Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke porabe

Napisal/-a mrtwelvetrees To maj 23, 2023 8:32 pm

Začenja se.... najprej poraba, naslednji korak bo preverba DPF ?

V novi pravilnik bo dodan člen, ki pravi: "Ob identifikaciji vozila kategorije M1 in N1, ki je opremljeno z napravo za spremljanje porabe goriva oziroma električne energije, registrirano od 1. januarja 2021 dalje, se z diagnostično napravo (v nadaljnjem besedilu: OBD) odčita podatke o dejanski porabi goriva oziroma električni energiji in vpiše v evidenco registriranih vozil."

https://www.zurnal24.si/avto/dosje-avto ... 1684476568
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a Firediver Sr maj 24, 2023 5:05 am

Za katere potrebe pa bodo rabili vedeti porabljeno energijo pri EV?
Tole že meji na varstvo osebnih podatkov...tako so mi obrazložili v primeru stanodajalca (lastnik stanovanja) ne sme videti porabe stanojemalca (plačnika elektrike), ker je to "varstvo podatkov".
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
leon_dobnik
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So apr 02, 2016 5:44 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a leon_dobnik Sr maj 24, 2023 10:39 am

Saj boš imel možnost zavrnit. In točno to bom tudi jaz naredil :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr maj 24, 2023 7:54 pm

Kaj pa če ti resetiraš porabo ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a boštjan_01 Sr maj 24, 2023 9:10 pm

Strici imajo nekaj žlahte in prijateljev brez službe, pa je potrebno najti nova delovna mesta v javnem sektorju. Na začetku bodo podatki samo za okras, kasneje si bodo že nekko bedarijo izmislili. Spet neki novi davki.
Meritve lahko zavrneš in dobiš opombo. To pomeni, da te bodo ponoči prišli strašit?

To je neke vrste tahograf za osebna vozila. Sčasoma se bodo meritve dodajale in širile. Lahko ti bo policist pogledal in pisal kazni.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a D12J12 Če maj 25, 2023 12:06 am

Mene pa nič ne moti pobiranje podatkov, ker bo vse skupaj vodila JU in glede na količino podatkov (preko milijon vozil) bo za njih to prehud zalogaj + poraba se odčita iz BC, kateri pa nima certifikata in ni umerjen, torej so podatki bolj informativne narave, veliko dela za malo efekta :D .
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a berlonso Če maj 25, 2023 5:57 am

"se z diagnostično napravo (v nadaljnjem besedilu: OBD) odčita podatke o dejanski porabi goriva oziroma električni energiji in vpiše v evidenco registriranih vozil."

Ne bodo brali iz BC tako da ni možno resetiranje, ampak sledi priklop OBD.
Jaz sem bolj mnenja da bo iz tega sledila omejitev ali davki. Toliko porabe/leto pripada, več se dodatno plača, za manj te potrepljajo po rami. In črna lista, če odkloniš prevzem podatkov.
Pač če bi dejansko z 2030 preklopili na elektriko, s trenutnimi trošarinami, ki jih država pobira od fosilnih goriv, klecne.

S takimi prijemi se mi vedno bolj dozdeva, da je res koronsko obdobje bilo testno obdobje omejitev.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a DePalmo Če maj 25, 2023 6:13 am

Ja, res je bilo. Sicer nisem teoretik zarot in se mi povečini slišijo da so brezvezne, ampak pri covidu sem pa prepričan da je bil na nas narejen svetovni preizkus kontrole oz. podvrženosti nadzoru. Ker sam covid ni tako nevaren kot so nam hoteli predstaviti. Ne rečem, so bili primeri kjer so posamezniki nastradali, ampak strašili so nas pa kot da bo pomrlo vsaj 50% populacije.

Kar se pa tega spremljanja porabe tiče mi pa bolj diši po tem da je tovarna predpisala porabo za avto in če boš preveč odstopal navzgor, boš plačal penale. Problem je le v tem da so porabe ki jih predpiše tovarna pravljice za lahko noč in niso niti približno realne. Vem da se bo tole spremljalo samo za novejše avte od leta 2021, ampak za primer bom podal mojo Kio, dizel, 2017. Tovarniška poraba: kombinirano 4.3, mesto 5.2. Realna kombinirana poraba: 5.2, mesto 6.5. če so vmes hribi, gre kombinirana preko 6, mestna pa ... ne vem, si pa lahko predstavljate.
Da bi pa dosegel izven mestno porabo 3.8 si pa blizu čarovnika. Ne rečem, se da, ampak to ni vožnja, to je mučenje, ne pa za vsak dan.

Že to se mi zdi bedasto da bodo upoštevali izpust CO2 gum in bo tudi zaradi njih kakšen davek, sedaj pa še tole.

Nekako imam občutek da nas res hočejo zapreti v kletke, bogataši se bodo pa še naprej preseravali in svinjali naokoli, odgovorni za svinjarijo bomo pa mi, navadni posamezniki.
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 274
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a nasamorpheus Če maj 25, 2023 6:56 am

A bodo upoštevali CO2 avta pri ceni registracije al bo še vedno kubatura merilo?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a Firediver Če maj 25, 2023 7:06 am

Kot vedno poudarjam, lepo nas bodo omejili in nam pokazali samo eno pot. Pa še ta za uporabnika ne bo poceni.

Vsi ostali "ta trmasti" na fosilih pa please feel free to pay extras as long as you wish. Nižji EUROx, več doplačila - ampak za tolažbo, se vam vsaj avto ne bo kvaril.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a boštjan_01 Če maj 25, 2023 7:50 am

Glede porabe lahko rečem, da sem jo imel do sedaj na vseh avtih v tovarniškem območju, ali še celo nižjo. Vozim po Sloveniji vse možne kombinacije cest (AC, regionalna, mesto, naselja, ravnine, ovinki, bregovi, ...) Nič se ne mučim in cincam pa oviram promet, prej bi rekel da drugi mene ovirajo. E avta še nisem toliko vozil oz. ga nimam v lastništvu, težko rečem koliko se približat tovarniškim obljubam.
Če bomo na podlagi teh podatkov plačevali davke in penale, bi kar zagovarjal ta sistem. Sedaj preverjajo samo kilometrino na števcu, kar ne pove vsega.
Brisat teh podatkov ne bo možno, ali bo kaznivo.

Da nas želijo nadzirat je v interesu že tisočletja, nič novega. Išče se samo legalen in "prijazen" način nadzora. Najlažje in zanesljivo nas lahko kontrolirajo preko telefona. Pri avtu ne vedo kdo je za volanom in koliko potnikov.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a motom Če maj 25, 2023 9:28 am

Jaz vidim uporaben podatek zapisovanja porabe goriva kot še en podatek za verodostojnost prevoženih km. Prepisovali bodo dejansko porabo in ne povprečno porabo.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a Firediver Če maj 25, 2023 11:08 am

Vedno se je treba vprašati, zakaj je ta podatek pomemben in ali bodo v prihodnosti zahtevali še kakšnega kao pomembnega.
Pa priklop na računalnik vozila bo vzel nekaj časa in naredil nekaj stroškov dela in uporabe naprav. Najbrž bodo morali zaposliti dodatnega preglednika na tehničnih pregledih, pa šolanje itd.

Se še spomnite registracijskih nalepk in čisto na začetku je bilo obvezno doplačilo za "pravilno namestitev" nalepke na šipo, ki jo je nalimal preglednik?

Pod črto, za ekologijo bi bilo največ haska, če bi najprej začeli preverjati prisotnost in izpravnost DPF filtrov kot največjega dejavnika onesnaževanja pri vozilih. Potem pa preverjanje drugega največjega dejavnika in tako dalje.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1767
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a void Če maj 25, 2023 1:52 pm

Firediver, interesting turn of events... v času kovida si z ponosom kazal okoli svoje zelo OSEBNE zdravstvene podatke v obliki QR kode (in zmerjau vse druge ki smo bili proti temu), sedaj pa se tu neki buniš ker ti bojo zabeležili porabo na tvojem avtomobilu. :lol:

No sej, mogoče si končno doumeu da nimajo politiki vedno naše dobrostanje v interesu. Svaka čast, človeško se je motiti.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a Firediver Če maj 25, 2023 3:18 pm

Ah ja, spet smo tam....ovce pa to, pa gora žaljenja.

Samo logično razmišljam glede popisovanja te porabe. Pa to sedaj, ko živimo v Svobodi, ne pa v izrednih razmerah, ko smo vsak dan čakali nove podatke o okuženih in mrtvih.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1767
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a void Če maj 25, 2023 5:48 pm

To je europska direktiva in nima veze z nami. pač ko smo šli v EU, smo se obvezali spoštovati zakone na nivoju cele EU. In če se oni spomnejo da bojo merili tiče in delali statistiko, jih bomo mogli dati meriti. Tako pač to gre v v tej umetni dvorbi združenih držav europe.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a Firediver Pe maj 26, 2023 7:18 am

@void: No, če je pa tako, pa že v Bruslju vedo, kaj je dobro za nas.

Isti ukrep, če bi to uvedli v Sloveniji, bi povzročil kolaps v najlepšem mestu zaradi kolesarjev (v izrednih razmerah) ali pa traktoristov (v Svobodi).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1767
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a void Pe maj 26, 2023 7:49 am

Pa kdo so te kolesari? nikad čuo. :roll:
 
J1897
Novinec
 
Prispevkov: 179
Pridružen: So avg 29, 2009 7:45 pm

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a J1897 To jun 13, 2023 12:07 pm

Firediver je napisal/-a:@void: No, če je pa tako, pa že v Bruslju vedo, kaj je dobro za nas.

:rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Re: Po novem bodo na tehničnem začenjali pobirati podatke po

Napisal/-a Bucko99 Sr jun 14, 2023 8:22 am

DePalmo je napisal/-a:Nekako imam občutek da nas res hočejo zapreti v kletke, bogataši se bodo pa še naprej preseravali in svinjali naokoli, odgovorni za svinjarijo bomo pa mi, navadni posamezniki.


E počasi boš dojel bistvo .. u bivši firmi nam je direktor ( vplivnež iz ozadja, top 100 richest u slo ... ) dejal da nas je preveč, in da se išče rešitve kako to rešit... večina nas takrat ni razumela o čem govori... eni še danes ne razumejo.... ;)
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 37 gostov