Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1173
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a meganer Če dec 07, 2023 4:39 pm

XXL ..... jaz sem pa mnenja da je Hybrid ....... đabe
Avto je toliko dražji, po AC imaš porabo kot z dizlom .... po strogem mestu pa dejansko toliko malo pokuriš da ....... je đabe.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a xxl Če dec 07, 2023 5:33 pm

Ah, za "trgovskega potnika" res ni. Cena je pa primerljiva z ICE. Malo se potrudi, pa boš ugotovil. Primer, v rangu Corolla Cross, torej med 30 in 40 000 eura, pri konkurenci dobiš večinoma MHEV, to pa ni primerljivo z HEV. Če greš pikolovsko primerjat v detajle, mogoče najdeš razliko, zame je to zanemarljivo.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 356
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a krimič Če dec 07, 2023 7:13 pm

Sodelavec vzel letos v zacetku leta Toyota Corolla Cross Hybrid. Avto cca 38 k€. Poraba 5l. Na samo elektriko se prakticno ne mores vozit oz. po njegovih besedah bi slo z "jajcanjem". Zdaj a je tukaj racunica pa je vprasanje za kupca.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1173
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a meganer Če dec 07, 2023 7:41 pm

5-6 ti pa tudi vsak TDI SUV kuri ....
Torej ........
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a xxl Če dec 07, 2023 8:13 pm

Corolla Cross 1.8 hybrid Style 140 KM pride s popustom 32 200 (Luna 29 990) in je odlično opremljena. Tista za 38 000 je 200 konjska z najboljšo opremo, kar je zelo dobra cena. Torej, ne rabiš nujno dizla (tudi gorivo je dražje).
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Gosic Če dec 07, 2023 10:04 pm

Sam imam Ioniqa BEV 38. Zanj sem dal dobrih 30.000€. Prevoženih imam cca 30.000km. Do sedaj me je ta kilometrina stala cca 150€. Vse hitre polnilnice, ko pač ni šlo do doma. Polnim pa doma na šuko (majhna dofilanja), Lidl ko grem v trgovino (brezplačno), brezplačne polnilnice in v družini je SE. Letna dajatev je zaenkrat še brezplačno. Mimogrede pri hibridu ali PHEV to ni nič ceneje, kar se mi zdi precej trapasto. Dejansko v našo zakonodajo pade lahko 20 let star avto in nov PHEV (če gledamo enako kubaturo), ki pokuri lahko 5l manj na 100km.

Zaenkrat brez enega problema. Dejansko uživam z njim. Vožnja tiha, brez raznih tresljajev ali raznih cukanj kot pri raznih DSG-jih pri nižjih brzinah. Od opreme imam vse, tako da tudi vozi lahko sam. Ima toplotno črpalko. Upravljam ga lahko preko telefona, tako da me v teh mrzlih dneh pričaka ogret.

Realni doseg pozimi 250-300km.
Poleti 320-380km.

Vse odvisno od noge, ampak je to en najvarčnejših BEV vozil. Povprečno porabo imam 11.5 kWh/100km. Poleti so te porabe lahko komot pod 10 kWh/100km. Sploh mestne in regionalne ceste.

Velik plus BEV vozil je, da vsako bremzanje, vožnja po klancu.. vse polni baterijo. In Hyundai ima regenerativno zaviranje odlično urejeno s F1 pedali, ko dejansko izbiraš hitro in preprosto stopnje zaviranja. Praktično stopalke za bremzo skoraj ne uporabljam več.

Iz tvojega seznama sam ne bi izbral nobenega. Glede BEV vozil si poglej seznam EV Clinic iz Zagreba. Ni vsak EV dober, predvsem evropski.
Če pa že ICE pa definitivno Toyota. Drugače pa kaj s CNG pogonom - predvsem VAG grupa. Pri nakupu rabljenega bi gledal da je avto še v garanciji in pa da se dobi test baterije. Dejansko imaš na a.net par dobrih ponudb (recimo Kona, ki ima preko 400km dosega) za tvoj iskan budget.
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a svetilnik So dec 09, 2023 5:42 am

Nimaš kaj dosti filozofirat, predvsem si ne beliti glave zaradi tistih nekaj € drobiža pri porabi, ter se izogni nepraktičnosti in ceni EV vozil. Dosegi so sploh slabi.
Toyota Corolla hybrid, to je to in boš imel mir. Vse ostalo pa je odvisno od tvojega načina vožnje.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 So dec 09, 2023 7:21 am

Sem bil podobnega mišljenja, ampak ko vidiš, da folk prevozi 50.000km z EV na leto je pa to čisto druga pesem. Glih da je vsak hyundai in podobni imajo preko 300 do 400 km dosega, torej na šiht in nazaj v 600 do 800km, statistika pravi da je slovensko povprečje na dan do 100km. Ogromna prednost je če polniš doma, luksuz pa če lahko polniš še na delu.
Dolge ture so mogoče malo nepraktične, ampak po 300km se vsak rad ustavi za kakšnih 30 minut, dovolj da baterija prileze iz 10 na 80%.
 
Sriple Tix
Novinec
 
Prispevkov: 268
Pridružen: Pe feb 10, 2006 2:16 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Sriple Tix So dec 09, 2023 9:56 am

Za tiste, ki zivimo v hisah, polnjenje ni tezava. Tudi ce te pride malce drazje (ali ceneje), lahko polnimo kadar si zazelimo.

Zanima me, kako taksni in drugacni strokovnjaki predvidevajo polnjenje EV v blokovskih naseljih ali v cetrtih stolpnic. Ideje, ki mi jo je nekoc plasiral nek optimist, da bo imelo sleherno parkirno mesto svojo vticnico, ne bi niti komentiral. Kje bodo, po letu 2035, polnili avtomobile stanovalci stolpnic, ce ze sedaj niti ni dovolj parkisirsc za vse njihove avtomobile? Tudi ce zdaj zacnejo nekje na obrobjih mest graditi polnilne postaje, jih ne bodo zgradili dovolj. Pa recimo, da bi jim v teoriji uspelo. Bodo stanovalci stolpnic tam puscali avtomobile in se pes odpravili domov? Bodo sli po sluzbi tja za pol ure in napolnili avto, potem pa po otroke v vrtec in na kosilo? Nekih 50.000 ljudi naenkrat? Je resitev sistem zamenljive baterije, kakrsnega razvijajo Kitajci in ga pri Tesli ter EU proizvajalcih (zaenkrat) ignorirajo? Bo tehnika napredovala, da bos baterijo popolnoma napolnil v desetih minutah?

Ne napadam nikogarsnje prepricanje, zelje ali interese, zgolj delim vprasanja, ki se mi porajajo.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 So dec 09, 2023 11:15 am

Bistvo e-avta je poceni kilometrina. Teorije ki vam jih podajajo politiki, strokovnjaki, trgovci, ... da naj bo drugi avto električni je daleč največji množični nateg v vsej zgodovini človeštva. Nekdo ki se vozi 10km v službo + vrtec + trgovina, se mu računica ne izide niti v 10 letih, pa če tudi elektriko kradeš pri sosedu.
Po drugi strani je garantirano pričakovati, da se bo el. hitreje dražila kot fosilna goriva. Že sedaj je na plačljivih polnilnicah dražje kot bencin.
Polnilnice tudi ne dosegajo prodaje e-avtov. Takšno čakanje kot je v turistični sezoni bo postalo običajni vsakdan. Kje bodo dobili elektriko za masovno hitro polnjenje je že druga pravljica.

Vsak si kupi kar mu odgovarja oz. je sposoben. Za sebe vem, da moj naslednji še ne bo el. Potem smo tako že blizu čarobnega 2035 leta.

Pri žlahti imajo Toyota Yaris corss hybrid in ima samo nekaj deci manjšo porabo kot moj razvojno 10 let starejši dizel. Ne vidim hvale vrednega napredka.
Tudi eden od mojih poslovnih partnerjev ima Corolla cross hybrid in pravi da to ni to. Največ se vozi okrog Nove Gorice po bregovih in mu zmanjka el. pomoči. Če se pelje po ravnini do Udine in dlje, je malo boljše.
Zadnjič spremenil boštjan_01, dne So dec 09, 2023 11:33 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 So dec 09, 2023 11:31 am

Možnosti je ogromno:
-Že danes stanovalci v blokih montirajo polnilnice (spet ukradena slika) :-D
https://tinyurl.com/ywd7h3st
-Trgovski centri bodo morali namontirati polnilnice, ker s tem bodo privabili kupce ( to že počne lidl)
-EU direktiva je, da se do 2035 ukine prodaja ICE, torej bodo morali zagotoviti polnilnice v vseh mestih, kar za nas pomeni brezplačno parkirno mesto v primeru polnjenja.
-Že danes lahko rezerviraš polnilno mesto, torej na poti in doma te bo vedno čakala polnilnica (pot ti splanira avto sam in s tem ti pripravi baterijo na polnjenje)

Polniš takrat ko lahko, ne čakaš tistih 20%, ampak polniš 10 minut in dobiš 30-40% kapacitete. 10 minut ko si v mestu, letiš po čike itd.

So pa seveda tudi slabosti in pri nas je ena takih PETROL
https://tinyurl.com/yvfhbj3y
In takšnih prizorov je pri nas ogromno... škoda besed
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 So dec 09, 2023 11:42 am

Nekdo ki se vozi 10km v službo + vrtec + trgovina, se mu računica ne izide niti v 10 letih, pa če tudi elektriko kradeš pri sosedu.


Se izide, za 10km dnevno ne gledaš tesle, ampak dačo. Kaj danes dobiš za dobrih 13k€ novega https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=18870287&display=Dacia%20Spring? Poceni servisi, brez cestnine, poceni zavarovanje. Že v štartu je takšen plus napram ICE pogonu, da je smešno. 10km dnevno je 3700km letno, z lahkoto.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 963
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a matejxx So dec 09, 2023 12:36 pm

D12J12 je napisal/-a:Možnosti je ogromno:
-EU direktiva je, da se do 2035 ukine prodaja ICE, torej bodo morali zagotoviti polnilnice v vseh mestih, kar za nas pomeni brezplačno parkirno mesto v primeru polnjenja.


Si pa res optimist. Kakšno brezplačno parkirno mesto neki. Ko bomo prisiljeni kupovati EV avte, ne boš imel nobenega brezplačnega parkirnega mesta, prav tako pa tudi ne brezplačne cestnine.

In to polnjene 10 min, je za tebe prednost? Vedno vlačiti tiste kable.

Imam avto pri katerem še ključa ne rabim vzeti iz žepa, po drugi strani bi pa nenehno moral vklapljati in izklapljati kabel. Ja, to je res precej bolje kot ICE avto. Realno je pa EV avto v skoraj vsem slabši od ICE, toda kaj ko nam želijo vsiliti te EV avte.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 So dec 09, 2023 12:53 pm

Kaj sledi ne vem, pišem kako je danes in danes je brezplačno.
Tako kot je treba vzeti pištolo in stati ob avtomobilu tam avto priklopiš in odideš, veliko manj dela in čakanja :lol: .
Tehnologija gre naprej in tudi bilo je že predstavljeno brezžično polnjenje, samo zapelješ v boks, bi se česa takšnega branil?

To kar poznamo danes bo že drugo leto preteklost, zastarana tehnologija. Do 2035 si niti ne predstavljam kako se bodo stvari razvile, se bo avto med službo sam odpeljal na polnjenje in bo vedno pripravljen za tvoje potrebe, kaj pa veš :D.

Čisto prav je da nas motijo težke baterije, majhen doseg, visoke cene… ker to samo pomeni, da bo šel razvoj naprej, do te mere , da bo EV to kar je danes ICE. Tudi ljudje na konjih so nekoč nergali nad prvimi avtomobili…
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a xxl So dec 09, 2023 1:19 pm

Hibridu zmanjka moči v hrib? Nikoli nisem tega opazil, saj bencinski motor ima 152 KM, tudi v hrib ne voziš konstantno. Prej kot slej moraš zavirati pred ovinkom, kar takoj polni baterijo, ali jo polni motor sam, ko avto ne potrebuje vso moč. Saj nisi na GHD. Baterija pa tudi ni nikoli na manj kot 20%, tako, da ne skrbite, računalnik skrbi za to. Hybrid je zame zakon.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 963
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a matejxx So dec 09, 2023 1:30 pm

Tankaš enkrat na 1000km, ne pa pri skoraj vsakem ustavljanju avta. In če se želiš res poceni voziti moraš EV polniti doma. To pa dejansko pomeni, da vedo ko prideš domov in ko greš od doma, moraš vlačiti tiste kable.

Ja, ljudje na konjih so nergali na prvimi avti. Toda potem so šli na avte, ker so bili avti boljši od konjev. Tudi pri pametnih telefonih so ljudje šli na njih, ker so bili boljši od klasičnih, pa čeprav so bili dražji.

Pri avtih pa nas silijo v EV, ker vedo, da drugače bodo ljudje rajši ostali na ICE. Ker so EV avti pač slabši od ICE. Zakaj si niso upali narediti isto kot pri pametnih telefonih. Naj trg naredi svoje. Ne pa siljenje ljudi in proizvajalcev nekaj kar dejansko ne želijo.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 So dec 09, 2023 1:41 pm

Hja, Napisal sem 10km + ... + ... , ti si pa prebral samo tistih 10km in nič drugega. Če nekateri sami sebi lažete, je to vaša stvar. Nekdo ki mora vsak dan v službo v avtom (tudi če je blizu), težko pride pod 7000km/letno. Drugo je, če si v penziji in ti ni potrebno vsak dan z avtom.

Nekateri živite v iluzijah in sanjate kako bo 2035 vse zastonj. Jaz gledam bolj realno in imam kar nekaj znanja na področju elektrike in energetike.
Res je: Dacia Spring in podobni so dovolj za 80% Slovencev. Po takšni logiki bi morali imeti podobni avti z lahkoto vsaj 50% trga prodaje novih avtov. Kakšna je realnost? Jaz še nisem videl Springa na cesti.

Vsak si naj kupi kar mu paše in je zmožen.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 So dec 09, 2023 1:55 pm

xxl je napisal/-a:Hibridu zmanjka moči v hrib? Nikoli nisem tega opazil, saj bencinski motor ima 152 KM, tudi v hrib ne voziš konstantno. Prej kot slej moraš zavirati pred ovinkom, kar takoj polni baterijo, ali jo polni motor sam, ko avto ne potrebuje vso moč. Saj nisi na GHD. Baterija pa tudi ni nikoli na manj kot 20%, tako, da ne skrbite, računalnik skrbi za to. Hybrid je zame zakon.

Tako mi je rekel, da to ni to kar je pričakoval.
Bratrancu ki se je preselil, so mu v službi raje kupili avto, kot da bi mu plačevali stroške. Je šel iz dizla na Toyoto hibrid in tudi ne vidi nekega napredka.
Vožnja na čisto elektriko je samo farbanje oči, nič drugega. Spelje že na elektriko, samo če želiš slediti prometu v koloni je vedno aktiven bencin.
Veliko je odvisno kje in kako se voziš.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a xxl So dec 09, 2023 2:09 pm

Itak, pomemben je % časa ali skupnih km katerega voziš na elektriko in ta je na neki razdalji tudi čez 70% (ne v kosu), lahko je pod 15%, na cel tank pa cca 50%, zato je poraba mog 184 KM 1500 kg SUV cca 5 litrov.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 So dec 09, 2023 2:15 pm

D12J12 je napisal/-a:Kaj sledi ne vem, pišem kako je danes in danes je brezplačno.
Tako kot je treba vzeti pištolo in stati ob avtomobilu tam avto priklopiš in odideš, veliko manj dela in čakanja :lol: .

To kar poznamo danes bo že drugo leto preteklost, zastarana tehnologija. Do 2035 si niti ne predstavljam kako se bodo stvari razvile, se bo avto med službo sam odpeljal na polnjenje in bo vedno pripravljen za tvoje potrebe, kaj pa veš :D.
...

Jaz natankam v minuti in 20 sekund za 900-1000 km dosega. Tačas ko ti odpreš prtljažnik, zagrabiš kabel in skačeš okoli avta, sem jaz že natočil.
O čikih sploh nimam časa razmišljat. Moja kilometrina z dizlom je cenejša, kot tvoja super hitra polnilnica.

Tudi jaz ne vem kaj bo 2035. Zagotovo ne bo nič zastonj ali poceni.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 10 gostov