Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
mercko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Po dec 12, 2016 9:39 am

Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a mercko Po dec 12, 2016 9:56 am

Pozdravljeni,

Zanima me kako je z ogrevanjem avtomobilskega motorja na mestu ko je hladno pozimi tudi -5C°-10C°. Nekateri so mnenja, da je potrebno ogrevati avtomobil na mestu neglede na to ali je bencinar ali diesel motor. Vam dam primer za dva avtomobila in sicer za Peuggeot 206 1.4 bencinski motor, letnik 2003 ter Citroeen C4 Picasso 1.6 hdi diesel motor, letnik 2008. Nekateri celo priporočajo tudi novejše avtomobile predvsem dieselske, da ga ogrevaš na mestu. Zanima me vaše mnenje o teh dveh avtomobilih ki sem ju vam podal, če je pri taki mrzli tempreraturi potrebno ogrevati motor na mestu.

Lep pozdrav
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a primozek68 Po dec 12, 2016 10:07 am

Long story short...
1. Preveč je že napisanega okoli tega
2. V navodilih za avtomobile je tako početje odsvetovano
Sex turns gay people into Mexicans.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a DePalmo Po dec 12, 2016 10:11 am

x2
Imel sem oba omenjena motorja, na mestu sem jih ogreval samo toliko da sem pozimi zdrgnil led s sprednje in stranske šipe, dlje niti pod razno in nikoli problemov. Če ni bilo ledu, tudi ogrevanja na mestu ni bilo, samo pač šparaš z gasom dokler se ne ogreje na delovno temperaturo in to je to.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a Ivan36 Po dec 12, 2016 11:56 am

Jaz počakam kako minuto, da vsaj olje malo pomaže glide v motorju :lol: potem pa gremo! AJA pa vedno stisnem sklopko pri prvem zagonu zjutraj, na Automatiku ne morem pa se pozna, da težje zažene pri -8 recimo, kot na ročni menjalnik pa oddvojena sklopka ?!
 
kristijan123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 48
Pridružen: Po maj 25, 2015 6:24 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a kristijan123 Po dec 12, 2016 12:42 pm

Ma baje da to ni najboljše za motor. Če imaš možnost ga imej v garaži pa je čisto druga pesem avto se bistveno prej ogreje kot pa če je zunaj na -10 :D
Če so ti problem samo zmrznjene šipe in ne leden avto si pa kupi sprej za odmrzovanje stekel, jaz sem ga kupil v eurospin-u za 1.30e in stvar je zakon, pošpricaš, počakaš, obrišeš 8) . Čeprav pa ni neki problem meni se avto(Škoda octavia 2.0l bencinar) ogreje po cca 5-7km, za dizle pa nevem ker ga nisem še imel ma prijatelj tudi nima problemov ima pa Alfo 147 1.9jtd in se mu segreje po istem času kot meni. Če imaš probleme s tem bi bilo mogoče pametno pogledati termostat.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a Kohec Po dec 12, 2016 1:02 pm

Če ti avto dela tačas ko boš očistil šipe, se bo tudi motor nekoliko ogrel in bo olje začelo krožiti po motorju. Slabo za motor, še posebno za turbine je to, da niso dovolj podmazane.
 
kristijan123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 48
Pridružen: Po maj 25, 2015 6:24 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a kristijan123 Po dec 12, 2016 3:43 pm

Takoj ko zalaufaš motor potegne pumpa olje in zaokroži po motorju, to je veljalo bolj za stare motorje. Nevem lahko se pa motim.
 
metor
Novinec
 
Prispevkov: 389
Pridružen: Ne maj 11, 2014 3:23 pm
Kraj: GO

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a metor Po dec 12, 2016 5:25 pm

Kopirano iz druge teme:

Pri novejših avtih nima smisla ogrevati dalj časa na mestu. Če je mrzlo zunej, pač počakaš enih 30s do minutke, pol pa počasi spelješ. Če ni mrzlo, 10s dovolj. Samo na obrate in obremenjenost motorja paziš, dokler se ne ugreje. Sem že večkrat zasledil, da pri novejših avtih čakanje na mestu niti ni dobro, če pustimo ekologijo. https://www.youtube.com/watch?v=xKALgXDwou4
Don't worry, be happy ;)
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a Nikola_Tesla Po dec 12, 2016 5:40 pm

Na mestu nabiraš vodo v izpušni sistem in če nimaš potem dolge ture da se posuši sledi korozija izpušnega sistema.

Čez noč ko spet stisne mraz voda zamrzne in lomi, dela škodo... potencialno predčasno sesutje katalizatorja.

lp.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a DePalmo Po dec 12, 2016 6:02 pm

kristijan123 je napisal/-a:... Če so ti problem samo zmrznjene šipe in ne leden avto si pa kupi sprej za odmrzovanje stekel ...

Imel enepar, najslabša investicija do sedaj. Ko že odmrzne led je šipa polna vode in takoj ko pobrišeš, vse zamrzne nazaj in nisi nič naredil, s tem da so nekateri spreji še mastni in je rezultat še slabši. Eno fino strgalo, spucaš šipo v nulo, ni treba nobenih tekočin in se že pelješ brez skrbi da bo kaj nazaj zamrznilo in te oslepilo med vožnjo.
 
Uporabniški avatar
sparky
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Sr mar 18, 2009 6:18 pm
Kraj: Kranj

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a sparky Po dec 12, 2016 9:31 pm

Meni se zdi najboljše to, da zvečer pokriješ šipo s kartonom in zjutraj odmakneš in čao. Tisti odmrzovalci so mi poškodovali gumo na brisalcih in večkrat se mi je potem, ko sem pošprical zarosilo od znotraj :?

Jest večkrat vidim ljudi, ki zjutraj zavrtijo ključ in samo odpeljejo in to za moje pojme ni ravno vredu. Motorji delujejo vsi na isti princip in je priporočljivo, da se počaka vsaj minutko in se potem odpelje, da zaokroži olje. Se pa spomnim, da so nas v avtošoli pred leti učili, da moramo takoj speljati z mesta, ko zaženemo avtomobil in še isto mi piše v knjigi od avta :roll:
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a uros11 Po dec 12, 2016 9:46 pm

Normalni ljudje še dajo v prestavo, stisnejo sklopko in za to porabijo kar nekaj sekund, v katerih pompa že spravi olje tja, kamor je potrebno. Tako da takoj speljati se praktično ne da. Kakšen si še pas zaveže med tem, vžge lući itd.
 
Reaper85
Novinec
 
Prispevkov: 359
Pridružen: Če jul 16, 2009 9:44 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a Reaper85 Po dec 12, 2016 10:49 pm

Sam sem se prejšnji teden igral z ogrevanjem na mestu pri Cliu 197, ker sem imel problem z neodpiranjem prtljažnika zaradi zamrznjenih tesnil, kar sem rešil v nedeljo, ko sem na OMV kupil Sonax GummiPflegeStift.

Zakaj bi mu škodilo ne vem. Tam do 15min sem drugače ogreval že vse prejšnje avte, in sem še vse prej prodal preden sem opazil kakšne probleme zaradi tega.

Še za zanimivost do kolko se ogreje po koliko časa:
3min - ne pomaga skoraj nič, voda pride do polovice enako hitro kot če takoj spelješ, po 4,5km
5min - pomaga malenkost, voda pride do polovice po 4km
10min - voda malo pred 1/4
15min - voda malo pred polovico, kar je tudi običajni max, edino vmes za kratek čas skoči do polovice, potem pa spet nazaj

Se pravi se na mestu niti ne splača ogrevat, ker 10-15min je mal huda, v tem času sem sam že do šihta. Do 5min se pa sploh ne pozna.
Sam ponavadi speljem, ko vidim ven, to je pa vse od minute do 10min, če imam zamrznjeno tudi na notranji strani vetrobranskega stekla.

Še glede sprejev moram povedat, ker ne vem katere to uporabljate, da imate take probleme. Hoferjevi Auto XS so odlični (v bistvu pršilka, spreji imajo preveč slabosti, mrzli za držat, zatajijo v mrazu kjer jih ponavadi uporabljaš), brez kakršnihkoli problemov, in praktično zastonj, sam jih ponavadi na začetku sezone kupim 3-4 (pač že zarad tega, ker jih po oktobru nimajo več, če ostane za naslednjo sezono toliko bolje), 1,99€ za 750ml. Bolje da ne govorim koliko je cena za Petrol ali celo Sonax katere sem kupoval pred tem.
Seveda je pa obvezno tudi pokrivalo, drugače sprej hitro porabiš, je pa sprej v vsakem primeru uporaben za stranska stekla in za luči. Trenutno imam prvi sprej skoraj porabljen, ker nisem šel takoj po pokrivalo, ko je temperatura padla na -5°C. Sem pa dobil na AliExpress takega, ki že na drugi avto paše kot ata na mamo.

Sam se samo smejem pri sebi, ko slišim nekoga kako pajsa po šipah, kot da ne bi vedel za spreje ali pa kot bi bili po 10€ za pol litra. Če je kdo že kdaj potem pogledal stekla, to tudi ni najbolj pametno početje, po lučeh se pa sploh pozna. Sam ne grem po steklih več niti z gumijastim brisalcem, ker je tudi še ena možnost več da opraskaš stekla, ker zjutraj ga ne greš ravno prat pod vodo.
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a Nikola_Tesla To dec 13, 2016 9:20 am

Šipo si spraskaš kot začetnik potem si bolj previden... vidi se vse ko sonce posije s strani.

lp.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a Firediver To dec 13, 2016 9:53 am

Moraš znati praskati tako, da ni sledi...lažje se odstrani, če ti piha vsaj mlačen zrak in če malce namočiš - jaz uporabljam kar litrski vitrex z luknjico v čepu.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
kristijan123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 48
Pridružen: Po maj 25, 2015 6:24 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a kristijan123 To dec 13, 2016 3:33 pm

DePalmo je napisal/-a:
kristijan123 je napisal/-a:... Če so ti problem samo zmrznjene šipe in ne leden avto si pa kupi sprej za odmrzovanje stekel ...

Imel enepar, najslabša investicija do sedaj. Ko že odmrzne led je šipa polna vode in takoj ko pobrišeš, vse zamrzne nazaj in nisi nič naredil, s tem da so nekateri spreji še mastni in je rezultat še slabši. Eno fino strgalo, spucaš šipo v nulo, ni treba nobenih tekočin in se že pelješ brez skrbi da bo kaj nazaj zamrznilo in te oslepilo med vožnjo.



Ma jaz nimam problemov, šipo mi odmrzne pol ko sedem v avto pošpricam in brisalci spucajo(v onem za šipe mam zimsko tekočino in 1dcl šnopca da lepo diši :lol: ). Drgač pa po šipi je ful fajn drgnit s strgali niti malo ne poškoduješ šipe.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a sonic To dec 13, 2016 11:52 pm

Reaper85 je napisal/-a:Še glede sprejev moram povedat, ker ne vem katere to uporabljate, da imate take probleme. Hoferjevi Auto XS so odlični (v bistvu pršilka, spreji imajo preveč slabosti, mrzli za držat, zatajijo v mrazu kjer jih ponavadi uporabljaš), brez kakršnihkoli problemov, in praktično zastonj, sam jih ponavadi na začetku sezone kupim 3-4 (pač že zarad tega, ker jih po oktobru nimajo več, če ostane za naslednjo sezono toliko bolje), 1,99€ za 750ml.


+1

Seveda je pa obvezno tudi pokrivalo, drugače sprej hitro porabiš, je pa sprej v vsakem primeru uporaben za stranska stekla in za luči. Trenutno imam prvi sprej skoraj porabljen, ker nisem šel takoj po pokrivalo, ko je temperatura padla na -5°C.


Si pa bolj v mrzlih krajih. V LJ sem moral tole zimo doslej samo par juter špricat (zdajle že par dni ni bilo treba), pa je bil tako tanek led, da se je stopil ko je čisto malo meglice tega Hoferjevega spreja padlo gor...

Jaz laufam zjutraj prvi dol do avta, in preden se otroci + žena uspejo prikazat ven iz bloka, mine vsaj par minut, ves ta čas seveda laufam avto, je ravno prav. Malo zaokrožijo tekočine v motorju ter ATF (olje avtomatskega menjalnika), kar gotovo ni slabo, več kot to pa IMO ni potrebno.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a DePalmo Sr dec 14, 2016 10:32 am

Kateri so bili nevem, je že nekaj časa od tega ko sem jih imel. Me pa zanima kakšna strgala nekateri uporabljate da spraskate šipo. Sej ni iz putra.
 
Uporabniški avatar
sparky
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Sr mar 18, 2009 6:18 pm
Kraj: Kranj

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a sparky Sr dec 14, 2016 2:08 pm

Prasko na steklu lahko narediš hitro. Čez dan s ceste leti "svinjarija" po steklu in to lepo ponoči zmrzne. Zjutraj pa ti to veselo drgneš po steklu. Že z brisalci praktično praskaš steklo.
Kot pravim je najbolje avto, če je zunaj čez noč pokriti ter zjutraj odmakneš ponjavo in vržeš v prtljažnik in greš..
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: Ogrevanje avtomobilskega motorja na mestu

Napisal/-a hahehihoh Sr dec 14, 2016 2:22 pm

Nič ne bo narobe, če avto ohrevaš na mestu in prav tako je bo nič narobe, če ga ne ogrevaš. Jaz živim v kraju kjer imamo zdaj čez noč do -15 stopinj C in nikoli nisem ogreval avta, ker se mi ne da čakat v mrzlem avtu. Za zamrznjena stekla uporabim strgalo in sprej, pa nimam nič spraskane šipe. Vozi normalno kot ti paše in vse bo v redu.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 134 gostov