Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1069
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Električni avto

Napisal/-a D12J12 Ne nov 13, 2022 1:16 pm

Kam pa potem shranjuješ električno energijo :shock: ?
Slika
Potem ponoči in ob slabem vremenu kuriš elektriko iz elektra?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električni avto

Napisal/-a danci1973 Ne nov 13, 2022 1:34 pm

Uporablja baterijo z imenom 'netmetering'. :lol:
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električni avto

Napisal/-a cc09 Ne nov 13, 2022 2:46 pm

D12J12 je napisal/-a:Kam pa potem shranjuješ električno energijo :shock: ?
Slika
Potem ponoči in ob slabem vremenu kuriš elektriko iz elektra?

No vidite, in potem se taki, ki nimajo osnovnega pojma, spravijo računat kdaj se bo kaj splačalo...in še naganjajo s tistimi, ki imajo to.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Električni avto

Napisal/-a boštjan_01 Ne nov 13, 2022 2:53 pm

soso je napisal/-a:bostjan_01, res ne razumem zakaj na vso silo zelis vkalkulirat stroske za nakup elektrarne? Mislim, da sem dovolj razumljivo napisal, da tega ne rabis upostevat pri izracunu, ker se ti povrne skozi hiso. Tu ni druge matematike. In ja, mogoce se tebi ne splaca, ampak mi se pogovarjamo na tistih primerih zgoraj in tam se kalkulacija izide.
Ker pa je bila tema odprta z namenom nakupa avta, bi bil vesel, ce se oglasi se kdo, ki si lasti el. golfa in pove svoje izkusnje.

Saj si ti sam napisal, da manjša elektrarna samo za namen polnjenja 1avta stane 5k€ (jaz nimam pojma o cenah). Če to ni strošek avta? Tudi gusti85 je napisal da že ima elektrarno in bo dokupil panele zaradi avta za 4k€. Ne vem kam si potem porineš te stroške? V hrano? Ali v dopust? En del stroškov je za hišo, en del pa za avto.
To je moj izračun za moje potrebe. Menda ne pričakujete, da bom delal izračune za celotno Slovenijo? Lahko tudi, za plačilo. To je zelo grobi izračun in sem ponazoril kako lahko na videz male spremembe prinesejo razlike +- 2000€/letno. Nekateri hodijo četrt leta v službo za ta denar, ni to neki drobiž.
Se popolnoma strinjam, vse gre v elektrifikacijo. Tudi sam bom nekoč zagotovo imel el. vozilo, ampak trenutno so moji izračuni takšni kot so.
Danes se pogovarjamo o dosegu 150km, čez 10 let se bomo temu smejali.
Tudi sam rad vidim mnenja nekoga, ki ima el. vozilo že vsaj nekaj let. Seveda je pošteno, da navede vse stroške.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električni avto

Napisal/-a cc09 Ne nov 13, 2022 3:05 pm

S paneli za 4 jurje narediš lahko letno vsaj 30,000 km, verjetno tudi 40,000. Kolk je to v gorivu, a? Kolk goriva je to v 10 letih? V 10 letih postane strošek 4 jurjev smešen. Paneli bojo delali pa 30 let.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1069
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Električni avto

Napisal/-a D12J12 Ne nov 13, 2022 3:27 pm

cc09 je napisal/-a:
D12J12 je napisal/-a:Kam pa potem shranjuješ električno energijo :shock: ?
Slika
Potem ponoči in ob slabem vremenu kuriš elektriko iz elektra?

No vidite, in potem se taki, ki nimajo osnovnega pojma, spravijo računat kdaj se bo kaj splačalo...in še naganjajo s tistimi, ki imajo to.

Kaj lahko vidijo? Kje sem kaj računal? To kar ste vi računali jaz niti omenil nisem. Jaz sem še pisal, da se splača imeti elektrarno, razen stroški lahko pokvarijo plus na koncu.... Razložil si kje imaš pokrite izgube katere bo prinesel čas in na odgovor kje imaš akumulatorje dobim tak odgovor.

Z menoj je tekla tema o ceni rabljenih ev.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električni avto

Napisal/-a cc09 Ne nov 13, 2022 3:29 pm

Sej niti o rabljenih EV ne znaš nič pametnega izračunat.
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1459
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Električni avto

Napisal/-a soso Ne nov 13, 2022 4:32 pm

boštjan_01 je napisal/-a:
soso je napisal/-a:bostjan_01, res ne razumem zakaj na vso silo zelis vkalkulirat stroske za nakup elektrarne? Mislim, da sem dovolj razumljivo napisal, da tega ne rabis upostevat pri izracunu, ker se ti povrne skozi hiso. Tu ni druge matematike. In ja, mogoce se tebi ne splaca, ampak mi se pogovarjamo na tistih primerih zgoraj in tam se kalkulacija izide.
Ker pa je bila tema odprta z namenom nakupa avta, bi bil vesel, ce se oglasi se kdo, ki si lasti el. golfa in pove svoje izkusnje.

Saj si ti sam napisal, da manjša elektrarna samo za namen polnjenja 1avta stane 5k€ (jaz nimam pojma o cenah). Če to ni strošek avta? Tudi gusti85 je napisal da že ima elektrarno in bo dokupil panele zaradi avta za 4k€. Ne vem kam si potem porineš te stroške? V hrano? Ali v dopust? En del stroškov je za hišo, en del pa za avto.
To je moj izračun za moje potrebe. Menda ne pričakujete, da bom delal izračune za celotno Slovenijo? Lahko tudi, za plačilo. To je zelo grobi izračun in sem ponazoril kako lahko na videz male spremembe prinesejo razlike +- 2000€/letno. Nekateri hodijo četrt leta v službo za ta denar, ni to neki drobiž.
Se popolnoma strinjam, vse gre v elektrifikacijo. Tudi sam bom nekoč zagotovo imel el. vozilo, ampak trenutno so moji izračuni takšni kot so.
Danes se pogovarjamo o dosegu 150km, čez 10 let se bomo temu smejali.
Tudi sam rad vidim mnenja nekoga, ki ima el. vozilo že vsaj nekaj let. Seveda je pošteno, da navede vse stroške.


Nekako sva se vedno vsak na svojem bregu in nic kaze, da se priblizujeva. Bom se nekaj dodal potem pa zakljucil in se oglasil cez 10 let pa skupaj pogledamo kje smo :-)
Vzamem primer od gusti85. Ce bo dokupil panele za 5000.eur na obstojeco elektrarno in si kasneje premislil ter avta ne bo vzel, bo na dobo 30 let privarceval namesto 25000 eur nekje priblizno 20000 eur. To so izracuni, ki jih najdes tudi na netu za hise. Gusti85 se cez 15 let odloci, da pa bi vseeno kupil el. avto. Takrat mu elektrarna zagotovo dela ze v plus in investicija se mu je ze poplacala. Torej tukaj ni nobenega stroska vec, ki bi ga moral vkalkulirat zaradi avta.
Ce pa Gusti85 nima elektrane in si bo kupil panele samo za polnjenje avta, to pa je druga zgodba. Tukaj pa potem lahko vkalkuliras strosek k nakupu. Pa se tukaj je na tistem primeru zgoraj bil +, ker dela 30000km letno.
Kar se pa trenutnih dosegov tice se pa strinjam, da se bomo smejali. Vsaka danasnja tehnologija je v roku 10 let zastarela. Takrat bomo napolnili enako kot sedaj gorivo, dosegi bodo pa enakovredni ali se vecji danasnjim motorjem.

Dodajam se en kalkulator, ki sem ga nasel na spletu. Ob vnesenem podatku 30.000km na 10.let in polnjenju na vticnico pridejo zanimivi izracuni.
https://ev-kalkulator.nissan.si/
AH NI NAM LAHKO!
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Električni avto

Napisal/-a boštjan_01 Ne nov 13, 2022 5:02 pm

Vzamem primer od gusti85. Ce bo dokupil panele za 5000.eur na obstojeco elektrarno in si kasneje premislil ter avta ne bo vzel, bo na dobo 30 let privarceval namesto 25000 eur nekje priblizno 20000 eur. To so izracuni, ki jih najdes tudi na netu za hise. Gusti85 se cez 15 let odloci, da pa bi vseeno kupil el. avto. Takrat mu elektrarna zagotovo dela ze v plus in investicija se mu je ze poplacala. Torej tukaj ni nobenega stroska vec, ki bi ga moral vkalkulirat zaradi avta.

Malo sva že bližje. ;) Čisto narobe računaš.
Gustiju85 že sedaj elektrarna pokriva potrebe za hišo, ne potrebuje še več panelov. Če bo montiral dodatne panele in nebo kupil el. avta, ima vsako leto presežek in je teh 4k€ dobesedno vrgel vstran, oz. jih je podaril elektro podjetju (kalkuliram da ima pogodbo, kjer mu podjetje ne izplačuje presežkov). Ti dodatni paneli so vezani izključno na avto, pa lahko obračaš kolikor hočeš.
Je pa res da stroški panelov niso vezani samo na 10 let, kot sedaj računamo.
Pa tem današnjim avtom se bomo smejali že čez 5 let, kaj še bo čez 10 let.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električni avto

Napisal/-a cc09 Ne nov 13, 2022 7:13 pm

Se sploh ne strinjam, majhni mestni avtomobili ne bojo nikoli imeli večje baterije kot nekih 50 kwh kot jih imajo že danes, ker je to nesmiselno. Bolje da je avto bolj prostoren in cenejši, kot da vleče 100 kwh baterijo za sabo, ki je ne bo nikoli potreboval. Bojo pa imeli hitro polnjenje.
Večjim avtom bo naraslo tam do 100 kwh, morda kater 120, več je enako nesmiselno. Potem se je že bolje koncentrirat na druge stvari in polnjenje. Od tega pa tudi nismo več daleč niti danes.
Polnjenje še dolgo ne bo bistveno hitrejše kot danes, 150 kw, morda 200, ker je problem te hitrosti imet povsod. Nič ti ne pomaga polnjenje s 400, če imaš tako polnilnico samo v Ljubljani. 150 kw je dovolj, morajo pa bit te bolj pogoste.
Tehnologija je dovolj dobra, ni pa še dovolj poceni in dovolj razširjena.

Fantaziranje nekaterih, da bojo za 18 jurjev kupili električni avto, ki ga boš napolnil za novih 800 km v 5 min, bo ostalo samo fantaziranje. Če pravijo, da drugače nočejo električnega avta, bojo čez 15 let pač morali malo spremenit to izjavo, v "drugače nočem avta sploh". Bojo pač brez.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1069
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Električni avto

Napisal/-a D12J12 Ne nov 13, 2022 10:04 pm

Ti očitno ostajaš pri tej tehnologiji, tudi prav, ampak prav o tem ti govorim že od prvega komentarja dalje, to kar poznaš danes je že sedaj zgodovina. Preko 2000 patentov je bilo vloženih za nove baterije, ker se zavedajo da takšna kilaža prinese samo probleme. Višja poraba energije, materiala, višji stroški proizvodnje itd, itd, itd. Hitrejše polnjenje ne pomeni samo tistih 150kw, ampak ista hitrost polnjenja skozi vso območje, od 0 do 100%, manjše pregrevanje baterije, manj občutljiva baterija na zunanjo temperaturo, višja kapaciteta ob nižji teži in še bi lahko našteval. Če nič drugega, če vse skupaj zanemariva kar sem do sedaj napisal, boš z novo baterijo prišparal veliko že pri samem polnjenju. Sedaj pri polnjenju potrebujemo tudi do 20% več električne energije kot je kapaciteta baterije, te številke pa niso več zanemarljive. Kako takšno vozilo prodati? Sploh če se podraži elektrika? V 50 litrski tank smo do sedaj dali 50l bencina, pošteno. Nissan leaf baterija 56kwh neto, potrebuje 66.94kwh za napolnjeno baterijo, 19.5% več. Čez 10 let misija nemogoče to prodati, ko bo trg nasičen z drugačno tehnologijo.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električni avto

Napisal/-a matejxx Ne nov 13, 2022 10:22 pm

cc09 je napisal/-a:Se sploh ne strinjam, majhni mestni avtomobili ne bojo nikoli imeli večje baterije kot nekih 50 kwh kot jih imajo že danes, ker je to nesmiselno. Bolje da je avto bolj prostoren in cenejši, kot da vleče 100 kwh baterijo za sabo, ki je ne bo nikoli potreboval. Bojo pa imeli hitro polnjenje.
Večjim avtom bo naraslo tam do 100 kwh, morda kater 120, več je enako nesmiselno. Potem se je že bolje koncentrirat na druge stvari in polnjenje. Od tega pa tudi nismo več daleč niti danes.
Polnjenje še dolgo ne bo bistveno hitrejše kot danes, 150 kw, morda 200, ker je problem te hitrosti imet povsod. Nič ti ne pomaga polnjenje s 400, če imaš tako polnilnico samo v Ljubljani. 150 kw je dovolj, morajo pa bit te bolj pogoste.
Tehnologija je dovolj dobra, ni pa še dovolj poceni in dovolj razširjena.

Fantaziranje nekaterih, da bojo za 18 jurjev kupili električni avto, ki ga boš napolnil za novih 800 km v 5 min, bo ostalo samo fantaziranje. Če pravijo, da drugače nočejo električnega avta, bojo čez 15 let pač morali malo spremenit to izjavo, v "drugače nočem avta sploh". Bojo pač brez.



Zakaj bi moral izjaviti, da nočem avta? Saj če kupim čez 10 let dizlerja, ga lahko brez težav vozim vsaj 30 let. Potem bom pa tako star, da ne bom več sposoben voziti avto. Vsekakor pa ne želim električnega avta, kot ga večina prav tako ne želi, toda v to nas sili ta eko politika, ki pa jo prav tako večina ne podpira, ker zaradi nje samo dražje živimo. Je pa tudi žalostno, da se večina ne zaveda, kako nam ta eko politika komplicira in draži življenje. Če tega nebi bilo, bi lahko bili danes avti smešno poceni.

Drugače pa avto, ki rabi več kot uro, da se napolni, da lahko prevozi 800 km, je pa slabši od 20 let starega dizla. Zato ne vidim niti enega razloga, da bi šel iz boljšega na slabše. Če se že sanja o električnih avtih, je potem rešitev edino vodik.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električni avto

Napisal/-a matejxx Ne nov 13, 2022 10:28 pm

D12J12 je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:
D12J12 je napisal/-a:Kam pa potem shranjuješ električno energijo :shock: ?
Slika
Potem ponoči in ob slabem vremenu kuriš elektriko iz elektra?

No vidite, in potem se taki, ki nimajo osnovnega pojma, spravijo računat kdaj se bo kaj splačalo...in še naganjajo s tistimi, ki imajo to.

Kaj lahko vidijo? Kje sem kaj računal? To kar ste vi računali jaz niti omenil nisem. Jaz sem še pisal, da se splača imeti elektrarno, razen stroški lahko pokvarijo plus na koncu.... Razložil si kje imaš pokrite izgube katere bo prinesel čas in na odgovor kje imaš akumulatorje dobim tak odgovor.

Z menoj je tekla tema o ceni rabljenih ev.


Sončno elektrarno se splača imeti, če imaš res veliko porabo elektrike. Če imam položnico 60€, se v vlaganje v sončno elektrarno nikoli ne povrne. Da pa bi šel sedaj v izgradnjo sončne elektrarne in nakup toplotne črpalke, je pa to zopet enormen strošek, ki se prav tako nikoli ne povrne. S tem stroškom se lahko ogrevam na drva vsaj 30 let. V tem času, pa lahko že enkrat menjaš toplotno in tudi sončna začne počasi izgubljati.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električni avto

Napisal/-a cc09 Ne nov 13, 2022 10:53 pm

Če imaš svoja drva se splača jih kurit dokler ni treba menjat peči, potem pa več ne. Če nimaš svojih drv, najbolje da takoj vržeš peč ven, tudi če je nova.

Hitrejše polnjenje ne pomeni samo tistih 150kw, ampak ista hitrost polnjenja skozi vso območje, od 0 do 100%, manjše pregrevanje baterije, manj občutljiva baterija na zunanjo temperaturo, višja kapaciteta ob nižji teži in še bi lahko našteval.

Počakajmo 10 let pa boš potem našteval. Vse se bo izboljšalo, ni dvoma, ampak ne kaj drastično. Ko se bo enkrat delalo 20, 30 mio avtov na nek način, se ne more to čez noč kar spremenit.

Zakaj bi moral izjaviti, da nočem avta? Saj če kupim čez 10 let dizlerja, ga lahko brez težav vozim vsaj 30 let.

Enako kot lahko danes voziš avto iz 70ih brez težav. Lahko ga, ampak strašno praktično pa v resnici ni.

Drugače pa avto, ki rabi več kot uro, da se napolni, da lahko prevozi 800 km, je pa slabši od 20 let starega dizla. Zato ne vidim niti enega razloga, da bi šel iz boljšega na slabše.

Tolk kot tebe stane 300 km na dizel, mene stane 10,000 km na elektriko. Ne, nisem se zmotil v ničlah.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Električni avto

Napisal/-a Kristjan123 Po nov 14, 2022 7:52 am


Tolk kot tebe stane 300 km na dizel, mene stane 10,000 km na elektriko. Ne, nisem se zmotil v ničlah.[/quote]

No tako "ugodno" spet ni gornja trditev drzi če upoštevaš samo "tekoče stroške"
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električni avto

Napisal/-a cc09 Po nov 14, 2022 8:49 am

Sej pri dizlu tudi upoštevamo samo "tekoče stroške".
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Električni avto

Napisal/-a Kristjan123 Po nov 14, 2022 8:58 am

Govorimo višji nabavni ceni avta ...
 
gusti85
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Sr nov 18, 2009 2:56 pm
Kraj: Kotlje - Koroška

Re: Električni avto

Napisal/-a gusti85 Po nov 14, 2022 10:16 am

berlonso je napisal/-a:Malo off a vseeno spada nekako zraven, ker se pogovarjamo o zastonj vožnji... Tisti ki imate elektrarno, ste prepričani, da se bo vedno gledalo celoletno proizvodnjo in porabo? Da ne bodo prešaltali na mesečni pregled proizvodnja/poraba?
Ne razumite tega kot provokacijo, sprašujem ker kar politika mešetari v zadnjih letih, jim ne zaupam preveč. Imam pomislek, da ko bo enkrat omrežje polno privat elektrarn kolikor jih pač premore, se bodo pogoji spremenili, neglede na veljavne pogoje ob postavitvi in sklenitvi oddaje v omrežje...


Ravno sedaj ko imam sončno elektrarno + toplotno črpalko sem veliko bolj izpostavljen temu tveganju, kot pa če nabavim še električni avto. Trenutno večino elektrike proizvedem poleti, porabim jo pa pozimi za ogrevanje. Električni avto ima zelo konstanten odjem čez celo leto, ker se pač vozim na šiht vsak dan.

Velik problem bi nastal če ne bi bilo niti dnevnega intervala (proizvajaš podnevi, polniš ponoči) ampak bi za vsako kWh ki gre v omrežje za njo dobil smešno nizko odkupno ceno, in za vsako kWh, ki jo potegneš iz omrežja plačaš polno ceno z omrežnino in vsemi dajatvami. Takšen sistem imajo trenutno avstrijci, zato si dodajajo še drage baterijske pakete v sistem. So pa v avstriji tudi baterije subvencionirane in cena elektrike za končnega kupca je x2 kot v sloveniji, zato vedno več ljudi investira v to (čeprav takšnega navalo kot v slo ni). Ko jim razložim kakšen sistem imamo trenutno v slo se jim samo cedijo sline :lol:
 
gusti85
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Sr nov 18, 2009 2:56 pm
Kraj: Kotlje - Koroška

Re: Električni avto

Napisal/-a gusti85 Po nov 14, 2022 10:17 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:V račun je potrebno vzeti da se sončne celice po več kot 10,15h letih za zamenjat, tako kot baterija v avtu, vse to pa ni poceni.


Paneli imajo od 25 - 30 let garancije (tudi na izkoristek).
 
gusti85
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Sr nov 18, 2009 2:56 pm
Kraj: Kotlje - Koroška

Re: Električni avto

Napisal/-a gusti85 Po nov 14, 2022 10:26 am

soso je napisal/-a:Žal se nikakor ne morem strinjat s tistimi dodatnim vložkom, ker kot sem napisal, investicija v elektrarno se mi bo povrnila skozi hišo, razlika je samo v casovni dobi, ki je 8 ali 11 let pa odmisliva sedaj avto. Zakaj je Gusti85 napisal vlozek 4000eur ne bi vedel, mogoce zaradi dodatnih panelov, ker mu trenutna moc elektrarne ne pokriva hise + avto. Naj me popravi, ce se motim. Res je, da obstaja tudi moznost namestitve panelov na garazo samo za potrebe vozila ( strosek cca. 5000eur na 1 avto), ampak v vsakem primeru je kalkulacija v prid elektricarju pri obeh izračunih od predpostavki, da upostevamo zgoraj navedene podatke.
Seveda pa lahko narediva drugačen izracun in ze v zacetku izločiva dodaten vložek. Imam panele na strehi "11 let" in kupujem elektricni avto ali pa kupim avto cez 11 let.


Res je 4k€ sem upošteval ker zdaj nimam dovolj viškov, da bi pokril potrebe za 30.000 prevoženih km z el. avtom. Ampak bi moral upoštevat samo polovico ali tretino tega zneska, ker dodatni paneli preživijo življensko dobo vsaj 2-3 avtomobile (paneli 30 let, avto 10 let) in jih bi lahko koristil še za naslednja dva avta. Jaz sem pa računal nek worst case scenario.

Je pa res da sem jaz načrtoval širitev elektrarne že ko sem jo postavljal in sem vzel močnejši razsmernik in dal soglasje na elektro za večjo moč elektrarne kot jo imam dejansko. Zato zdaj ne rabim menjat razsmernika, niti vprašat elektra za večjo moč ampak samo kupim in priklopim dodatne panele.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 1992Diavolo1992 in 109 gostov