Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Firediver Pe dec 22, 2023 11:10 am

@J.McLane: Lepo izračunano in lepo obrazloženo!

En detajl glede izračuna omrežnine za moč: razlika med priključno močjo in obračunsko močjo je velika! Slednja se uporablja za račun omrežnine za moč, prva pa je tehnična moč, za katero je priključek fizično dimenzioniran.

Recimi priključna moč ("pancerke") je 14 kW (3x20A), obračunska moč pa je (tudi doslej je bila) nastavljiva in sodeč po default nastavitvi za od julija 2024 naprej je lahko precej manjša od dosedanje, sem že videl, da je za majhen porabnik tudi samo 2,6 kW (to določijo glede na dosedanje meritve na števcu). Torej strošek za obračunsko moč se zmanjša.

Sončna elektrarna (za gospodinjstvo beri "samooskrbna naprava") pa med delovanjem kvečjemu še dodatno zbija "špice" moči. Sicer je odvisno od vremena, ampak je to dejstvo še dodaten plus za uporabnika, če je s špicami na meji.
Glede omrežnine na energijo pa če imaš net-metering omrežnine na energijo ni v primeru, da si celo leto neto proizvajalec. Če si neto prejemnik pa itak plačaš omrežnino samo za tisto razliko med prejeto in oddano energijo.
Na kratko: Dražja ko bo energija in omrežnina za to energijo, prej se ti naložba v samooskrbo povrne. Trend gre v to smer.

Za večje poslovne in industrijske odjemalce bo bolj zahtevno, ker imajo višje konice, pa še veliko energije porabijo ravno v času najdražje tarife, ko zaženejo proizvodnjo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a J.McLane Pe dec 22, 2023 11:31 am

Se strinjam, z eno opazko, dogovorjena moč je povprečje 15 min, torej ima uporabnik še vedno na voljo polno priključno za nekaj sekund, morda celo kakšno minuto.

Mi imamo kar velika nihanja (2x indukcija, pečica, sušilni, pomivalni, pralni...) + TČ, pa so nam določili 6,1 kW v bloku 1. Ta mesec je števec že enkrat ven vrgel ker je bilo očitno preko priključne moči, ta špica pa je na 15 min intervalu naredila 6,9 kW.

Ko mi bodo postavili SE bom dal na hišno porabo tokovnike, da bom bolje videl kje sem, lahko da je kakšna faza prekomerno obremenjena.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Firediver Pe dec 22, 2023 1:06 pm

Se vidi, da se razumeš v podrobnosti.
Problem pri treh fazah v gospodinjstvu so samo enofazni porabniki. Bolj kot enakomerna "statična" razporeditev po fazah je pomembna simetrija istočastno vključenih posameznih enofaznih porabnikov glede na uro v dnevu.
Torej, v času kosila je simetrija faz (dejansko uporabljene kuhalne plošče) drugačna kot v času po kosilu, ko delajo samo pomivalci in kavomat.

In nima vsaka stvar s trifaznim priklopom znotraj tudi trifazne porabnike, ampak tri enofazne.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 917
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a radar Pe dec 22, 2023 4:19 pm

Ko mi bodo postavili SE bom dal na hišno porabo tokovnike, da bom bolje videl kje sem, lahko da je kakšna faza prekomerno obremenjena.[/quote]


To lahko že zdaj preveriš s tokovnimi kleščami, ..
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a matejxx So dec 23, 2023 10:05 am

Ko je že ravno tema o hibridih. Kaj je razlog, da npr. Cupri Hibridu tako hudo padajo cene. Kaj so ti hibridi tako zanič, da se 2-3 leti star avto prodaja po 22.000 €
Npr.:
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... c09&vc=Car


To je v dveh letih padec cena za polovico? Mislim, da je Leonov še več s podobno ceno.
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 274
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a nasamorpheus So dec 23, 2023 11:45 am

Medtem je Toyoti cena na vseh modelih praktično zrasla ali ostala na istem nivoju kot 3 leta nazaj.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 111 gostov