Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
format
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: Po jan 09, 2017 7:16 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a format Pe dec 28, 2018 6:52 pm

Članek o zgodovini električnih avtov, na spletni strani Siol:
https://siol.net/avtomoto/novice/cas-pr ... oto-486245
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a matejxx Pe dec 28, 2018 8:13 pm

cc09 je napisal/-a:Ne, niso vsi neumni, ki nocejo elektricnega avta, samo tisti, ki jih nocejo iz neumnih razlogov. Ce se tistemu prej pogosto dogaja, da mora sred noci iznenada na 400 km dolgo pot, potem naj vozi dizla. Meni recimo se to se ni zgodilo.


Kdo pravi, da se mi kaj takega zgodi ponoči. Zgodi se čez dan, ko prideš iz službe, pa moraš potem še kam skočiti. In električni avto se ti pač ne bo napolnil v parih minutah. In tudi če se moram zapeljati samo v Ljubljano in nazaj mi električni avto, ki ni poln ne pomaga nič. Kaj bom sedaj okrog po Ljubljani iskal polnilna mesta pa čakal pol ure, da se mi napolni, če pa lahko dizla napolnim v parih minutah?

Sam res ne vem ali ste električni navdušenci res tako zaslepljeni z EV avti? Malo sem preletel EV forum in se res lahko prav smejiš. Po eni strani pišejo, kako je takšen avto brez problema kot prvi avto, po drugi strani pa bereš kako poteka njihova pot in kje vse so se morali ustaviti, da so lahko napolnili avto. In koliko časa so porabili za polnjenje.

Drugače pa midva ne bomo nikoli prišla na isti breg, ker jaz obožujem avte in vožnjo, tako da sem tudi nasprotnik električnih avtov.

In tudi tisti, ki ste navdušeni na EV avti morate priznati, da so današnji EV-ji neuporabni. Se bo pa to po vsej verjetnosti počasi popravilo. Imajo vedno daljši doseg in tudi čas polnjenja se bo začel krajšati. Toda če gledaš, da se telefon ne uspe napolniti v manj kot uri, tega po vsej verjetnosti ne bodo mogli uspeti niti z avtom. Tako, da jim preostane samo, da bodo lahko takšni avti imeli doseg krepko čez 1000 km, da bodo uporabni za vse.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Pe dec 28, 2018 9:05 pm

Ne, niso neuporabni. Sam živim v LJ in bi mi bilo 400-500 km dometa vrh glave. Se mi pač ne dogaja, da se v četrtek po službi spomnil iti na dunaj po sladoled.

Ko bom kupoval naslednji avto bom definitivno premislil o EV, sploh v kombinaciji z lastno sončno elektrarno.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda Pe dec 28, 2018 9:19 pm

Sončna elektrarna tudi ni to, kar večina misli oz kot jo prodajalci pomovirajo.
Jo imamo cca 5 let
Lp
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Pe dec 28, 2018 9:20 pm

Ne živim v Ljubljani , tudi na Dunaj ne hodim čeravno sem blizu meje, ne želim pa imeti avtomobil, s katerim moram iskati polnilnice po Slo in čakati uro ali več , da ga napolnim kadar grem malo dlje, kot tudi ne želim imeti avto ki 6 ur ni vozen zaradi polnjenja na el.omrežju doma pa četudi je to samo dvakrat na teden. Avto imam zato , da sem mobilen kadarkoli, v vsakem trenutku in mi nikoli ni potrebno planirati moje poti zaradi dometa avta ali prehitro prazne baterije pa četudi bi imel doma svojo mini elektrarno.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Pe dec 28, 2018 10:11 pm

Kolikokrat v življenju pa si že moral na pot 400 km in več, brez da bi za to vedel vsaj 6 ur vnaprej?
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda Pe dec 28, 2018 10:22 pm

Dokler bo polnjenje daljše od par minut oz kot je zdaj na črpalkah večina ljudi ne bo hotela imeti ev pa če rabijo 400km ali ne.
Ko moraš nekaj za brezveze predvidevat v današnjih že tako natrpanih urnikih se bomo, bodo otepali teh škatlic
Lp
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Električna vozila

Napisal/-a maniaxxx Pe dec 28, 2018 10:38 pm

Influenz je napisal/-a:Kolikokrat v življenju pa si že moral na pot 400 km in več, brez da bi za to vedel vsaj 6 ur vnaprej?


Večkrat kot si misliš...pa ni samo 400 km, če je baterija prazna je dost da morm it 100km stran, pa ne morem. Plus, kaj če je teh 400 km v smer kjer ni možnosti polnjenja? Kako naj pridem domov? Z dizelskim vlakom?:

EV je potencial, ampak ne še tako kmalu, trenutno so plug in hibridi precej bolj uporabni, ampak problem je v ceni in uporabnosti, pa v vas sektaših, ki takoj vsako stvar pograbite ( če kaj ne maram pri tesli je to da je nahajpana s strani sektašev do amena, kot i phone ali kaj podobnega). No se marsikaj drugega ne maram pri tesli ampak to ni zdaj tema.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver So dec 29, 2018 5:27 am

pskoda je napisal/-a:Sončna elektrarna tudi ni to, kar večina misli oz kot jo prodajalci pomovirajo.
Jo imamo cca 5 let


Če bi jo naredil pred letom 2012 in vzel ponudnika z realnim izračunom (ne pa tistega, ki je zavajal z nerealnimi napovedmi proizvodnje), bi se ti sedaj smejalo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 So dec 29, 2018 7:19 am

Drugače pa midva ne bomo nikoli prišla na isti breg, ker jaz obožujem avte in vožnjo, tako da sem tudi nasprotnik električnih avtov.


A bi lahko enkrat nehal s tem kretenizmom? Kdo ti je dal monopol na to, da samo ti odlocas kaksen mora bit pravi avto, ropotajoc in smrdec? Elektricni avto je tudi avto, in to boljsi, predvsem za tiste, ki imajo radi avte, ne pa za neodrasle smrkavce, ki jim je bolj pomembno kolk prdi kot pa kako se vozi. Vsak, ki ima rad avte, mora sovrazit dizel. Dizel je za reveze po denarju in reveze, ki zarad nekega razloga delajo 50,000 km letno namesto da se bi preselili. Vsi drugi imajo raje bencin, ce ze ne elektrike.

ICE avti bojo v vecjih mestih do 2030 prepovedani, kaj to pomeni je jasno. Kako se bo kdo prilagodil je pa tudi njegov problem. Ce marsikdo prezivi brez avta, se bo prezivelo tudi z avtom, ki se mora po 500 km pol ure polnit. Novi ICE so se zmeraj tolk strupeni in nafta predraga, da bi jo kurili naokrog, tega bo konec. Kot tudi ne mores danes s parom volov v Ljubljano in jo zasrat, ceprav 80 let nazaj marsikdo ni mogel drugace prit v Lj, ali je bilo pa predrago.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda So dec 29, 2018 7:31 am

Firediver je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Sončna elektrarna tudi ni to, kar večina misli oz kot jo prodajalci pomovirajo.
Jo imamo cca 5 let


Če bi jo naredil pred letom 2012 in vzel ponudnika z realnim izračunom (ne pa tistega, ki je zavajal z nerealnimi napovedmi proizvodnje), bi se ti sedaj smejalo.


Leto 2012 je že zdavnaj mimo in ne bodo nikoli več taki pogoji kot so bili takrat
Lp
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz So dec 29, 2018 9:59 am

Zdaj imaš opcijo net meteringa, oz. v tekočem obračunskem letu plačaš energijo in omrežnino le za razliko energije ki je ne proizvedeš.
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1636
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Cefizelj So dec 29, 2018 10:11 am

cc09 je napisal/-a:
Drugače pa midva ne bomo nikoli prišla na isti breg, ker jaz obožujem avte in vožnjo, tako da sem tudi nasprotnik električnih avtov.


A bi lahko enkrat nehal s tem kretenizmom? Kdo ti je dal monopol na to, da samo ti odlocas kaksen mora bit pravi avto, ropotajoc in smrdec? Elektricni avto je tudi avto, in to boljsi, predvsem za tiste, ki imajo radi avte, ne pa za neodrasle smrkavce, ki jim je bolj pomembno kolk prdi kot pa kako se vozi. Vsak, ki ima rad avte, mora sovrazit dizel. Dizel je za reveze po denarju in reveze, ki zarad nekega razloga delajo 50,000 km letno namesto da se bi preselili. Vsi drugi imajo raje bencin, ce ze ne elektrike.

ICE avti bojo v vecjih mestih do 2030 prepovedani, kaj to pomeni je jasno. Kako se bo kdo prilagodil je pa tudi njegov problem. Ce marsikdo prezivi brez avta, se bo prezivelo tudi z avtom, ki se mora po 500 km pol ure polnit. Novi ICE so se zmeraj tolk strupeni in nafta predraga, da bi jo kurili naokrog, tega bo konec. Kot tudi ne mores danes s parom volov v Ljubljano in jo zasrat, ceprav 80 let nazaj marsikdo ni mogel drugace prit v Lj, ali je bilo pa predrago.


Od žene brat ima EV pa mi je ideja všečna.

Ko pa berem tvoje poste, se mi pa ideja malce zagnusi :roll:

Stopi malo na sveži zrak ven in vdihni kretenizem pa ti bo takoj lažje.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin So dec 29, 2018 11:51 am

@cc09: a bi lahko enkrat nehal s tem kretenizmom...

Tisti, ki nismo navdušeni na EV po tvoje, sedaj nismo več samo neumnih, smo že celo kreteni, lep napredek res, žal v negativnem smislu , mogoče se bo pa kdo vprašal , če le nisi ti nekaj od tega. :)
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a matejxx So dec 29, 2018 12:41 pm

cc09 je napisal/-a:
Drugače pa midva ne bomo nikoli prišla na isti breg, ker jaz obožujem avte in vožnjo, tako da sem tudi nasprotnik električnih avtov.


A bi lahko enkrat nehal s tem kretenizmom? Kdo ti je dal monopol na to, da samo ti odlocas kaksen mora bit pravi avto, ropotajoc in smrdec? Elektricni avto je tudi avto, in to boljsi, predvsem za tiste, ki imajo radi avte, ne pa za neodrasle smrkavce, ki jim je bolj pomembno kolk prdi kot pa kako se vozi. Vsak, ki ima rad avte, mora sovrazit dizel. Dizel je za reveze po denarju in reveze, ki zarad nekega razloga delajo 50,000 km letno namesto da se bi preselili. Vsi drugi imajo raje bencin, ce ze ne elektrike.

ICE avti bojo v vecjih mestih do 2030 prepovedani, kaj to pomeni je jasno. Kako se bo kdo prilagodil je pa tudi njegov problem. Ce marsikdo prezivi brez avta, se bo prezivelo tudi z avtom, ki se mora po 500 km pol ure polnit. Novi ICE so se zmeraj tolk strupeni in nafta predraga, da bi jo kurili naokrog, tega bo konec. Kot tudi ne mores danes s parom volov v Ljubljano in jo zasrat, ceprav 80 let nazaj marsikdo ni mogel drugace prit v Lj, ali je bilo pa predrago.


Se popolnoma strinjam, da ima vsak ljubitelj avtomobilov vsekakor narajši bencinarja. Toda dizel še je najboljši kompromis, če želiš manjše stroške. EV avto pač ni za ljubitelje. Npr. kak ljubitelje vožnje se pa veseli one pedel drivinga in podobnega igračk? Pač EV avto ti ne da nobenega užitka v vožnji.

In jaz sem revež, ker se rajši vozim eno uro v eno smer v službo? Zakaj? Rajši vržem dve uri v vožnjo, kot pa da pridem domov in sem nato zaprt v betonski kletki. Pa če zapravim pol plače za vožnjo v službo, se rajši odpovem čemur drugemu, kot pa življenju na podeželju.

In ne bit tako prepričan, da leta 2030 ne bo več ICE avtov. Takrat imajo samo plan, da jih nehajo prodajati, rabljene še boš pa vsekakor lahko vozil. In me ne moti če prepovejo dizle. Kot sem napisal je bencinar boljši in bom imel naslednji avto po vsej verjetnosti bencinarja. Pa to vsekakor ne zaradi onesnaževanje. Ker tako malo kot onesnaži avto se pa res ne mislim sekirati.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Ne dec 30, 2018 12:34 am

Fantje, ko hodim po centru Madrida, kjer se trnutno nahajam, vidim nešteto EV in hybridov, tudi električnih skuterjev in biciklov. Res je večina službenih (taxi, rentacar), pa vendar je slika čisto drugačna kot pri nas, predvsem v številčnosti. Zanimivo je, da javnih polnilnih postaj sploh ne opažam, pa vidim kar nekaj privat Leafov, Zerotov...V centru pa ni družinskih hiš. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Ne dec 30, 2018 7:22 am

In jaz sem revež, ker se rajši vozim eno uro v eno smer v službo? Zakaj? Rajši vržem dve uri v vožnjo, kot pa da pridem domov in sem nato zaprt v betonski kletki.


Večina nerevežev se bi raje 2 uri več na dan igrali z otroci ali kaj podobnega, kot pa se vozili, tudi če jim je to užitek. Tudi to da si ne moreš privoščit živet v nekletki tam kjer delaš ni znak bogatije.

In ne bit tako prepričan, da leta 2030 ne bo več ICE avtov.

ICE avti bojo še dolgo, samo v mesta ne boš smel z njimi. Kako bo kdo shajal s tem bo odvisno od njega samega.


Ker tako malo kot onesnaži avto se pa res ne mislim sekirati.

V mestih je zrak najbolj onesnažen in tam skoraj vso onesnaženje, in hrup, pride od prometa.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Ne dec 30, 2018 8:28 am

xxl je napisal/-a:Fantje, ko hodim po centru Madrida, kjer se trnutno nahajam, vidim nešteto EV in hybridov, tudi električnih skuterjev in biciklov. Res je večina službenih (taxi, rentacar), pa vendar je slika čisto drugačna kot pri nas, predvsem v številčnosti. Zanimivo je, da javnih polnilnih postaj sploh ne opažam, pa vidim kar nekaj privat Leafov, Zerotov...V centru pa ni družinskih hiš. ;)


Saj tu sploh ni dileme, EV je za po mestu idealen. Slej kot prej bodo prepovedali uporabo avtomobilov na notranje izgorevanje v mestu, torej boš imel dve opciji, ali parkiraš ob robu in nadaljuješ vožnjo z javnim prometom ali pa imaš EV..
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a matejxx Ne dec 30, 2018 8:54 am

cc09 je napisal/-a:
In jaz sem revež, ker se rajši vozim eno uro v eno smer v službo? Zakaj? Rajši vržem dve uri v vožnjo, kot pa da pridem domov in sem nato zaprt v betonski kletki.


Večina nerevežev se bi raje 2 uri več na dan igrali z otroci ali kaj podobnega, kot pa se vozili, tudi če jim je to užitek. Tudi to da si ne moreš privoščit živet v nekletki tam kjer delaš ni znak bogatije.



Jaz si bi brez težav kupil stanovanje v bližini službe. Toda nočem. Kot sem napisal, ne želim živeti v betonski kletki. In moji otroci me ne bodo čisto nič pogrešali zaradi teh dveh ur v dnevu. Sam začnem z delom ob 6h, tako, da grem od doma ob 5h. Takrat pa otroci še spijo. In pridem domov ob 3h, tako kot večina zaključi z službo. In kaj mi pomaga, da bi lahko bil v petih minutah doma, če bi pa imel potem okoli in okoli samo beton? Prav tako ne želim imeti soseda par metrov od sebe.

In o kakšni bogatiji kdo piše? Po vsej verjetnosti je moja hiša manj vredna, kot stanovanje v Ljubljani (vsaj kolikor gledam kako napihnjene so cene tam). Me ne briga koliko ima kdo vredno hišo ali stanovanje.

Drugače me pa centri mesta tako ne vidijo pogosto, ker ne vem kaj naj tam sploh vidim. Tako, da če tam prepovejo ICE vozila, me ne bo kar pretirano motilo.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4171
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Ne dec 30, 2018 9:42 am

Influenz je napisal/-a:
xxl je napisal/-a:Fantje, ko hodim po centru Madrida, kjer se trnutno nahajam, vidim nešteto EV in hybridov, tudi električnih skuterjev in biciklov. Res je večina službenih (taxi, rentacar), pa vendar je slika čisto drugačna kot pri nas, predvsem v številčnosti. Zanimivo je, da javnih polnilnih postaj sploh ne opažam, pa vidim kar nekaj privat Leafov, Zerotov...V centru pa ni družinskih hiš. ;)


Saj tu sploh ni dileme, EV je za po mestu idealen. Slej kot prej bodo prepovedali uporabo avtomobilov na notranje izgorevanje v mestu, torej boš imel dve opciji, ali parkiraš ob robu in nadaljuješ vožnjo z javnim prometom ali pa imaš EV..

Res je, letos oktobra so začeli omejevati promet za nerezidente, starejše dizle. EV imajo prost dostop in glede na to koliko gost promet je in koliko ljudi je na odprtem, nočem niti pomislit kaj vdihujem. Kako je šele bilo pred tem?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 22 gostov