Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a kseb Če jul 20, 2017 2:08 pm

kotk je napisal/-a:Trenutno se tudi sam odločam med dizlom in bencincem pa delam cca 45.000 letno. Primerjava za Mazdo CX 3:

Bencinski - 2.0 Skyactiv G 120, povprečna poraba - 6,8 l
znesek goriva za 150.000 km: 12.495€

Dizel - 1.5 CD105 , povprečna - 5,16 l
znesek goriva za 150.000 km: 8854€, +1800€ razlike v nabavni ceni
10.654€

Razlika med enim in drugim znaša zgolj 1841€.
Menite, da se razliko celo poravna z dražji servisi pri dizlu?


Ko sem preračunaval za Mazdo 3 so bila slabša razmerja (dizel 2,2 ali pa bencin 2.0), doplačilo pa 2 keur.
Po spominu je bila točka preloma krepko preko 200.000 km. Zato je pri bajti pač G120. In zadošča.

Pa dober nakup
 
klekej
Novinec
 
Prispevkov: 487
Pridružen: So avg 01, 2009 3:40 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a klekej Če jul 20, 2017 2:36 pm

Tropex je napisal/-a:Zivjo,

Kupujem avto in imam nekaj vprasanj...

- Bencin ali diesel? (Na mesec naredim priblizno 1200 km se pravi na leto malo manj ko 15000 km ).
- Razmisljam o nakupu renault megane letnik okoli 2010 (karavan)...kaj menite o 1.6 bencinerjih in 1.9 diesel?(zanima me, kaj se rado pokvari, kaksni so stroski materiala, poceni ali dragi)
Tropex


Sem pred isto situacijo kot avtor teme. Podobna kilometrina, veliko kratkih voženj in Megane III grandtour. Logična izbira bi bila bencinski 1.6 16v, dokler nisem šel na testno vožnjo. Zadeva je za tak avto (sploh ko je naložen) totalno podhranjena, poraba pa v višavah (kar pri majhni kilometrini ni nek faktor, se ti pa neumno zdi v času turbo bencinarjev). Alternativa je 1.5 dci, ki ima ravno prav moči za tak avto, a ob takem načinu vožnje veliko večje tveganje za okvare. TCe (116) bi bil idealka, a bojda tako cuka, da ni za zdržat. Res ne vem, eni imajo dizle in tudi ob kratkih vožnjah nič problemov, eni zmečejo bogastvo v njih.

Raje gledati kaj drugega kot Megana? Astro 1.4 turbo? Focus 1.0 ecoboost? Čeprav mi je Megane GT Line z naskokom najlepši, a kaj ko francoz ne zna narediti turbo bencinarja.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1069
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a D12J12 Če jul 20, 2017 3:01 pm

Francoz zna marsikaj, ne samo narediti turbo bencinarja. Glede cukanja bodo že poštimali, važno je, da veriga zdrži in da je turbina ravno prav podložena ;) .
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a titanius Če jul 20, 2017 3:12 pm

Kot sem omenil par postov višje.. Vsak, ki dela bolj majhno kilometrino jo bo z nakupom dizla vsaj podvojil. Pri meni je prej znašalo okrog 16000 km na leto z bencinarjem a bom trenutno z dizlom prilezel prek 30000 če bo šlo tako naprej, če ne še več. Predvidevam, da se bo od kratkih voženj prej pokvaril TDI kot kakšen HDI,CDI,dCi.. Predvsem je treba lepo ravnat s turbino pri dizlu, ne avta terat mrzlega preko 2700 rpm, prav tako ne vozit takoj po vžigu, ne ga ugasnit takoj po vožnji itd.. Turbina pri bencinarju baje povzroča manj težav. Jaz svojega HDi-ja pustim delat 3-4min pred vožnjo ter 2min po vožnji. Tako mi je svetoval mehanik, ki pozna Citroene v dušo. Ko pa indikator temperature olja pokaže vse črtice ga pa konkretno pritisnem do skoraj rdečega območja..

Jaz tako delam, kako drugi delajo pa ne vem. Turbina naj bi žarela pri pritiskanju, ko pa avto dela v prostem teku pa naj bi jo hladilo. Se motim? Prav tako je mojster dejal, če ga teraš po AC 170+ pa greš na bencinsko, da avta ne ugasneš takoj ampak se parkiraš na stran, počakaš 2-3min v prostem teku ter potem greš tankat, da se turbina vmes ohladi. To bodo več znali svetovat mojstri turbin.

Prav tako bi rad slišal mnenje drugih voznikov dizlov kako oni ravnajo s svojimi avti ko so mrzli/vroči itd.. Ampak jaz delam tako kot sem opisal zgoraj.

Lp
 
Stumpjumper
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 750
Pridružen: To maj 24, 2016 3:08 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a Stumpjumper Če jul 20, 2017 3:17 pm

klekej je napisal/-a:
Tropex je napisal/-a:Zivjo,

Kupujem avto in imam nekaj vprasanj...

- Bencin ali diesel? (Na mesec naredim priblizno 1200 km se pravi na leto malo manj ko 15000 km ).
- Razmisljam o nakupu renault megane letnik okoli 2010 (karavan)...kaj menite o 1.6 bencinerjih in 1.9 diesel?(zanima me, kaj se rado pokvari, kaksni so stroski materiala, poceni ali dragi)
Tropex


Sem pred isto situacijo kot avtor teme. Podobna kilometrina, veliko kratkih voženj in Megane III grandtour. Logična izbira bi bila bencinski 1.6 16v, dokler nisem šel na testno vožnjo. Zadeva je za tak avto (sploh ko je naložen) totalno podhranjena, poraba pa v višavah (kar pri majhni kilometrini ni nek faktor, se ti pa neumno zdi v času turbo bencinarjev). Alternativa je 1.5 dci, ki ima ravno prav moči za tak avto, a ob takem načinu vožnje veliko večje tveganje za okvare. TCe (116) bi bil idealka, a bojda tako cuka, da ni za zdržat. Res ne vem, eni imajo dizle in tudi ob kratkih vožnjah nič problemov, eni zmečejo bogastvo v njih.

Raje gledati kaj drugega kot Megana? Astro 1.4 turbo? Focus 1.0 ecoboost? Čeprav mi je Megane GT Line z naskokom najlepši, a kaj ko francoz ne zna narediti turbo bencinarja.


Naši službeni megani 1.5 dci imajo vsi prek 150000, servis je delan redno (na 20000). Kratke razdalje, dolge razdalje, tiščanje hladnega, uglavnem...službeni avti pač. Z nobenim kakšnega večjega problema. 1.5 dci je zelo zanesljiv motor (če je servis delan redno).
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a nered Če jul 20, 2017 3:31 pm

klekej je napisal/-a:
Tropex je napisal/-a:Zivjo,

Kupujem avto in imam nekaj vprasanj...

- Bencin ali diesel? (Na mesec naredim priblizno 1200 km se pravi na leto malo manj ko 15000 km ).
- Razmisljam o nakupu renault megane letnik okoli 2010 (karavan)...kaj menite o 1.6 bencinerjih in 1.9 diesel?(zanima me, kaj se rado pokvari, kaksni so stroski materiala, poceni ali dragi)
Tropex


Sem pred isto situacijo kot avtor teme. Podobna kilometrina, veliko kratkih voženj in Megane III grandtour. Logična izbira bi bila bencinski 1.6 16v, dokler nisem šel na testno vožnjo. Zadeva je za tak avto (sploh ko je naložen) totalno podhranjena, poraba pa v višavah (kar pri majhni kilometrini ni nek faktor, se ti pa neumno zdi v času turbo bencinarjev). Alternativa je 1.5 dci, ki ima ravno prav moči za tak avto, a ob takem načinu vožnje veliko večje tveganje za okvare. TCe (116) bi bil idealka, a bojda tako cuka, da ni za zdržat. Res ne vem, eni imajo dizle in tudi ob kratkih vožnjah nič problemov, eni zmečejo bogastvo v njih.

Raje gledati kaj drugega kot Megana? Astro 1.4 turbo? Focus 1.0 ecoboost? Čeprav mi je Megane GT Line z naskokom najlepši, a kaj ko francoz ne zna narediti turbo bencinarja.


1.0 Ecoboost je prav tako podhranjena zadeva. Nova Astra je konkreten napredek pri Oplu 1.4T pride v 125KM, 150KM izvedbi bi moralo biti dosti za skoraj vse potrebe vzami testno in se prepricaj za < 20,000km/leto bi vzel bencinarja. Astra je prav tako ugodna za vzdrzevanje pravk tako pa se da dosti dogovoriti pri ceni in lahko dobis veliko opreme za solidno ceno.

Se en zelo konkreten kandidat iz segmenta: Hyundai I30
 
klekej
Novinec
 
Prispevkov: 487
Pridružen: So avg 01, 2009 3:40 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a klekej Če jul 20, 2017 4:31 pm

1.2 TCe je zunaj že 6 let, pa tudi v novi 101 in 132ps različici v Meganu IV cukata. V mojem buđetu pride v poštev prejšnja astra (J), ki ima 1.4 turbo s 120ps, tu pa je spet serijska napaka z ležaji na menjalniku, sploh pa mi vizualno Astra, tudi nova, nikakor ne potegne. 1.0 ecoboost 125ps bi moral biti pomoje dovolj, motorji slovijo kot zanesljivi. i30 mogoče, ampak korejci pa sploh radi skrivanjo konje v bencinskih motorjih, imamo enega doma. Res ne vem kaj bi.. :D Megane je vsekakor moj favorit, ampak dizla res ne vem, če bi.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a pskoda Če jul 20, 2017 4:49 pm

titanius je napisal/-a:Kot sem omenil par postov višje.. Vsak, ki dela bolj majhno kilometrino jo bo z nakupom dizla vsaj podvojil. Pri meni je prej znašalo okrog 16000 km na leto z bencinarjem a bom trenutno z dizlom prilezel prek 30000 če bo šlo tako naprej, če ne še več. Predvidevam, da se bo od kratkih voženj prej pokvaril TDI kot kakšen HDI,CDI,dCi.. Predvsem je treba lepo ravnat s turbino pri dizlu, ne avta terat mrzlega preko 2700 rpm, prav tako ne vozit takoj po vžigu, ne ga ugasnit takoj po vožnji itd.. Turbina pri bencinarju baje povzroča manj težav. Jaz svojega HDi-ja pustim delat 3-4min pred vožnjo ter 2min po vožnji. Tako mi je svetoval mehanik, ki pozna Citroene v dušo. Ko pa indikator temperature olja pokaže vse črtice ga pa konkretno pritisnem do skoraj rdečega območja..

Jaz tako delam, kako drugi delajo pa ne vem. Turbina naj bi žarela pri pritiskanju, ko pa avto dela v prostem teku pa naj bi jo hladilo. Se motim? Prav tako je mojster dejal, če ga teraš po AC 170+ pa greš na bencinsko, da avta ne ugasneš takoj ampak se parkiraš na stran, počakaš 2-3min v prostem teku ter potem greš tankat, da se turbina vmes ohladi. To bodo več znali svetovat mojstri turbin.

Prav tako bi rad slišal mnenje drugih voznikov dizlov kako oni ravnajo s svojimi avti ko so mrzli/vroči itd.. Ampak jaz delam tako kot sem opisal zgoraj.

Lp


Tovarna, ki proizvaja avtomobile oz jih je tudi skonstruirala pozna bolje motor kot tvoj mehanik in piše v navodilih za uporabo, da moraš takoj speljat nič čakat.
Pa tudi tistih 2700rpm ne vem kje si jih našel.

Na tem forumu je večino folka, ki imajo z bencinarjem krepkooooo pod 6l na 100km in vožnja po AC 100km/h lahko motor še predno prideš na bencinsko ugasneš. Noben, ki vozi po omejitvah ne rabi puščat motor prižgan.

Jaz svojega tdija ko zaženem mrzlega nikoli ne čakam speljem takoj in vozim zmerno dokler se olje ne segreje vsaj na 80 stopinj. Isto sem delal z turbo bencinarjem nikoli nobenega problema
Lp
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a titanius Če jul 20, 2017 8:22 pm

Ne vem no, meni se zdi primerno za dizla, da ga malo pustiš mrzlega laufat preden spelješ. Ponavadi poslušam en komad in grem. Ampak vsak ima svoje načine.
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a Fnatic Pe jul 21, 2017 7:53 am

Še to ja. Zdaj pa naj čakam, da mi avto zapoje pesmico. Jaz ne čakam. Vsaj povečini ne (edino, če dam psa not in ga prej ohladim, če je vroč zdaj poleti). Edino kar je, da ko se ustavim, ga ugasnem po par sekundah, da se turbinca umiri. In nimam nobenih problemov. Servis samo redni.

če se ne motim, so na Wheeler Dealers učili Mika, kako optimalno vozit dizla. Speljevanje takoj, ko ga prižgeš, pa skozi zavijanje na semaforju, če se le da brez prestavljanja v nižjo itd..se ne spomnim vsega ampak za speljevanje sem prepričan. In se strinjam, Citroenovi inženirji, izdelovalci itd.sigurno bolj pozanjo delovanje kot en mehanik. ne da ga pljuvam ampak tako je.
Ba-dum tssssssss =P
 
klekej
Novinec
 
Prispevkov: 487
Pridružen: So avg 01, 2009 3:40 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a klekej Pe jul 21, 2017 8:46 am

titanius je napisal/-a:Ne vem no, meni se zdi primerno za dizla, da ga malo pustiš mrzlega laufat preden spelješ. Ponavadi poslušam en komad in grem. Ampak vsak ima svoje načine.


V treh minutah na štandgasu se avto ni ogrel niti za malo, vse kar delaš s tem početjem je nepotrebna poraba goriva. Pa saj to ni raketa, da jo boš pripravljal za vzlet v vesolje. :lol:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a Firediver Pe jul 21, 2017 8:50 am

Dobivam občutek, da smo sužnji svojih avtomobilov, ker toliko debate kako pravilno voziti in da bo čimmanjša poraba lahko pomeni samo to, kaj vse narediti, da se bo avto počutil dobro. Bruhanje!

Dejte vsaj malček uživati v vožnji in ne gledat vseh parametrov motorja med vožnjo če so v pravem območju. Mogoče je res nekaj na tem, da se prej ni toliko gledalo na parametre, ker ni bilo OBD-ja in tudi na armaturki si imel samo 2 cagra (hitrost in gorivo). Kakšni preprosti časi!

Velika večina problemov je zaradi tega šparavnega cincanja, potem zaradi slabih materialov in šele na koncu zaradi preagresivne vožnje.

Glede načina vožnje pa ima vsak svoj prav. Poznam zgodbo kmeta, ki je svoj traktor vedno vozil na najnižjih možnih obratih (pred klancem jih je malo dvignil, ampak samo kar je bilo nujno) in to je bilo silno moreče za poslušati. Ampak se ga ni dalo prepričati, on je mislil da z nizkimi obrati špara mehaniko in to je bilo zanj sveto! Še dobro, da je bil traktor stara šola in je vse to zmogel.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a INFINITI Pe jul 21, 2017 9:18 am

titanius je napisal/-a:Ne vem no, meni se zdi primerno za dizla, da ga malo pustiš mrzlega laufat preden spelješ. Ponavadi poslušam en komad in grem. Ampak vsak ima svoje načine.


Ni primerno - če bi hotel biti pikolovski bi odgovoril tvojemu mehaniku da hladen avto, ki laufa v prostem teku slabše podmazuje (tudi drugače ni OK da kar laufa in laufa u prazno.) in potem dobiš t.i. sindrom taxija, ko imaš nešteto primerov prekomerno obrabljenih odmičnih gredi.

Avto ko se zalaufa se spelje, da se čim prej normalno ogreje na delovno temp in pika. Drugo kar počneš je pa res bolj zdravo za motor, da ga ne tiščiš hladnega, ali pa po tiščanju ne ugašaš takoj. Če pa normalno voziš pa tudi tega ni treba. Če bi recimo tiščal, bi pol par kilometrov vozil na nekih normalnih obratih pa gasu in lahko potem takoj ugasneš, ne pa da še kar vrtiš motor na črpalki nekaj minut - brezveze onesnažuješ in nič drugega.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a J.McLane Pe jul 21, 2017 2:14 pm

danci1973 je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:Kje si ti prebral, da je bencin manj kaloričen od dizla?

Ti bom jaz spremenil to dejstvo:

https://sl.wikipedia.org/wiki/Kurilna_vrednost

Ker porabo merimo v L/100km in gorivo plačijemo v €/L, nas zanima tudi MJ/Liter ... :roll:

Je pa razlika majhna:

  • dizel - 35.8 MJ/L
  • bencin - 34.2 MJ/L

Glavni faktor za manjšo porabo dizelskih motorjev je višja kompresija in s tem večji termodinamični izkoristek.


Tole ne bo prav, dizel je tam nekje kot pišeš bencin je pa pri 31-32 MJ/L.

Pri pretvorbi iz kg v l verjetno nisi upošteval da ima dizel 0,840kg/lit bencin pa samo 0,750 kg/lit
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a J.McLane Pe jul 21, 2017 2:17 pm

kseb je napisal/-a:Debate bencin vs diesel so vedno zanimive.
Pri zadnjih dveh spremembah cen goriv sem opazil, da se je diesel podražil za več kot bencin.

Tako je:
- pri podražitvi z dne 4.7.2017: - bencin dvig za 0,9 centa/l
- diesel dvig za 3,4 centa/l.

pri podražitvi z dne 18.7.2017: - bencin dvig za 0,9 centa/l,
- diesel dvig za 1,4 centa/l.

A to je sezonska (naključna) sprememba ali z manjšanjem razlike med prodajno ceno delajo diesle manj privlačne za nakup (npr. zaradi onesnaževanja, politike drugih vlad, ki dieslom niso naklonjene in podobno). Ponavadi se je namreč cena diesla dvigovala počasneje kot pri bencinu.
A kdo ve kaj več?


Oblikovanje cen skupaj z arhivom za nazaj imaš tule:
http://www.mgrt.gov.si/si/delovna_podro ... derivatov/

Trošarina na dizel je že dolgo 0,42605 €/l na bencin pa 0,50780 €/l, tako da je razlika lahko nastala samo v razliki ceni goriva brez dajatev.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a tomzzi Pe jul 21, 2017 3:34 pm

titanius je napisal/-a:Ne vem no, meni se zdi primerno za dizla, da ga malo pustiš mrzlega laufat preden spelješ. Ponavadi poslušam en komad in grem. Ampak vsak ima svoje načine.


Pa tudi nobene koristi nimaš od tega. Tudi avto ne. Nevem zakaj bi "ogreval" avto na mestu. Se vsedeš, vžgeš in spelješ. Seveda pa par kilometrov z lahko nogo.
Drugo pa je ugašanje. Če goniš avto v obrate je dobro potem par kilometrov pred zaustavitvijo spustit nogo iz pedalke za gas. Ali pa kakšne pol minute, minuto na mestu pustit laufat, da se ohladi.
To je to.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a danci1973 Pe jul 21, 2017 5:46 pm

J.McLane je napisal/-a:Tole ne bo prav, dizel je tam nekje kot pišeš bencin je pa pri 31-32 MJ/L.

Pri pretvorbi iz kg v l verjetno nisi upošteval da ima dizel 0,840kg/lit bencin pa samo 0,750 kg/lit

Podatke sem povzel po Wikipediji - lahko pa popraviš članek, če meniš, da ima napačne podatke...
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a kseb Pe jul 21, 2017 6:00 pm

J.McLane, hvala.
Trošarinska politika torej ostaja nespremenjena.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a pskoda Pe jul 21, 2017 7:38 pm

danci1973 je napisal/-a:Glavni faktor za manjšo porabo dizelskih motorjev je višja kompresija in s tem večji termodinamični izkoristek.


Mazdin bencinar in dizel imata isto kompresijo 14:1 in se bencinar skrije v porabi in bolj ko ju preganjaš večja bo razlika med njima.



Trenutno ni bencinarja, da bi se kosal z dizlom v porabi ampak, ker večina vas tukaj vozi počasi je razlika med njima majhna.
Ko bencinarja samo malo pohodiš BC trenutna poraba takoj skoči na 10 in več litrov dizel pa ni tako občutljiv
Zadnjič spremenil pskoda, dne Pe jul 21, 2017 7:48 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1069
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Bencin ali diesel

Napisal/-a D12J12 Pe jul 21, 2017 7:47 pm

Vsa poanta je v navoru, navor vleče in jasno je, da ga imajo dizli več. Bencinarji ( atmonsverci) imajo najvišjega pri cca 4000obr.min, ko ga imajo dizli nevem ugibam pri 2000obr.min. Ko ima dizel ves navor na razpolago pri zmerni vožnji, ga ima bencinar polovico manj.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 109 gostov