Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
RedForrest
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: So nov 18, 2023 9:31 am

Prenos bonusa/malusa

Napisal/-a RedForrest To jun 18, 2024 4:03 pm

Ali je prenos bonusa/malusa ob menjavi avta na drugo zavarovalnico nujen oz. avtomatičen?
Torej recimo da imaš malus in si npr. v 16. razredu.
Zavarovanje na avtu se ti izteče/ali pa je tik pred iztekom in kupiš nov avto, ki ga želiš kasko zavarovati.
Se malus/bonus samodejno prenese na novo zavarovalnico ali lahko začneš na novo, v 14. razredu?
Informacije ki jih dobivam so različne. Na eni zavarovalnici pravijo da gre, na drugi da moraš met izpisek iz prejšnje zavarovalnice.
Ps: ne gre za novo nesrečo oz. je zadnjih 12 mesecev čistih.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1188
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Prenos bonusa/malusa

Napisal/-a danci1973 To jun 18, 2024 6:24 pm

Triglav pravi, da pri menjavi zavarovalnice izpolniš nek obrazec, na katerem navedeš trenutni bonus/malus, nova zavarovalnica pa to (lahko) preveri pri prejšnji.

Tako bonus kot malus sta med zavarovalnicami prenosljiva.

Prenos med zavarovalnicama uredite tako, da pri sklepanju zavarovanja izpolnite obrazec o škodnem dogajanju, ki ga vaša nova zavarovalnica preverja pri prejšnji zavarovalnici. Če v preteklem letu niste imeli škode, se bonus v enakem odstotku prenese oziroma se premija ustrezno zniža. Če ste imeli škodo, se prav tako upošteva malus.



Lahko pa ti povem iz prve roke, da bonus / malus ni kaj posebej zakonsko urejen in so stvari prepuščene zavarovalnicam - kar pomeni, da lahko zavarovalnica odobri bonus, kakršnega že imaš na enem vozilu tudi na drugem, tretjem, itd.

Tako sem jaz, ker sem bil dolga leta 'vzoren' voznik in imel ves čas 50% bonusa, dobil enak bonus tudi na motor in na kombi. Seveda pa sem moral za to napisat in vložit prošnjo.
 
RedForrest
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: So nov 18, 2023 9:31 am

Re: Prenos bonusa/malusa

Napisal/-a RedForrest To jun 18, 2024 7:37 pm

Hvala za odgovor.
Zelo mi je nejasno, ker sem pri 2 zavarovalnicah dobil povsem drugačna odgovora.
Na eni mi je rekla, da ni zakonske podlage in da pač štartam v 14. razredu, če ne prinesem izpiskov in da je to popolnoma ok.
Na druga pa je trdila, da če sem v malusu se to prenese tudi na nov avto in tako pač je.
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov