Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
lovec1990
Novinec
 
Prispevkov: 159
Pridružen: So mar 08, 2014 1:00 pm

Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a lovec1990 So apr 22, 2017 7:17 am

Pozdravljeni,

na voljo imam kupiti avto od sorodnice ki se je zelo malo vozila torej 15 let star avto z manj kot 40 tišoč kilometri edino kar vem glede vzdrževanja da je bilo za olje dobro poskrbljeno in da naj bi bil vožen na servise .
Sedaj me pa zanima, če jaz tak avto kupim ali lahko pričakujem kakšne okvare glede na to, da avto ni bil vožen gre se pa za toyot-o?
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a xxl So apr 22, 2017 7:55 am

Če ne bi bila Toyota, bi mogoče podvomil v to, da ne bo kaj narobe, saj statistično si lahko bolj miren, ampak, tudi če se avto malo vozi, določene stvari dotrajajo. Najbrž kakšne gumice, tesnila, rja na izpuhu pa še kje...Treba bo malo prečekirat avto, je pa najbrž to dober nakup, za pravo ceno seveda.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a RedBaron So apr 22, 2017 9:25 am

Hja, avto je relativno star, problematični znajo biti jermeni, in ostali gumijasti deli, ki so pač bolj podvrženi staranju.

Jaz bi najprej naredil srevis (tudi menjavo jermenov, če še ni bila), ter preveril cevi (zavore, voda, gorivo) in potem veselo vozil :)
Glede na to, da je stal, bodi od začetka bolj nežen in ga postopoma obremenjuj - podobno kot pri utekanju novega.

Če kupuješ star avto, je vsekakor boljše, da ima malo km, če pa kupuješ avto z veliko km, je pa boljše, da je čimbolj nov....

Za katero toyoto konkretno pa gre?
 
lovec1990
Novinec
 
Prispevkov: 159
Pridružen: So mar 08, 2014 1:00 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a lovec1990 So apr 22, 2017 9:46 am

Gre se pa za Toyoto Yaris 1.0 2002.

Potlej naj naredim kar velik servis?
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a RedBaron So apr 22, 2017 10:05 am

Če me spomin ne vara, yaris nima jermena ampak ketno...

Preveri servisno zgodovino (če praviš, da je redno vzdrževan) in če je bilo olje menjano redno (časovni interval v tvojem primeru) potem niti ne rabiš menjavat, če še ni čas za to... če pa je olje staro, pa le menjaj... -> če nisi ziher, raje preventivno menjaj olje + filter. Preveri nivo olja v menjalniku.

Preveri zavorno tekočino (naj bi se menjala na 2-3 leta), mikro jermen, ter kot sem že omenil, vse gumijaste cevi ( če so kje napokane, če so OK ne rabiš brezveze menjat). Zavore tudi ne škodi če preveriš, vendar pri 40 kkm pomoje niso kritične.

Če ima klimo preveri kako deluje, morda jo je potrebno napolnit, menjat mikrofilter.

Sicer pa, yaris naj ne bi bil problematičen.
 
lovec1990
Novinec
 
Prispevkov: 159
Pridružen: So mar 08, 2014 1:00 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a lovec1990 So apr 22, 2017 10:12 am

aha pol samo cevi preverim in menjam jermene, filtre, svečke in olje ?

kaj pa kaka tesnila bi mi znala it ker se bo avto, kar na enkrat vozil vsak dan?
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a RedBaron So apr 22, 2017 10:36 am

Kot sem rekel, najprej preveri SERVISNO ZGODOVINO in (ob predpostavki, da je zanesljiva) potem glede na to menjaš kar je (če sploh je kaj) potrebno.

Recimo, če je olje bilo menjano vsako leto in zdaj manjka do menjave še recimo pol leta, potem olja ni nujno menjati zdaj.
Če pa se je olje menjavalao na 2 ali 3 leta (glede na to, da se je delalo zelo malo km), bi ga pa jaz zamenjal z novim + filter seveda.

Svečke tudi preveriš kdaj so bile menjane in kaj pravi toyota (interval menjave). Če je bilo menjano potem ne rabiš brezveze zapravljat denarja, če pa je že čez interval (časovni v tem primeru, če sploh je pri svečkah), potem je pa dobro, da menjaš... Enako je z mikro jermenom in filtri...

Cevi preveriš (oz. jih mehanik) in če so OK, pustiš pri miru, če je katera kritična -> menjaš.


Avto je stal (oz bil zelo malo vožen), zdaj pa praviš, da bo vožen vsak dan in te skrbijo razna tesnila... zato pa je pomembno, da ga postopoma "navadiš" na nov ritem. Voziš bolj nežno in ga postopoma "pritiskaš" (ne prvi dan na AC in gas do podna od KP do MS) in po kakšnih 1000 do 2000 km tiščanje ne bo več problem. Seveda najprej počakaš, da je motor ogret.
V navodilih poišči poglavje o utekanju novega vozila, nič ne bo narobe, če se boš držal teh napotkov.
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 652
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a alexwell So apr 22, 2017 7:04 pm

kupi takoj jaz nebi razmišljal
 
krimic
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 89
Pridružen: Pe nov 30, 2007 4:38 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a krimic So apr 22, 2017 8:13 pm

No to z utekanjem jaz s svojimi izkusnjami definitivno ne bi pocel. Taksen "zastan" avto se vec ne bo utekel. S tem ko bos hotel vec od njega kot je bilo do sedaj se pripravi na probleme. Sam sem ze kupil avto od starejsega cloveka z malo kilometri in ga sparal oz utekal, da bi ja ne imel probleme z njim, pa je na koncu vseeno spustil duso, kljub temu da rdecih obratov oz. blokade ni videl.

Pa se to...poznam par primerov, ko so kupili avto, ki bi naj bil vrhunsko ohranjen, pa na njem kasneje ugotovijo, da pol zadev ne dela. V vecini primerov elektronike, ki jih ti "pazljivci" niti niso ppgresali in popravljali. Vseeno preglej kaksno je stanje.
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a kseb Ne apr 23, 2017 6:10 am

Tudi jaz sem kupil pred nekaj leti vrhunsko ohranjen rabljen avto od starejše lastnice. Ženska je delala po 3.000 km letno. Kljub utekanju motorja sem po 500 km moral menjati vsa tesnila na motorju. Dobro, avto je bil star in so bili deli poceni. Potem pa je delal BP štiri leta, ko sem ga prodal.
 
lovec1990
Novinec
 
Prispevkov: 159
Pridružen: So mar 08, 2014 1:00 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a lovec1990 Ne apr 23, 2017 7:46 am

ste me pa presrali sedaj kaj se potem ne splača kupit takega avta?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a Firediver Ne apr 23, 2017 8:53 am

Če kupiš od sorodnice:
1. Vsaj veš, kdo ga je imel prej
2. Bo tudi cena s kakim družinskim popustom
3. S tem popustom lahko financiraš del konkretnega servisa
4. Drugi del konkretnega servisa financiraš iz budgeta "stroški servisa ob nakupu bilokaterega drugega rabljenega avta"
5. In uživaš v vožnji, kolikor se pač da uživati v tasko starem avtu (ima kaj opreme?)
6. 15 let star avto že 15 let ni nov, zato boš okvare popravljal sproti. Ali bodo nastale kot posledica neuporabe ali kot posledica starosti pa ne boš nikoli vedel.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a AssKicker Ne apr 23, 2017 11:25 am

Čudno, jaz sem imel forda, kateri je prej prevozil 82.000 km v 16-ih letih. Pa ni bilo niti enega problema, pa je videl gas v poden že po par desetih kilometrih.
 
mropc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 603
Pridružen: So feb 06, 2010 3:36 pm

Re: Nakup starega avta z malo kilometri

Napisal/-a mropc Ne apr 23, 2017 11:49 am

kakšni problemi... avto pelji do mehanika naj se pogledajo zadeve (kot so omenili poglej gumjaste dele podvozja, zavore,cevi, naredi redni servis... in predvsem vozi. prva 2 tanka vozi pod 3k obrati.... nato začni voziti normalno... komplicerati pri 15 let stari toyoti pa res ni potrebno. srečno vožnjo

ps: potrošni materijal za to piksno pa tudi nemore (nesme) biti drag.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 120 gostov