Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
Uporabniški avatar
Partyzan
Novinec
 
Prispevkov: 163
Pridružen: To nov 08, 2005 9:41 pm
Kraj: okolica Lj

Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a Partyzan So jan 25, 2014 3:32 pm

Hej!

pred kratkim so mi ukradli avto, ki pa je bil na srečo zavarovan. Je imel kdo konkretne izkušnje kako potekajo postopki v takem primeri in na kaj je potrebno paziti, da je čim manj komplikacij.
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a MasTTer To jan 28, 2014 12:41 pm

Krajo vozila prijaviš na policijo. Nato prijaviš še na zavarovalnico.

Ko si to uredil, se začne 30dnevno čakanje, kajti če ti v tem času ne najdejo vozilo ti zavarovalnica izplača odškodnino.

Najbolj pomembno je to, da po preteku 30dnevnega roka, takoj urgiraš na policijsko postajo oz. vprašaš, kako poteka tvoja preiskava, kajti dokler kriminalisti raziskujejo, ti ne izdajo potrdila o kraji, katero zahteva zavarovalnica in dokler le tega nimaš ne dobiš denarja. In te stvari se lahko zavlečejo, sem imel tak primer. Vse je odvisno od tega, če policaji kaj sumijo glede kraje itd. Če tega suma ni, gre vse bolj gladko.

Vsekakor če se dolgo zavleče po 30dneh, je bolje, da se oglasiš in zahtevaš zapisnik, kajti ponavadi to naredijo kak teden dva, tri po 30-ih dneh in dokler ni narejeno cenilec ne more pridobit le tega. Lahko tudi osebno odneseš, dovisno od zavarovalnice, ker ene zahtevajo online in imajo tisti ali naslednji dan že dostavljeno.
 
Uporabniški avatar
ejsim
Uporabnik
 
Prispevkov: 835
Pridružen: Sr jul 29, 2009 7:33 am

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a ejsim To jan 28, 2014 1:34 pm

No, naj nadaljujem vprašanje.. Nekaj me je vedno zanimalo - recimo da avtomobil čez 14 dni najdejo, vendar se ugotovia, da je v notranjosti kar nekaj poškodb sedežev/armature/..., tudi iz mašine prihajajo neki čudni zvoki, ki do sedaj niso, zunaj je kar nekaj prask, itd...

Kako je s tem? Kako je z dokazovanjem in kako je s kritjem? Iz naslova katerega dela kaska se to krije? Konkretno..lahko da so avtomobil vozili na max obratih nekaj dni ali kaj jaz vem in je dejsnko prišlo do neke poškodbe motorja. Sicer je avto še vozen, ampak se vidi, da nekaj ni ok. Kako v tem primeru? Pa recimo, da so notri vozili..ma nevem, 5 pujsev in je notranjost grozna.. Kako z dokazovanjem predhodnega stanja in pokrivanja stroškov, da ga povrneš v to stanje - ki je bilo "tako in tako" ?

Po eni strani človek upa, da dobi avto nazaj, ampak če ga dobiš v groznem stanju, se vprašaš..
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a MasTTer Sr jan 29, 2014 1:33 pm

Na kratko en člen, kjer je vse opisano:

(4) Ce v primeru tatvine oziroma drugih oblik protipravnega odvzema predmeta zavarovanja najdejo pred izplacilom zavarovalnine, je
zavarovanec stvar dolžan prevzeti. Ce je zavarovana stvar poškodovana ali unicena, se škoda obracuna po dolocbah tega clena. Ce
zavarovana stvar ni najdena v 30 dneh, se škoda obracuna, kot da je zavarovana stvar unicena brez rešenih delov. Ce se zavarovana
stvar pozneje najde je zavarovanec dolžan sodelovati pri njenem vracanju ter jo, ce vrne zavarovalnino, lahko prevzame in obdrži. Ce
zavarovanec predmet zavarovanja obdrži, se morebitna škoda na tej stvari obracuna po dolocbah tega clena. Ce pa zavarovanec
predmeta zavarovanja ne želi obdržati, mora sodelovati pri prenosu lastništva na novega lastnika, ki ga izbere zavarovalnica.

Povrne se dejansko vsa škoda, vendar je potrebno dostavit dokazila v primeru suma.

Recimo da je sedež oguljen ali strgan. Pri 10let starem avtu (brez dokaza) se to ne bo povrnilo. Pri novejšem vozilu se bo pa povrnilo brez dokaza o predhodnem stanju. Čisto življensko se gleda. Isto je z motorjem. Recimo pri 10let starem avtu če ti prihaja čuden zvok iz motorja se škoda ne bo povrnila, razen, da si bil recimo pred krajo na velikem servisu in imaš račun. V tem primeru pa se povrne.

Če voziš novo vozilo na pooblaščen servis (četudi samo zaradi garancije), tam vozilo vedno pregledajo in izpišejo kartonček z vsemi poškodbami in predlogi popravil. Če je to redno vse servisirano je dokazovanje precej lažje že z tem itd.
 
Uporabniški avatar
Partyzan
Novinec
 
Prispevkov: 163
Pridružen: To nov 08, 2005 9:41 pm
Kraj: okolica Lj

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a Partyzan Ne feb 02, 2014 5:24 pm

@MasTTer: Hvala za odgovo. Sedaj imam saj malo občutek kako potekajo zadeve.

lp
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a adis Ne feb 02, 2014 6:59 pm

kako se obračunava če ukradejo recimo vozilo z novonabavno vrednostjo: 45.000 eur ali pa 73.000 eur staro 7 let?
 
Uporabniški avatar
thaking
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Po feb 07, 2011 4:11 pm

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a thaking Ne feb 02, 2014 8:00 pm

adis je napisal/-a:kako se obračunava če ukradejo recimo vozilo z novonabavno vrednostjo: 45.000 eur ali pa 73.000 eur staro 7 let?


Zavarovano pa imaš kako? S polno opremo ?
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a adis Po feb 03, 2014 11:02 pm

thaking je napisal/-a:
adis je napisal/-a:kako se obračunava če ukradejo recimo vozilo z novonabavno vrednostjo: 45.000 eur ali pa 73.000 eur staro 7 let?


Zavarovano pa imaš kako? S polno opremo ?


polna oprema bi bila zavarovana ker sem v fazi dogovora pri ceni, zgolj detalji.
 
Uporabniški avatar
thaking
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Po feb 07, 2011 4:11 pm

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a thaking Po feb 03, 2014 11:04 pm

Ja oceni se ga na najnižjo trenutno eurotax vrednost, potem pa moraš dokazovati oz. ugovarjati da si imel to in to opremo in da je zaradi tega vreden malo več kot ostali, če je veliko več km..je spet problem itd. Seveda pogoj prvi je da imaš vse zavarovano vso dodatno opremo, drugače se obrišeš pod nosom, je pa potem premija draga.
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a MasTTer Sr feb 05, 2014 3:43 pm

Pogoj za izplačilo celotne zavrovalnine je cena in oprema navedena na polici. Torej če imaš vozilo v vrednosti 73.000 ali 45.000 je razlika.

Če imaš namesto realnega/dražjega vozila navedeno cenejše vozilo in to ugotovijo, dobiš sorazmerni del izplačan oz. znižan. Vsaj tako je pri ostalih zavarovalnih vrstah. Torej, če imaš vozilo smao za 50% vrednosti zavarovano, dobiš samo 50% odškodnine.

Pri teh dražjih vozilih, recimo BMW se že po sami številki šasije vidi pri pooblaščenih prodajalcih oz. v njihovem programu vsa serijska dodatna oprema.

Ta cena je pri kraji. Pri totalki se pa vzame cena preko recimo avto.net oz. realne tržna cena.... ;)
 
brezavta
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: Če mar 13, 2014 1:11 pm

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a brezavta Če mar 13, 2014 1:37 pm

Žal se je zgodilo, da so tudi meni neznanci odpeljali vozilo. Na 'srečo' sem imel kasko.
Zavarovalnica je predlagala višino odškodnine po e-tax izračunu, ki pa je tako nizka, da si z njo lahko kupim samo eno generacijo starejše vozilo:(
V splošnih pogojih nimajonapisano, da se tako izračuna vrednost vozila. Ali obstaja kakšen zavarovalni zakon/predpis/uredba v kateri piše, da se vrednost avta izračuna po e-taxu.
Ali kdo pozna dobrega odvetnika, ki mi lahko pomaga doseči višjo odškodnino?

Kakšna je razlika med tehnično totalko (popolno uničenje zavarovane stvari) in ekonomsko totalko (totalnost škode v tem, da stroški popravila dosegajo zavarovalno vrednost stvari in popravilo ekonomsko ni upravičeno). Če sem ostal brez avta imam tehnično al ekonomsko totalko?

pozdrav!
 
Uporabniški avatar
thaking
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Po feb 07, 2011 4:11 pm

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a thaking Če mar 13, 2014 2:35 pm

Ojoj, upam da se ga najde? Kje kateri konc LJ so ti ga pa ukradli? Kaksno vozilo je to? Drugace lahko visjo ceno zahtevas ce imas npr zavarovano z dodatno opremo...
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a adis Če mar 13, 2014 2:37 pm

brezavta je napisal/-a:Žal se je zgodilo, da so tudi meni neznanci odpeljali vozilo. Na 'srečo' sem imel kasko.
Zavarovalnica je predlagala višino odškodnine po e-tax izračunu, ki pa je tako nizka, da si z njo lahko kupim samo eno generacijo starejše vozilo:(
V splošnih pogojih nimajonapisano, da se tako izračuna vrednost vozila. Ali obstaja kakšen zavarovalni zakon/predpis/uredba v kateri piše, da se vrednost avta izračuna po e-taxu.
Ali kdo pozna dobrega odvetnika, ki mi lahko pomaga doseči višjo odškodnino?

Kakšna je razlika med tehnično totalko (popolno uničenje zavarovane stvari) in ekonomsko totalko (totalnost škode v tem, da stroški popravila dosegajo zavarovalno vrednost stvari in popravilo ekonomsko ni upravičeno). Če sem ostal brez avta imam tehnično al ekonomsko totalko?

pozdrav!


tehnična totalka = ko gre vozilo v "razrez" na odpad.

ekonomska totalka = ko vrednost popravil preseže vrednost vozila in se zavarovalnici ne splača vozilo popravljat in ti izplačajo do tiste vrednosti do katere je vozilo "ocenjeno"
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a MasTTer Če mar 13, 2014 2:48 pm

Mislim, da ni nobene razlike pri izplčailu med eno in drugo totalko razen, da ti pri takoimenovani "tehnični totalko" izpačajo celotno škodo, pri "ekonomski totalki" ti pa izplačajo škodo, katero zmanjšajo za rešene dele. Torej rešene dele ti prodaš in od kupca dobiš denar, ostalo razliko pa ti izplača zavarovalnica. Ocenitev bi morala biti v obeh primerih popolnoma enaka. Moreš le na to pazit, da za rešene dele res dobiš najmanj toliko, kot ti je zavarovalnica odbila. Če dobiš slučajno več oz. najdeš kupca za več si še na boljšem.

Pri kraji oz. totalki je pač žal tako, da če ti ukradejo X vozilo, greš enostavno na avto.net poiščeš enako ali podobno vozilo in takoj vidiš, koliko ti bodo dejansko dali. V primeru, da si imel zelo očuvano vozilo, servisirano, mogoče narejen veliki servis, zamenjani določeni deli (diski itd.) lahko le te z računom dokazuješ in ti priznajo višji znesek.
V kolikor si imel zelo "uničen" avto, dobiš manj izplačano, ampak le to ne morejo vedeti, razen če jim dostaviš kake slike.

Vsekakor če za tisto ceno NE dobiš takega vozila, kot je bil ukradeno, vloži pritožbo in navedi, da takega vozila po tej ceni na slovenskem tržišču ni. Naj ti oni poiščejo isto vozilo v kolikor se z tem ne strinjajo. Sigurno ti bodo odgovorili, da to ni njigovo delo, kar je res, ampak pač vstrajaj. Če želijo imeti zadovoljno stranko se bodo potrudili. Če ima družina več stvari pri njih zavarovano se bodo še bolj potrudili, kajti morebiten odhod več zavarovanj nobeni zav. ni všeč. Seveda če imaš škodni rezultat v mejah normale.

Pri teh stvareh mislim, da ti bo strošek odvetnika stal več, kot bi uspel izterjati...
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a yeo Če mar 13, 2014 6:12 pm

MasTTer je napisal/-a:M
Vsekakor če za tisto ceno NE dobiš takega vozila, kot je bil ukradeno, vloži pritožbo in navedi, da takega vozila po tej ceni na slovenskem tržišču ni. Naj ti oni poiščejo isto vozilo v kolikor se z tem ne strinjajo. Sigurno ti bodo odgovorili, da to ni njigovo delo, kar je res, ampak pač vstrajaj. Če želijo imeti zadovoljno stranko se bodo potrudili. Če ima družina več stvari pri njih zavarovano se bodo še bolj potrudili, kajti morebiten odhod več zavarovanj nobeni zav. ni všeč. Seveda če imaš škodni rezultat v mejah normale.

Pri teh stvareh mislim, da ti bo strošek odvetnika stal več, kot bi uspel izterjati...


Tukaj se pa ne strinjam. Pri zav.triglav smo bili zavatovana cela druzina (hisa, stanovanje, 7 avtomobilov, motor, zivljenska zavarovanja).. Ko je prislo do skodnega dogodka, je zavarovalnica od mene tirjala 1200€.. Vztrajali so da to vrnem in me dali na izvrsbo, ceprav so izgubili stranko zarad jurja evrov, ki je imela aklenjenih premij za 8500€ letno..
 
Uporabniški avatar
MasTTer
Novinec
 
Prispevkov: 493
Pridružen: To mar 14, 2006 4:12 pm
Kraj: Lendava (MS)

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a MasTTer Pe mar 14, 2014 8:22 am

yeo je napisal/-a:
Tukaj se pa ne strinjam. Pri zav.triglav smo bili zavatovana cela druzina (hisa, stanovanje, 7 avtomobilov, motor, zivljenska zavarovanja).. Ko je prislo do skodnega dogodka, je zavarovalnica od mene tirjala 1200€.. Vztrajali so da to vrnem in me dali na izvrsbo, ceprav so izgubili stranko zarad jurja evrov, ki je imela aklenjenih premij za 8500€ letno..


Spet je odvisno, kakšnega zastopnika imaš in do zavarovalnice. Seveda v tvojem konkretnem primeru je malce drugače, ker si imel regres v višini 1200€ (kar ni malo), in ni enako kot ocenitev vozila za kakšnih 100, 200€ več. Pri kakšnih škodnih dogodkih, izplačilih se lahko meniš, da ti gredo na roko, in popustih, pri regresnih zahtevkih pa žal ne. Edino če plačaš in ti nekako drugače dajo ugodnost. Poravnat pa tako ali drugače moreš.

Se pa zavarovalnice čedalje bolj zavedajo kaj pomeni zgubit tako stranko. Ene bolj druge manj. Seveda je vse odvisno od tvojega škodnega dogajanja. Letna premija niti ni pomembna, ker če imaš škod za 7.000 in letno premijo 10.000, je to čisti minus za zavarovalnico.
 
Uporabniški avatar
f.taunus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1399
Pridružen: Če jan 25, 2007 9:25 am
Kraj: Ptuj-Ormož

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a f.taunus Pe mar 14, 2014 7:42 pm

Tukaj vprašanje, zakaj je sploh prišlo do terjatve. Če gre za izgubo zavarovalnih pravic ali za nezavarovano nevarnost, se nimaš kaj pogajati ... pa tudi če si elitna stranka. Neko odgovornost je pač treba prevzeti ...
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Kraja avtomobila - odškodnina

Napisal/-a yeo Pe mar 14, 2014 8:10 pm

Tvoj podpis vse pove :)
Stvar je bila takšna, da še danes ne morm rečt a sem bil kriv al ne.. Zgodba sploh ni važna.. Uglavnem v preteklosti nismo imeli vecjih skod prijavljenih, zadnjih 5 let celo nobene.. Na koncu smo pristali na sodiscu, ker ko sem sel na zavarovalnico sklenit kompromis, mi je zenska rekla ko sem stopil cez vrata lej kak smrkavc si, ti bos men kej govoru in je blo konc..
Zadeva je pristala na sodiscu, na koncu ker ne eni ne drugi nismo mogli nic dokazat smo sklenili izvensodno poravnavo.. Zavarovalnica si je pokrila cca 20% skode, mene pa je zarad odvetniskih stroskov+poravnave stalo nakoncu prblizn tolk kot bi placal regres..
Zzakljucek: zavarovalnica je izgubila stranko, skode si ni povrnila..
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov