Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a xxl So dec 09, 2023 2:22 pm

Zato si vsak sam kalkulira kaj se mu najbolj izplača. Verjamem, da se tebi dizel, njemu EV, meni hybrid...
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 963
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a matejxx So dec 09, 2023 2:44 pm

In tako je tudi prav. Zato pa se v to nebi smela vtikati politika in nekaj prepovedovati, temveč naj to delajo proizvajalci. In naj za to poskrbi trg.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 So dec 09, 2023 3:07 pm

Tako je, vsak si naj sam kalkulira za svoje potrebe.
Ne trdim da je ev in hibrid nekaj slabega in groznega. Zagotovo ni vse tako rožnato kot se nekateri politiki in strokovnjaki obnašajo, kot da so boga za jajce zgrabili.
Poznam nekaj primerov lastnikov hibridov in ev in so rahlo spremenili mnenje, kot pred nakupom. Nekateri so pa še bolj zadovoljni.

Zakaj bi morala bolitika vsiljevati kaj je meni všeč. Naj ponudijo pošteno izbiro na vseh področjih in se bo trg sam odločil kaj mu je všeč.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 So dec 09, 2023 4:39 pm

Jaz nisem eden tistih, kateri priporoča izključno samo EV, pogovarjamo se o dejstvih.
To o prelaganju kablov so edino male 11kw javne polnilnice, doma kabla ne potrebuješ, ker je kabel že pritrjen na polnilnico in prav tako pri hitrih polnilnicah. Je pa zanimivo, da je na začetku resnega razvoja EV edini problem baterija in polnjenje le te.
Sam sem navdušen nad razvojem in vso tehnologijo, ice pogon v takšni obliki je že zastarela tehnologija in elektromotor je prava poživitev in osvežitev. Niti v enem pogledu ice pogon ne konkurira elektromotorju in to si želim v prihodnosti. Vsa moč v delcu sekunde, neglede na obrate poln navor, brez servisiranja in trokiranja/tresenja.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 So dec 09, 2023 5:48 pm

Tisto z kablami sem malo pretiraval, bistvo je razumljivo.
Jaz potrebujem avto s katerim lahko vlečem prikolico vsaj 1500kg. Med dizli in bencinarji je izbira skoraj vsaka znamka.
Najdi mi ev za takšne potrebe. Pustimo zdaj pick-upe, ki so glamurozni in nepraktični za vsakdanjo uporabo, cena pa tudi od 100k€ navzgor.
Edini pogonjo primeren je Tesla Y. Doseg je realnih 400km, z prikolico pa skoraj pol manj, pod pogojem da si na AC počasnejši od tovornjakov. Tudi če ga doma napolnim, se moram samo po Sloveniji še 2x ustaviti na hitri polnilnici, kjer je kilometrina dražja kot z dizlom. Pa še izpit moram dodatno delat.
Hibrida še nisem našel primernega.
Prevoz oz. dostavo bom pod takšnimi pogoji zagotovo zaračunal več, na slabšem bo kupec in moja konkurenčnost.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 So dec 09, 2023 8:06 pm

Sam pogon pri vleki prikolice ni problem, enostopenjski menjalnik in stvar vleče kot nora. Vem zatakne se pri baterijah, ampak tudi to bo nekoč rešeno, rok je do 35. Bi pa stavil da EV C segmenta tipa tesla 3 in podobni močneje in bolj potegne tisto tono in pol tovora kot nekaj z dizel mašino iz višjega segmenta.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 So dec 09, 2023 10:00 pm

Kaj mi koristi da Tesla 3 boljše vleče, če ni homoligirana za takšno težo.
Dokler ne bo primernega avta bom še vedno na dizlu. Še vedno menim, da je trenutno dizel boljši kot hibrid. Samo kaj ko dizli dnevno izginjajo iz prodaje.
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1942
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Polo78 So dec 09, 2023 10:25 pm

xxl je napisal/-a:Zato si vsak sam kalkulira kaj se mu najbolj izplača. Verjamem, da se tebi dizel, njemu EV, meni hybrid...


Točno to bi morala biti iztočnica pri tovrstnih debatah, brezveze je, da en drugega prepričujemo da je boljše to ali ono.

Zase, ki imam do službe in nazaj skoraj 300 km (brez možnosti polnjenja v službi), EV-ji še nekaj časa ne bodo zanimivi. Ampak to sem jaz in moje potrebe. Sreča je samo to, da mi ni treba vozit vsak dan (vozi se nas več) in pa, da imam možnost delati od doma ampak pustimo zdaj to...

Za nov avto sem se odločal med HEV (Toyota) in dizlom (VAG grupa), zmagal je slednji ampak zgolj zaradi tega, ker se je za točno določen denar dobilo več avta - to je pa tudi ena izmed stvari, na katere sem vedno gledal. Se pa zavedam, da je to po vsej verjetnosti zadnji ICE avto, predvsem pričakujem, da bo tehnologija EV v prihodnjih 10 letih toliko napredovala, da se mi za tistih 300 km ne bo treba tresti in voziti v zavetrju tovornjakov. Kam bodo šle pa v prihodnosti cene goriv in elektrike pa nihče ne ve, so zgolj predvidevanja in ugibanja...
Antiznačkar po prepričanju
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 Ne dec 10, 2023 12:16 am

Dokler ne bo primernega avta bom še vedno na dizlu.

Razumem in ti dam prav, uporabljaš vozilo katero ti odgovarja v tem trenutku.

Pa ne da prepričujemo eden drugega kaj je bolje, samo debata teče o vozilih katera bodo naša prihodnost in pa seveda, vse mora biti brez pritiska. Stvari gredo ponavadi v to smer, da se poenostavijo in olajšajo za ljudi in upam, da bo tudi pri tej stvari tako. Pravijo, da se nobena juha ne poje tako vroča kot se skuha in da bo nakoncu vsaj približno za vse nova tehnologija korak naprej.
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a svetilnik Ne dec 10, 2023 5:44 am

Nekih ogromnih razlik pri porabi med isto klaso avtomobila ni. Bencinarji pijejo malo, samo bencin je dražji kot je bil. Imam MHEV in mi poleti po servisu pije nekje 4,8l, danes, ko je mrzlo in ni narejen servis od 5,3l do 5,6l. Res pa je, da sedaj nisem vozil nič odprtih cest, večinoma služba 8km v mrazu.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a HitriZajcek Ne dec 10, 2023 9:12 am

D12J12 je napisal/-a:Sam pogon pri vleki prikolice ni problem, enostopenjski menjalnik in stvar vleče kot nora. Vem zatakne se pri baterijah, ampak tudi to bo nekoč rešeno, rok je do 35. Bi pa stavil da EV C segmenta tipa tesla 3 in podobni močneje in bolj potegne tisto tono in pol tovora kot nekaj z dizel mašino iz višjega segmenta.

Mogoče bodo potem, ko bo razvoj baterij, ki lahko služijo tudi kot nosilni element, bolj napredoval, začelidobesedno delat prikolice iz baterij in bo kabel na prikolico deloval tudi kot "power-bank" za avto, ne samo za signalizacijo itd. v smeri od avta do prikolice? Če boš vozil brez prikolice boš pač imel tak doseg, kot ga avto omogoča, s prikolico pa morda tudi enakega (ali celo večjega) ...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 Ne dec 10, 2023 11:21 am

Dobro razmišljanje :D
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 Ne dec 10, 2023 12:09 pm

To bo sigurno, na tovornjakih se že zdaj dela na tem. Ko ne boš potreboval prikolice, ti bo služila kot rezervni hranilnik pri hiši.
Dokler ne bodo razvili super lahkih baterij.
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Gosic Ne dec 10, 2023 7:39 pm

Zagovorniki ICE pozabljate na zrak. Prosim pojdite sedaj na sprehod po Dunajski, Tržaški in še kateri bolj prometni cesti v mestih. K temu dodajmo še kurjenje, pirotehniko. Zrak je tak da se prav čuti smrad. In avtomobilov je vedno več...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1077
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a D12J12 Ne dec 10, 2023 7:59 pm

Med korono ko se je promet ustavil so se izpusti zmanjšali za 5%. Kje je ostalih 95%? V industriji. Zapomni si, govorimo o 5%!
Veš kaj je veliko bolj zaskrbljujoče? Pnevmatike pridelajo eno tretino vse mikroplastke na svetu in kako je s tem? Izpuste bomo postopoma zmanjšali, kako bo pa z mikroplastiko, če je vsak dan več vozil? Ekologija ni pravi izraz za EV.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a HitriZajcek Ne dec 10, 2023 8:03 pm

Sicer drži, da zrak smrdi, ampak je tudi res da ne smrdi zaradi avtomobilov, ampak (predvsem) zaradi tistih pacientov, ki v individualnih kuriščih mečejo v ogenj plastiko, smeti itd., ker tako "prihranijo". Tega je v Ljubljani ogromno, drugje najbrž tudi, a se manj pozna zaradi nižje koncentracije poselitve in bolj ugodnega gibanja zraka. Ko gre mimo kak star tovornjak ali dizel brez ustreznih filtrov mogoče res zasmrdi, ampa se tudi razkadi v kratkem, od individualnih kurišč pa je praktično enako cele dneve dokler je megla.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a xxl Ne dec 10, 2023 10:56 pm

Res je. Mi na vasi dihamo, v povprečju, boljši zrak, dokler eni, ne kmeti, ampak, kmetavzarji, ne zakurijo, bog ve kaj.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 716
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a boštjan_01 Po dec 11, 2023 9:28 am

Gosic je napisal/-a:Zagovorniki ICE pozabljate na zrak. Prosim pojdite sedaj na sprehod po Dunajski, Tržaški in še kateri bolj prometni cesti v mestih. K temu dodajmo še kurjenje, pirotehniko. Zrak je tak da se prav čuti smrad. In avtomobilov je vedno več...

Tako je ko imaš oprane možgane kako bomo z avtomobili rešili planet. Po novem še krave zraven.
Zakaj rinete v mesto, če je tako slabo? Ljubljana je vsak dan večja. Ko si že iskal stanovanje. si vedel da tam smrdi.
Zagovarjam tisto kar je boljše v danem trenutku. Je to moja krivda, da so EV slabši od ICE?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4345
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Firediver Po dec 11, 2023 1:22 pm

Ti bom poskusil jaz odgovoriti:
- Zrak je pri uporabi EV na tisti trasi tisti čas objektivno čistejši v primerjavi z uporabo ICE. Tudi tišje je. Nima pa to veze z opranostjo glave posameznika.
- Jaz rinem v mesto bolj kot ne samo zaradi storitev, ki so na voljo v mestu (UKC, izobraževanja, poslovni sestanki) in jih ne dobim/opravim bližje domu. Mi pa ni všeč riniti tja in mi ni jasno zakaj imajo velike firme sedež sredi glavnega mesta. Čemu?

Pač tvoje mnenje je, da je EV slabši od ICE. Ne obsojam tega...ampak, zakaj so vsi ostali, ki se ne strinjajo s tabo, kar "opranoglavci"?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: EV, hibrid ali bencin?

Napisal/-a Kohec Po dec 11, 2023 4:26 pm

Gosic je napisal/-a:Zagovorniki ICE pozabljate na zrak. Prosim pojdite sedaj na sprehod po Dunajski, Tržaški in še kateri bolj prometni cesti v mestih. K temu dodajmo še kurjenje, pirotehniko. Zrak je tak da se prav čuti smrad. In avtomobilov je vedno več...


Praviš da ti po ljubljanskih ulicah smrdi. Pa si bil kdaj v Velenju ali Šoštanju ?? Prav gotovo ne, kajti tam šele smrdi !!! Seveda tega nekateri ne veste in mislite, kako ekološko se vozite s svojimi električnimi avti.
Sem za EV, ampak šele takrat, ko se bo energija pridobivala resnično na čisti način.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov