Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
vitta555
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: Po mar 30, 2015 4:05 pm

Nakup avtomobila

Napisal/-a vitta555 Če sep 07, 2023 11:12 am

Zdravo.

Razmišljam o nakupu družinskega avta. Trenutno imam Opel Corso in bi malo večji avto (ne rabi biti pa karavan).
Zanima me, po vasih izkusnjah kateri avto je dobra kombinacija dolge obstojnosti in varnosti?

Pred tem so mi svetovali za tole Opel Corso 2009 in je res odkritje, ker se baje ne kvarijo in sem ekstra zadovoljna. Morda bi lahko bil tudi med novejšimi modeli, cca 10.000.

V glavnem ne zanima me izgled, rada bi informacije kaj mi bo najdlje zdržalo brez problemov in če se kdo zaleti vame, da ne bo ravno popolnoma zmečkan.

Hvala za nasvete.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a thunderbolt Če sep 07, 2023 2:47 pm

 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 539
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a luxxx7 Pe sep 08, 2023 3:16 pm

Za tole vem, da je super ohranjena. Tudi nekaj sto evrov, bi ti jo najbrž spustil, če bi bila zainteresirana, saj poznam prodajalca.

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... da%20Fabia
 
Uporabniški avatar
a4
Uporabnik
 
Prispevkov: 956
Pridružen: Po feb 16, 2009 8:39 pm

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a a4 Pe sep 08, 2023 6:37 pm

jaz imam trenutno BMW 2 Gran Tourer in ne bi zamenjal za nič manjšega nikoli več (pa nisem niti oboževalec nemških avtov)

najcenejši je trenutno ta:

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... n%20Tourer:
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a HitriZajcek Pe sep 08, 2023 6:44 pm

vitta555 je napisal/-a:V glavnem ne zanima me izgled, rada bi informacije kaj mi bo najdlje zdržalo brez problemov in če se kdo zaleti vame, da ne bo ravno popolnoma zmečkan.

1: Bolj kot je avto zmečkan v trku (če ob tem ne zmečka zraven še potnikov ...), boljše je za potnike, ker to pomeni da se je energija trka porabila za mečkanje avta, ne za poškodbe potnikov. Idealno je, da se zmečka maksimalno možno in ob tem deformacija še ne doseže potnikov.

2: V trku dveh avtov z neenako maso bo težji avto (vsaj v teoriji - odvisno od mesta trka, oblike obeh avtov ...) prejel manj energije v trku, lažji pa več. Zelo poenostavljeno rečeno: težji avto je varnejši ... ampak težji tudi porabi več.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a limas So sep 09, 2023 1:05 pm

Pri prometnih nesrečah ubija kinetična energija. Notranji organi potujejo po inerciji, aorta poči zaradi prevelikega pritiska, vratna vretenca se poškodujejo...
Načeloma so vsi sodobni avti varni. Bojte se čelnega trčenja. Tam so pojemki največji.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a boštjan_01 So sep 09, 2023 5:58 pm

Na splošno, več kot je zmečklivih con, bolj absordira energijo, bolj je varen. Pravi terenci so dodatno močneje ojačani in so zagotovo manj varni.
Na splošno velja, da je lažji avto bolj varen.
Pri novejših avtih se pri močnejšem trku sploh ne splača več popravljat. Pobereš zavarovanje in kupiš drugega.
 
Uporabniški avatar
McLaren
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3287
Pridružen: To jul 29, 2003 1:19 pm
Kraj: Cela EU

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a McLaren Ne sep 10, 2023 10:46 am

Si se zatipkal? Tezji avto je vedno bolj varen kot lazji, seveda ce ce sta po letniku in varnostni primerljiva.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a boštjan_01 Ne sep 10, 2023 11:04 am

Z mehanskega vidika je boljše manj kilogramov. Je pa res da večji avti spadajo v višji cenovni rang in imajo več varnostne opreme (več elektronskih pomagal, več zračnih blazin, ...).
V praksi so razlike zelo majhne. Brez potrebe se komplicira kateri je bolj varen.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a Ivan36 Sr sep 13, 2023 9:06 pm

luxxx7 je napisal/-a:Za tole vem, da je super ohranjena. Tudi nekaj sto evrov, bi ti jo najbrž spustil, če bi bila zainteresirana, saj poznam prodajalca.

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... da%20Fabia

E ravno ta model ni glh dober v čelnem ali 40% trčenju po levi strani. Lani videl, kako se je vse zvilo do C stebrička in se nobena vrata niso več odprla ?
https://www.24ur.com/novice/crna-kronik ... droge.html
V tistem trenutku je nasproti pripeljal še en avtomobil, s katerim sta kljub močnemu zaviranju čelno trčila, ob tem pa sta se nasproti vozeči 38-letnik in 37-letna sopotnica lažje poškodovala. Povzročitelj nesreče ni bil poškodovan.

Torej je bolj varna stara Ibiza iz leta 2007?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Nakup avtomobila

Napisal/-a boštjan_01 Če sep 14, 2023 7:18 am

Sploh veš kakšna je razlika med lažje poškodovan in nepoškodovan? Lahko si poškoduješ samo en prst pri držanju volana in že spadaš v kategorijo lažje poškodovan. Iz enega amaterskega novinarskega članka delat neke zaključke je škoda časa. Zato so euroNCAP testi.
Lažji avto je prednost. Novejši avti so bolj varni zaradi elektronike in raznih asistenčnih sistemov. V konkretnem primeru sta oba voznika že močno zavirala in ti tukaj nobena elektronika dodatno ne pomaga. Če v ta scenarij daš dva električna avta, ki sta vsaj 200kg težja, potem veš kje si.
Drugo pa je kako se obnašajo potniki v trenutku trka. Profesionalne drikače učijo, da ne smejo držati volana in da so vse mišice čimbolj sproščene. Nejvečjo bedarijo jih veko naredi, ker v trenitku trka drži roko na hupi, sredini volana, kjer je zračna blazina. Ravno sproščenost je razlog, zakaj so pijani vozniki manj poškodovani.

Razlike v varnosti avtov so majhne in nima smisla dajat nekega poudarka pri nakupu.
Nazaj na temo.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 108 gostov