Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Težave s pretočnostjo in zastoji

Napisal/-a HitriZajcek To jul 25, 2023 2:07 pm

boštjan_01 je napisal/-a:To sploh ne drži, ne v teoriji, ne v praksi. Če se pelješ MB-LJ z hitrostjo 140km/h, moraš vsake toliko hitrost zmanjšat na 100. Tako se ves čas zaganjaš po cesti. Če se konstantno pelješ 110 ali 100, si časovno izgubil 10-15 min, poraba pa je nižja tudi za 30%. To je izven prometnih konic, sicer je še slabše.
Onesneževanje? Manj goriva, manjša obraba zavor, manjša obraba gum, ...

Tui si predpostavil, da se z višjo hitrostjo moraš zaganjat z 40 km/h razlike, ne pa pri nižji, ker tam kar čarobno gre vse povsem tekoče ...

Kar se porabe tiče - ne vem kaj voziš, ampak če se ti zdi poraba problematična, morda ne bi smel izbrati takega mlinčka, ki pri 100-140 km/h kuri skoraj 50% več kot pri 100-110 km/h :roll:

Koliko dlje pa vsi udeleženci vdihavajo tiste izpuhe (pa recimo da je tvoja ocena točna), si pa sam napisal - vsak od prisotnih v avtu še dodatnih 10-15 minut.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Težave s pretočnostjo in zastoji

Napisal/-a Blinder To jul 25, 2023 3:25 pm

S temi simulacijami se lahko poigrate:

https://traffic-simulation.de/
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Težave s pretočnostjo in zastoji

Napisal/-a boštjan_01 To jul 25, 2023 3:30 pm

Pri tovornjakih, ki imajo tahografe in visoke kazni, poteka pravzaprav res čarobno povsem tekoče. Vprašaj kakšnega šofreja, ni treba nekaj na pamet.
Če se voziš 140 in zaganjaš gor-dol, imaš porabo recimo 7,5. Več kot je prometa, višja je poraba. Če se voziš konstantno približno z enako hitrostjo kot tovornjaki, boš imel z istim avtom porabo okrog 5 litrov. Vsak ima svojo matematiko kako se računajo procenti.
Res dihaš zrak 15min dlje, ampak manj onesnažen. Za tebe ne vem, jaz diham zrak tudi ko nisem za volanom.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Težave s pretočnostjo in zastoji

Napisal/-a HitriZajcek Sr jul 26, 2023 8:13 am

Evo vidiš, in ravno tako poteka čarobno tekoče tudi pri avtih, ki peljejo 130 (ali 140, če ti je tako lažje).

Procenti se računajo tako, kot veleva matematika, ne "vsak po svoje". Če trdiš, da je poraba pri vožnji s 100-110 30% nižja od tiste pri vožnji s 100-140 (sicer že v šatrtu nesmiselna predpostavka da se enkrat bolj zaletavaš kakor drugič ...), potem sledi, da je poraba pri 100-140 za približno 50% višja (točno za 1/0.7 krat ~= 1.43 krat -> 43%) kot pri 100-110 ...

Glede dihanja zraka ... ne ga biksat, res? :shock: Jaz sem sicer napisal izpuhe (ker to to pač v zraku na cesti), ti si prebral zrak, najbrž je to tebi vse isto, očitno ne samo delaš na gradbiščih na cesti, ampak tamtudi spiš ... :roll:
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Težave s pretočnostjo in zastoji

Napisal/-a boštjan_01 Sr jul 26, 2023 9:57 am

Če ne razumeš in nočeš razumet problema si ustvarjaš/iščeš nov (izmišljeni) problem.
V mojem podanem primeru je poraba nižja za 33,33333333...%. Toliko o računanju ...
Koliko je meni znano dihamo zrak in v njem je pomešano vse živo. Če imate nekateri avspuhe napeljane direktno v kabino, je to vaša stvar.

Omenil sem tudi, da to velja izven prometnih konic. V času prometnih konic se razlika v porabi še poveča in časovna razlika se zmanjša.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Težave s pretočnostjo in zastoji

Napisal/-a HitriZajcek Če jul 27, 2023 7:32 am

Ti si tisti, ki - pa ne samo v tej temi - išče način za ustvarjanje slabe volje in se izmišljuje neke scenarije za podporo svojih nebuloz.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: sašo5, void in 108 gostov