samo zapičim v zavarovalnico da naj mi kar sami prodajo razbit avto za 2000eur če ga lahko :lol:

Vglavnem zmešnjava...uporabil sem malo veze na triglavu in upam da se naslednji teden kaj reši. vse kar hočem je da mi ponudijo vsaj še 500eur več, da plačam za popravilo prednjega konca 1200eur na kar bi pristal.
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: cenitev škode pri verižnem trčenju

Napisal/-a MasTTer Pe jan 04, 2013 7:53 pm

Nisi me čisto razumel. Če cenilec oceni, da je razbiti avto vreden 500€, ti more povedat osebo, katera ti bo ta avto kupila za 500€. Nič manj in nič več. Naši cenilci pravijo, da za tem stojijo in ti takoj povedo kontaktno osebo z katero lahko še isti dan skleneš prodajo. Tebi ni potrebno iskati kupca.
Torej, boljšega kupca zavarovalnica najde, manj bo potrebno njej izplačati popravila, zato imajo tudi oni interes glede tega.

Torej, če je tvoje vozilo NEPOŠKODOVANO vredno 4800€, popravilo spredaj stane 1400, zadaj 2500 je to skupaj 3900 ostane 900€ kar pomeni, da je tvoje RAZBITO vozilo vredno 900€ in za toliko ti morejo najti kupca, pika. Torej, 2500€ prejmeš od zavarovalnice in 900€ prejmeš za razbit avto. Tistih 1400€ pa plačaš seveda z lastnega žepa za popravilo spredaj.

Ker si napisal, da ti želijo izplačati 2.000€ odškodnine, to pomeni, da ti ostane še od zneska 4800€, 2800€ od katerega odštejemo lastno popravilo v višini 1400€ in ti ostane 1.400€, kar pomeni, da ti morejo najti kupca za razbiti avto za ta znesek.

Kakor koli računaš se ti more računica izit. Torej zadaj ti popravi zavarovalnica, spredaj kriješ sam.

Problem pri tebi je, da je očitno zavarovalnica ocenila totalko, ker je popravila za 6500€, kot si sedaj napisal in je vozilo res totalka. V tem primeru ne boš dobil za popravilo in za ocenjeno razbito vozilo toliko da, bi iz tega zneska lahko zadnji del popravil. Sprednji del je vedno tvoj strošek, tisto je posebej. VENDAR še vedno ne moreš manj dobit, kot koliko stane podobno vozilo na našem trgu. Seveda spet odbiješ tistih 1400€ za popravilo spredaj. V zgubi nikakor ne smeš biti... teoretično ne.... :)

Fajn uredi.
 
Uporabniški avatar
f.taunus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1399
Pridružen: Če jan 25, 2007 9:25 am
Kraj: Ptuj-Ormož

Re: cenitev škode pri verižnem trčenju

Napisal/-a f.taunus Pe jan 04, 2013 11:16 pm

Mene pa samo zanima, kdo je določil škodo sprednjega dela? Če imaš poškodovan odbijač, luč, haubo, potem je škode najmanj 2000€. Popravilo zaradi naleta divjadi je namreč za Ford C-maxa prišlo konkretnih 2100€ (nov odbijač, maska, luč, meglenka, hauba, barvanje).
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov