Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan Po jan 28, 2013 11:15 pm

Pravkar sem nekaj pregledoval papirje od zavarovanja in vidim, da mam pri Generaliju 85€ odbitne franšize. Gre za star auto Fiat Punto 1997, slabše ohranjen, služi le za prevoz do službe, saj grem precej po umazani cesti, pa za vinograd, saj novega nočem mazat. Če prav razumem, je odbitna franšiza odbitek od škode, ki ti jo krije zavarovalnica. Potem pa sem premišljeval... avto je vreden cirka 300€. Ni to malce velika odbitna franšiza oz. se mi tako zavarovanje sploh splača? Si zlomim steklo, popravilo recimo stane 120€, od tega zavarovalnica plača 35€ jaz pa 85€, je to prav? Prosim za razlago ker se ne štekam ravno :) Pa hvala.

Edit: Še to, zavarovanje plačujem 204€,v ključena je 50% boniteta, všteto pa AO, AO+, stekla, svetlobna telesa in ogledala, divjad, nezgodno zavarovanje in asistenca.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a abbe Po jan 28, 2013 11:22 pm

za avto take starosti je vsako eksta zavarovanje pomoje nesmisel.
zavaruj avto na g24. tam je najceneje,sploh če imaš popust in se z avtom ne vozis veliko.
jaz sem za svojo gajbo dal 130 eur za celo leto s tem da imam asistenco.pa mam motor z 96kw oz je 1.8 kar pac steje pri zavarovanju.
Zadnjič spremenil abbe, dne Po jan 28, 2013 11:24 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a DePalmo Po jan 28, 2013 11:23 pm

Odbitna franšiza se računa od vrednosti novega vozila.

In če imaš tak star avto za po terenu, nevem zakaj plačuješ vse dodatne stvari. Zavaruj minimalno in je to to. Če se že zgodi škoda, so deli itak napol zastonj.
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan Po jan 28, 2013 11:28 pm

Ravno to sem danes premišljeval, da se mi ne splača met to vse zavarovan. Ampak zanima me v tem primeru samo franšiza, če si jo prav razlagam, da bom vedel tut za nov auto :)

Torej se odbitna franšiza računa od novega Fiat Punta 2012 ali 2013?
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a abbe Po jan 28, 2013 11:31 pm

fransiza se racuna od nabavne vrednosti tvojega vozila leta 1997.
po pa pač kako mas zmenjen al 1% od nabavne vrednosti avta al pa 5% od skode.
sam za tak avto je brezveze kar kol met ekstra zavarovan,ker kar kol se bo nardil bojo ocenil kot ekonomsko totalko,in bos dobu 60% od eurotax vrednosti vozila.
Ni vse res kar napišem
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan Po jan 28, 2013 11:44 pm

Hvala! Pa majo vse zavarovalnice to franšizo? Premišljujem.. sin ma Laguno Privilege 2005, za katero piše, da je bila nabavna cena takrat 25.000. Sicer se mi to zdi zelo predrago, a naj bo. 1% je 250€. Torej če mu na parkirišču nekdo rukne avto z vrati malo bolj, pa je škode recimo 200€, potem krije to sam? Ali kako se potem to računa. Škode je za 500€, zavarovalnica plača samo 250€?
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a ~toMmy~ Po jan 28, 2013 11:51 pm

No ja, za Laguno je tako nekako, kasko s pravimi popusti cca. 600€ in ni odbitne na parking, divjad (in domače živali), vandalizem, točo in luči/stekla, pa še asistenca je zastonj.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan To jan 29, 2013 12:08 am

Aha, torej na parkiriščih, steklih pa take pizdarije ni franšiže. Pri čem pa je? Pri trčenju samo?
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a ~toMmy~ To jan 29, 2013 12:35 am

Skoraj ne morem verjet, da se nekdo vozi v par sto € vrednem avtu in nima pojma kaj je plačal pri zavarovanju... Tako osnovnih stvari se ne sprašuje forumašev, ampak tistega, ki ti zavarovanje proda.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan To jan 29, 2013 1:00 am

No, namesto tega bi lahko samo napisal če mam prav al ne. Hvala vseeno.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a DePalmo To jan 29, 2013 3:40 am

Bom podal konkreten primer.

Imam sedaj 13 let star avto, nov je bil vreden cca. 25.000, imam polni kasko z 1% odbitne franšize in če bi imel škodo, bi plačal 280e (čeprav mi ni jasno kako je 1% od 25.000e 280e...), ostalo krije zavarovalnica... do ekonomske totalke, ampak to je že druga tema.

Torej, franšizo plačaš v primeru da se ti zaletiš in hočeš svoj avto popravit na kasko. Drugače ne.
V tem primeru ti gre tudi bonifikacija a ne za vse škodne primere. Izvzeto je: toča, kraja, vlom, vandalizem ter požar. V teh primerih (naj bi) obdržal bonifikacijo, v vseh drugih pa pač ne.

Govorim za AS, za druge nebom nič trdil.

Pri tvojem sinu bi bilo pa tako: škode nebi bilo samo za 200e če pa že, potem se mu ne splača uveljavljat kaska ker bi bil samo na zgubi. Če bi pa bilo škode za 500e, tvoj sin plača 250e, zavarovalnica 250e.

Dobronameren nasvet: tisti star avto zavaruj čimceneje in je to to. Če hočeš biti siguren, imej na strani ene 500e če se kdaj zaletiš in rabiš na hitro popravit. Kakšen kasko ali dodatna zavarovanja se ti ne splačajo ker je avto kar pogost in tudi rezervni deli niso dragi. Npr.: pri mojem kupeju je sprednji odbijač 1.100e + neki drobiža, rabljenega pa zelo težko dobiš (beri: ga ne). Pri takem avto se splača kasko (čeprav je tudi to lahko stvar debate), drugače se ne. Vsaj tako je moje mnenje.
 
Mate
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2013
Pridružen: To apr 22, 2003 5:42 pm
Kraj: Dolsko

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Mate To jan 29, 2013 9:00 am

Odbitna franšiza se načeloma upošteva pri osnovnem oz. polnem kasku, pri dodatnih kombinacijah pa ne. Pozor, le načeloma. Za točne podatke je potrebno prebrat zavarovalne pogoje za vsako zavarovalnico posebej, ker se pogoji med seboj razlikujejo.

Upam, da je vsem v tej temi jasno, da se pogovarjamo o kasko zavarovanju.

Obvezno zavarovanje je _obvezno_ in krije škodo storjeno z zavarovanim vozilom tretjim osebam.

Moje mnenje je, da se avta nizkih vrednosti - pod nekaj tisoč € ne splača polno kasko zavarovati. Razlogi: odbitna franšiza je visoka glede na ceno avtomobila, pridobljen malus z uveljavljanjem kaska doda skupno vsaj še vrednost obitne franšize. Kasko ne krije škode višje od totalke, kar je nekje pri 50% vrednosti starega avtomobila, zavarovalna premija se pa računa na nov avto (z izjemo nekaj popustov). Splača se edino kakšna kombinacija, če si izpostavljen večjemu tveganju, ki jo ta kombinacija krije.
Slika
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan To jan 29, 2013 12:40 pm

Super, hvala vsem! Bom naredil tako in zavaroval za osnovne stvari.
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan To jan 29, 2013 12:54 pm

Še to.. gledam zdaj zavarovanja in bi me res najceneje prišlo, če zavarujem to kripo prek g24. Ma kdo z njimi izkušnje, v čim so poante oz. majo kake finte, na kar moraš biti pozoren?
 
Uporabniški avatar
f.taunus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1399
Pridružen: Če jan 25, 2007 9:25 am
Kraj: Ptuj-Ormož

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a f.taunus To jan 29, 2013 12:56 pm

Če imaš pri Generaliju 85eur odbitne franšize navedene pri delni kombinaciji za stekla, luči, ogledala, divjad, pomeni to po pogojih sledeče:
- zavarovalnica v celoti krije škodo iz te kombinacije, če se vgradijo neoriginalni deli,
- zavarovalnica v celoti krije škodo iz te kombinacije z originalnimi deli, v kolikor neoriginali ne obstajajo,
- zavarovalec sam krije 85eur popravila iz te kombinacije, v kolikor zavrne popravilo z neoriginalnimi deli in zahteva vgradnjo izključno originalnih.

Navedeno velja zaradi takšne starosti vozila in neekonomičnosti popravila z izključno originalnimi deli.
 
Jonathan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Po jan 28, 2013 11:05 pm

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Jonathan To jan 29, 2013 1:13 pm

Hvala!
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a ~toMmy~ To jan 29, 2013 1:13 pm

Jonathan je napisal/-a:No, namesto tega bi lahko samo napisal če mam prav al ne. Hvala vseeno.


Ne vem za vsako zavarovalnico in polico na pamet, vem za svojo in tudi če česa ne bi vedel, niso ravno top secret podatki to oz. lahko vsak trenutek pokličem agenta glede nejasnosti. Načeloma se pa glede takšnih stvari pozanima preden se jih plača. ;)
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a Energetik81 To jan 29, 2013 2:59 pm

Jonathan je napisal/-a:Še to.. gledam zdaj zavarovanja in bi me res najceneje prišlo, če zavarujem to kripo prek g24. Ma kdo z njimi izkušnje, v čim so poante oz. majo kake finte, na kar moraš biti pozoren?
Če boš vzel samo osnovno zavarovanje nima veze, kakšne finte so, če so. Z njimi ti ne boš mel opravka, le tisti bo imel, kateremu boš ti povzročil škodo. Svojo škodo boš pa itak plačal iz svojega žepa v tem primeru.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a lancia hf To jan 29, 2013 3:17 pm

Energetik81 je napisal/-a:Če boš vzel samo osnovno zavarovanje nima veze, kakšne finte so, če so. Z njimi ti ne boš mel opravka, .


Pa še velike probleme boš imel saj ne bo nekdo plačeval nekaj kar ni kriv zaradi zavarovalnice.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
f.taunus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1399
Pridružen: Če jan 25, 2007 9:25 am
Kraj: Ptuj-Ormož

Re: Zavarovanje starejšega avta

Napisal/-a f.taunus To jan 29, 2013 6:45 pm

O kakšnih problemih bluziš?
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov