Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo To jan 05, 2021 12:29 pm

Ja, pišem v pravo temo ja. Ti si se spravu na onesnaževanje s fosilnimi gorivi...tko da...pazi malo kaj pišeš, da ne boš nakonc črn od dizlskega dima. Nabijaš da je to najboljša alternativa fosilnim gorivom. V čem točno je ta alternativa najboljša? A greva še enkrat od začetka naštevat....in bova naštela en kup slabosti in le eno pozitivno lastnost? In ti temu praviš majavi argumenti? Je s tabo vse okej?
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Električna vozila

Napisal/-a sašo5 To jan 05, 2021 12:34 pm

dejansko nabija.....saj nima noben nic proti_naj skešira 60k eur za Teslo in naj se "vozi" .....lahk si kupi tud "rimca" samo ne me(nas) posiljevat, da je to ah in oh povrhu vsega pa da bo še svet rešu... :roll: e bo moj k rešu....
tud tisti, ki so podpisali tisti pariški papir, jim je zadnja stvar ekologija in kaki zrak dihamo, višji interesi so v igri in seveda ne milijarde, ampak bilijarde.....
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver To jan 05, 2021 12:43 pm

Vse to se bo uredilo...ker se preprosto bo moralo urediti! In če bo dovolj EV vozil, bo tudi kmalu dovolj politične volje da se uredi.

Če pustimo tako, kot je, se itak ne bo uredilo, ker bi se sicer že, a ne?

Vsekakor, razvoj ne more čarati izven meja možnega, čeprav se ta meja stalno odmika na nova področja.
Ene od definitivnih mej, kjer razvoj ne more pomagati so, recimo, parcelne meje okoli bloka. :)

Brez skrbi, če bodo ICE prepovedali, EV bo pa predrag, še vedno ostanejo - noge!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo To jan 05, 2021 12:51 pm

Lahk se ureja, sam uredilo se pa ne bo nič. Končni rezultat bo tak kot sem že v enem prejšnjem postu zapisal.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver To jan 05, 2021 12:58 pm

Hitro si obupal. To ni dobro za prihodnost.

Kot sem omenil, če je dovolj politične volje, se bo dalo narediti vse. Saj drugače itak ne gre.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane To jan 05, 2021 1:21 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:Ja, pišem v pravo temo ja. Ti si se spravu na onesnaževanje s fosilnimi gorivi...tko da...pazi malo kaj pišeš, da ne boš nakonc črn od dizlskega dima. Nabijaš da je to najboljša alternativa fosilnim gorivom. V čem točno je ta alternativa najboljša? A greva še enkrat od začetka naštevat....in bova naštela en kup slabosti in le eno pozitivno lastnost? In ti temu praviš majavi argumenti? Je s tabo vse okej?


Plusi:
Mehanska preprostost (pokvarljivost), manj vzdrževanja (servisi), odzivnost stopalke za plin (menjalnik, turbo lag).

Minusi:
Polnilna infrastruktura, cena, hitrost polnjenja

Pa komentirajmo samo minuse in kako jih je mogoče ali nemogoče izboljšat
- Polnilna infrastruktura. 60 % gospodinjstev prebiva v enostanovanjski stavbi, ti imajo problem preprosto rešljiv, da potegnejo kabel in polnejo čez noč na 10A. Če so potrebe večje (>100 km na dan) bo treba investirat v polnilno postajo, ki se prilagaja ostalim porabnikom (ca. 1k €). Kdor ima v bloku svoj lastniški parking ali garažo, bo imel malo večji problem z dovoljenji za postavljat el. priključek, ampak tudi to je rešljiv problem. Ostanejo taki, ki nimajo svojega parkinga, taki bodo s časoma nastradali (beri: plačevali) z ICE ali EV, žal tako je.
- Cena baterij leta 2010 je bila preko $1100/kWh danes smo prišli na $137/kWh, s tem da so najcenejše kitajske LFP celice že na $80/kWh. Torej danes v povprečju stane 50 kWh baterija z vso elektroniko in ohišjem $6850, to je industrijsko povprečje. Taka baterija ti pa omogoča, da vsak dan narediš 200 km, ali letno 73.000 km če hočeš. Jasno nihče nima vsak dan enakomernih 200 km vožnje, gre se samo za dojemanje kaj 200 km vsak dan pomeni.
- Hitrost polnjenja - Trenutno obstajajo 350 kW polnilnice, ni jih še veliko so drage, ampak to pomeni 300 km v 10 minutah. Problem je ker današnje baterije tega niso sposobne prejeti, v prihodnje se bo pa hitrost polnjenja baterije povečevala bolj kot se povečuje kapaciteta. Kapaciteta bo luksuz, ki si ga bodo privoščili bogatejši, raja se bo še čez 10 let okrog vozila s 60 kWh baterijami, ker bodo poceni in nafilali se bodo tudi dovolj hitro.

Moja projekcija je, da bomo na trenutni li-ion tehnologiji dosegli nekje 50% penetracijo trga, za več bo potrebno preiti na solid state baterije, ki se bodo nekje čez 10 let pocenile na mejo li-ion, kar je pa še pomembneje omogočile bodo 80% napolnjenost v 10 minutah. Preden se pa kdo začne usajati kako bo omrežje počepnilo in kakšne daljnovode bomo rabili, ne bomo jih, ker bodo v polnilnicah tudi baterije, ki bodo skrbele za buffer.

Mislim, da se bo kar zanimivo vrnit čez 10 let na tale moj prispevek in pogledat kje smo. :lol:
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Električna vozila

Napisal/-a sašo5 To jan 05, 2021 1:33 pm

Firediver je napisal/-a:......še vedno ostanejo - noge!

a kolesa ne znaš vozit? :rofl
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Locher To jan 05, 2021 1:36 pm

J.McLane je napisal/-a:Mislim, da se bo kar zanimivo vrnit čez 10 let na tale moj prispevek in pogledat kje smo. :lol:



Koga briga čez 10 let. Mene zanima, kaj lahko kupim sedaj in kaj je danes najbolj eko, racionalno, uporabno, cenovno dostopno in komot obenem. Jaz danes EV gladko spregledam, nekomu drugemu pa je lahko nekaj najboljšega po leseni žlici.

Čez 10 let se bomo pogovarjali o takrat najbolj racionalni tehnologiji.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane To jan 05, 2021 1:42 pm

Pa ja ne misliš v kratkem umreti, da si tako kratkogleden?

Za danes ni kaj govorit, vemo kje smo vemo kakšni produkti so. Kdor ima pa malo inženirske žilice in spremlja zadeve je pa prihodnost vse prej kot dolgočasna, zato nam je nekaterim o tem zanimivo debatirati. Če se v tem ne vidiš, ne vem zakaj si potem v tej temi tako glasen.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver To jan 05, 2021 1:45 pm

sašo5 je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:......še vedno ostanejo - noge!

a kolesa ne znaš vozit? :rofl


Meni ne bo treba (bom z veseljem v EV skočil)...ampak res, zelo konstruktivna pripomba od tebe.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Locher To jan 05, 2021 1:47 pm

J.McLane je napisal/-a:Pa ja ne misliš v kratkem umreti, da si tako kratkogleden?

Za danes ni kaj govorit, vemo kje smo vemo kakšni produkti so. Kdor ima pa malo inženirske žilice in spremlja zadeve je pa prihodnost vse prej kot dolgočasna, zato nam je nekaterim o tem zanimivo debatirati. Če se v tem ne vidiš, ne vem zakaj si potem v tej temi tako glasen.


Glede na tvoje izjave sklepam, da si blizu podjetjem, ki se ukvarjajo z razvojem baterij ali pa Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo? Ali pa samo malo predvidevaš?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver To jan 05, 2021 2:06 pm

Evo, takoj zarota...ma ste eni trivialci, takoj mora nekdo imeti neke deleže, delnice, dobičke pri tem kar zagovarja.

Bom pa še jaz malce trivialca sedaj:

A ti, Locher, imaš delnice od Petrola&co.? Ti je všeč, ko gre cena goriv gor, sedaj, ko ni države zraven? To morajo biti jaki dobički...

No, sedaj pa trivia off.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Električna vozila

Napisal/-a Gricko To jan 05, 2021 2:06 pm

pa kaj sanjate "sanjači"
kakšna alternativa? trenutno EV to še ni in še nekaj časa ne bo in zakaj bi "jaz" moral biti poskusni zajčekv tej zgodbi,v tem razvoju??

jaz sem uporabnik in moje potrebe so pač specifične, uporabljam tisto kar mi je "najbližje" ( bolj ugodno, udobno, ....)

saj ne rečem, da ni mogoče, da bo EV ok, ampak TRENUTNO še ni in nekaj časa še ne bo, če sploh kdaj bo ( verjetno bo, samo ne z baterijami).
ko bo, bom verjetno spremenil svoje mnenje, dokler ne bo, me ne prepričujte v to!
in ne enačite, kako je bilo pred 100 leti z ICE
ICE je takrat imel probleme/ začetke , vendar je bil napredek napram "konkurenci" - konji in uprege - in dokaj hiter razvoj, ki se je še oddaljil od konkurence. EV pa tava zadaj že 10+ let in tako bo tudi še v prihodnje, zakaj bi ta trenutek torej rinil na slabše.
EV nima nobenega + ( no, edino onesnaževanje v mestu si zmanjšal, drugje pa si ga povečal) napram ICEju, kvečjemu -.
glede ekologije smo že predelali, da je EV še bolj umazan, če gledamo cel življenski cikel, je dražji, je manj praktičen ( za uporabo) in sedaj začnete ekologi, da se bo to spremenilo, samo čas rabite. Ok, vzamite si čas, ko bo izdelek na nivoju, se bodo/bomo ljudje sami preusmerili na "boljšo" stvar, ne pa me siliti v nekaj slabšega in mi obljubljati napredek ( neznano kdaj, če sploh)

vaša stalna mantra je, pustiute tehnologiji, da napreduje, vse se bo uredilo. NE, najprej naj se uredi (smo še vedno preveč na "začetku") - dohiti ICE, potem pa bomo začeli množično uporabljati.
Za testiranje, pa je dovolj "eko"ljudi, ki so rade volje poskusni zajčki in se jim to fino zdi. Win- Win kombinacija, samo ne silite nas ostalih v nepopolne izdelke!

ps:@ J.McLane piše, da so 350kW polnilnice na razpolago. Človek izračunaj koliko je poraba toka v tem primeru oz kakšna je potreba!!
500A+ po fazi!!! se ti zavedaš koliko je to? se zavedaš, da je za to potrebno zelo zelo debele vodnike, blizu trafo postaj. torej ne kar povsod ampak na določenih lokacijah, kjer je ustrezna infrastruktura!
se zavedaš kakšen pojemek ( špica) v energetski mreži je to....za samo en avto, kaj šele ko jih bo več!! in istočasno.

saj se lepo sliši, da nekaj je, da obstaja, ampak to so izjeme in pri nas teh izjem še ni. Naš sistem ni zmožen takih izjem.
posodobitev celotne energetske mreže bo pa naredil kdo, s katerim denarjem, ko je še vzdrževanje trenutne problem in strošek...

dajte pogledat celotno sliko, celotno zgodbo, ne samo "lepe" koščke trgati iz sestavljanke in mi na podlagi tega servirati EV tehnologijo....
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Locher To jan 05, 2021 2:12 pm

Firediver je napisal/-a:Evo, takoj zarota...ma ste eni trivialci, takoj mora nekdo imeti neke deleže, delnice, dobičke pri tem kar zagovarja.

Bom pa še jaz malce trivialca sedaj:

A ti, Locher, imaš delnice od Petrola&co.? Ti je všeč, ko gre cena goriv gor, sedaj, ko ni države zraven? To morajo biti jaki dobički...

No, sedaj pa trivia off.


Jaz sem samo vprašal, če mogoče ve "kaj več". Mogoče nekaj, kar jaz ne vem.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane To jan 05, 2021 2:39 pm

Pojma nimam če vem kaj več ko ti, kar vem pa napišem, če te kaj konkretnega zanima pa vprašaj, pa ti povem ali vem ali ne vem.

Gricko je napisal/-a:ps:@ J.McLane piše, da so 350kW polnilnice na razpolago. Človek izračunaj koliko je poraba toka v tem primeru oz kakšna je potreba!!
500A+ po fazi!!! se ti zavedaš koliko je to? se zavedaš, da je za to potrebno zelo zelo debele vodnike, blizu trafo postaj. torej ne kar povsod ampak na določenih lokacijah, kjer je ustrezna infrastruktura!
se zavedaš kakšen pojemek ( špica) v energetski mreži je to....za samo en avto, kaj šele ko jih bo več!! in istočasno.


Da se zavedam, izziv je, je pa tehnično dosegljiv. Tako polnilnico imamo tudi že nekaj časa v Slo v Ivančni Gorici (IONITY). Teslini Super Chargerji gredo tudi proti 250 kW. Če bi prebral moj zapis, 90% časa se bodo EV polnili počasi čez noč na parkirišču. Kdor bo šel na daljšo pot in bo pripravljen plačat za hitro polnjenje tiste dvakrat na leto bo pa imel to možnost. Ostajajo pa vse vmesne variante moči pri okrog 100 kW, na katerih bo pač treba čakati 20 min namesto 10 min.

Način uporabe je s polnjenjem elektrike spremenjen, hitro polnjenje je aktualno samo za izjeme, dnevno se bo pa polnil na počasnih 2 kW moči, čez noč, kar iz energetskega vidika ni noben problem tudi, če bi danes iz neba padlo v Slovenijo 100.000 EV.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Električna vozila

Napisal/-a Gricko To jan 05, 2021 2:40 pm

glede EV in alternative, mogoče sem se predhodno malo narobe izrazil
EV je alternativa in tudi dokaj ok a le za mestne avtomobile, za vse ostalo pač trenutno še ni....

me pa zanima, ker sta @ J.McLane in @Firediver ( in verjetno vas je več, vidva sta se trenutno najbolj izpostavila) goreča zagovornika EV
Kateri EV avto si lastita in kaj vaju je najbolj navdušilo v daljšem obdobju ( ne govorim o testni vožnji po mestu / okolici)
hvala
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver To jan 05, 2021 2:44 pm

Jaz si ne lastim nobenega EV-ja še (je lastništvo obvezno?), ampak zagovarjam to smer razvoja.
Ima kdo kakšen problem zaradi tega?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo To jan 05, 2021 2:46 pm

Firediver je napisal/-a:Hitro si obupal. To ni dobro za prihodnost.

Kot sem omenil, če je dovolj politične volje, se bo dalo narediti vse. Saj drugače itak ne gre.



Pobček, js ne obupam :) Samo vidim da ni smisla v EV.
Edini...eden in edini plus na dolgi rok ki ga ima EV je v 0 izpustnih plinov. In tu se neha.

Gricko je napisal/-a:pa kaj sanjate "sanjači"
kakšna alternativa? trenutno EV to še ni in še nekaj časa ne bo in zakaj bi "jaz" moral biti poskusni zajčekv tej zgodbi,v tem razvoju??

jaz sem uporabnik in moje potrebe so pač specifične, uporabljam tisto kar mi je "najbližje" ( bolj ugodno, udobno, ....)

saj ne rečem, da ni mogoče, da bo EV ok, ampak TRENUTNO še ni in nekaj časa še ne bo, če sploh kdaj bo ( verjetno bo, samo ne z baterijami).
ko bo, bom verjetno spremenil svoje mnenje, dokler ne bo, me ne prepričujte v to!
in ne enačite, kako je bilo pred 100 leti z ICE
ICE je takrat imel probleme/ začetke , vendar je bil napredek napram "konkurenci" - konji in uprege - in dokaj hiter razvoj, ki se je še oddaljil od konkurence. EV pa tava zadaj že 10+ let in tako bo tudi še v prihodnje, zakaj bi ta trenutek torej rinil na slabše.
EV nima nobenega + ( no, edino onesnaževanje v mestu si zmanjšal, drugje pa si ga povečal) napram ICEju, kvečjemu -.
glede ekologije smo že predelali, da je EV še bolj umazan, če gledamo cel življenski cikel, je dražji, je manj praktičen ( za uporabo) in sedaj začnete ekologi, da se bo to spremenilo, samo čas rabite. Ok, vzamite si čas, ko bo izdelek na nivoju, se bodo/bomo ljudje sami preusmerili na "boljšo" stvar, ne pa me siliti v nekaj slabšega in mi obljubljati napredek ( neznano kdaj, če sploh)

vaša stalna mantra je, pustiute tehnologiji, da napreduje, vse se bo uredilo. NE, najprej naj se uredi (smo še vedno preveč na "začetku") - dohiti ICE, potem pa bomo začeli množično uporabljati.
Za testiranje, pa je dovolj "eko"ljudi, ki so rade volje poskusni zajčki in se jim to fino zdi. Win- Win kombinacija, samo ne silite nas ostalih v nepopolne izdelke!

ps:@ J.McLane piše, da so 350kW polnilnice na razpolago. Človek izračunaj koliko je poraba toka v tem primeru oz kakšna je potreba!!
500A+ po fazi!!! se ti zavedaš koliko je to? se zavedaš, da je za to potrebno zelo zelo debele vodnike, blizu trafo postaj. torej ne kar povsod ampak na določenih lokacijah, kjer je ustrezna infrastruktura!
se zavedaš kakšen pojemek ( špica) v energetski mreži je to....za samo en avto, kaj šele ko jih bo več!! in istočasno.

saj se lepo sliši, da nekaj je, da obstaja, ampak to so izjeme in pri nas teh izjem še ni. Naš sistem ni zmožen takih izjem.
posodobitev celotne energetske mreže bo pa naredil kdo, s katerim denarjem, ko je še vzdrževanje trenutne problem in strošek...

dajte pogledat celotno sliko, celotno zgodbo, ne samo "lepe" koščke trgati iz sestavljanke in mi na podlagi tega servirati EV tehnologijo....


Ne potegne jim. Pač fantje niso štromarskega foha, da bi se vsega tega zavedal.

J.McLane je napisal/-a:
TrijoAdijo je napisal/-a:Ja, pišem v pravo temo ja. Ti si se spravu na onesnaževanje s fosilnimi gorivi...tko da...pazi malo kaj pišeš, da ne boš nakonc črn od dizlskega dima. Nabijaš da je to najboljša alternativa fosilnim gorivom. V čem točno je ta alternativa najboljša? A greva še enkrat od začetka naštevat....in bova naštela en kup slabosti in le eno pozitivno lastnost? In ti temu praviš majavi argumenti? Je s tabo vse okej?


Plusi:
Mehanska preprostost (pokvarljivost), manj vzdrževanja (servisi), odzivnost stopalke za plin (menjalnik, turbo lag).

Minusi:
Polnilna infrastruktura, cena, hitrost polnjenja

Pa komentirajmo samo minuse in kako jih je mogoče ali nemogoče izboljšat
- Polnilna infrastruktura. 60 % gospodinjstev prebiva v enostanovanjski stavbi, ti imajo problem preprosto rešljiv, da potegnejo kabel in polnejo čez noč na 10A. Če so potrebe večje (>100 km na dan) bo treba investirat v polnilno postajo, ki se prilagaja ostalim porabnikom (ca. 1k €). Kdor ima v bloku svoj lastniški parking ali garažo, bo imel malo večji problem z dovoljenji za postavljat el. priključek, ampak tudi to je rešljiv problem. Ostanejo taki, ki nimajo svojega parkinga, taki bodo s časoma nastradali (beri: plačevali) z ICE ali EV, žal tako je.
- Cena baterij leta 2010 je bila preko $1100/kWh danes smo prišli na $137/kWh, s tem da so najcenejše kitajske LFP celice že na $80/kWh. Torej danes v povprečju stane 50 kWh baterija z vso elektroniko in ohišjem $6850, to je industrijsko povprečje. Taka baterija ti pa omogoča, da vsak dan narediš 200 km, ali letno 73.000 km če hočeš. Jasno nihče nima vsak dan enakomernih 200 km vožnje, gre se samo za dojemanje kaj 200 km vsak dan pomeni.
- Hitrost polnjenja - Trenutno obstajajo 350 kW polnilnice, ni jih še veliko so drage, ampak to pomeni 300 km v 10 minutah. Problem je ker današnje baterije tega niso sposobne prejeti, v prihodnje se bo pa hitrost polnjenja baterije povečevala bolj kot se povečuje kapaciteta. Kapaciteta bo luksuz, ki si ga bodo privoščili bogatejši, raja se bo še čez 10 let okrog vozila s 60 kWh baterijami, ker bodo poceni in nafilali se bodo tudi dovolj hitro.

Moja projekcija je, da bomo na trenutni li-ion tehnologiji dosegli nekje 50% penetracijo trga, za več bo potrebno preiti na solid state baterije, ki se bodo nekje čez 10 let pocenile na mejo li-ion, kar je pa še pomembneje omogočile bodo 80% napolnjenost v 10 minutah. Preden se pa kdo začne usajati kako bo omrežje počepnilo in kakšne daljnovode bomo rabili, ne bomo jih, ker bodo v polnilnicah tudi baterije, ki bodo skrbele za buffer.

Mislim, da se bo kar zanimivo vrnit čez 10 let na tale moj prispevek in pogledat kje smo. :lol:


Zračunaj kulk boš prišparal na servisih pri ICE, ko bo treba po 10-ih letih menjat baterijo v EV :lol:

Minusi so težje rešljivi kot si to predstavljaš. In ko pa če se bojo minusi začeli reševati, bo tudi cena elektrike temu primerna (beri: višja kot kadakoli do zdej).
In če v 10-ih minutah nafilaš baterijo za 300km, to pomeni da je tole en velik minus napram ICE. Zakaj? Ker maš v 5-ih minutah tank nafilan z nafto za 800+km, se že 5 minut voziš pa še se boš vozu, medtem ko boš z EV že panično iskal naslednji štrom :lol:
In ni fora da potegneš kabl,pa evo..se že fila. Fora je v infrastrukturi do kabla....štekaš? To je pa štromarski foh, to ga je pa treba razumet. Da vam narišem: Na isto vtičnco priklopi 6 električnih grelcev in opazuj, kaj se bo zgodilo: 1. z varovalkami, 2. z napeljavo in povrhu vsega še z grelci. In k maš ideje o bufferjih: tut one baterije bo treba filat in ja...ugotovi s čim oz. od kod se bojo filale. Tko da....ne nabijat.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Električna vozila

Napisal/-a Gricko To jan 05, 2021 3:02 pm

Firediver je napisal/-a:Jaz si ne lastim nobenega EV-ja še (je lastništvo obvezno?), ampak zagovarjam to smer razvoja.
Ima kdo kakšen problem zaradi tega?

ammmm JA
sorry, ampak, če tako zelo zagovarjaš določeno stvar ( ki je splošno dosegljiva), bi človek razumel, da si to lastiš/ uporabljaš.
kako lahko potem tako energično nekaj zagovarjaš ter tudi ddruge prepričuješ v nekaj, če očitno tudi sam ne verjameš v to ( če bi verjel, bi si lastil sigurno!)

torej gre tukaj le za to, da se debatira?


ahh ja.....jaz sem out....
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver To jan 05, 2021 3:10 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:Hitro si obupal. To ni dobro za prihodnost.

Kot sem omenil, če je dovolj politične volje, se bo dalo narediti vse. Saj drugače itak ne gre.



Pobček, js ne obupam :) Samo vidim da ni smisla v EV.
Edini...eden in edini plus na dolgi rok ki ga ima EV je v 0 izpustnih plinov. In tu se neha.



Vidim, da imaš zmešane pojme...za razvoj so najtežji problemi najslajši za reševati!

Vsi ostali, ki niti na jutrišnji dan ne zmorete pomisliti, pa so EV problemi res nerešljivi. Pa najbrž vam že preostanek današnjega dneva dela že hude probleme...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 83 gostov