Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Avtomobili brez rezervnega kolesa

Napisal/-a lin Če maj 03, 2018 6:29 pm

https://www.zurnal24.si/avto/avto-nasve ... eka-308887


Prijatelj je imel lansko poletje na poti na morje takšno izkušnjo. Ob drugi uri ponoči je imel ob polno naloženem avtomobilu pri Karlovcu na Hrvaškem nenadoma poškodbo na zadnjem kolesu, s tem kitom si ni mogel nič pomagati, moral je klicati vlečno službo in potem čakati do jutra , da so mu popravili gumo, poleg vseh stroškov in živcev , ki jih je ob tem izgubil samo ponavljam njegov stavek ob tem dogodku : nikoli več ne kupim avtomobila brez vsaj zasilnega rezervega kolesa pa če je tudi zlat. Znamke vozila ne bom omenil , ker bi bil spet kdo lahko užaljen in prizadet.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a motom Če maj 03, 2018 6:51 pm

Res je.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a lin Če maj 03, 2018 6:59 pm

Je pa zanimivo kako ob raznih testiranjih tega sploh ne omenjajo kot , da ni pomembno , na drugi strani pa potencirajo kakšno povsem nepomembno zadevo kot negativno za avto in iščejo dlake v jajcu.
 
gusti85
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Sr nov 18, 2009 2:56 pm
Kraj: Kotlje - Koroška

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a gusti85 Če maj 03, 2018 7:15 pm

Brezveze se mi zdi da je rezervno kola kot dodatna oprema. To bi moralo biti zakonsko obvezano za vse in pika, kot je bilo včasih. Ne pa da tiščijo neke kite, ki jih nihče ne zna ali ne more uporabit.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a DePalmo Če maj 03, 2018 7:44 pm

Pa še rok uporabe imajo ... Tudi jaz sem bil zelo razočaran ko sem kupil novega Ceeda in ugotovil da ima ta kit za flikanje. Trenutno še čakam na odziv kakše so opcije ker naj bi imel dve. Prva je ozka rezervna guma, druga pa povišan dno prtljažnika in da gre notri taprava guma. Za zadnje še čakam odziv če je to sploh možno ali je to samo opcija ko naročiš avto iz tovarne. Kit bo pa letel ven takoj ko bo možno.

Lahko pa rečem da sem zelo razočaran nad novimi avti zaradi tega. Z rezervno sem se že dvakrat rešil in tudi peljal dalje kot da ni bilo nič, s tem bom lahko samo pisano gledal okoli sebe, rešil itak nebom nič.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a nejc1 Če maj 03, 2018 8:20 pm

Večina vas ima itak dva kompleta koles, torej ko greš kam malo dlje vržeš eno gumo v avto in si zazihran, kak ključ in dvigalka bi se pa tudi morala najti pri vsakem, ki zna sam zamenjat gumo...
Drugače pa tole si nabavite in vržite v avto:
https://www.ebay.com/itm/Car-Tubeless-T ... yS&vxp=mtr
Zaflikaš, napumpaš in pičiš dalje, razen če presekaš gumo potem pa itak ni druge kot rezerva...
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a nejc1986 Če maj 03, 2018 8:41 pm

Ali pa pač na bolhi kupis staro feltno in gumo in jo vrzes prtljaznik...

Ko sem dal xsaro predelati na LPG mi niti za sekundo ni padlo na pamet karkoli drugega kot z ketno fixirati gumo na dno prtljaznika, ker je pač zdaj plinski rezervoar na nekdanjem mestu rez.gume.

Najlazje je ne misliti vnaprej, potem pa peezditi cez vse.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a lin Če maj 03, 2018 9:16 pm

Samo kolo je premalo , potrebno je imeti tudi ustrezno dvigalko, ki ne paše vsaka za vsaki avto , pa še prostor v avtomobilu za to , sploh , če greš na dopust in si že tako poln prtljage , uglavnem meni je povsem nesprejemljivo , da vse več novih avtov nima rezervnega kolesa ali ga je potrebno posebej naročiti in dolplačati (pri nekaterih tudi tega sploh ni možno) kot pri VW , sicer tam je tako vse kar naj bi bilo logično potrebno doplačati.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a DePalmo Če maj 03, 2018 9:23 pm

Tako je. Dvigalko in primeren ključ. Nazadnje ko sem menjal, sem imel čisto srečo da mi je ratalo s tistim ključem ki pride zraven odšraufat, ker doma ko menjam ponavadi s teleskopskim zategnem da avto počepne. In tisti ključ ki pride zraven ni vreden veliko ...
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a pskoda Pe maj 04, 2018 5:55 am

Seveda, če zategujete ko norci. Z moment ključem zategneš 120Nm in ne bo problema preverjeno že večkrat
Lp
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a ban Pe maj 04, 2018 6:31 am

Sem doplačal 50€ in imam taozko rezervno gumo.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a DePalmo Pe maj 04, 2018 8:04 am

pskoda je napisal/-a:Seveda, če zategujete ko norci. Z moment ključem zategneš 120Nm in ne bo problema preverjeno že večkrat

Ti kar zateguj na neke Nm pa kg pa nevem kaj še, kolega je isto potem je pa skoraj ostal brez gume.
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a plinaš Pe maj 04, 2018 8:21 am

vijake je potrebno očistiti in namazati - prviš zaradi oksidacije dela , ki sega prek navoja /pesta in drugič zato , da je zatezni moment pravilno posredovan na navoju - ob velikem trenju zaradi umazanije in oksidiranosti je moment na navoju nižji čeprav moment ključ klikne.

ob upoštevanem še nisem doživel niti slišal , da bi se komu kaj odvilo.. lite so ponavadi 110 , jeklene 120Nm .. mora pa biti na ključu pravilno nastavljeno ja.. =P
p.s.- moment ključ je potrebno po vsaki uporabi sprostiti do konca.
plin je cnej k bencin
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a ban Pe maj 04, 2018 9:20 am

V jeseni sem nenjal gume, z letnih na zimske. In nisem mogel verjet, kako nalahko so dejansko našraufene tovarniško gor, še otrok bi komot odtegnu šraufe. Če zašraufaš tako, da avto počepne, definitivno preveč zateguješ.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a danci1973 Pe maj 04, 2018 10:08 am

plinaš je napisal/-a:vijake je potrebno očistiti in namazati - prviš zaradi oksidacije dela , ki sega prek navoja /pesta in drugič zato , da je zatezni moment pravilno posredovan na navoju - ob velikem trenju zaradi umazanije in oksidiranosti je moment na navoju nižji čeprav moment ključ klikne.

Kolesnih vijakov se (praviloma) ne maže... Vsaj ne po navoju in na površini, kjer se dotika kolesa.

V navodilih za moj avto je posebno opozorilo, da je treba poskrbeti, da so vijaki očiščeni in brez olja oz. kakšnega drugega maziva. Pri navoru, ki ga proizvajalec predpiše, je trenje že upoštevano in če so vijaki namazani.

Videl sem že tudi, da je namazane vijake raztegnilo kljub uporabi pravilno nastavljenega moment ključa.

https://www.youtube.com/watch?v=X3ndeXiZUeM
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 460
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a DX5050 Pe maj 04, 2018 12:52 pm

X2
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a pskoda Pe maj 04, 2018 12:59 pm

DePalmo je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Seveda, če zategujete ko norci. Z moment ključem zategneš 120Nm in ne bo problema preverjeno že večkrat

Ti kar zateguj na neke Nm pa kg pa nevem kaj še, kolega je isto potem je pa skoraj ostal brez gume.


Seveda je skoraj ostal brez feltne, če je bilo vse zjahano oz če zateguješ ko norc se navoji raztegnejo uničijo se navoji v pestu, vijakih in zato ko zategneš po predpisu proizvajalca se vijaki odvijačijo in kolo pade stran.
Največji problem so vulkanizerji ko ti z pnevmacko pištolo zategne ko bik

Jaz zategujem z 120Nm in nisem imel nikoli probleme tudi nov avto ko ga kupiš so zategnjeni vijaki na cca 120Nm vsaj pri vw grupi.

Aja pa vijake se nikoli ne maže, ampak samo očisti
Lp
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4169
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a xxl Pe maj 04, 2018 1:44 pm

ban je napisal/-a:Sem doplačal 50€ in imam taozko rezervno gumo.

Sem se spomnil v zadnjem trenutku, preden sem naročil avto, pri tastu sva pozabila, zdaj je dosti dražje, če hočeš dokupit. :?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a lin Pe maj 04, 2018 2:00 pm

ban je napisal/-a:Sem doplačal 50€ in imam taozko rezervno gumo.


To je čisto vredu, samo hitrost je omejna na 80km/h s tem kolesom, pelješ pa se brez vsakih problemov samo , da imaš rezervo in ne tisti brezvezni kit, ki ni za nikamor.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Avtomobili brez rezervega kolesa

Napisal/-a RedBaron Pe maj 04, 2018 3:03 pm

Statisticno gledano, je gumidefekt precej redka zadeva, zato so se proizvajalci prilagodili in umaknili rezervo. Ponekod je opcija doplacila (VAG...), drugje ne.

Prihranili so nekaj na masi in uporabnem volumnu prtljaznika.
V teoriji je to vse super.

V praksi pa.... saj tisti kit deluje, vendar luknja ne sme biti prevelika, tujek mora ostati v gumi, polnilo mora biti OK (ima dolocen rok trajanja).... guma ne sme biti presekana, platisce ne poskodovano.... skratka v idealnih pogojih zadeva deluje, drugace pa ne...
In je edina opcija asistenca (taksna ali drugacna).

Zato jaz se vedno najraje vidim rezervo v prtljazniku, ceprav je moj trenutni avto zal nima (sploh ni predvidenega mesta zanjo)...
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 125 gostov