Avdiofili, raj za vas...
 
pilon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Pe jun 05, 2009 11:56 am

Za poznavalce....dobra akustika brez dodatnih ojačevalcev??

Napisal/-a pilon So dec 05, 2015 3:51 am

Pozdravljeni.

Imam vprašanje za poznavalce zato že v začetku teme prosim, da odgovarjajo samo tisti, ki se spoznajo in govorijo iz izkušenj.

Gre se za akustiko v "starem" avtomobilu oktavija 1u karavan (sicer zdaj avto sploh ni pomembno pa vseeno).

Ker sem "hobby glazbenik" postanem slabe volje vsakokrat, ko v avtu vklopim radijo . Obstoječ zvočni sistem je totalno zanič.
Zanima me, če je mogoče z zamenjavo radija in zvočnikov brez kakršnih koli dodatnih ojačevalcev dosečt "dobro" akustiko.

Dobra akustika zame pomeni zvok z globino in ostrino. Pri tem ne mislim na base, da avto poskakuje po cesti, vseeno pa si želim, da je poln, globok in oster ton.

Povsem jasno mi je, da brez dodatne izolacije vrat ne bo šlo in to bi tudi storil, kakšno kretnico bi še tudi zmontiral, dodatnih ojačevalcev in novih napeljav pa ravno ne bi montiral.

Je to sploh izvedljivo ali ne?

Če je izvedljivo, bi prosil za kakšen primer ustreznih zvočnikov, kretnic in radia cenovnega razreda do max 600€.

Hvala za odgovre in lep pozdrav.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Za poznavalce....dobra akustika brez dodatnih ojačevalce

Napisal/-a danci1973 Ne dec 06, 2015 9:46 pm

Brez ojačevalnika - težko.

Jaz sem bil pred podobno dilemo in najprej sem zamenjal zvočnike v vseh 4-ih vratih (Polk Audio db6501), a je 4x 11W originalnega radia bilo zanje premalo.

Potem sem dodal še ojačevalnik, dovolj majhen, da je lahko kar v armaturki za radiem in tudi ne potrebuje kake posebne napeljave (Alpine KTP-445U).

Potem so se pojavile še razne vibracije, tako da je bilo treba dodati še nekaj zvočne 'izolacije' v vrata.

Zdaj pa je kar OK.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Za poznavalce....dobra akustika brez dodatnih ojačevalce

Napisal/-a nejc1 Ne dec 06, 2015 11:44 pm

Da se tudi brez dodatnega ojačevalca narediti kvaliteten in lep zvok, ampak brez subwooferja ti bo primanjkovalo najnižjih frekvenc, ne rabiš kaj velikega recimo en poceni dvokanalec v bridge in en 10" sub v kompresijo, da ti lepo pokrije frekvence tam do 60-80hz... To ravno ni težko zmontirat, po voznikovi strani potegneš en 10mm2 plus kabel, po sovoznikovi činče in to je to. Sicer pa proti originalu bo že z menjavo radia in zvočnikov ter dodatnim izoliranjem vrat ogromna razlika, frekvenc tam pod cca 60hz pa ti sistem brez subwooferja pač ne more dobro odigrat (vsaj pri takšnem cenovnem razredu ne), zdaj koliko te to moti pa ne vem.

Nek dober sistem za svojo ceno bi bil recimo:
Prednji sistem: Rainbow DL-C6.2, zraven rabiš še distančnike za zvočnike, če je zdaj zmontirano original
Izolacija npr.: Silent Coat Bulk (Paket 20 Kos)
Zadnji zvočniki: Rainbow DL-X46 (upam da sem prav zasledil, da pašejo zvočniki takšne velikosti)
Avtoradio: Pioneer DEH-4800BT ali kaj podobnega
To vse skupaj znese cca 436€, nekaj trgovin ti da kodo za 5% popust že takoj, če pošlješ kak mail se da ponavadi zmenit še za kak evro ceneje...
 
w12650
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: Če okt 09, 2014 2:09 pm

Re: Za poznavalce....dobra akustika brez dodatnih ojačevalce

Napisal/-a w12650 To dec 08, 2015 12:26 pm

Moj nasvet:
-Kupiš avtoradio z HPF in LPF filtrom npr. Pioneer DEH-X8700BT
-Ločene dvosistemske zvočnike(bas in tviter) dimenzije obstoječih zvočnikov npr.Pioneer TS-E170CI ali TS-E130CI(odvisno katero dimenzijo imaš)

Ni treba da je znamka radia in zvočnikov Pioneer,ampak je važno da ima radio vgrajen HPF in LPF filter in da so zvočniki ločeni dvosistemci.
 
Uporabniški avatar
ule
Uporabnik
 
Prispevkov: 972
Pridružen: Sr avg 28, 2002 4:56 am
Kraj: Babno Polje

Re: Za poznavalce....dobra akustika brez dodatnih ojačevalce

Napisal/-a ule To dec 08, 2015 1:33 pm

Dvosistemski zvočniki + en mali ojačevalec kateri je sposoben ven spraviti tistih vsaj približno realnih 4 x 40W (+/-10W). Razlika občutna.
Nekateri dvosistemski zvočniki so brez kretnice. Seveda je bolje da nabaviš tiste s kretnico. Dodaten bonus je izolacija.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Za poznavalce....dobra akustika brez dodatnih ojačevalce

Napisal/-a danci1973 Sr dec 09, 2015 12:48 pm

w12650 je napisal/-a:Moj nasvet:
-Kupiš avtoradio z HPF in LPF filtrom npr. Pioneer DEH-X8700BT
-Ločene dvosistemske zvočnike(bas in tviter) dimenzije obstoječih zvočnikov npr.Pioneer TS-E170CI ali TS-E130CI(odvisno katero dimenzijo imaš)

Ni treba da je znamka radia in zvočnikov Pioneer,ampak je važno da ima radio vgrajen HPF in LPF filter in da so zvočniki ločeni dvosistemci.

A bi vsak zvočnik dal na svoj kanal? Torej - 'bas' na sprednje (levo/desno), tweeter pa na zadnje (levo/desno)? :?:
Vrni se na Avtoakustika in avtovideo

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov