Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
toluen
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So maj 02, 2015 9:19 pm

Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih avtov

Napisal/-a toluen Sr apr 03, 2024 10:18 pm

Zdravo,

Ker sem v fazi nabave novega družinskega avta in sem si posledično vzel nekaj časa, da pregledam kaj trg ponuja med novimi in rabljenimi avtomobili, sem se obrnil tudi proti štromu, bil tudi na testni vožnji z Teslo Y, ID.4, Enyaq iV in Audi Q4 e tron. Ti avti bi lahko prišli v poštev. Hkrati sem do sedaj sprobal še 3 cenovne/razredne ekvivalente dizlov/bencinarjev.

Ta post ni mišljen kot šinfanje in dajanje v nič zdajšnje e avte, ampak preprosto ne razumem oziroma se sprašujem, česa ne vidim oziroma na kaj sem pozabil, ko poskušam odgovoriti zakaj bi nekdo danes kupil e avto in zakaj taka priljubljenost? Da čez 10 let, ne danes, moje mnenje.

1. Okoljska trajnost oziroma podpora razogljičenja?

E-avti niti približno niso tako zeleni, kot se jih prikazuje. Kot sem bral, naj bi v povprečju za proizvodnjo e-avta nastalo za 70% več toplogrednih plinov kot za ekvivalent bencinarja. Samo za to, da se “izenačiš” po izpustih z bencinarjem, bi moral prevoziti od 15k km (Norveška) do 120k km (Poljska), odvisno kaj država uporablja kot vir energije za generiranje elektrike. Kako “trajnostno” ravnati s potrošeno baterijo, pa je potem še zgodba zase. Če gledaš ozkogledno, mogoče zdrži argument, da za čase tvoje uporabe, pa si poskrbel za brezogljičnost, ampak to je larifari.

2. Ugoden nakup zaradi subvencij?

Po moji izkušnji in kolikor tudi berem teste, so e-avti preprosto predragi za to kar ponujajo. Če se vsedeš, zapelješ in primerjaš zgoraj naštete avte s cenovnimi primerljivimi bencinarji/dizli je razlika kot noč in dan. Npr. konkretno opremljen ID.4 je zame po kvaliteti primerljiv z P3008, srednje opremljenim Tiguanom ali Karoqom, ima pa ceno XC60 s top opremo. Vprašam se tudi, koliko bo zdajšnji e-avto vreden čez 10 let? Kdo bo kupil 10 let staro baterijo, ki bo ob napredku v razvoju baterij, čez 10 let tehnološki dinozaver? Ekvivalent bencinar se bo lahko še prodal po ok ceni.

3. Cena elektrike / goriva

Tukaj ne morem govoriti iz lastne izkušnje, ampak kolikor sem gledal teste, se na prevožen km plačuje podobno kot za bencin/dizel. Poleg tega, tudi čas je denar - primerjava trajanja polnjenja. Dodatno - kam mislite kam bodo šle cene elektrike, če bodo potrebe tako narasle in je v kapacitete še potrebno investirati.

4. Infrastruktura - polnilnice

Imeti polnilno postajo doma se sliši super, sem se poigraval s to idejo, ampak avto ne bom vozil samo doma. Gremo tudi z njim drugam, izleti, morje. Tudi mi tipično hodimo na Hrvaško. Ustrezne infrastrukture ne pri nas, ne Hrvatih, ni in je ne bo vsaj še 5 let. Zakaj bi kupil avto, okoli katerega moram potem planirati dopust/izlete, pregledati možna mesta polnjenja, se pripraviti na vrsto in večurno čakanje in polnjenje oziroma vedno vzeti v zakup kako dodatno uro zaradi avta? Začneš služiti ti avtu in ne obratno. Naj zaradi avta začnemo hoditi na dopuste drugam, nekam z letalom? Daš 50-60 jurjev za avto, da se greš potem take.

5. Razlogi za nabavo e-avta danes

Na podlagi vseh informacij potem ugotovljam, da edini smotrni in manj smotrni(ampak frajerski) razlogi za nabavo so naslednji:

- avto imaš izključno npr. za službene dnevne poti in imaš možnost polnjenja doma ali kje v bližini, kjer ni zasedeno. To je priročen razlog.
- e-avti so prihodnost, stroški in omejitve z bencinarji/dizel znajo narasti v naslednjih 10 letih
- elektrika je kul, popularna, zadnji gadget. Nekaj za pohvaliti, da voziš e-avto, pospeški so nori
- izgled e-avtov je atraktiven, notranjost drugačna
- prepričani, da z e-avti podpiraš okoljsko trajnost.

Ker se mi predvsem zadnji trije “razlogi” za nabavo zdijo podcenjujoči in ker verjamem, da je povprečen slovenski in evropski kupec bolj ozaveščen in da predvsem v Sloveniji kupujemo bolj racionalno, se mi zdi, da meni nekaj manjka in da sem pozabil na kaj?

Zna kdo razložiti? Za nakup se namreč še dokončno nisem odločil.
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 274
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a nasamorpheus Sr apr 03, 2024 10:30 pm

Si si odgovoril sam, če maš tolk denarja za Teslo etrona itd. se dobi čudovitega turbodizla , nekaj od svete trojice in to je to. Pozabi električna j***a, čez 10 let bodo za v smeti .
 
toluen
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So maj 02, 2015 9:19 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a toluen Sr apr 03, 2024 10:40 pm

nasamorpheus je napisal/-a:Si si odgovoril sam, če maš tolk denarja za Teslo etrona itd. se dobi čudovitega turbodizla , nekaj od svete trojice in to je to. Pozabi električna j***a, čez 10 let bodo za v smeti .


Mogoče še dodam v pojasnilo. Meni kvaliteta ID.4 oziroma Tiguana več kot zadostuje, in če bi tako kot me je prvotna misel o e-avtu, tudi po testu in samoinformiranju, e-avti navdušili, bi šel v ta nakup, tako pa bo verjetno padlo nekaj cenejšega, pa ista kvaliteta, v kolikor nekih dodatnih argumentov zares ni.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1167
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a meganer Če apr 04, 2024 7:15 am

Recimo da daš 300 eur na mesec za nafto.
Sedaj pa računaj koliko je to v 10 letih .... 36000eur za nafto. Da imaš doma sončno tega stroška pač nimaš.
Cenejši servisi ... recimo 3000 v 10 letih .....

Da zaokrožil 40000eur razlike.

Po domače ... tudi če zapelješ avto na odpad po 10 letih .....


Da imaš sončno, ......
Da moraš plačati el. Ni pogoja.

Recimo kupiš Tiguana ... daš 40000 po 10 letih pa dobiš Recimo 12000 vmes daš pa se ..... xy za nafto, ....
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a boštjan_01 Če apr 04, 2024 7:28 am

Saj popularnost EV ni tako velika kot jo umetno napihujejo novinarji, proizvajalci, aktivisti, ... Nekaterim je zares všeč, nekateri kupijo ker je to v trednu in hočejo biti vedno "in", nekateri pa ker med ICE preprosto ni pametne ponudbe (dizlov praktično več ni, bencinarji sami mlinčki).

Mislim da si se glede stroškov porabe rahlo zmotil. Na el. je strošek vsaj pol cenejši, če polniš večinoma doma. Samo naštudirat moraš stil vožnje. Na hitrih polnilnicah je pa običajno dražje.
V prihodnosti se bo elektrika hitreje dražila kot fosilno gorivo.

Prodaja rabljenih bodo vedno problemi. Večja kot bo ponudba na trgu, nižja bo cena. Kdor je skeptičen do EV si ne upal kupiti rabljenega, za novega pa nima financ.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1073
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a D12J12 Če apr 04, 2024 11:16 am

Vsak bo stvar videl s svojimi očmi. Meni dizel ne odgovarja zaradi zvoka in vibracij, torej je bencinar že boljša alternativa ko bi bil električni že poezija. Pa ne mi z zvokom katerega ni pri električnem, vse pod 6cilindri je vseeno če se ne sliši :D.
Simfonija v vožnji, brez cukanja, tresljajev in z brutalno močjo, to bi prepričalo mene.
Plusi bi bili domača elektrarna, zelo nizki stroški vzdrževanja in popoln nadzor nad avtomobilom (app).
Ampak (vedno sledi ampak :lol:), v bloku nimam svoje elektrarne, ne svoje polnilnice in niti 60k€ katere bi namenil za pleh. Je mikavno, ampak nedosegljivo. Stvar ni tako napačna kot jo želijo prikazati nasprotniki, le na začetku poti je vse skupaj. Že danes raje vozim za EV kot pa dizlom, kateri me duši.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4170
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a xxl Če apr 04, 2024 11:41 am

Imam vse pogoje za EV, ampak, EV še ni izpolnil vseh mojih pogojev.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a AssKicker Če apr 04, 2024 11:46 am

D12J12 je napisal/-a:Vsak bo stvar videl s svojimi očmi. Meni dizel ne odgovarja zaradi zvoka in vibracij, torej je bencinar že boljša alternativa ko bi bil električni že poezija. Pa ne mi z zvokom katerega ni pri električnem, vse pod 6cilindri je vseeno če se ne sliši :D.
Simfonija v vožnji, brez cukanja, tresljajev in z brutalno močjo, to bi prepričalo mene.
Plusi bi bili domača elektrarna, zelo nizki stroški vzdrževanja in popoln nadzor nad avtomobilom (app).
Ampak (vedno sledi ampak :lol:), v bloku nimam svoje elektrarne, ne svoje polnilnice in niti 60k€ katere bi namenil za pleh. Je mikavno, ampak nedosegljivo. Stvar ni tako napačna kot jo želijo prikazati nasprotniki, le na začetku poti je vse skupaj. Že danes raje vozim za EV kot pa dizlom, kateri me duši.


Za kakšnimi dizli se pa ti voziš., da te dušijo? Letno delam blizu 100kkm, pa sem res smrdečega dizla zavohal mogoče 5x. Tudi manj kot 6 cilindrov ima lahko zelo dobre zvok. Tudi dizli brez vibracij, oziroma z skoraj istimi vibracijami kot bencinarji obstajajo.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1073
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a D12J12 Če apr 04, 2024 12:04 pm

Za novimi in starimi, očitno ima mazda drugačen zajem zraka in smrdi na polno. Primerjati moraš dizla z elektriko in se vibracije in cukanje hitro pokažejo, navajeni na dizla tega ne opazijo. Glede zvoka pa vsakemu svoje, meni so 4je cilindri ali manj eno samo dretje avto pa nikamor, zato tega ne bom niti najmanj pogrešal.
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1942
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Polo78 Če apr 04, 2024 12:20 pm

Seveda vsak vidi s svojimi očmi, še prej pa bi se moral vsak najprej vprašat za kaj točno avto potrebuje. Je to pretežno mestna in pri-mestna vožnja, vsakodnevna jajcanja od službe do vrtca/šole, od doma do trgovine,... ali so v igri daljše razdalje, veliko avtoceste, potovanj, izletov,...? Za prvo situacijo bi rekel, da je EV idealen, še zlasti za tistega, ki ga ima možnost polnit doma. Za drugo situacijo pa definitivno ICE, vsaj ob trenutnem stanju tehnologije, ko povprečen EV realno ne zmore kaj dosti več kot 400 km in kjer na področju ne ravno številnih polnilnic večinoma vlada "divji zahod".

Ampak tako stanje imamo danes v l. 2024. Kar seveda ne pomeni, da bo tako tudi čez 5, 10 ali več let. Znova in znova beremo o novih prebojih pri baterijah, s katerimi bo pri naslednjih generacijah EV domet možno povečat vse do 1.000 km. Vprašanje kako hitro bo temu sledila tudi infrastruktura, kar je od vsega morda še najbolj pomembno. Vse od polnilnic, hitrosti polnjenja, zmogljivost omrežja, cen elektrike itd. Potem pa je tu še ekologija, kjer se bodo vedno kresala različna mnenja. Poleg vsega naštetega v izvornem postu od @toluen bi sam dodal še gume, ki se na EV-jih zaradi njihovih karakteristik (večja težja, brutalni pospeški) v povprečju obrabljajo 2x hitreje kot pri ekvivalentnem ICE vozilu, kar ni nezanemarljiv podatek in tudi na tem področju bodo še potrebne določene izboljšave.

Če potegnem črto bi rekel, da se danes za naslednjih 7~10 let bolj splača (še 1x) kupit ICE, kakšna situacija bo pa po letu 2030 pa bo pokazal čas. Osebno sem odprt za vse oz. ne izključujem nobene opcije.
Antiznačkar po prepričanju
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Firediver Če apr 04, 2024 1:42 pm

Najprej moj odgovor na naslov: Za novitete je bil vedno interes, vedno so najprej navalili bogataši in potem vedno bolj običajni ljudje.
Recimo, za ABS sistem sem zadnjič bral, da je bil opcija v Mecedesu S klasa leta 1978, od leta 2004 pa je obvezna oprema, torej ga ima vsako do 20 let staro vozilo.

Zaenkrat je EV najbolj priljubljen za kratke, mestne vožnje in kdor ga ima, ga ne more prehvaliti. Seveda mu tudi polnjenje ne predstavlja problema, pač taki ne živijo v blokih.
Za dolge poti pač EV (še) ni. Ampak ni za obupati.
Infrastruktura ne dohiteva potreb, se je pa začela premikati. Torej, gre na bolje če primerjam s stanjem nekaj let nazaj. Tudi tu ni za obupati.

Opažam pa, da so bili "običajni" avtomobili svojčas bolj univerzalni - z istim si pripeljal kaj večjega domov (beri: uporabnost), z istim po kakem kolovozu ali poljski poti (ker so bili višji niso kar tako nasedli - praktičnost), vsi so imeli ožje gume (pride prav za zimsko vožnjo), navsezadnje pa niso bili našminkani (npr. lakirani odbijači), da bi se poznala vsaka praska. Je pa res, da je bilo udobja in moči bolj tako tako.

Dandanes pa je že skoraj mus, da imaš več avtomobilov - za vsako od teh potreb. Precej jih misli, da bo SUV vse pokril, ampak je bolj boren kompromis.
Tako, da tudi EV ima že znan potencial za mestne vožnje, ni pa univerzalec.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
a4
Uporabnik
 
Prispevkov: 956
Pridružen: Po feb 16, 2009 8:39 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a a4 Če apr 04, 2024 1:52 pm

po mojem mnenju zato ker ima vsak elektriko doma in za drugi avto, skakat po trgovinah, služba max. 10km stran je to to
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Kristjan123 Če apr 04, 2024 2:20 pm

meganer je napisal/-a:Recimo da daš 300 eur na mesec za nafto.
Sedaj pa računaj koliko je to v 10 letih .... 36000eur za nafto. Da imaš doma sončno tega stroška pač nimaš.
Cenejši servisi ... recimo 3000 v 10 letih .....

Da zaokrožil 40000eur razlike.

Po domače ... tudi če zapelješ avto na odpad po 10 letih .....


Da imaš sončno, ......
Da moraš plačati el. Ni pogoja.

Recimo kupiš Tiguana ... daš 40000 po 10 letih pa dobiš Recimo 12000 vmes daš pa se ..... xy za nafto, ....


Točno tako, da imaš sončno... sam "sončna" ni zastonj
Sam tle večina folka spelje po sistemu "kamor je šel bik naj gre še štrik" in porabi en kup denarja, da potem razlaga kako se vozi zastonj ....

Moje mnenje
če te tišči denar in ne veš kaj bi z njim potem ajde naredi fotovoltaiko pa dej še ene 50k v avto pa še vsakič ko se nekam dlje odpraviš naredi domačo nalogo kje in koliko časa boš polnil prilagodi potovanje. Da se razumemmo, vsak lahko počne s svojim denarjem in časom kar hoče nekdo si kupi bicikel za 15k ker ga kao "rabi" ... Trenutno je na fosilna goriva dosti "bolj komot" meni to dosti pomeni ne trdim pa da bo tako za zmeraj...
 
Sriple Tix
Novinec
 
Prispevkov: 268
Pridružen: Pe feb 10, 2006 2:16 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Sriple Tix Če apr 04, 2024 2:53 pm

Izredno sem proti evropskemu posiljevanju z elektricnimi vozili (2035), ker to dojemam kot agendo, ki ima v ozadju vse kaj drugega kot "zeleni prehod", vendar, glede na dejstvo, da delam dnevno v povprecju 15 kilometrov po lokalnih cestah in mi elektricno polnjenje avtomobila doma ne predstavlja tezave, bo moj drugi avto, cez ene dve leti, stromar. Verjetno rabljen, kajti doseg 250km ali 350km ne igra nobene vloge. Prvi avto pa bo se vedno bencinar, ki je trenutno pri hisi, saj nocem mazohisticno nactrovati vsako daljse potovanje in medtem upati, da bo polnilnica prazna, ko bom pripeljal do nje (izkusnje prijateljev, ki ze vozijo EV).
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a boštjan_01 Če apr 04, 2024 7:59 pm

Če se postavimo v osnovni izhodiščni položaj, je za veliko večino Slovenskih družin nuja imeti 2 avta. Vse ostalo je luksuz.
Od kje izvirajo teorije da mora:
- biti avto novi in ga menjavat vsakih 4-6 let
- imeti najmanj 200KM
- imeti čimvečji prtljažnik, čimveč prostora za noge, roke, glavo, rit, ...
- čimvečje fensi vsaj dvobarvne alu felne
- ne sme proizvajat nobenih zvokov, nobenih vibracij
- avtomatska xx conska klima
- čimvečji TV na armaturki, najmanj 20 zvočnikov
- ...

Osnova je avto kot prevozno sredstvo. Ostalo si vsak sam določi koliko je pripravljen odpret denarnico, koliko bolj trpet v službi in se odrekat ostalim dobrotam in nujnim življenskim potrebščinam.
Na koncu je vseeno z kakšnim motorjem in z kakšno opremo kupiš. V vsakem primeru je nakup neracionalen.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1595
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a srcnik Če apr 04, 2024 8:36 pm

Problem električarjev je ta, da so preveč dolgočasni...

Sem imel rentano cupro born na dopustu, pa sem bil od začetka res navdušen nad močnimi pospeški, samo mi je postala že do konca prvega dneva dolgočasna... Ker pospeškov se hitro navadiš, potem pa postane dolgočasno... Ni zvoka, ni prestavljanja, ni nič, brez kakršnekoli duše... In lahko mirno rečem, da je tudi 1000+hp tesla dolgočasna...

Sem se spomnil na tole:

FB_IMG_1710965142371.jpg
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a Firediver Pe apr 05, 2024 6:55 am

Predvidevam, da bodo v bližnji prihodnosti fosilna goriva toliko obdarjena z okoljsko takso, da bodo uživali samo bogati (kot vedno).
Sploh taki z V8 bencincem, ki pije 30l/h v leru...je pa poezija za ušesa, to pa!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a jack86 Pe apr 05, 2024 7:42 am

No, tista kalkulacija s 300€/ mesec je ze lepa.

Ampak, to je samo v pogoju, da polnis avto doma, kar je viska iz soncne elektrarne.
Ko tankas elektriko na daljsih poteh, te cena na prevozeni km stane priblizno isto kot s klasicnim pogonom.


Jaz racunam na varianto R5, cena za 25k, ter jo imas kot zalogovnik odvecne energije (V2H).

S tem dobim "poceni" mali avto za manjse dnevne potrebe (do 100km), ter zalogovnik energije, katerega porabljam ob drazjih tarifah.
https://star.ngen-group.eu/sl
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 274
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a nasamorpheus Pe apr 05, 2024 8:07 pm

Moj sodelavec je dal 70k za plugin Priusa in elektrarno in se sedaj vozi skoraj "zastonj" ker mu plugin pije 1L na 100 kilometrov od dneva nakupa (cca 5 let)
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 594
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Od kod že sedaj tak interes/priljubljenost električnih a

Napisal/-a zundapp Pe apr 05, 2024 8:34 pm

dal je 85 .000 eur da se vozi zastonj max 15 let, da je omejen z dometom itd, ...in kaj je naredil s tem?
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 94 gostov