Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
maarkec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Ne apr 25, 2010 11:11 am

na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a maarkec Pe feb 18, 2022 9:52 pm

pozdravljeni, mene zanima, na katero os dam rabljene pnevmatike z več profila ( 3, 5mm, oz 4, 2 mm),

hvala lp
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a srcnik Pe feb 18, 2022 11:48 pm

Na pogonska kolesa, če je fwd...
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a boštjan_01 So feb 19, 2022 6:47 am

Pogonska, tako so učili v avtošoli.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a danci1973 So feb 19, 2022 8:12 am

Jaz dam 'boljše' spredaj (AWD).
 
maarkec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Ne apr 25, 2010 11:11 am

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a maarkec So feb 19, 2022 8:55 am

zdej neki gledam na netu, pa sploh novejsi članki govorijo o tem da definitivno dat slabse pnevmatike spredaj, oz z več prof ila na zadnjo os,

http://dne.enaa.com/Gadgeti/Zakaj-pnevm ... jo-os.html

hm?
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 460
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a DX5050 So feb 19, 2022 9:22 am

Dejansko so zdaj v zadnjih letih inštruktorji začeli učit, da se da boljše gume zadaj. Tako kot piše v članku.
Ampak jz se vseeno držim tega da dam boljše na pogonsko os.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a Blinder So feb 19, 2022 10:27 am

Ce ima avto ESP, daj spredaj. Ce nima ESP lahko tudi daš spredaj, ampak v tem primeru moraš bit posebej pazljiv na mokrem.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
maarkec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Ne apr 25, 2010 11:11 am

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a maarkec So feb 19, 2022 10:47 am

sem danes zmeril in sicer gume majo dve 3, 6 mm, drugi dve pa 4, 3, mislim da za eno sezono bo se, itak pa po dezju vozim omejitve oz, pazlijvo
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a Kristjan123 So feb 19, 2022 12:27 pm

Če guma ni trda in ima grip je edini problem aquaplaning. Za tiste 0.x mm kar je razlika v globini profila debata o tem na katero os dat je enako kot, da bi debatiral koliko vpliva a poješ zajtrk na porabo do službe...
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a Blinder So feb 19, 2022 2:00 pm

Ni cisto tako. Ce bo dal spredaj tiste z vec profila, bo pozneje imel bolj enakomerno obrabljene gume. Ce planira jih zamenjati vse 4 naenkrat.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a Ivan36 So feb 19, 2022 2:14 pm

maarkec je napisal/-a:pozdravljeni, mene zanima, na katero os dam rabljene pnevmatike z več profila ( 3, 5mm, oz 4, 2 mm),

hvala lp

V tem primeru tistih 0.7 mm spredaj, ker ni razlike nad 2 mm. Se bo pa bolje peljalo sedaj v deževnih dnevih! Vsaka guma pod 3 mm v deževnih dneh splava nad 80 kmh! Krvida v zanič asfaltu in naklonu vozišča pa zanič odvodnajvanje! :evil:
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a nejc1986 So feb 19, 2022 9:12 pm

Gume ki imajo na začetku sezone 3,6mm so za v smeti.

Sicer pa boljse zadaj.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a RUNAČ So feb 19, 2022 11:29 pm

@nejc1986; Za nekoga, ki naredi letno par 1000 km mogoče ne, ker bodo jeseni ravno na 3 mm :)

Sicer pa zakaj nas zadnje desetletje prepričujejo, da naj gredo boljše gume na zadnjo os. V kritičnem trenutku večina ljudi lažje obvlada zdrs prednjega kot pa zadnjega konca.

Najbolj važno je pa predvsem to, da se zavedaš v kakšnem stanju so gume na katerih se voziš, pa naj si bo na sprednji ali pa na zadnji osi. 75% voznikov se s tem tako ali tako ne ukvarja, do naslednjega obiska vulkanizerja.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a D12J12 Ne feb 20, 2022 1:44 am

Sam bi jih vrgel v smeti, ampak če bi že imel takšno težavo, bi jih dal spredaj. Zakaj? Ker rit bo večina ljudi že ujela, ko pa odnese nos pa večina še bolj zategne volan, ga ne popušča + spredaj gume vlečejo in zavijajo. Koliko so pa stare? Če so kakšno leto tam do 3 ajde bi še nekako šlo, kar je pa več pa bi jih sam namontiral nad zadnjo os smetarskega vozila.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a RUNAČ Ne feb 20, 2022 10:49 am

Poglejmo recimo oba primera situacije:

boljše gume zadaj: v ovinku odnese čez nos, večina ljudi še bolj zavije, avto gre v bistvu naravnost s ceste... dodaten minus pri zaviranju je lahko v tem, ker je večje zavorno razmerje spredaj in manj profila spredaj (po dežju) pomeni daljšo zavorno pot

boljše gume spredaj: v neki situaciji odnese zadek, večina sploh ne reagira na zdrs zadka, ali pa pretirano odvrti volan v eno smer ter zamudi trenutek, ko bi morala odvrteti volan v drugo smer - sledijo lahko piruete in to da se avto nenadzorovano vrti po cesti in iz nje... dodaten minus pri zaviranju je lahko tudi v tem, ker se ob zaviranju večina teže prenese na sprednjo os in zadnji gumi lahko tudi splavata, kar spet pomeni lovljenje zadka

Kaj od tega je boljše? Ne eno ne drugo, obe situaciji sta zaj..... Če izbiraš "manjše zlo", je verjetno boljša prva situacija in tudi zato nas zadnja leta prepričujejo s tem, da naj damo boljše gume zadaj (čeprav nihče ne omenja slabše situacije pri zaviranju). Na koncu je to kam dati boljše gume itak stvar prepričanja posameznika, ali pa nasveta vulkanizerja, ko je avto pri njemu na dvigalu.

Pa, da smo si na jasnem. Sam se nimam za kakšnega prodriverja in ni rečeno, da bi tudi sam uspel avto ujeti v takih situacijah. Enkrat mogoče bi, drugič pa nikakor.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a Blinder Ne feb 20, 2022 12:27 pm

Po moje je tako. Prednjo os čutiš na volanu. Zadnja os po mokrem pa kar odleti brez opozorila.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a Ivan36 Ne feb 20, 2022 1:39 pm

A še nikoli niste bili na Vranskem ? Center varne vožnje??? Ob zdrsu prednjih POGONSKIH koles ali zadnjih stisneš SKLOPKO, da odvzameš POGON na kolesa! :roll: :evil: Potem pa z volanom reguliraš zdrs vozila :roll: Samo1x sem dal odlične gume spredaj pa zadaj imel NOVE ampak slab oprijem v mokrem mastnem vozišču, LJ - Črnuče :DDD Sem lepo zdrsel bočno v križišču na pospeševalnem pasu tam iz MENGEŠ na Črnuško obvoznico :lol: Drift time je bil ampak z odvzemom sklopke in volan rahlo sukal v LEVO sem uspel poravnati vozilo in takoj iti naravnost 8) Tam je hitrost takoj 80 kmh! Omejitev 70 kmh! Še isto poldne sem šel še zadaj dati te ta boljše gume :evil: :roll:
Da ne pozabim vsaj meni paše čez leto na gumah večji tlak od zimskega ... Recimo mehke zimske gume iamš lahko po predpisanem tlaku doklre je zunaj pod +5°C potem je pa dobro dati vsaj 02 bar višje ... Enako je ESPACE zima 2.5 BAR letni tlak 2.7 BAR, Octavio z Eskimo S3 nad 2.5 BAR letni tlak gum nisi iti v sneg z 2.2 BAR pa letiš v sneg :DDD :shock: in sedaj POLO tudi P307 se lepše vozi in drži pri 2.2 BAR na 15 col zimske od letnih 16 col na 2.4 BAR ...
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a matejxx Ne feb 20, 2022 1:54 pm

Uradno učijo, da je boljša guma vedno na zadnji osi. Zakaj? Ker imaš vedno več občutka spredaj. Kar pomeni, da prej občutiš, da avto odnaša kot zadaj. Kar je po eni strani res, toda npr. pozimi ti najbolj prav pride čim boljše gume na pogonski osi. Po drugi strani, je pa vedno lažje avto uloviti, če ti ga odnese zadaj, saj samo zaviješ v nasprotno smer. Težje je pa avto uloviti, če ti odnese sprednji del.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a matejxx Ne feb 20, 2022 2:06 pm

RUNAČ je napisal/-a:V kritičnem trenutku večina ljudi lažje obvlada zdrs prednjega kot pa zadnjega konca.


Tole si se pa krepko zmotil. Ravno zdrs zadnjega konca, bi še kar nekaj ljudi ulovilo. Ko pa zdrsne prednji del, pa večina še bolj zavije z volanom.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: na katero os dat rabljene pnevmatike z vec profilom

Napisal/-a Kohec Ne feb 20, 2022 2:20 pm

Ko kupujem nove gume, vedno kupim komplet štirih. Vedno imam vse na svojih platiščih (letne in zimske). Ko jih menjavam, dam boljše vedno na prednjo - pogonsko os. Tako so vse vedno enakomerno obrabljajo. Ko so vse štiri zanič, pa spet kupim nove.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot], whitee in 113 gostov