Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a cc09 Sr apr 10, 2024 8:05 am

nasamorpheus je napisal/-a:Koliko pa si plačal za gorivo s strehe?

5 panelov več stane morda dobrega jurja, garancije imajo pa 30 let.
Tako da ja, sem plačal, cca 40 evrov na leto bi moral prištet, res je...
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a cc09 Sr apr 10, 2024 8:07 am

Highupthere je napisal/-a:Nisem prebral vseh odgovorov, ampak a kdo sploh razmišlja o depriciaciji EV avta? Ne dolgo nazaj sem bral o ID3, novi okoli 40k eur, čez 3 leta cca 60k km so vredni okoli 18k eur.

Je čisto brezpomensko koliko te ceneje pride vožnja, če je avto tako nezanimiv za prodajo čez par let.

Prvič, nihče ni dal 40 jurjev za id3, in drugič, kar najdi mi 3 leta starega za 18.
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 917
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a radar Sr apr 10, 2024 9:13 am

cc09 je napisal/-a:
Highupthere je napisal/-a:Nisem prebral vseh odgovorov, ampak a kdo sploh razmišlja o depriciaciji EV avta? Ne dolgo nazaj sem bral o ID3, novi okoli 40k eur, čez 3 leta cca 60k km so vredni okoli 18k eur.

Je čisto brezpomensko koliko te ceneje pride vožnja, če je avto tako nezanimiv za prodajo čez par let.

Prvič, nihče ni dal 40 jurjev za id3, in drugič, kar najdi mi 3 leta starega za 18.



evo.... ;)

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sear ... b=p&vc=Car

res pa je, da je treba pogledati čez mejo..
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a cc09 Sr apr 10, 2024 10:51 am

Nemci so leta 2021 za ta id3 plačali cca 22 jurjev po subvenciji. Izguba vrednosti je praktično nič. Nov je koštal 32 jurjev, VW je dal 4 jurje popusta, država pa 6 subvencije. Tu nekje.
Pri nas so se pa 2 leti prej prodajali e-golfi po 20 jurjev, zdaj ga prodaš za 15-16 jurjev brez problema.
 
Highupthere
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 72
Pridružen: Sr jan 08, 2020 9:44 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Highupthere Sr apr 10, 2024 11:58 am

In nemcem so že ukinili subvencijo. Višina subvencije in cena elektrike tudi ni fiksna. Več kot pričakovano je, da se bodo subvencije še naprej zniževale oziroma ukinile, elektrika pa dražila.

Nove tehnologije prihajajo skoraj da ne iz dneva v dan in vsakič, ko pride nova, je logično, da staremu avtu pade cena.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a J.McLane Sr apr 10, 2024 12:35 pm

To je normalen proces da se subvencije ukinja, ker niso več potrebne, ker bo ceneje izdelati EV kot pa ICE, tudi zanesljivost bo šla na stran EV.

Danes je morda o tem še prezgodaj govorit ampak bomo prišli do tam. Danes je tudi brezveze govorit o tem da nas bodo leta 2035 posiljevali z EV, ker pač še nismo tam in ne vemo kakšni produkti bodo takrat na voljo za kupit in za kakšno ceno.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a J.McLane Sr apr 10, 2024 12:38 pm

cc09 je napisal/-a:Nemci so leta 2021 za ta id3 plačali cca 22 jurjev po subvenciji. Izguba vrednosti je praktično nič. Nov je koštal 32 jurjev, VW je dal 4 jurje popusta, država pa 6 subvencije. Tu nekje.
Pri nas so se pa 2 leti prej prodajali e-golfi po 20 jurjev, zdaj ga prodaš za 15-16 jurjev brez problema.


Da ne gremo v to da je ID.3 nek polizdelek, ki mu VW še eno leto po proizvodnji ni uspel namesiti SW in tudi v najnovejši različici še vedno ni to kar bi moglo biti. Pa do tega da je kar nekaj problemov z odpovedjo posameznih baterijskih modulov, ki jih sicer menjajo v garanciji, ampak to še vedno predstavlja nevšečnost.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a AssKicker Sr apr 10, 2024 4:49 pm

Highupthere je napisal/-a:Nisem prebral vseh odgovorov, ampak a kdo sploh razmišlja o depriciaciji EV avta? Ne dolgo nazaj sem bral o ID3, novi okoli 40k eur, čez 3 leta cca 60k km so vredni okoli 18k eur.

Je čisto brezpomensko koliko te ceneje pride vožnja, če je avto tako nezanimiv za prodajo čez par let.


s tem da tak avto niti nemoreš dat v račun na pooblaščenem servisu. Znanec je hotel dati v račun za nakup nekega audija, pa ga v Sloveniji nihče ni hotu uzet.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a cc09 Sr apr 10, 2024 7:28 pm

Normalno, trgovci in mehaniki bojo nardili vse kar je možno, da bi čim manj ljudi kupilo EV. Tega bo samo še več.
 
toluen
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So maj 02, 2015 9:19 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a toluen Ne apr 14, 2024 9:08 am

Kot avtorja teme me veseli, da se je tema razvila in da vas je toliko podalo svoja razmišljanja, ki so mi bila v pomoč. Hvala.

Če povzamem, sem dobil potrditev, da sem si zase že več ali manj sam odgovoril, torej EV odpade, končni izbor se mi je tako precej zožal.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a J.McLane Po apr 15, 2024 8:41 am

Vsak prebere tisto kar hoče prebrati, povzetek je tebi drugačen kot pa nekomu drugemu.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a cc09 To apr 16, 2024 11:39 am

Ne glede kaj kdo reče, očitno ima vsak človek že vnaprej ustvarjeno mnenje.
Ne vem zakaj ljudje, ki "potrebujejo" 1000 km dosega sploh hodijo na testne vožnje električnih avtov. Res nimate pametnejšega dela?
Zakaj hodite na testne vožnje, če itak veste, da itak "niso tako zelo zeleni"? Je treba it na testno vožnjo, da to ugotoviš? Sicer ne verjamem, da je to razlog za kogarkoli proti EV, tako da ne vem zakaj to sploh omenjat.
Isto za polnilnice itd. Če ne veš, da ga lahko polneš doma in po kaki ceni, ti tudi testna vožnja tu ne bo pomagala. Niti ni šel nihče na testno vožnjo v Dalmacijo z vsakim EV posebej, da bi ugotovil kako je s tem v praksi.

Vnaprej odločen človek gre sprobat 5 električnih avtov...enostavno ne razumem.

Uganete koliko dizlov sem šel jaz sprobat ko sem nazadnje kupoval nov avto? Nobenga. Ker sem vedel, da ga ne bom kupil, niti ga ne bi kupil niti če bi bil pol cenejši. Tako da res ne razumem...
 
Tommaazz
Novinec
 
Prispevkov: 233
Pridružen: Sr maj 18, 2011 9:13 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Tommaazz To apr 16, 2024 4:00 pm

Tudi jaz sem začel pogledovati k električarjem, zakaj? Ker smo lani naredili elektrarno in mi bo ostalo še za kakšen avtomobil (ali pa malo doplačam konec leta) na elektriko za mojih cca. 20.000 km/leto. Gre se mi predvsem za to, da bi izkoristil tisto, kar pač pridelamo čez leto. Zaenkrat me najbolj vleče k Meganu (160 kw), všeč mi je zunanjost in notranjost ter ima google sistem...prav tako se po testih sodeč lepo pelje. Ne potrebujem nekega velikega avta, vsaj rang B-suv ali hatchback (tam nekje 4,1-4,4 m max)...absolutno ne novega, ker potem nisem naredil nič :roll: (predragi). Nekej do 2 let star ter do 25-30.000 km (v Nemčiji okoli 28.000 eur in računam še na 3.000 eur subvencije)...malo računam, da bi polnil na 3-4 dni, delam 70 km/dan in bi tako potreboval vsaj med 50-60 kwh baterijo...ne bi pa rad, da bi ga polnil kot mobitel, ki ga moram polnit skoraj vsak dan :D . Računam, da bi v naslednjem letu vzel električarja...
Malo me še skrbi koliko bom dobil zanj ko bo star 6 let (po 4 letih recimo) :? , če dobim 10 jurjev se mi spet ne splača, ker je izguba prevelika, čeprav bo baterija še dve leti v garanciji (8 let ima renault ali 160.000 km)...ne vem bom videl kaj še bo ampak me zelo vleče, da ga vzamem...vidim, da že id 4 dobim ali enyaqa pod 30 k eur, samo nisem najbolj za WV in derivate :D ...trenutno tipam, pa baterije ne vem kateri tip je boljše, te ki jih lahko polniš do 100% (mg4 51kwh recimo in novejše Tesle) ali pa ta, ki je v Meganu, id,...da pustim minimalno 10 do 15% ter polnim na cca. 85-90%...če pa bi bilo po moje in ne bi bila takšna gonja proti bencinarjem, dizlom pa mi je želja imeti vsaj 6 cilinderski motor 8) ...tudi recimo mazda cx-60 I6 diesel bi bila 8) (ampak prevelik)...zdaj že bluzim, v glavnem mika me električar :-D
2002 (2007-2008) VW Polo 1.4MPI; 2008 (2008-2011) Renault Megane Grandtour 1.6 16V; 2011 (2011-2017) Peugeot 508 SW 1.6 THP; 2017 (2017-2021) Mazda 3 G120; 2021 Mazda CX-30 G150;...
 
toluen
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So maj 02, 2015 9:19 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a toluen To apr 16, 2024 4:51 pm

cc09 je napisal/-a:Ne glede kaj kdo reče, očitno ima vsak človek že vnaprej ustvarjeno mnenje.
Ne vem zakaj ljudje, ki "potrebujejo" 1000 km dosega sploh hodijo na testne vožnje električnih avtov. Res nimate pametnejšega dela?
Zakaj hodite na testne vožnje, če itak veste, da itak "niso tako zelo zeleni"? Je treba it na testno vožnjo, da to ugotoviš? Sicer ne verjamem, da je to razlog za kogarkoli proti EV, tako da ne vem zakaj to sploh omenjat.
Isto za polnilnice itd. Če ne veš, da ga lahko polneš doma in po kaki ceni, ti tudi testna vožnja tu ne bo pomagala. Niti ni šel nihče na testno vožnjo v Dalmacijo z vsakim EV posebej, da bi ugotovil kako je s tem v praksi.

Vnaprej odločen človek gre sprobat 5 električnih avtov...enostavno ne razumem.

Uganete koliko dizlov sem šel jaz sprobat ko sem nazadnje kupoval nov avto? Nobenga. Ker sem vedel, da ga ne bom kupil, niti ga ne bi kupil niti če bi bil pol cenejši. Tako da res ne razumem...


Zdravo cc09,

Hvala za tvoje mnenje, predvidevam da leti name.

Vsekakor nisem bil vnaprej odločen človek, preden sem šel sprobati EV avte. Tudi “zelena energija” ali je ali pa ne, ne bi igrala vloge pri nakupu.

Do teh spoznanj, ki jih omenjam v uvodnem postu, sem prišel po tem, ko sem naredil to lastno “domačo nalogo” in nič prej, namen mojega posta tu gor pa je bil predvsem da vas vprašam, kaj sem spregledal.

Mnenja sem prebral z odprto glavo, so pa po večini vsa takšna, da ali ne pride upoštev pri meni (sončna elektrarna npr.) ali pa me preprosto ni tako impresioniralo kot nekatere kar je bilo omenjeno (odzivnost, tihost, splošna všečnost), hkrati pa nobenega prepričljivega novega razloga, vsaj zame.

Se pa strinjam, da lahko nekdo drug potegne zase drugačne zaključke.

Lp
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a cc09 To apr 16, 2024 8:03 pm

No, in kolk si naračunal strošek tesle v recimo 8 letih in kolk je strošek nekega drugega podobnega dizla? Kolk pride?

Ker če ne vemo kolk stane varianta a in kolk b, se škoda kaj menit o tem katera je boljša.

Jaz zase vem kolk me stane...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1073
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a D12J12 Sr apr 17, 2024 11:16 am

Tommaazz je napisal/-a:malo računam, da bi polnil na 3-4 dni, delam 70 km/dan in bi tako potreboval vsaj med 50-60 kwh baterijo...ne bi pa rad, da bi ga polnil kot mobitel, ki ga moram polnit skoraj vsak dan :D .

Čim manjši cikli med 40 in 80% (100% pred daljšo potjo) in čim nižja moč polnjenja pa bo degredacija baterije neopazna. Tako da priporočam polnjenje vsak dan pa tudi če samo za 10-20%, bo na daljši rok bolje. Lahko nastaviš, da ti viške pobere avto.
 
Tommaazz
Novinec
 
Prispevkov: 233
Pridružen: Sr maj 18, 2011 9:13 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Tommaazz Sr apr 17, 2024 5:44 pm

D12J12 je napisal/-a:
Tommaazz je napisal/-a:malo računam, da bi polnil na 3-4 dni, delam 70 km/dan in bi tako potreboval vsaj med 50-60 kwh baterijo...ne bi pa rad, da bi ga polnil kot mobitel, ki ga moram polnit skoraj vsak dan :D .

Čim manjši cikli med 40 in 80% (100% pred daljšo potjo) in čim nižja moč polnjenja pa bo degredacija baterije neopazna. Tako da priporočam polnjenje vsak dan pa tudi če samo za 10-20%, bo na daljši rok bolje. Lahko nastaviš, da ti viške pobere avto.

Aha, hvala za info. Polnil bi z 11kW dinamično polnilnico, mamo 3x20A varovalke...saj če bi pa ugotovil, da to ni zame bi ga pa prodal pa šel nazaj na ICE :D ...vozil sem ID3 150kW od kolega, pa je za vozit super, sploh ko pritisneš gas iz ovinka 8) ...samo VW se mi ne dopadejo znotraj, pa tudi zunaj ne :lol: , megane pa :D ...vem pa tudi, da bom za gume dal x2 glede na sedanji način vožnje, vsaj na začetku bo zanimivo :twisted:
2002 (2007-2008) VW Polo 1.4MPI; 2008 (2008-2011) Renault Megane Grandtour 1.6 16V; 2011 (2011-2017) Peugeot 508 SW 1.6 THP; 2017 (2017-2021) Mazda 3 G120; 2021 Mazda CX-30 G150;...
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1460
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a For Če apr 18, 2024 9:49 am

Megane je res lep, škoda da je elektrika :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a limas Če apr 18, 2024 1:42 pm

Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a... posledica medijske indoktrinacije prebivalstva z zeleno agendo.
EV niso posledica naravnega/spontanega razvoja avtomobilizma, ampak posledica politično-ideološkega vpliva.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a cc09 Pe apr 19, 2024 6:17 am

Ni res. Če ne bi veliki proizvajalci zavirali vsako spremembo, bi imeli električne avte že zdavnaj.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 102 gostov